Najnowsze sterowniki
Identyfikacja urządzeń pracujących w systemie nie zawsze jest łatwa. Oprócz narzędzi systemowych użytkownikowi mogą pomagać liczne darmowe narzędzia zewnętrzne.
Liczba urządzeń zainstalowanych w systemie operacyjnym może przyprawić o ból głowy. Windows rozróżnia o wiele więcej elementów niż tylko kartę graficzną, płytę główną czy drukarkę. Każde z urządzeń do prawidłowego działania bądź osiągania maksymalnej wydajności potrzebuje sterownika. Z reguły odpowiednie oprogramowanie instalowane jest automatycznie, czasami jednak sprzęt pozostaje nierozpoznany i drivery trzeba wgrać ręcznie. Aby to zrobić, trzeba jednak wiedzieć, jakie urządzenie sprawia kłopoty. W artykule znajdziesz porady, jak zidentyfikować urządzenie i znaleźć do niego aktualne sterowniki, korzystając z informacji dostępnych w systemie lub uzyskiwanych za pomocą dodatkowych darmowych narzędzi z naszej płyty.
Poszukiwanie sterowników na własną rękę
Informacje o zainstalowanych urządzeniach nie biorą się znikąd. Wszystkie niezbędne dane można znaleźć samemu w systemie. Wystarczy chwilę poszukać.
Krok 1
Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Mój komputer na pulpicie i wybierz Zarządzaj. Zaznacz grupę Menedżer urządzeń. W centralnej części okna pojawi się zestawienie dotyczące urządzeń. Wykrzyknikiem oznaczone są te, z którymi system ma jakiś problem – na przykład sterowniki danego podzespołu od dawna nie były aktualizowane.
Krok 2
Kliknij oznaczony rekord prawym przyciskiem myszy i z menu wybierz Aktualizuj oprogramowanie sterownika. Jeżeli masz sterownik zapisany na jakimś nośniku, kliknij: Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu... Jeśli nim nie dysponujesz, możesz skorzystać z funkcji automatycznej aktualizacji: Wyszukaj automatycznie zaktualizowane... Automatyczna aktualizacja może się nie powieść – wówczas będziesz zmuszony samodzielnie poszukać driverów. Kliknij wpis w menedżerze prawym przyciskiem i wybierz Właściwości.
Krok 3
Otwórz kartę Szczegóły, rozwiń listę Właściwość i ustaw na niej Identyfikatory sprzetu. Zaznacz identyfikator poniżej i skopiuj go do schowka kombinacją klawiszy Ctrl+C. Za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl+V wklej dane w oknie wyszukiwarki internetowej Google, by zobaczyć zestaw adresów zawierających informacje o sterowniku. Wybierz jedną ze stron WWW, by poznać szczegóły i uzyskać uaktualnienie sterownika.
Korzystanie z usług systemowego detektywa
Wprawdzie informacje o urządzeniach zainstalowanych w systemie można odczytać samodzielnie, ale nie każdy potrafi sobie z tym poradzić. Mniej wtajemniczonym przyda się dobry program narzędziowy, który zrobi to szybciej i lepiej, a wyniki przedstawi w czytelniejszej formie. Odpowiednia aplikacja dotrze nawet do ukrytych głęboko informacji, a wyniki przedstawi w postaci czytelnych raportów. Do tego trudnego zadania idealnie nadaje się aplikacja Aida32.
Krok 1
rogramu nie trzeba instalować – wystarczy uruchomić plik znajdujący się na naszej płycie. W lewej części okna zgromadzone są systemowe urządzenia, ustawienia i zainstalowane programy, pogrupowane w czytelne kategorie. Kliknij na przykład grupę Komputer i sekcję Podsumowanie. Po prawej zobaczysz najważniejsze dane dotyczące Windowsa – informacje o jego wersji, zainstalowanym sprzęcie i nośnikach danych.
Krok 2
Kliknij Raport, a następnie polecenie Szybki raport - Podsumowanie. Wybierz format raportu, na przykład HTML. Po chwili zostanie wyświetlone dodatkowe okno z zebranymi danymi. Aby wysłać raport w formie e-maila, kliknij polecenie Wyślij e-mailem. Jeżeli chcesz go wydrukować, użyj komendy Drukuj.
Krok 3
Wróć do okna programu. Jeszcze raz rozwiń menu Raport, tym razem jednak kliknij Kreator raportów. W ten sposób przygotujesz zestawienie danych, które cię szczególnie interesują, na przykład dotyczących nośników. Kliknij Dalej. Wskaż szablon raportu, na przykład taki, który będzie zawierał jedynie informacje o systemie operacyjnym Tylko informacje o systemie, o zainstalowanych programach Strony o programach albo wyniki testów Strony z testami osiągów. Aby przygotować podsumowanie danych o sprzęcie, wybierz Strony o sprzęcie. Możesz też sam dobrać interesujące strony raportu, mieszając rodzaje danych – by to zrobić, zaznacz Sam zdecyduję, które strony. Przejdź Dalej.
Krok 4
Określ format raportu, np. MHTML, i kliknij przycisk Zakończ. Po chwili raport będzie gotowy. Tak jak poprzednio możesz go od razu wysłać e-mailem, zapisać w formie pliku bądź wydrukować.
DriverMax dla niewtajemniczonych
Jeżeli samodzielna instalacja sterowników jest dla ciebie zbyt skomplikowana, możesz posłużyć się narzędziem, które automatycznie zidentyfikuje sprzęt, sprawdzi aktualność driverów i usunie wszystkie braki. Wśród programów tego typu można wymienić na przykład DriverMaksa czy Ma-Config. Wyróżnia je internetowa baza danych, dzięki której są z reguły skuteczniejsze od narzędzi korzystających z informacji lokalnych.
Krok 1
Po zainstalowaniu i uruchomieniu DriverMaksa należy wykonać pierwsze skanowanie. Kliknij w tym celu łącze Schan for updates now. Po chwili na ekranie zobaczysz kompletną listę sterowników obecnych w systemie. Czerwonym krzyżykiem, oznaczone zostały te, które wymagają uwagi. Ich liczba wyświetlona jest u góry okna. Drivery w najświeższych wariantach mają oznaczenie zielone. Opcje dotyczące sterowników zgrupowano z prawej strony każdego wpisu.
Krok 2
Kliknij link more options, by poznać szczegóły sterownika. Jedno z dostępnych łączy, np. View other available drivers for this device, przenosi do witryny, na której zebrane są wszystkie warianty danego drivera. Umożliwia to instalację każdego z nich, zarówno nowszego, jak i starszego. Gdy wybierzesz Ignore updates to version..., usuniesz sterownik z listy poszukiwanych aktualizacji – podczas następnego skanowania zostanie zignorowany. Nie polecamy jednak takiej operacji. Kliknij Close, a po powrocie do okna głównego naciśnij Download.
Krok 3
Korzystasz z bezpłatnej wersji programu, kliknij więc przycisk FREE DOWNLOAD. Po zakończeniu pobierania użyj łącza Click here to view widocznego w oknie wyświetlonym w zasobniku systemowym. Jeżeli chcesz zainstalować tylko jeden wybrany sterownik, kliknij przycisk Install widoczny w oknie programu obok danej pozycji.
Krok 4
Po pobraniu większej liczby sterowników możesz kliknąć przycisk Select all, a następnie przycisk Install u dołu okna, dzięki czemu sterowniki zostaną zainstalowane automatycznie, jeden po drugim. Po instalacji kliknij strzałkę w lewym górnym rogu, by powrócić do okna startowego programu.