Temat numeruNauka z komputerem

    Nauka z komputerem

    Pecet pozwala uczniowi nie tylko przygotowywać prace domowe czy odtwarzać multimedialne dodatki do podręczników umożliwia również korzystanie z bogatych zasobów edukacyjnych dostępnych w internecie oraz z aplikacji przydatnych w nauce.

    Nauka z komputerem

    Spośród mnóstwa materiałów dla uczniów, które można znaleźć w sieci, warto wybierać przede wszystkim te przygotowane przez zawodowych redaktorów czy nauczycieli. Choć zdarzają się w nich błędy i nieścisłości, jest ich tam zdecydowanie mniej niż w ściągach czy opracowaniach udostępnianych przez samych uczniów. Modelowym przykładem wartościowych pomocy naukowych są darmowe e-podręczniki.

    Portale dla uczniów

    Wiele informacji przydatnych w szkole można znaleźć w serwisie Opracowania.pl, który zawiera informacje przygotowane przez zawodowych autorów – odróżnia go to do serwisów typu Ściąga.pl, gdzie opracowania zamieszczają amatorzy, a więc ich poziom jest nierówny. Opracowania znajdują się w wortalach poświęconych poszczególnym przedmiotom i uporządkowanych według etapu kształcenia. Biorąc pod uwagę poziom i szczegółowość treści, najwięcej skorzystają uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Opracowania są bardziej ustrukturyzowane niż teksty e-podręcznikach, duży nacisk został położony na wyjaśnianie pojęć, które uczeń musi opanować przed sprawdzianem. Podobne, choć nie tak rozbudowane opracowania oferuje także serwis Szkolnictwo.pl. Ciekawą propozycją dla uczniów jest także serwis PracaDomowa.pl, w którym podane są poprawne odpowiedzi do zadań z większości popularnych papierowych podręczników oraz zeszytów ćwiczeń. Jeszcze przed oddaniem pracy nauczycielowi można sprawdzić, czy wynik obliczeń
    w zadaniu z matematyki jest poprawny.

    Historia

    Materiały edukacyjne dotyczące najnowszych dziejów można znaleźć na stronach Pamięć.pl, czyli edukacyjnego projektu Instytutu Pamięci Narodowej. Pomoce naukowe oferuje Dom Spotkań z Historią (http://dsh.waw.pl), a także Muzeum Historii Polski, które prowadzi portal edukacyjny Dzieje.pl. Wartościowe artykuły i ciekawostki dotyczące przeszłości oraz recenzje naukowych i popularno-naukowych publikacji historycznych można znaleźć na portalach Historia.org.pl oraz Histmag.org.

    Rządowe e-podręczniki

    Te sfinansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pomoce naukowe obejmują wszystkie etapy nauki szkolnej. E-podręczniki są dostępne dla najważniejszych przedmiotów: języka polskiego, matematyki, historii, biologii, chemii, fizyki, geografii, WOS-u oraz edukacji dla bezpieczeństwa. Z myślą o uczniach pierwszych klas szkoły podstawowej zamiast podręczników tematycznych przygotowano zintegrowany podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej.
    Wszystkie e-podręczniki są zgodne z obowiązującą podstawą programową i są dopuszczone do użytku szkolnego przez MEN, a więc można korzystać z nich także na lekcji, na równi z papierowymi podręcznikami. Ich zaletą są liczne dodatki multimedialne, np. nagrania utworów literackich. Najbogatszy w treść multimedialną jest podręcznik dla najmłodszych uczniów, który w całości został przygotowany jako kolorowa aplikacja przypominająca grę edukacyjną. Wartościowym zasobem serwisu www.epodreczniki.pl są interaktywne ćwiczenia z mechanizmem sprawdzania odpowiedzi – najwięcej jest ich w podręczniku do edukacji wczesnoszkolnej. W kolejnych etapach liczba takich ćwiczeń spada, ale wciąż jest ich wystarczająco dużo, by wykorzystać je np. w czasie powtórki przed sprawdzianem.

    Dla humanistów

    Doskonałą propozycją jest serwis WolneLektury.pl, w którym można pobrać większość tekstów literackich analizowanych na lekcjach języka polskiego. Część dzieł dostępna jest także w formie audiobooków. Informacje pomocne w analizie i interpretacji dzieł literackich można znaleźć w serwisie Język-polski.pl Ponadto strona zawiera szereg materiałów pomocnych w nauce pisania wypracowań i esejów, omówienia lektur oraz epok literackich. Przydać mogą się rozbudowane biogramy pisarzy, których prace omawia się w czasie gimnazjalnych i licealnych kursów literatury. Nieocenioną pomocą jest Słownik Języka Polskiego (http://sjp.pwn.pl) dostępny w serwisie wydawnictwa PWN. Wyszukiwarka jest podłączona do kilku baz, a oprócz rekordów z samego słownika wyświetlane są podpowiedzi z Poradni językowej przygotowane przez językoznawców. Wypowiedzi ekspertów takich jak Mirosław Bańko rozwiewają wątpliwości co do sposobu użycia kłopotliwych wyrazów czy reguł interpunkcji.

    Ćwiczenia i kalkulatory

    Pomoc w nauce matematyki oferuje przeznaczony dla uczniów szkoły podstawowej serwis Matzoo.pl. Zawiera zestawy zadań, które są automatycznie sprawdzane. Ćwiczenia, także takie dla pierwszej klasy gimnazjum, można znaleźć na płatnej platformie Matmag.pl. Dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przeznaczony jest serwis Batmat.pl, w którym również znajdują się zestawy sprawdzanych automatycznie ćwiczeń. Wadą tych serwisów jest brak materiałów wyjaśniających poszczególne zagadnienia. Te możesz znaleźć w E-zadania.pl, gdzie punktem wyjścia jest próba rozwiązania problemu – w razie niepowodzenia można kliknąć link i uruchomić filmik wyjaśniający problem. Informacje dla uczniów zainteresowanych matematyką oferuje strona Math.edu.pl, gdzie znajdują się bazy wzorów matematycznych, tablice matematyczne i kalkulatory. Tych można także szukać na serwisach z kalkulatorami takich jak Online-kalkulator.pl czy Calcoolator.pl.

    Nauki przyrodnicze

    W poznawaniu fizyki, szczególnie na poziomie licealnym, może pomóc serwis E-fizyka (http://ilf.fizyka.pw.edu.pl) przygotowany przez wykładowców z Politechniki Warszawskiej. Pierwszym jego elementem jest doskonały podręcznik internetowy z licznymi animacjami i opisami doświadczeń. Drugi to wirtualne laboratorium, które pozwala na zdalne obserwowanie eksperymentów przeprowadzanych przed kamerką. Wirtualne eksperymenty można znaleźć także na anglojęzycznych stronach, m.in. na Golabz.eu. Uczniowie, którzy przygotowują się do matury na poziomie rozszerzonym, mogą zajrzeć także do podręcznika na stronie krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (http://pcformat.pl/u/2486), który zawiera rozbudowany kurs fizyki wraz z zadaniami.
    Informacje z fizyki, a także innych nauk przyrodniczych, przede wszystkim biologii i chemii, można znaleźć w serwisie Lesson.org.pl. Zawiera on opisy dziesiątek eksperymentów, które można wykonać w domu albo szkolnej pracowni. Wiele eksperymentów można także zobaczyć na filmach. Podobne materiały, ale tylko dotyczące chemii, pozwala obejrzeć Eksperymentychemiczne.pl, gdzie przedstawionych jest 100 doświadczeń. Filmy zostały w nim uzupełnione teoretycznym omówieniem przedstawionej reakcji. Pasjonatom geografii dedykowane są serwisy Geografia24.eu oraz Geostrefa.pl, które gromadzą informacje, a także pomoce dydaktyczne (m.in. mapy konturowe, tablice geograficzne i zadania) przydatne w nauce do matury z tego przedmiotu.

    Edukacyjne filmy wideo

    Jedne z najlepszych edukacyjnych materiałów wideo powstają w ramach projektu Khan Academy, organizacji założonej w Stanach Zjednoczonych przez finansistę hinduskiego pochodzenia, który porzucił karierę giełdową na rzecz tworzenia narzędzi do darmowej edukacji online. Najwięcej filmów poświęconych jest matematyce, od której zaczął się cały projekt, oraz innym przedmiotom przyrodniczym. Wiele filmów z Khan Academy zostało spolszczonych. W sieci działa także polska strona Edudu.pl wzorowana na amerykańskim projekcie, która udostępnia blisko tysiąc filmów. Dużą wartość edukacyjną mają także filmy z kanału TED na YouTube, w których naukowcy i eksperci dzielą się doświadczeniami i osiągnięciami w najróżniejszych dyscyplinach. Większość prezentacji jest w języku angielskim, ale w wielu przypadkach można włączyć polskie napisy lub skorzystać z automatycznego tłumaczenia dostępnego na YouTubie w ustawieniach klipu.

    Plan lekcji na smartfonie

    Aby zawsze mieć pod ręką rozkład zajęć, warto zainstalować darmową apkę Plan Lekcji (http://pcformat.pl/u/2489). Pozwala ona dostosować godziny zajęć do rozkładu własnej szkoły, a ponieważ obsługuje wszystkie dni tygodnia, można uwzględnić weekendowe zajęcia pozalekcyjne. Każdy przedmiot definiuje się samemu, dobierając nazwę i kolor. Dzięki widgetowi uczeń będzie mógł korzystać z podglądu rozkładu zajęć danego dnia wyświetlanego na ekranie startowym. Rodzicom można polecić natomiast aplikację Rodzinny plan lekcji (http://pcformat.pl/u/2490), który pozwala kontrolować rozkład dnia kilkorga dzieci, przełączając się między planami.

    Pomoce naukowe online

    Aplikacje internetowe przydatne w szkole

    OneNote

    Obraz

    Ta aplikacja do notowania i gromadzenia informacji jest jednym z najbardziej użytecznych narzędzi w szkole. Można w niej zachowywać fragmenty stron internetowych i ilustracje, wpisywać notatki z lekcji czy wykładów. Za pomocą smartfona prześlesz do niej zdjęcia, a w połączeniu z aplikacją Office Lens także zeskanujesz dokumenty, poddając je jednocześnie obróbce OCR. Aplikacja działa na pecetach, urządzeniach mobilnych oraz w formie aplikacji internetowej. Wszystkie notesy są przechowywane w chmurze, więc informacje są dostępne z dowolnej maszyny. www.onenote.com

    Dokumenty Google

    Obraz

    Aplikacje biurowe dostępne na dysku Google są najlepszym narzędziem do tworzenia szkolnych projektów grupowych. Edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny oraz program do prezentacji są wyposażone w doskonałe narzędzia do współpracy online – plik może edytować równocześnie wiele osób, a zmiany są nanoszone w czasie rzeczywistym. Wbudowane narzędzie do kontroli wersji pliku umożliwia łatwe przywrócenie poprzedniego stanu projektu. https://drive.google.com

    Microsoft Office Online

    Obraz

    Pakiet Microsoft Office coraz rzadziej gości na komputerach uczniów ze względu na wysoką cenę, a w większości zastosowań można go zastąpić bezpłatnym LibreOffice. Niestety czasami zdarza się, że bogate w ilustracje projekty, np. prezentacje PowerPoint, otwierają się z błędami. Wówczas można skorzystać z darmowego pakietu Microsoft Office Online, który jest dostępny z poziomu dysku OneDrive. W skład pakietu wchodzi także doskonały program do tworzenia prezentacji Sway. https://onedrive.live.com

    Powtoon

    Obraz

    Gotowe projekty nie zawsze są wystarczająco atrakcyjne wizualnie jak na uczniowskie gusta. Dlatego warto sięgnąć do aplikacji internetowej Powtoon, która umożliwia tworzenie animowanych prezentacji za pomocą gotowych szablonów, także zaprojektowanych z myślą o wykorzystaniu w szkole. Gotową prezentację można wyświetlić w postaci filmiku z muzyką albo tradycyjnego pokazu slajdów. Płatna, płatna wersja serwisu umożliwia także pobranie prezentacji w formie filmu HD. www.powtoon.com

    Scratch

    Obraz

    Darmowe środowisko do nauki programowania może odmienić naukę informatyki. Aplikacje tworzy się, układając kolejne instrukcje za pomocą puzzli. Dostępne są zaawansowane narzędzia, które umożliwiają zarówno tworzenie tylko interaktywnych rysunków czy animacji obiektów, jak i w pełni funkcjonalnych gier komputerowych. Każdy projekt przygotowany w Scratchu ma otwarty kod – można importować znalezisko do swojej biblioteki, by przeanalizować je, a następnie ulepszyć. https://scratch.mit.edu

    Wybrane dla Ciebie