Nawigacja za darmo
Nokia i operatorzy komórkowi promują w internecie i telewizji telefony z darmową nawigacją. Chodzi o aplikację Ovi Mapy, która w wybranych modelach Nokii z GPS-em działa jak zwykła nawigacja samochodowa. Sprawdziliśmy, czy w praktyce może zastąpić specjalistyczne urządzenie z Automapą.
Komu przyda się program Ovi Mapy
- Bartłomiej Mrożewski współpracownik PC Format
Program Ovi Mapy ma niezbędne funkcje do nawigacji w samochodzie i na wycieczkach pieszych czy rowerowych. Jest to dobre rozwiązanie dla osób korzystających z nawigacji okazjonalnie. Dla turysty czy biznesmena aplikacja z mapami całego świata jest mocnym argumentem za zakupem telefonu Nokii zgodnego z programem Ovi Mapy (już od 550 zł za Nokię 5230 czy C5). Cena podobna do specjalizowanych nawigacji z dobrym oprogramowaniem, a smartfon można wykorzystać też do innaych celów. Jeśli korzystasz z nawigacji na co dzień, lepsze będzie klasyczne urządzenie. Ma precyzyjniejsze mapy Polski, lepiej wyszukuje trasę i łatwiej je obsługiwać podczas jazdy.
Propozycja Nokii jest ciekawa, gdyż aplikację do nawigacji z komunikatami głosowymi oraz mapami 75 krajów otrzymujesz w cenie komórki. Jeśli zgodny z aplikacją telefon kupiłeś przed pojawieniem się tej oferty, możesz pobrać Ovi Mapy 3 w formie aktualizacji oprogramowania. Jak zapewnia producent, oferta nie jest ograniczona czasowo. Wszystkich dostępnych obecnie modeli z darmową nawigacją i przyszłych telefonów Nokii z GPS-em będzie można używać do nawigacji bez dodatkowych opłat.
Konkurencyjne aplikacje do nawigacji są dodatkowo płatne. Owszem, z Google Maps możesz korzystać za darmo, ale pozwalają one tylko na przeglądanie map, odnajdowanie pozycji za pomocą GPS-u i wyznaczanie trasy. Nie mają ani komunikatów głosowych, ani poleceń, których można by było słuchać w czasie jazdy. Poza tym mapy Google wszystkie dane pobierają z sieci, więc ich przeglądanie wiąże się z opłatami za transmisję danych. Tymczasem Ovi Mapy umożliwiają załadowanie map do pamięci telefonu, co pozwala korzystać z funkcji nawigacyjnych offline. Dokładnie tak, jak w specjalistycznej nawigacji samochodowej.
Ovi Mapy w samochodzie?
W aplikacji Nokii znajdziesz wszystkie podstawowe funkcje programu do nawigacji: wyszukiwanie punktów adresowych, przeglądanie mapy, wybieranie punktów trasy. Ovi Mapy oferują też widok 3D. Komunikaty głosowe są po polsku i działają jak w każdej innej nawigacji, czyli uprzedzają w odpowiednim czasie o zbliżającym się skręcie i zjeździe z trasy. Ponadto można uruchomić ostrzeżenia o przekroczeniu dozwolonej prędkości i o radarach.
Telefony zgodne z Ovi Mapy
Obecnie na rynku jest 17 modeli telefonów Nokia w pełni zgodnych z opisywaną aplikacją (mają GPS). Są to modele: X6, 97 mini, 97 mini Gold Edition, 97, N86, E72, E71, E66, E55, E52, C5, 6730, 6720, 6710, 5800 XpressMusic, 5800 Navigation Edition, 5230. Mapy można instalować na telefonach bez GPS-u, które działają pod kontrolą systemu Symbian 3.0 Feature Pack 2 lub Symbian 5. Wówczas jednak nie można korzystać z nawigacji, a jedynie przeglądać i wyszukiwać na mapach punkty adresowe.
W porównaniu do Automapy brakuje jednak w Ovi Mapach wielu atrakcyjnych funkcji dodatkowych. Nie ma informacji o natężeniu ruchu, co pozwala na omijanie korków. Brakuje ostrzeżeń o robotach drogowych i innych utrudnieniach. Nie ma danych dla kierowców ciężarówek (np. dopuszczalne obciążenie czy wysokość pojazdu), brakuje informacji o znakach drogowych.
Uboższa jest też baza POI. Automapa korzysta bowiem ze wsparcia społeczności użytkowników, którzy stworzyli bazę ponad pół miliona POI – można ją pobrać z sieci.
Ponadto klasyczne nawigacje samochodowe mają większy ekran i znacznie łatwiej jest je obsługiwać jedną ręką.
Jakość map
Mapy Ovi korzystają z danych kartograficznych firmy Navteq, która jest jednym z dwóch głównych dostawców map dla producentów nawigacji. Używają ich także polscy producenci, np. Automapa, ale uzupełniają mapy Navteq dla Polski danymi lokalnych dostawców treści kartograficznej, które są bardziej dokładne. Niestety, Nokia tego nie zrobiła. Miasta, nawet te mniejsze, są dobrze odwzorowane, z pełną siatką ulic. Ale z terenami niezurbanizowanymi i drogami gruntowymi nie jest już tak dobrze.
W aplikacji Ovi Mapy nie ma widoku budynków, choć zostały naniesione na mapę teksturowe modele najciekawszych zabytków, np. Zamku Królewskiego w Warszawie. Ze względu na brak obrysów budynków punkty adresowe są nieco mniej precyzyjne niż w Automapie, czy choćby w Google Maps.
Wyznaczanie trasy
Interfejs programu Ovi Mapy jest wygodny, w pełni przystosowany do współpracy z najnowszymi modelami telefonów Nokii z ekranem dotykowym. Obsługuje także zmianę orientacji ekranu w tych urządzeniach, dzięki czemu możesz ustawić telefon w poziomie i korzystać jak z klasycznej nawigacji samochodowej. Wyznaczanie trasy jest proste, ale trudno to zrobić jedną ręką, tak jak w nawigacji samochodowej.
Ovi Mapy, oprócz nawigacji samochodowej mają tryb nawigacji pieszej. Program uwzględnia wówczas odcinki ulic zamknięte dla samochodów, a także alejki w parkach i bulwary. Ale w porównaniu do Automapy algorytm wyznaczania trasy działa gorzej. Nie zawsze proponowany przebieg optymalny jest najlepszy z możliwych. Program gorzej sobie radzi także z wyznaczaniem tras z wieloma punktami pośrednimi, szczególnie na długich dystansach.
Dodawanie punktów trasy
Najprostszym sposobem na dotarcie do celu jest wpisanie ulicy i numeru domu w wyszukiwarkę punktów adresowych. Inna metoda to wybranie punktu na mapie. Można także tworzyć bardziej złożoną trasę, dodając do niej wybrany punkt czy z wyszukiwarki, czy z mapy, punkty z bazy POI, punkt adresowy wybrany z Historii, a także punkt wcześniej dodany do Ulubionych. Po skompletowaniu punktów możesz zmienić ich kolejność.
Interesującą funkcją jest integracja programu Ovi Mapy z serwisem internetowym http://maps.ovi.com. Możesz w nim przejrzeć mapy dla danego terenu pod względem jakości i jeśli będą ci odpowiadały, załadować do telefonu. W serwisie tym możesz ponadto utworzyć trasę i później zaimportować ją do telefonu (patrz warsztat „Ładowanie map do telefonu”).
Szybkość wykrywania pozycji
Jeśli urządzenie nie może wykryć sygnału satelitarnego, na mapie, jako twoja pozycja, pokaże się przybliżona lokalizacja, ustalona na podstawie położenia względem stacji bazowych operatora komórkowego. Ten mechanizm działa tak samo jak w Google Maps. W telefonach z modułem A-GPS (Assisted GPS – nowe Nokie taki mają) Ovi Mapy stwarzają możliwość przyspieszania ustalenia pozycji dzięki danym z serwerów operatora. Aby skorzystać z tej funkcji, musisz mieć aktywną opcję Online w ustawieniach programu, w zakładce internet. Wtedy przy każdym połączeniu aplikacja pobierze kilkadziesiąt kilobajtów danych, by wspomóc moduł GPS w ustaleniu położenia telefonu.
Ze względu na koszty warto posługiwać się tą funkcją tylko wtedy, gdy włączasz GPS w miejscu znacznie oddalonym od tego, w którym używałeś go ostatni raz (tzw. zimny start). Namierzanie satelitów trwa wtedy kilkanaście sekund zamiast kilku minut. Jeśli nie przemieszczałeś się na dużą odległość (tzw. gorący start), wystarczy sam GPS, bo lokalizacja satelitów w takiej sytuacji zajmuje kilkanaście sekund.
Jakie informacje oferuje użytkownikowi aplikacja Ovi Mapy
- GŁÓWNE OKNO Główne okno programu zawiera skróty do poszczególnych narzędzi. Program jest wyposażony w dużą bazę punktów POI (Point of Interest). Przy każdym znajdziesz nazwę firmy lub miejsca, adres, numer telefonu.
- POGODA Program ustala za pomocą wskazań GPS-u twoją lokalizację i pobiera z sieci prognozę pogody na najbliższe trzy dni. Zawiera ona podstawowe informacje o zachmurzeniu, temperaturze, opadach i sile wiatru.
- WYDARZENIA Terminarz filmów w kinach, koncertów, imprez klubowych, targów i wycieczek z przewodnikiem, które zaczynają się w najbliższym czasie. Obok godziny i nazwy wyświetlana jest odległość do miejsca wydarzenia.
- LONELY PLANET Przewodnik po mieście, w którym się znajdujesz. Zawiera krótki rys historyczny, miejsca do obejrzenia (można od razu wyznaczyć do nich trasę dojazdu lub dojścia), ciekawe sklepy, restauracje i kluby.
- MICHELIN Renomowany przewodnik po hotelach i restauracjach. Zawiera opis tych miejsc z cenami, adresy, dane kontaktowe. Wszystko posortowane według odległości od miejsca, w którym się znajdujesz.
Ładowanie map do telefonu
Do załadowania map do pamięci telefonu potrzebujesz bezpłatnego programu Ovi Suite, który instalujesz na komputerze.
Krok 1
Program Ovi Suite znajdziesz na stronie www.nokia.pl/pomoc/oprogramowanie/nokia-ovi-suite pod zakładką Kompatybilność i pobieranie. Instalacja jest standardowa. Wystarczy uruchomić plik instalatora, który wykona wszystkie czynności. Po instalacji niezbędne jest ponowne uruchomienie komputera.
Krok 2
Podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB. W telefonie, z listy, która się wyświetli, wybierz tryb połączenia PC Suite. Po chwili na ekranie komputera pojawi się okno główne programu Ovi Suite. Zanim przystąpisz do ładowania map, zaktualizuj oprogramowanie telefonu. W tym celu kliknij menu Narzędzia, a następnie Aktualizacje oprogramowania. Potem wgraj wszystkie dostępne aktualizacje, klikając przy każdej przycisk Zainstaluj.
Krok 3
Teraz możesz przystąpić do ładowania map. Z menu Widok, wybierz polecenie Idź do, a następnie Mapy. Program w tym momencie pobierze z internetu listę dostępnych map. Aby pobrać mapę Polski, kliknij kolejno Europe, Poland, a następnie przycisk Pobierz. Pobieranie i przesyłanie mapy do telefonu w zależności od wielkości oraz szybkości połączenia trwa od kilku do kilkudziesięciu minut.
Krok 4
Jeśli chcesz korzystać z komunikatów głosowych, musisz załadować je do telefonu. Kliknij odnośnik Języki wskazówek głoso.... Następnie z listy, która się pojawi, wybierz np. polski - kobieta, a potem kliknij znajdujący się obok przycisk Pobierz.
Krok 5
Czas na konfigurację telefonu. Jeśli chcesz uniknąć opłat za przesyłanie danych związanych z nawigacją, uruchom aplikację Ovi Mapy, klikając Mapy. Następnie kliknij kolejno ikonę ustawień map (patrz obrazek) i przycisk Internet. W nowym oknie znajdź i kliknij pozycję Połączenie. Z dwóch wyświetlonych opcji wybierz Offline.
Krok 6
Aby przejrzeć świeżo zainstalowane mapy, wróć do głównego menu aplikacji Ovi Mapy i kliknij ikonę z czerwoną kropką (160 km). W tym momencie mimo braku połączenia z internetem powinieneś zobaczyć kompletną mapę twojej okolicy, na przykład:
Tworzenie trasy w serwisie Ovi i pobieranie jej do telefonu
Najwygodniej jest tworzyć trasy w aplikacji Ovi Mapy za pomocą serwisu internetowego http://maps.ovi.com. Przygotowaną w nim trasę wgrywasz potem do telefonu. By móc skorzystać z tej funkcji, musisz założyć konto w serwisie Ovi.
Krok 1
Wejdź na stronę www.ovi.com i kliknij odnośnik Zarejestruj się. Wypełnij formularz dostępny po polsku. Po potwierdzeniu rejestracji system automatycznie loguje cię do konta Ovi. Dodatkowo system wymaga potwierdzenia przez kliknięcie linku w e-mailu, który przyjdzie na podany w czasie rejestracji adres.
Krok 2
Na stronie kliknij Mapy w lewym górnym rogu. Wyświetli się główne okno serwisu. Aby serwis działał szybciej, zainstaluj specjalny dodatek – po lewej stronie okna serwisu zaznacz pole, w którym potwierdzasz regulamin, i kliknij przycisk Zainstaluj dodatek aplikacji Mapy. Później postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, a na końcu uruchom ponownie przeglądarkę. Gdy wrócisz na stronę Ovi, przejdź do zakładki Trasa, gdzie będziesz mógł stworzyć szlak.
Krok 3
Punkty trasy najprościej dodawać, wskazując je na mapie. W tym celu przybliż widok mapy, tak by widoczne było miejsce, z którego zaczynasz podróż, a następnie kliknij mapę prawym klawiszem myszy. Z okna dialogowego, które się pokaże, wybierz polecenie Dodaj do trasy. Operację powtórz dla punktu końcowego podróży. System wyświetli na mapie podgląd trasy. Dostępne są trzy wersje: Optymalna, Szybsza, Krótsza.
Krok 4
Czas na dodanie punktów pośrednich. W tym celu zbliż mapę do miejsc, które chcesz odwiedzić po drodze, i powtórz operację dodawania punktów do trasy z kroku . Opisy nowych punktów trasy zostaną dodane pod opisem miejsca docelowego. Aby zmienić kolejność punktów, złap myszką za literkę symbolizującą punkt, np. B i przeciągnij ją wyżej lub niżej, tak by kolejność odpowiadała temu, jak chcesz pokonywać trasę.
Krok 5
Gdy trasa jest gotowa, wybierz jeden z trzech możliwych przebiegów trasy. Aby wybrać trasę optymalną, kliknij zakładkę Optymalna. Następnie możesz zrobić przegląd trasy. Kliknij przycisk 3D w interfejsie mapy. Następnie rozwiń zakładkę Podgląd trasy i kliknij przycisk odtwarzania. Zobaczysz symulację podróży. Jeśli wyznaczona trasa jest odpowiednia, kliknij odnośnik Zapisz. Kliknij w mapę prawym klawiszem myszy i w oknie dialogowym Dodaj do ulubionych wpisz nazwę trasy. Od tej chwili znajdziesz ją w zakładce Ulubione.
Krok 6
Trasa jest gotowa do synchronizacji. Najpierw w telefonie zaloguj się na konto Ovi. Otwórz aplikację Ovi Mapy i w głównym ekranie kliknij kolejno odnośnik Zaloguj się i Konto Nokia. Zaloguj się, używając loginu utworzonego w kroku 1. W lewym górnym rogu ekranu powinno się wyświetlić powitanie.
Krok 7
Aby zsynchronizować telefon z kontem w internecie, kliknij ikonę Ulubione,a następnie naciśnij Synchronizuj z... i potwierdź, klikając OK. Zakończoną synchronizację potwierdza komunikat. Pobraną z internetu trasę znajdziesz, wybierając kolejno Ulubione oraz Trasy. Kliknij wpis z nową trasą. Będziesz mógł obejrzeć jej przebieg na ekranie. Aby rozpocząć nawigację, kliknij Opcje, a później Zacznij jechać.
Krok 8
Jeśli podczas jazdy odstąpisz od trasy, program przeliczy ją ponownie, by doprowadzić cię do celu. Aby upewnić się, że program wybierze najkrótszą drogę, kliknij ikonę ustawień, następnie Trasa, potem Wybór trasy, gdzie zaznacz opcję Krótsza trasa. Zmiana jest automatycznie akceptowana.