Nawiguj z Androidem
Google udostępniło darmową nawigację na wszystkie smartfony z systemem Android w wersji 1.6 lub wyższej. Sprawdzamy, co potrafi ten program i w czym ustępuje płatnym nawigacjom. Pokazujemy też, jak korzystać z aplikacji.
Nawigacja Google korzysta z popularnych map Google – także z widoku satelitarnego, a w przyszłości (prawdopodobnie już w przyszłym roku) z trybu Street View. Jeśli wykonywałeś ostatnio aktualizację tej aplikacji, prawdopodobnie nawigację masz już zainstalowaną w smartfonie. W innym wypadku wejdź do Android Marketu i zaktualizuj Google Maps.
Najważniejszą cechą Nawigacji Google jest fakt, że nie ma map na stałe wgranych do pamięci telefonu – w przeciwieństwie do większości płatnych nawigacji dostępnych na system Android (z wyjątkiem rodzimego NaviExperta). Oznacza to, że podczas każdej podróży program musi pobrać mapę z internetu, co pociąga za sobą opłaty związane z transmisją danych. Koszt zależy oczywiście od wykorzystywanej taryfy, ale możesz go obniżyć, np. nie korzystając z widoku satelitarnego.
Ponadto nawigacja Google zabezpiecza się przed utratą sygnału 3G – mapa zawsze pobierana jest „na zapas”. Dzięki temu przy utracie zasięgu możliwe jest dalsze nawigowanie.
Nawigacja Google działa w ponad 50 krajach na całym świecie. Listę możesz sprawdzić na stronie www.google.pl/navigation.
Korzystanie z Nawigacji Google
Nawigację uruchamiasz z ekranu aplikacji – ikona programu to A. Po pierwszym uruchomieniu musisz zaakceptować warunki korzystania. Upewnij się też, że w ustawieniach smartfonu jest włączony moduł GPS.
Krok 1
W oknie głównym programu możesz szybko wybrać cel podróży z listy Ostatnie miejsca docelowe. Możesz także wybrać, czy chcesz nawigować po trasach pieszo czy samochodem. W końcu możesz też kliknąć ikonę Opcje (koła zębate), aby w oknie Opcje trasy ustalić, czy podczas wyznaczania trasy mają być omijane autostrady lub drogi płatne.
Krok 2
Aby wyznaczyć cel podróży, możesz wybrać Wpisz cel trasy lub podać cel trasy głosowo. Po wpisaniu adresu wybierz ikonę lupki.
Krok 3
Wyświetli się wyznaczona trasa. Możesz przewijać mapę, przesuwając palcem po ekranie. Możesz też kliknąć ikonę zaznaczoną na poniższym obrazku, aby wyświetlić kolejne punkty na trasie (skrzyżowania, zakręty, ronda itp.) w postaci listy. Aby rozpocząć jazdę, kliknij Podążaj wzdłuż trasy.
Krok 1
Po wyznaczeniu trasy możesz wywołać przyciskiem sprzętowym menu podręczne. Kliknij w nim opcję Informacje o trasie. Wybierając ikonę pokazaną na poniższym obrazku możesz zobaczyć, jakie alternatywne do wyznaczonej wcześniej trasy proponuje program. Między trzema proponowanymi trasami możesz się przełączać, wybierając ich ikonki. Dla każdej trasy podany jest dystans i czas dojazdu. Sytuacja na drogach jest prezentowana za pomocą kolorów – od zielonego, który oznacza przejezdną drogę, do czerwonego, który odpowiada dużym korkom.
Krok 2
W menu podręcznym wybierz Warstwy. Na liście Warstwy możesz ustawić, jakie rodzaje punktów POI, np. Stacje paliw, mają być wyświetlane na mapie. Możesz także włączyć widok satelitarny map, klikając Satelita, i wyłączyć informacje o sytuacji na drogach Widok natężenia ruchu.
Krok 3
Ponownie wywołaj menu podręczne, a następnie wybierz Więcej, a potem Ustaw cel trasy, aby wrócić do głównego ekranu aplikacji. Możesz wyznaczyć nowy cel podróży.