Nie tylko dla robotów
Czy roboty odbiorą ci pracę? I tak, i nie. Warto wiedzieć, jak przygotować się do nadchodzących zmian na rynku pracy oraz poznać zawody, które nie są zagrożone.
Eksperci i analitycy z całego świata podkreślają, że w ciągu najbliższych trzech dekad ok. 30–50 proc. zawodów będzie zagrożonych. Światowe Forum Ekonomiczne (ŚFE) przewiduje, że do 2020 r. ponad 5 mln miejsc pracy zniknie z rynku, ludzi zastąpią roboty, sztuczna inteligencja i inne technologie. Najbardziej zagrożone zawody to zdaniem ŚFE te z sektora administracji i prac biurowych związane z rutynowo wykonywanymi czynnościami. Zagrożeniem dla ludzi jest także tzw. uczenie maszynowe – komputery uczące się samodzielnie poprzez zdobywanie i przetwarzanie coraz to nowych danych, dzięki którym z dnia na dzień podejmują lepsze decyzje i lepiej wykonują powierzone im zadania. Tego rodzaju technologie już teraz są stosowane w samochodach autonomicznych i w działach obsługi klienta. Sprawdziliśmy, jakie zawody są stosunkowo bezpieczne i niezagrożone przez „inwazję robotów”.
Przedsiębiorcy rozwijający własny biznes, szczególnie startupy
Tim O’Reilly, przedsiębiorca, któremu przypisuje się ukucie pojęcia Web 2.0, twierdzi, że roboty i sztuczna inteligencja niekoniecznie wyeliminują wiele zawodów, ale po prostu je zmienią. Technologie przede wszystkim poszerzają ludzkie zdolności i to, jak będzie wyglądać przyszłość, głównie zależy od każdego człowieka i ludzkiej wyobraźni. „Jeśli wypracujemy postawę lęku wobec technologii, przegapimy wielką szansę na rozwiązanie problemów, które moglibyśmy rozwiązać za sprawą nowych technologii. Obowiązkiem przedsiębiorców i specjalistów jest myśleć nad tym, co jest obecnie możliwe dzięki technologii” – przekonuje O’Reilly. Jako przykład podaje firmę Zipline, która w nowatorski sposób podeszła do opieki zdrowotnej. Firma ta działa głównie w Rwandzie w Afryce, gdzie wiele kobiet umiera przy porodzie przez krwotoki poporodowe. Zipline dostarcza więc krew na żądanie, korzystając z szybkich i zautomatyzowanych dronów, które na czas docierają do potrzebujących, podczas gdy samochody często zawodziły – głównie ze względu na brak dróg. „To przykład świadczenia z wykorzystaniem maszyn usług wcześniej niemożliwych i niedostępnych” – mówi.
Podyskutuj o pracy
W ramach największej w Polsce konferencji IT, Code Europe, a konkretnie podczas paneli dyskusyjnych Code Crackow (5 grudnia) i Code Warsaw (7 grudnia) będzie można podyskutować na żywo na temat przyszłych zawodów IT oraz tego, jak technologia zmienia rynek pracy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.codeeurope.pl.
Specjalista projektów VR i IoT
W ostatnich dwóch latach liczba ofert pracy związanych z wirtualną rzeczywistością i internetem rzeczy wzrosła o 736 proc. Potrzebni są ludzie, którzy będą wymyślać nowe treści (filmy, gry itp.), jak i scenariusze związane ze współpracą różnych urządzeń np. w inteligentnym domu.
Opiekun i terapeuta
W najbliższych 40 latach podwoić ma się liczba osób w wieku 65+ lat, a w samej tylko Australii mieszkańcy w wieku 75 lat i starsi mają stanowić 14,4 proc. populacji kraju. Służba zdrowia będzie więc potrzebować coraz więcej osób, które będą zajmować się starszymi ludźmi, a ci – choćby w związku z przyzwyczajeniami – nie są zbyt chętnie nastawieni do robotów, szczególnie że w takiej pracy potrzebna jest duża empatia, której maszyny nie mają. Liczba ofert pracy dla opiekunów, asystentów i terapeutów wzrosła w ostatnich latach o 5 proc. i wciąż rośnie.
Menedżer ds. logistyki i dostaw
Brak pracy nie grozi tym, którzy zawodowo zajmują się nadzorowaniem i zarządzaniem złożonymi globalnymi dostawami, monitorowaniem serii procesów, w których występują losowe zdarzenia i potrzebna jest nieustanna komunikacja. Reagowanie na nietypowe zdarzenia nie jest mocną stroną robotów.
Specjalista ds. HR
Wprawdzie proces rekrutacji w dużej mierze opiera się dziś na danych i ich analizie, ale równie duże znaczenie odgrywa inteligencja emocjonalna i umiejętności miękkie, potrzebne przy rozmowach kwalifikacyjnych z kandydatami.
Przetwarzanie danych
Analiza wielkich zbiorów danych wymaga połączenia wiedzy naukowej z umiejętnościami technicznymi, rozpoznawania nowych wzorców i trendów, co pozwala zamienić wiedzę w marketingowe narzędzie. Roboty jeszcze tego nie potrafią.
Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa
Hakerzy są coraz bardziej wyspecjalizowani i częściej przedostają się do zabezpieczonych systemów, przez co zapotrzebowanie na walczących z nimi ekspertów ds. bezpieczeństwa rośnie. W latach 2014–16 liczba ofert pracy na takich i podobnych stanowiskach wzrosła o 36 proc. Same maszyny nie są w stanie pełnić tej roli.
Specjalista ds. reklamy i marketingu
Pracy z pewnością nie zabraknie osobom związanym z branżą reklamową, zwłaszcza tym odpowiedzialnym za tworzenie reklam i docieranie do klientów mobilnych.
Kreatywny profesjonalista
Wymyślanie nowych idei, a nie odtwórcze pisanie, malowanie, projektowanie graficzne, tworzenie muzyki – to domena wyłącznie ludzi.
Szef kuchni
Ludzie muszą jeść i lubią to robić, a kreatywność i złożone procesy związane z przygotowywaniem posiłków to coś, czego nie sposób w pełni zautomatyzować.
Nauczyciel
Proces przekazywania wiedzy wiąże się z emocjami i indywidualnym traktowaniem każdego ucznia i studenta. To sprawia, że maszyny wypadają gorzej od prawdziwych nauczycieli – choć nauczyciele powinni poszerzać swoje umiejętności, by móc tworzyć kursy internetowe.
Wirtualne targi pracy
Jeżeli szukasz pracy, zajrzyj na najłatwiej dostępne targi, których kolejna edycja odbędzie się już 25 listopada. Wirtualne Targi Pracy Żakaton tym razem pomagają rozpocząć karierę studentom i absolwentom (i nie tylko) w branży IT. Wszystko to w wygodnej i nowoczesnej formie online – firmy mają swoje wirtualne stoiska, na których przedstawiają zarówno oferty pracy, jak i same przedsiębiorstwa. Odwiedzający mogą pytać przedstawicieli działów Human Resources o szczegóły ofert pracy oraz aplikować na wybrane stanowiska. www.zakaton.pl.
Czy robot odbierze ci pracę?
Serwis BBC.co.uk we współpracy z Oxford University przygotował narzędzie do obliczania, czy dany zawód w przyszłości zostanie zastąpiony przez maszynę. Narzędzie znajdziesz na stronie: https://goo.gl/1iy9AR