Nie zgubisz się w czasie
Głównym zadaniem Calendar Magic jest prezentacja kalendarza i zarządzanie alarmami. Głównym, ale niejedynym. Liczba opcji, funkcji i dodatków tego programu jest naprawdę zaskakująca.
Kalendarze, funkcje przypominania, alarmy, stopery, notatki to jedynie część funkcji programu Calendar Magic. Program jest naprawdę bardzo wszechstronny, ma duże możliwości. W menu, oprócz funkcji typowych dla programów tego typu, znalazło się nawet miejsce na różnego rodzaju kalkulatory i konwertery jednostek. Mimo że oprawa graficzna programu nie jest szczególnie atrakcyjna, to liczba funkcji i możliwości, jakie daje, sprawiają, że warto mu się bliżej przyjrzeć.
Określenie lokalizacji i konfiguracja innych parametrów
Aby korzystać ze wszystkich funkcji kalendarza, trzeba go najpierw dobrze skonfigurować i dostarczyć mu kilku istotnych danych. Nie można przecież podawać choćby czasu wschodu i zachodu słońca czy księżyca, gdy nie wiadomo, w jakim miejscu znajduje się obserwator.
Krok 1
Zainstaluj program i uruchom go. Domyślnie okno nie przypomina wcale kalendarza. To po prostu puste pole, w którym mogą się znaleźć zdefiniowane przez użytkownika alarmy. Zanim jednak zaczniesz używać kalendarza, kliknij menu Options i wybierz polecenie Location.
Krok 2
Rozwiń listę Country i ustaw na niej Poland. Następnie kliknij listę Location i poszukaj na niej swojej miejscowości. Lista miast nie jest kompletna, więc jeżeli nie znajdziesz swojego, ustaw najbliższe, które zostało uwzględnione, szukając w kierunku północnym lub południowym. W ostateczności najważniejsze, by znajdowało się ono w tej samej strefie czasowej. Kliknij przycisk Main Screen, by powrócić do głównego okna. Twoja lokalizacja zostanie wyświetlona u dołu okna. Jeżeli chcesz poznać szczegóły, jakie udostępnia program, kliknij menu Help i komendę About My Location.
Krok 3
Kolejnym krokiem jest konfiguracja wyświetlania. Zawartość głównego ekranu określisz w menu Options, wybierając polecenie General. Rozwiń listę Opening Screen i wskaż na niej ten moduł programu, który ma być wyświetlany po uruchomieniu, np. Planning Calendars. Zwróć uwagę, że nie musi to być prezentacja jednej z form kalendarza, ale na przykład kalkulator naukowy, konwerter jednostek, walut czy narzędzie do obliczania zużycia paliwa.
Krok 4
Rozwiń listę Favourite Calendar System i zaznacz rodzaj kalendarza, który chcesz ustawić jako domyślny. Będzie to zwykle kalendarz gregoriański Gregorian. Zaznacz poniżej pole Monday, usuń zaznaczenie z opcji Show Julian Day value on main, a zamiast tego umieść je w polu Show year in the display. Wróć do okna głównego, klikając Main Screen.
Krok 5
Kolejny raz otwórz menu Options i kliknij opcję Colour. Wybierając moduł z listy u góry oraz klikając opcje poniżej, możesz dopasować kolory poszczególnych elementów okna programu.
Krok 6
W tym samym menu, Options, znajduje się polecenie Favourites. Po jego wybraniu będziesz mógł wskazać ulubione moduły aplikacji, które zostaną umieszczone w głównym menu o nazwie Favourites. Jeżeli chcesz zabezpieczyć dostęp do programu hasłem, odpowiednie ustawienia wprowadzisz po wybraniu z menu Options opcji Password Manager. Nieciekawe są także czcionki używane przez program. Zmodyfikujesz je za pomocą opcji dostępnej z tego samego menu.
Jak dodać przypomnienie do kalendarza
Skoro domyślnym widokiem programu jest okno z przypomnieniami, trzeba się nauczyć z niego korzystać. Zobacz, jak dodawać i kasować przypomnienia oraz definiować alarmy.
Krok 1
Rozwiń menu Reminders i kliknij polecenie Add Reminders. Do dyspozycji masz trzy typy przypomnień. Pierwszy to wybór konkretnego dnia miesiąca z możliwością zdefiniowana cyklu o określonej liczbie dni. Zaznacz pole Day and month w sekcji Type 1. Określ poniżej, czy przypomnienie ma funkcjonować w tym roku, This year, czy w przyszłym, Next year. Jeżeli zaznaczysz Every year, będzie to oznaczało, że alarm włączy się w każdym roku tego samego dnia. Pole and every służy do zdefiniowania przerwy między powtórzeniami. Za pomocą list poniżej poinformujesz program, do kiedy ma być włączony alarm.
Krok 2
Gdy zaznaczysz pole Type 2, w zależności od tego, jakie opcje zdefiniujesz, przypomnienie będzie funkcjonowało między innymi w każdą pierwszą, drugą czy ostatnią sobotę (bądź inny dzień tygodnia) miesiąca. Typ trzeci to powtórki uwzględniające kolejne dni miesiąca. Listy u dołu sekcji pozwalają zdefiniować czas rozpoczęcia cykli przypomnień oraz czas ich zakończenia.
Krok 3
W polu Message u dołu wpisz treść komunikatu, jaki ma prezentować przypomnienie. Kliknij przycisk Save Reminder(s), by zapisać zdefiniowany alarm. Gdy klikniesz ten przycisk, przypomnienie zostanie zapisane i będziesz mógł przystąpić do definiowania kolejnego. Okno zamyka się przyciskiem Previous Screen.
Krok 4
Aby zmodyfikować przypomnienie, wybierz z menu Reminders polecenie Edit Reminders. W górnej części okna jest umieszczona lista kolejnych alarmów. Wystarczy zaznaczyć wybraną pozycję, by uaktywniły się opcje poniżej, pozwalające modyfikować parametry przypomnienia. Jeżeli chcesz zapisać zmiany, kliknij przycisk Save Updated Reminder. Jeżeli chcesz przypomnienie skasować, kliknij po prostu Delete Reminder.
Krok 5
Opcja List Reminders z menu Reminders służy do wyświetlania w oknie głównym wszystkich zdefiniowanych alarmów. Są one uporządkowane w kolejności pojawiania się w programie:
Krok 6
Jeżeli z menu Reminders wybierzesz opcję Reminders by Month, ograniczysz widok do przypomnień w danym miesiącu. Wyświetlone okno z kalendarzem pozwala przeglądać wszystkie zapisane rekordy. Dni z przypomnieniami podświetlone są na czerwono. Kliknięcie na jednym z podświetlonych dni skutkuje prezentacją szczegółów alarmu w polu u dołu okna.
Krok 7
Opcja List Out-of-Date-Reminders, wybrana z menu Reminders, wyświetla informacje o zaległych alarmach. Z kolei opcja Reminders Utilities daje dostęp do narzędzi administratora. Pozwalają one wydrukować dane (1), skompresować je (2) albo wyeksportować (3). Listy poniżej pozwalają określić typ separatora eksportowanych obiektów (4) oraz zasady sortowania (5). Do uruchomienia wybranego narzędzia niezbędne jest kliknięcie przycisku Run Utility.