Niepowtarzalny kalendarz
Masz dość powtarzających się co roku sztampowych kalendarzy? Zaprojektuj własny unikatowy egzemplarz. Wystarczy kilka zdjęć i program Fotoświat.
Za pomocą znanego ci już programu Fotoświat możesz zaprojektować nie tylko fotoksiążkę (jak ją wykonać, pokazywaliśmy w numerze 9/2013), ale także swój osobisty, wyjątkowy kalendarz na kolejny rok, ozdabiając każdą jego kartę własnymi, niepowtarzalnymi zdjęciami. Program oferuje wiele predefiniowanych wzorów, z których możesz skorzystać. Nic nie stoi również na przeszkodzie, abyś zaprojektował swój kalendarz całkowicie samodzielnie – od określenia jego wzoru i układu stron, poprzez kadrowanie osadzanych zdjęć, po tła, cliparty i maski. Pokażemy, jak taki kalendarz wykonać.
Dostawa do rąk własnych
Przypominamy, że każdy projekt stworzony za pomocą programu Fotoświat możesz zamienić w realny produkt. Wystarczy za pośrednictwem internetu złożyć zamówienie, klikając przycisk Zamów tutaj, a gotowy fotokalendarz zostanie ci dostarczony w ciągu kilku dni. Jedynym warunkiem jest posiadanie w serwisie CEWE konta, do którego założenia gorąco zachęcamy. Zrobisz to także bezpośrednio z programu.
Wybór formatu fotokalendarza
Przygotowanie wstępnego szkicu ułatwia przejrzysty interfejs programu. Czytelnie opisane opcje pozwalają błyskawicznie określić rodzaj przyszłego kalendarza, dobrać odpowiedni szablon i wypełnić go ulubionymi zdjęciami. Wystarczy kilka minut, by powstało coś naprawdę wyjątkowego.
Krok 1
Pierwsze uruchomienie aplikacji nastąpi automatycznie zaraz po zakończeniu standardowej instalacji. Na ekranie wyświetli się wówczas plansza startowa programu. Kliknij zakładkę Fotokalendarze, aby przejść do sekcji poświęconej projektowaniu własnych fotokalendarzy.
Krok 2
Aktywacja zakładki spowoduje pojawienie się listy dostępnych rodzajów kalendarzy. Wraz z nią zmieni się również zawartość okna, w którym wyświetlą się miniatury wariantów fotokalendarza oferowanych w aktualnie wybranej opcji, np. kalendarz ścienny. Zwróć uwagę, że każdy z prezentowanych typów ma tu swój skrócony opis, przykładowy wygląd, szacunkową cenę gotowego produktu oraz szczegółową charakterystykę rozwijaną po wskazaniu kursorem myszy przycisku i.
Krok 3
Aby przejść do kolejnego etapu tworzenia wyjątkowego kalendarza, wybierz odpowiadający ci jego wariant, po czym kliknij umieszczony przy nim przycisk Utwórz teraz. Jeśli w opisie wskazanej opcji widnieje informacja o dwóch możliwych formatach arkusza, konieczne będzie jeszcze sprecyzowanie, który stanie się podstawą kalendarza. Wystarczy, że w nowo wyświetlonym oknie klikniesz interesującą cię pozycję, np. Kalendarz ścienny A3 poziom.
Tworzenie kompozycji zdjęciowej
Tworzenie swojej pierwszej kompozycji warto zacząć od gotowego szablonu. Pokażemy, jak go wykorzystać.
Krok 1
Po wyborze formatu przyszłego kalendarza zobaczysz na ekranie główny panel konfiguracyjny programu. W tym samym momencie na jego tle pojawi się okno automatycznego kreatora kompozycji, w którym są prezentowane gotowe szablony kalendarzy. Aby przejść dalej, zaznacz myszką interesujący cię wzór, po czym kliknij znajdujący się u dołu okna przycisk Użyj szablonu.
Krok 2
Warto jednak wiedzieć, że bazę predefiniowanych szablonów możesz powiększyć, pobierając ich dodatkowe kroje z internetu. W tym celu skorzystaj z przycisku Pobierz więcej szablonów. W nowo wyświetlonym oknie wybierz najpierw kategorię wzorów, a następnie konkretną pozycję z listy, klikając znajdujący się pod jej obrazkiem przycisk Zainstaluj szablony. Możesz też od razu zainstalować wszystkie elementy kategorii, naciskając przycisk Zainstaluj wszystkie kategorie.
Krok 3
Wskazanie wzoru kalendarza nie oznacza konieczności ścisłego trzymania się z góry ustalonych dla niego wytycznych. Wygląd każdej ze stron możesz bowiem dowolnie modyfikować, wybierając jedną z wielu jej wersji. Dokonasz tego, gdy tylko program przełączy się na widok głównego panelu konfiguracyjnego. Jego centralną część zajmuje w tej chwili podgląd styczniowej karty projektowanego kalendarza. Do zmiany tworzącego ją układu zdjęć wystarczy przeciągnięcie jednego z wzorów prezentowanych w pasku bocznym (1) na aktualnie wyświetlaną, modyfikowaną kartę kalendarza (2). Po tym zabiegu błyskawicznie przyjmie ona pożądany wygląd (3). Aby zdefiniować kształt kolejnej strony fotokalendarza, wybierz najpierw jej miniaturę z dolnej listy, np. Luty, a później postępuj wedle opisanej wcześniej procedury. Uwaga! Strona tytułowa, jako jedyna, ma nieco inne, specjalnie do niej zaprojektowane warianty układu zdjęć.
Krok 4
Czas wypełnić kalendarz zdjęciami. W tym celu przejdź do zakładki Zdjęcia i filmy wideo, a następnie w odświeżonym pasku bocznym kliknij ścieżkę dostępu .../Dooku/Pictures . Gdy z rozwiniętej listy partycji i folderów wybierzesz tę lokalizację, która zawiera interesujące cię zdjęcia, ich miniatury natychmiast pojawią się na pasku. Teraz wystarczy już tylko po kolei zaznaczać te zdjęcia, które mają się znaleźć w twoim projekcie, i przeciągnąć je myszką do wybranych kart kalendarza na centralne okno podglądu. W trakcie tego procesu na ekranie może pojawić się komunikat o wykryciu edytowanych wcześniej fotografii wraz z zapytaniem o ich dalszą optymalizację. Jeśli nie chcesz, aby program korygował dane zdjęcie, kliknij opcję Wyłącz automatyczną optymalizację.
Krok 5
Pojawienie się na wstawionej właśnie fotografii znaku ostrzegawczego, to informacja, że rozdzielczość twojego zdjęcia nie daje gwarancji zachowania jego wysokiej jakości w końcowym produkcie. W takiej sytuacji radzimy zmienić zdjęcie na inne lub zastosować inny wariant układu zdjęć.
Krok 6
Po uzupełnieniu wszystkich kart kalendarza warto zadbać jeszcze o atrakcyjne wykadrowanie poszczególnych ujęć. Zrobisz to, przytrzymując lewy klawisz myszki, gdy jej kursor znajdzie się nad aktywnym zdjęciem, po czym ustawiając delikatnymi ruchami właściwy kadr:
Krok 7
Projekt twojego wyjątkowego kalendarza jest już właściwie gotowy. Możesz go jeszcze obejrzeć, przesuwając dolny pasek i klikając miniatury poszczególnych stron. Na koniec warto też sprawdzić, czy rozdzielczość wszystkich użytych fotografii jest optymalna w przyjętym układzie kompozycji. Wystarczy, że klikniesz emotikonę, aby na wszystkich zdjęciach pojawiły się stosowne znaczniki.