SoftwareNiewidzialne okna

    Niewidzialne okna

    Jeśli dzielisz komputer z innymi osobami i chcesz skutecznie chronić prywatne dane, wypróbuj dwie darmowe aplikacje. Pierwsza ukryje i zablokuje dostęp do prywatnego folderu, druga ukryje otwarte okno.

    Niewidzialne okna

    Pracujesz w pracy lub w domu na komputerze, do którego mają dostęp również inne osoby? Powinieneś być świadomy wynikających z tego zagrożeń. Pozostawione na dysku prywatne dane mogą łatwo wpaść w niepowołane ręce, a otwarte okna – zdradzić wiele poufnych osobistych informacji.

    Aby uniknąć kłopotów, warto sięgnąć po dwa niewielkie programy, które pomogą chronić prywatność. Za pomocą Anvide Lock Folder szybko zamaskujesz swoje foldery, a po dodaniu hasła zablokujesz je także przed niepowołanym dostępem. Z kolei dzięki aplikacji Hiddex wybrane otwarte okno zniknie z pulpitu, paska zadań i ikon zasobnika do czasu, gdy sam ponownie je wywołasz. Żadnego z tych programów nie musisz instalować. Możesz więc mieć je zawsze przy sobie na przenośnej pamięci USB. Aby z nich skorzystać, wystarczy podłączyć pendrive do komputera i uruchomić z niego odpowiednią aplikację. Oto, jak zadbać o prywatność za pomocą Anvide Lock Folder oraz Hiddex.

    Anvide Lock Folder zabezpieczy dostęp do folderu

    Dzięki niezwykle prostemu interfejsowi programu zarówno ukrywanie wskazanych folderów przed innymi użytkownikami komputera, jak i zabezpieczanie ich hasłem to kwestia kilku kliknięć myszką. Także zdjęcie blokady nie jest specjalnie skomplikowane – wystarczy ponowne uruchomienie programu i wybranie odpowiedniej opcji. Aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy.

    Krok 1

    Po uruchomieniu programu pojawi się na ekranie okno wyboru języka interfejsu. Kliknij myszką znajdującą się tu ikonę flagi brytyjskiej, po czym zatwierdź swój wybór przyciskiem z zielonym "ptaszkiem". Na koniec zostaniesz jeszcze poproszony o zaakceptowanie krótkiej licencji użytkownika. Naciśnij przycisk Accept.

    Krok 2

    W tym momencie wyświetli się główny panel programu. Jego górną część zajmuje pasek narzędziowy, za którego pomocą określisz foldery do ukrycia, aktywujesz bądź deaktywujesz ich blokadę, a także dostosujesz działanie i wygląd programu do własnych potrzeb. Z kolei puste obecnie dolne pole panelu jest zarezerwowane na listę chronionych katalogów.

    Krok 3

    Aby zamaskować wybrany folder, musisz dodać go do listy. W tym celu kliknij ikonę +, a następnie w nowo wyświetlonym oknie Select directory wskaż interesujący cię katalog, po czym naciśnij przycisk OK. Z uwagi na ograniczenia programu czynność tę musisz powtórzyć dla każdego zabezpieczanego folderu z osobna.

    Obraz

    Krok 4

    Gdy na liście znajdą się już wszystkie wybrane przez ciebie pozycje, wystarczy w celu ich jednoczesnego ukrycia rozwinąć menu ikony z symbolem zamkniętej kłódki i wybrać opcję Protect all folders. Co istotne, możesz też aktywować blokadę pojedynczo. Służy do tego między innymi wywoływane menu kontekstowe i znajdująca się tam opcja Protect. W obu wypadkach musisz jeszcze w oknie Protec this folder zdefiniować hasło dostępowe (lub pozostawić puste pola) do maskowanych folderów i kliknąć przycisk Protect, aby wskazane katalogi „zniknęły” z dysku.

    Obraz

    Krok 5

    W celu przywrócenia dostępu do ukrytych katalogów uruchom ponownie program i skorzystaj z ikony z symbolem otwartej kłódki. Wcześniej zwróć jednak uwagę na zawartość listy folderów. Pozycje umieszczone w sekcji Protected folder(s) nie są zabezpieczone hasłem i do ich odblokowania wystarczy naciśnięcie ikony z symbolem otwartej kłódki. W celu odblokowania folderów oznaczonych jako Password-protected musisz jeszcze podać poprawne hasło. Jeśli podczas jego ustawiania zapisałeś też podpowiedź, to w razie problemów z hasłem program automatycznie poda ci wskazówkę.

    Obraz

    HiddeX błyskawicznie ukryje dowolne okno

    Podczas korzystania z komputera w miejscu pracy, u znajomych czy w kawiarni zdarza się, że musisz błyskawicznie schować aktualnie otwarte okno bądź okna. W takich chwilach sprawdzi się niewielki, darmowy HiddeX (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy). Co prawda jego interfejs może wydawać się nieco skomplikowany z powodu sporej liczby jednocześnie dostępnych opcji, ale wystarczy chwila, aby zrozumieć, do czego one służą.

    Krok 1

    W celu szybkiej konfiguracji programu przejdź niezwłocznie po jego uruchomieniu do przeglądania górnej części wyświetlonego okna. W tym miejscu znajduje się lista wszystkich aktualnie otwartych okien w systemie. Co istotne, domyślnie wyświetlane są ich nazwy systemowe. W każdej chwili jednak, za pomocą sekcji Type możesz przełączyć wyszukiwanie na nazwy klas okien aplikacji bądź uruchomione w tle procesy.

    Obraz

    Krok 2

    Po wybraniu interesującej cię pozycji z listy kliknij ją dwukrotne myszką, a znajdzie się ona w dolnej części okna służącej za zbiór elementów do ukrycia. Do faktycznego ich zamaskowania potrzeba jeszcze aktywującego ten proces klawisza skrótu. Taką funkcję możesz przypisać myszce, wybierając jedną z dostępnych opcji w sekcji Mouse hotkey for hide all, a następnie zatwierdzając ją przyciskiem Apply.

    Obraz

    Krok 3

    Od tego momentu wskazane okna znikną, w zależności od twojego wyboru – po naciśnięciu środkowego przycisku myszki albo skorzystaniu z kółka przewijania, albo też przesunięciu kursora w dowolny róg ekranu. Pamiętaj jednak, że jakiekolwiek modyfikacje klawisza skrótu wymagają wcześniejszej deaktywacji aktualnego ustawienia za pomocą przycisku Stop.

    Krok 4

    Aby ustawić skrót klawiszowy na klawiaturze, przejdź do okienka Hide from list, do zakładki i stawiając kursor w polu H/S, użyj odpowiedniej kombinacji. Na koniec, przed naciśnięciem przycisku Apply możesz jeszcze zdefiniować skrót, który ma przywracać ukryte okna. Domyślnie służy do tego ta sama kombinacja. Wystarczy jednak odznaczyć pole Show/Hide with single key, aby możliwe się stało ustawienie dwóch oddzielnych skrótów.

    Krok 5

    Jeśli w danej chwili chcesz ukryć tylko aktywne okno, skorzystaj z zakładki Active window. W tym przypadku musisz jednak ustawić zarówno klawisz skrótu służący do ukrywania Hide, jak i przywracania maskowanych okien Show.

    Obraz

    Krok 6

    Po zatwierdzeniu wyboru przyciskiem Apply, po każdorazowym naciśnięciu zdefiniowanego przycisku ukrycia zniknie z ekranu aktualnie aktywne okno. Zacznie się z powrotem pojawiać, gdy tylko skorzystasz z klawisza przywracania. Nie zapomnij jednak, że do deaktywacji tej funkcji konieczne jest naciśnięcie przycisku Stop.

    oprogramowaniewindowssystemy operacyjne

    Wybrane dla Ciebie