HardwareNiezawodne zasilanie

    Niezawodne zasilanie

    Warto wiedzieć, jak wymienić zasilacz. Może to być konieczne z powodu awarii tego podatnego na usterki urządzenia albo potrzeby instalacji modelu o wyższej mocy, np. do zasilania wydajniejszej karty graficznej.

    Niezawodne zasilanie

    Przed wymianą zasilacza musisz wybrać model odpowiedni do twojego komputera. Jeśli masz typową konfigurację, czyli 1–2 dyski, pojedynczą kartę graficzną, procesor o przeciętnej wydajności, wystarczy zasilacz o mocy 350–500 W.

    Pamiętaj, że kupowany zasilacz musi mieć sporo rezerwy. Jest kilka tego powodów. Po pierwsze, warto zostawić kilkanaście procent mocy na ewentualną przyszłą rozbudowę komputera. Po drugie, zasilacz nie powinien pracować przy maksymalnym obciążeniu, bo może wtedy działać zbyt głośno. Po trzecie, jeśli wybierzesz zasilacz słabej marki, a takich jest w sklepach niemało, jego realna moc będzie znacznie niższa niż deklarowana przez producenta. Zasilacz kupowany np. jako model o mocy 500 W może mieć faktyczną moc około 400 W. Dlatego lepiej nabyć model o mocy o 100 W za dużej niż o 10 W za małej.

    Demontaż zasilacza z komputera

    Zanim zamontujesz zasilacz w komputerze, musisz zdemontować stary.

    Krok 1

    Odłącz wszystkie kable od komputera i odkręć śrubki mocujące jego lewą pokrywę (parząc od przodu komputera). Następnie zdejmij boczną ściankę obudowy. W niektórych obudowach zamiast ścianki bocznej zdejmuje się całą pokrywę.

    Krok 2

    Od zasilacza odchodzi jedna duża wiązka kabli, które są podłączone do poszczególnych komponentów komputera.

    Krok 3

    Kolejno odłącz kable od dysków, karty graficznej, płyty głównej itd. Zwróć uwagę, że wtyczki płyty głównej i karty graficznej mają po jednym zatrzasku, który trzeba nacisnąć, by wtyczka wyszła z gniazdka.

    Obraz

    Krok 4

    Z tyłu obudowy odszukaj cztery śruby mocujące zasilacz, a następnie je odkręć. Uważaj przy tym, by odkręcony zasilacz nie spadł do środka obudowy, bo może uszkodzić inne komponenty. Najlepiej podtrzymać go od dołu ręką. Po odkręceniu śrub wyjmij zasilacz z obudowy.

    Obraz

    Montaż nowego zasilacza

    Montaż odbywa się w kolejności odwrotnej do demontażu. Jeśli zapamiętałeś, jakie kable były odłączane od komputera, masz ułatwione zadanie.

    Krok 1

    Montaż odbywa się w kolejności odwrotnej do demontażu. Jeśli zapamiętałeś, jakie kable były odłączane od komputera, masz ułatwione zadanie.

    Krok 2

    Do płyty głównej podłącz najgrubszą wiązkę zasilającą. Zwróć uwagę, że złącze może się składać z dwóch części. Zepnij je razem i dopiero w takiej postaci podłączaj do płyty.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    W okolicy procesora znajduje się drugie gniazdo zasilające płytę główną, które może mieć 4 lub 8 styków. Podłącz do niego odpowiedni kabel zasilający. Również ta wtyczka może być dzielona na dwie mniejsze (po 4 styki).

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli twoja karta graficzna ma gniazda zasilające, również do niej trzeba podłączyć zasilanie. Zazwyczaj karta ma 6-stykowe gniazdo zasilające PCI Express, potrzebna jest wtedy taka wtyczka.Część kart ma dodatkowe dwa złącza zasilające, trzeba wtedy podłączyć dwa dodatkowe styki.

    Obraz

    Krok 5

    W dalszej kolejności należy podłączyć zasilanie dysków twardych i napędów optycznych. Służy do tego zazwyczaj wtyczka SATA. Do zasilania dysków i napędów starego typu będzie potrzebna jednak inna wtyczka zasilająca, tzw. molex.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Wszystkie główne komponenty zostały już podłączone do zasilania, ale sprawdź, czy nie ma dodatkowych, jak: wentylatory, przednie panele, diody podświetlające, które mogłyby potrzebować zasilania. Jeśli są, podłącz do nich odpowiednie kable. Potem zamknij obudowę komputera, podłącz do niego kable i uruchom.

    Wybrane dla Ciebie