Niezbędnik fotograficzny
Jeśli do przeglądania zdjęć na komputerze nadal używasz systemowego podglądu obrazów, radzimy jak najszybciej przerzucić się na pełną wersję sprawdzonego i polecanego przez nas Zoner Photo Studio.
Zoner Photo Studio to aplikacja, która spełni oczekiwania większości entuzjastów cyfrowej fotografii. Zestaw wielu funkcji zgromadzonych w jednym narzędziu pozwoli przeprowadzić wszystkie niezbędne operacje na zdjęciach – od ich skopiowania z aparatu, poprzez retusz, aż do opublikowania w internecie. Photo Studio ma pięć modułów – każdy służy do innych zadań. Pierwszy moduł służy do importowania plików, przenosząc zdjęcia z aparatu na dysk komputera. Drugi to menedżer – pozwala uporządkować zdjęcia, tworzyć i przeszukiwać albumy. Trzecim modułem jest przeglądarka, która wyświetla wybrane zdjęcia na pełnym ekranie, generuje pokazy slajdów z animacjami i muzyką. Program zawiera też edytor przeznaczony do usuwania wad i poprawiania wyglądu zdjęć. Ostatni z modułów przyda się profesjonalistom – pozwala edytować zdjęcia w formacie RAW.
Funkcje Photo Studio 16 PRO
- Import – zaraz po podłączeniu aparatu lub smartfona zdjęcia zostaną automatycznie przeniesione na dysk twardy peceta, do wybranego foldera.
- Zarządzanie – możesz stworzyć ranking najlepszych zdjęć, oznaczyć fotografie kolorami, dodać podpisy, zaznaczyć na mapie Google miejsce wykonania. Wyszukiwarka w kilka chwil odnajdzie potrzebne zdjęcie wśród tysięcy zgromadzonych obrazów.
- Edycja – program pozwala korzystać z dziesiątek funkcji przeznaczonych do edycji i retuszu zdjęć – możesz przycinać, zmieniać rozmiary, poprawiać kolory i ekspozycję. Do dyspozycji masz zestaw filtrów, narzędzia do tworzenia zdjęć 3D i panoram.
- Publikacja – jest więcej możliwości niż drukowanie i e-mailowanie. Umieść zdjęcia na Facebooku, Flickrze, w albumie Picasa, bezpłatnej galerii Zonerama.
- Dla zaawansowanych – przetwarzaj pliki w używanym przez profesjonalistów formacie RAW, uzyskując pełną kontrolę nad wszystkimi parametrami zdjęcia.
Import zdjęć, rzut oka na interfejs
Na początek wytłumaczymy, jak importować zdjęcia z aparatu. Następnie zaprezentujemy interfejs programu Zoner Photo Studio 16 PRO.
Krok 1
Gdy uruchomisz Photo Studio i podłączysz aparat lub smartfona do portu USB peceta, program automatycznie wykryje nowy nośnik zawierający zdjęcia, przełączy się w tryb Import i rozpocznie analizowanie zawartości pamięci urządzenia. Wszystkie znalezione tam zdjęcia wyświetlą się w postaci miniatur i zostaną oznaczone jako przeznaczone do skopiowania.
Krok 2
W sekcji Target kliknij ikonę z symbolem folderu i w standardowym oknie dialogowym wskaż katalog docelowy, do którego chcesz skopiować zdjęcia. Możesz tam także utworzyć nowy podkatalog.
Krok 3
Po powrocie do okna głównego możesz odznaczyć pole Create subfolders, gdyż program domyślnie rozmieszcza zdjęcia w podkatalogach przypisanym do dat utworzenia zdjęć. Kliknij przycisk Copy, a zdjęcia zostaną skopiowane na dysk twardy komputera i umieszczone we wskazanym folderze.
Krok 4
Po skopiowaniu zdjęć na dysk program automatycznie przełączy się w tryb Manager, w którym możesz zarządzać kolekcją zdjęć. Oprócz tego do dyspozycji masz tryby Import (opisany wcześniej), tryb Viewer służący do przeglądania zdjęć, Editor do ich poprawiania oraz RAW przeznaczony do profesjonalnej obróbki plików RAW.
Krok 5
W trybie Manager interfejs składa się z trzech głównych sekcji: lewa wyświetla drzewko, na którym wskazujesz folder zawierający zdjęcia. W środkowej części wyświetlane są miniatury wszystkich zdjęć znajdujących się we wskazanym folderze. Prawy pasek wyświetla szczegółowe informacje na temat zaznaczonego zdjęcia.
Krok 6
W trybie Viewer prawie całe okno wypełnione jest podglądem wybranego zdjęcia. Poniżej, na pasku szybkiego dostępu, wyświetlane są miniatury pozostałych zdjęć obecnych w wybranym folderze.
Krok 7
Interfejs Photo Studio domyślnie wyświetla się w oknie, ale możesz wyświetlić program na pełnym ekranie, klikając Fullscreen. Ukryta zostanie górna belka okna oraz pasek zadań Windows. Jeśli to za mało, możesz jeszcze bardziej powiększyć obszar roboczy aplikacji, rozwijając menu obok przycisku Fullscreen i wybierając drugą lub trzecią opcję. Służą one do ukrywania górnego paska narzędziowego, zakładek i menu. Dostęp do ukrytych elementów uzyskasz, przesuwając kursor myszki do górnej krawędzi ekranu.
Krok 8
Możesz zmienić kolor interfejsu. W tym celu rozwiń menu Settings i wybierz opcję Preferences, a następnie w menu po lewej stronie kliknij Appearance. Z listy Color theme wybierz kolor, np. Black – na pasku Preview zobaczysz podgląd. Zatwierdź zmiany, klikając OK.
Poprawianie jasności i nasycenia kolorów
Gdy przeniesiesz już zdjęcia do komputera, powinieneś poprawić mniej udane ujęcia. Poniżej pokazujemy, jak wykorzystać kilka narzędzi usuwających typowe niedoskonałości.
Krok 1
Funkcja Quick Fix automatycznie poprawia parametry zdjęcia. Przełącz okno w tryb Editor, następnie na dolnym pasku szybkiego dostępu zaznacz miniaturę zdjęcia do poprawienia – wyświetli się ono w środkowej części okna. Teraz wystarczy kliknąć przycisk Quick Fix, aby automatycznie poprawić zdjęcie. Funkcja Quick Fix nie umożliwia kontrolowania zmienianych parametrów, wszystko dzieje się automatycznie na podstawie analizy zdjęcia i informacji EXIF. Poprawiany jest kontrast, nasycenie kolorów, usuwane są szumy, czasami dodatkowo wykonane jest wyostrzenie. Gdy przejdziesz do kolejnego zdjęcia, program wyświetli okno z zapytaniem, czy zapisać zmiany – kliknij Tak.
Krok 2
Gdy zechcesz własnoręcznie poprawić parametry zdjęcia, wybierz jego miniaturę i kliknij przycisk Enhance Colors. Na pasku po prawej stronie za pomocą suwaków możesz regulować intensywność poszczególnych składowych kolorów (czerwonego, zielonego i niebieskiego), modyfikować parametry gamma, odcieni, nasycenia barw, jasności i kontrastu. Na podglądzie na bieżąco widzisz, jak wygląda obrazek przed i po zmianach. Zapisz zmiany, naciskając Apply.
Wyświetlanie pokazu slajdów na monitorze
Zebrane na dysku zdjęcia czasami trzeba będzie zaprezentować rodzinie i znajomym. Aby to zrobić, wykorzystaj funkcję, która odpowiada za wyświetlenie pokazu slajdów.
Krok 1
Funkcja Slideshow pozwala zaprezentować serię zdjęć, wyświetlając je na monitorze w postaci pokazu slajdów wzbogaconego o efekty przejść i muzykę. Przełącz program w tryb Manager, następnie na drzewku po lewej stronie wskaż folder ze zdjęciami, np. Zdjecia, którymi będziesz chciał się pochwalić, i z menu Publish wybierz opcję Advanced Slideshow.
Krok 2
W wyświetlonym oknie będziesz mógł zmodyfikować parametry pokazu. W zakładce Display, w sekcji Switch slides, możesz m.in. zmienić częstotliwość wyświetlania kolejnych slajdów. Domyślnie będą się zmieniać co trzy sekundy. W zakładce Music zaznacz Play background mumsic, kliknij przycisk Add i wskaż ulubiony utwór, np. w formacie MP3, który będzie odtwarzany w tle podczas pokazu – uatrakcyjni to prezentację.
Krok 3
W zakładce Effects znajdziesz listę dostępnych efektów przejścia pomiędzy kolejnymi slajdami. Domyślnie zaznaczony jest tylko efekt Fade-in – możesz zaznaczyć inne lub kliknąć przycisk Select All, by wybrać wszystkie. Gdy to zrobisz, kliknij OK. Pokaz slajdów uruchomi się automatycznie. Aby go przerwać, naciśnij klawisz Esc.
Edycja podstawowa oraz profesjonalna
Program Zoner Photo Studio 16 Pro oprócz możliwości zarządzania i wyświetlania zdjęć oferuje również szerokie możliwości ich edycji. Do dyspozycji otrzymujesz dwa tryby: Editor i RAW. Pierwszy tryb, Editor, przeznaczony dla każdego użytkownika, pozwala wykonać najróżniejsze operacje na fotografiach, od prostej poprawy ekspozycji do korekcji perspektywy, tworzenia deformacji i dodawania obiektów, np. symboli lub tekstu. Drugi tryb, RAW, przeznaczony jest do obróbki zdjęć w bezstratnym formacie RAW wykonanych za pomocą lustrzanek oraz bardziej zaawansowanych aparatów kompaktowych. Tryb ten daje możliwość profesjonalnego retuszowania zdjęć, które nie zostały poddane kompresji w aparacie – dzięki temu rezultaty obróbki takiego zdjęcia w komputerze są o wiele lepsze, niż w przypadku modyfikowania skompresowanego pliku JPG w alternatywnym trybie Editor.
Zonerama – umieszczanie zdjęć w albumie online
Zonerama to darmowy serwis, w którym możesz przechowywać swoje zdjęcia, nie martwiąc się o reklamy, ograniczenia wielkości i jakości plików. Zaprezentujesz je rodzinie i znajomym.
Krok 1
Aby utworzyć darmowe konto w serwisie Zonerama, uruchom przeglądarkę stron WWW i otwórz stronę www.zonerama.com. Wyświetli się strona powitalna serwisu. Kliknij przycisk Get your online gallery.
Krok 2
Strona zostanie przewinięta na sam dół. W polu Enter your email address wpisz adres swojej skrzynki e-mail i kliknij przycisk CREATE ACCOUNT. Gdy wyświetli się informacja: DONE! odbierz pocztę i odszukaj wiadomość potwierdzającą od nadawcy ZONER Inc. W jej treści znajdziesz odnośnik – kliknij go.
Krok 3
Wyświetli się kolejna strona, na której poproszony zostaniesz o wpisanie nazwy twojej galerii. Poniżej wyświetli się adres twojej galerii. Następnie kliknij przycisk Create a Gallery. Wywołana zostanie strona główna serwisu – aby przejść do strony twojego (jeszcze pustego) albumu. Kliknij odnośnik My Photos.
Krok 4
Wywołaj okno programu Zoner Photo Studio. Kliknij element Zonerama widoczny w lewym panelu. Następnie w środkowym panelu kliknij odnośnik Log in to Zoner Account. Wyświetli się okno logowania – kliknij przycisk Create new Zoner Account.
Krok 5
Zawartość okna zmieni się. W polu Enter email wpisz twój adres poczty e-mail i kliknij przycisk Send. Odbierz pocztę, odszukaj wiadomość potwierdzającą od nadawcy ZONER Inc. W jej treści znajdziesz odnośnik – kliknij go.
Krok 6
Wyświetli się strona WWW, na której w polach formularza wprowadź dwukrotnie wymyślone hasło dostępu. Gdy to zrobisz, kliknij przycisk Change Password.
Krok 1
Wróć do okna programu Photo Studio, kliknij napis Sign in to your Zoner Account i w polu widocznym poniżej twojego adresu e-mail wpisz utworzone przed chwilą hasło. Kliknij przycisk Log in.
Krok 2
Po chwili powrócisz do okna głównego programu Photo Studio. W lewym panelu widoczny jest element zawierający adres twojego albumu, a pod nim trzy foldery albumów: publiczny, ukryty oraz dla urządzeń mobilnych.
Krok 3
Kliknij folder Public Albums, a następnie w środkowym panelu kliknij odnośnik Create New Album. Pojawi się nowy folder. Nadaj mu nazwę. Aby tworzyć kolejne nowe foldery, używaj polecenia New Folder dostępnego w menu Organize.
Krok 4
Aby umieścić wybrane zdjęcie na serwerze Zonerama, w nowo utworzonym folderze, wyszukaj je na dysku lokalnym, a następnie przeciągnij i upuść jego miniaturę w obszarze foldera. Zdjęcie zostanie przesłane na serwer i po chwili jego miniatura zostanie wyświetlona. W ten sam sposób umieścisz zdjęcia w folderach ukrytym oraz mobilnym.
Krok 5
Aby uzyskać dostęp do serwera Zonerama i zarządzać zdjęciami z poziomu przeglądarki stron WWW, wywołaj stronę www.zonerama.com. Kliknij odnośnik Log In i zaloguj się do serwisu, podając swój adres e-mail oraz hasło.
Krok 6
Zapraszając osoby znajome bądź rodzinę do oglądania twoich albumów, wystarczy, że podasz adres swojego konta – jest skonstruowany tak: nazwaużytkownika.zonerama.com. Odwiedzający będą mieli dostęp do albumów publicznych. Zawartość albumu ukrytego możesz oglądać tylko ty, po zalogowaniu się do serwisu.
Krok 7
Oprócz umieszczania zdjęć w serwisie Zonerama program Photo Studio umożliwia wysyłanie ich za pomocą poczty e-mail (Send by E-Mail), umieszczanie na serwerze FTP (Upload via FTP) oraz w serwisach Facebook, Flickr i Picasa Web Album. Wszystkie niezbędne opcje znajdziesz w menu Publish.