Niezbędnik fotograficzny
Jeśli używasz niewygodnego systemowego podglądu obrazów lub masz zainstalowany inny niedoskonały program, wyrzuć starą aplikację i zainstaluj sprawdzoną pełną wersję menedżera Photo Studio 12 Home. W jednym narzędziu znajdziesz wszystko, czego potrzeba do zarządzania zdjęciami na komputerze.
Program Zoner Photo Studio 12 Home ma w sobie wszystko, czego potrzebuje każdy entuzjasta cyfrowej fotografii. Pomoże przenieść zdjęcia z karty pamięci aparatu na dysk twardy, następnie pogrupuje je w katalogi, uporządkuje informacje o zdjęciach i pozwoli szybko odszukać odpowiednie slajdy.
Nieudane ujęcia będziesz mógł poprawić, korzystając z wyjątkowo prostych narzędzi do retuszu. Uporządkowane i poprawione zdjęcia oznaczysz danymi GPS, które pokażą na mapie Google, w którym miejscu poszczególne fotografie były zrobione. Najlepszymi ujęciami zapewne będziesz chciał się pochwalić. Wtedy też pomoże Photo Studio, tworząc „lekkie” wersje i automatycznie dołączając je do e-maili lub wysyłając wybrane fotografie prosto na twoje konto w serwisach Facebook czy Flickr. Program potrafi też tworzyć galerie HTML, fotokalendarze oraz generuje zdjęcia panoramiczne i 3D. Dziesiątki zawartych w nim gotowych szablonów wydruku pozwalają ekonomicznie korzystać z drukarki.
Pełnej wersji programu Zoner Photo Studio 12 Home z naszej płyty nie musisz rejestrować. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu jest gotowa do pracy. Aplikacja ma świetnie zaprojektowany, nowoczesny interfejs. Nauka jego obsługi zajmie ci kilka minut. Przy tak dużych możliwościach program nie wymaga szybkiego komputera, uruchamia się błyskawicznie. Wystarczy mu procesor 300 MHz, 512 MB RAM i 200 MB wolnego miejsca na dysku.
Dopasuj wygląd i obsługę do swoich potrzeb
Skoro Photo Studio ma od tej opory pełnić w komputerze bardzo ważną funkcję programu zarządzającego i gwarantującego porządek w zdjęciach, warto skonfigurować go tak, aby odpowiadał twoim indywidualnym potrzebom. Autorzy aplikacji zadbali o to, aby każdy użytkownik mógł dopasować zarówno wygląd, jak i sposób obsługi programu do własnych upodobań. W pierwszej części tematu numeru zapoznamy się z interfejsem oraz skonfigurujemy najważniejsze funkcje.
Instalacja programu i konfiguracja interfejsu
Pełnej wersji Photo Studio z naszej płyty nie musisz rejestrować przez internet. Wystarczy ją zainstalować i skonfigurować. Jeśli będą dostępne do pobrania aktualizacje, ściągnij je i doinstaluj.
Krok 1
Po uruchomieniu instalatora możesz w trzecim kroku zmienić ścieżkę dostępu do domyślnego katalogu Pictures folder, w którym program będzie przechowywał zdjęcia. Także tutaj możesz zadecydować, czy dwukrotne kliknięcie na miniaturce zdjęcia wywoła je w przeglądarce the Viewer czy w edytorze the Editor.
Krok 2
Dalej instalacja przebiega już standardowo. Po jej zakończeniu program uruchomi się automatycznie z wyświetlonym oknem Automatic Update. Kliknij przycisk Download and Install. Następnie zamknij okno główne programu Photo Studio i upewnij się, że twój komputer ma dostęp do internetu.
Krok 3
Gdy uaktualnienia zostaną pobrane i zainstalowane, kliknij przycisk Finish, który ponownie uruchomi zaktualizowany program Photo Studio.
Krok 4
Domyślnie program wyświetla się w oknie, ale możesz go przełączyć w tryb pełnoekranowy, klikając przycisk Fullscreen. Ukryje on górną belkę i pasek zadań Windows.
Krok 5
Jeśli to za mało, możesz jeszcze bardziej powiększyć obszar roboczy aplikacji, rozwijając menu obok przycisku Fullscreen i wybierając drugą lub trzecią opcję. Ukrywają one górny pasek narzędziowy, zakładki i menu. Dostęp do tych ukrytych elementów uzyskasz, przesuwając kursor myszki do górnej krawędzi ekranu.
Krok 6
Kolejnym etapem konfiguracji będzie kolor interfejsu. Rozwiń menu Settings i wybierz opcję Preferences. W oknie Preferences z listy Color theme wybierz kolor, np. Light. Na pasku Preview zobaczysz podgląd. Kliknij przycisk Apply. Kolor interfejsu programu (widoczny w tle) zostaje zmieniony. Eksperymentując w ten sposób, dobierz optymalny dla ciebie odcień i kliknij OK.
Krok 7
Kolejnym elementem, który możesz zmienić, jest wielkośc miniaturek w przeglądarce. Wywołaj ponownie okno Preferences i w menu po lewej stronie wybierz opcję Thumbnails. W prawej części okna rozwiń listę Thumbnail size i wybierz jeden z rozmiarów miniaturek – domyślny to Normal. Zatwierdź zmiany, klikając przycisk OK.
Krok 8
Oprócz miniatur pliki ze zdjęciami mogą być wyświetlane jeszcze na kilka innych sposobów. W trybie Manager rozwiń listę Display Mode i wybierz inną z opcji wyświetlania.
Krok 9
Domyślnie pasek narzędziowy Photo Studio jest wyposażony w „fabryczny” zestaw przycisków. Możesz do niego dokleić własne przyciski uruchamiające wybrane funkcje programu. Rozwiń menu Settings i wybierz opcję Customize.
Krok 10
W oknie Customize kliknij zakładkę Toolbars. Zaznaczając opcję Large Icons, powiększysz ikony na pasku narzędziowym. W lewej kolumnie widoczna jest lista wszystkich dostępnych przycisków uruchamiających różne funkcje. W prawej zaś kolumnie widać zestaw przycisków aktualnie wyświetlanych.
Krok 11
Aby dodać nowy przycisk, zaznacz go na lewej liście, np. Delete, i kliknij przycisk add widoczny między listami. Przycisk zostaje dodany do zestawu „fabrycznego”. Pod przyciskiem Add znajduje się Remove usuwający przyciski z paska.
Automat przenoszący zdjęcia z aparatu na dysk
Interfejs mamy już skonfigurowany. Teraz pokażemy, jak skonfigurować program Photo Studio, aby automatycznie kopiował zdjęcia z aparatu lub czytnika kart SD zaraz po podłączeniu go do komputera.
Krok 1
Uruchom program Photo Studio. Z menu Acquire wybierz opcję Copy from Device. W oknie Configure Device kliknij przycisk Browse i w standardowym oknie dialogowym wskaż urządzenie (podłączony aparat lub czytnik SD). Kliknij OK i po powrocie do okna Configure Device ponownie przycisk OK. Opisane wyżej czynności musisz wykonać tylko raz.
Krok 2
Wyświetli się okno Copy from Device, a w nim miniatury zdjęć odnalezionych na karcie SD aparatu. Wszystkie są domyślnie zaznaczone do skopiowania na dysk. Zdjęcia, których nie chcesz kopiować, odznacz. Jeśli miniatury się nie wyświetli ły, sprawdź, czy w polu Source jest wyświetlona poprawna ścieżka dostępu do urządzenia.
Krok 3
Przy polu oznaczonym Target kliknij przycisk Browse i w standardowym oknie wskaż główny katalog docelowy na dysku, w którym chcesz przechowywać zdjęcia.
Krok 4
Zaznacz opcję Show this window automatically whenever device goes online. Okno kopiowania zdjęć z aparatu będzie wywoływane automatycznie zawsze, gdy podłączysz go do komputera.
Krok 5
Zdjęcia będą kopiowane do podkatalogu nazwanego wg schematu: rok – miesiąc – dzień utworzenia zdjęć. Jeśli chcesz zmienić schemat nazywania podkatalogów, kliknij przycisk Options i w polu Subfolder format określ własny schemat nazewnictwa. Do wyboru masz kilka różnych schematów.
Krok 6
Gdy zdjęcia do skopiowania będą już zaznaczone, kliknij przycisk Copy. W katalogu głównym zostaje utworzony podkatalog (lub podkatalogi) nazwane datą utworzenia zdjęć i do nich skopiowane zostają pliki.
Porządkowanie zdjęć i pokazy slajdów
Zdjęcia masz już skopiowane z aparatu na dysk. Pora je uporządkować. Potem wygenerujemy efektowny pokaz slajdów z muzyką w tle.
Krok 1
Kopiowaliśmy z karty aparatu zdjęcia, które były wykonane na przestrzeni kilku tygodni. Program Photo Studio rozmieścił je w podkatalogach nazwanych zgodnie z datą utworzenia fotografii.
Krok 2
Jeśli chcesz zmienić nazwy podkatalogów na więcej mówiące, odszukaj je na drzewku katalogowym w sekcji Navigator, kliknij na jednej z nich i do istniejącej już daty utworzenia dopisz informację, np. „Wielkanoc i spacer”. W ten sposób mamy w nazwie podkatalogu informację, kiedy dane zdjęcia były zrobione i co się na nich znajduje. W ten sam sposób popraw nazwy pozostałych podkatalogów.
Krok 3
Korzystając z sekcji Navigator, możesz tworzyć nowe podkatalogi, przenosić je oraz zawarte w nich zdjęcia techniką przeciągnij i upuść oraz kasować niepotrzebne pliki. Gdy uporządkujesz już całą kolekcję zdjęć, czas zaprezentować je rodzinie i znajomym.
Krok 4
W sekcji Navigator wskaż podkatalog ze zdjęciami, którymi będziesz chciał się pochwalić. Następnie kliknij zakładkę Viewer. Z menu Slideshow wybierz opcję Slideshow Settings.
Krok 5
Pod zakładką Display w sekcji Switch slides możesz między innymi zmienić częstotliwość wyświetlania kolejnych slajdów – domyślnie co 3 sekundy. Pod zakładką Music zaznacz opcję Play background music kliknij przycisk Add i wskaż ulubiony utwór w formacie MP3, który będzie odtwarzany w tle podczas pokazu – to go bardzo uatrakcyjni.
Krok 6
Pod zakładką Effects masz listę dostęp-nych efektów przejścia między kolejnymi slajdami. Domyślnie zaznaczony jest tylko efekt Fade-in. Możesz zaznaczyć inne efekty lub kliknąć przycisk Select All i wybrać wszystkie. Gdy to zrobisz, kliknij OK.
Krok 7
Pokaz slajdów jest skonfigurowany. Teraz wystarczy kliknąć przycisk Play lub nacisnąć klawisz [F3], by uruchomić pokaz. Aby go przerwać, naciśnij klawisz [Esc]. Do modułu menedżera powrócisz, klikając zakładkę Manager.
Popraw nieudane ujęcia
W poprzedniej części opisaliśmy, jak przenieść fotki z aparatu do komputera. Część nieudanych zdjęć trzeba było niestety skasować, lecz nie wszystkie wady kwalifikują zdjęcie do wyrzucenia do kosza. Większość typowych wad da się bardzo prosto skorygować za pomocą zestawu narzędzi, w jaki wyposażony jest program Photo Studio. W tym artykule pokażemy na przykładach, jak to zrobić, a w drugiej części opiszemy bardzo ciekawą funkcję tzw. geotagowania, czyli oznaczania zdjęć danymi GPS, które dokładnie pokażą np. na mapie Google, gdzie dana fotografia była zrobiona.
Wygodny retusz zdjęć
Usuwanie wad oraz edycja zdjęć polega na zaznaczeniu niedoskonałego zdjęcia i w większości przypadków przejściu do trybu Editor. Następnie, wybierając jedną z funkcji, otwierasz okno, w którym za pomocą suwaków i opcji korygujesz niedoskonałości. Poniżej pokazujemy kilka narzędzi usuwających typowe wady zdjęć.
Krok 1
Funkcja Quick Fix automatycznie poprawia parametry zdjęcia. Wybierz zdjęcie do poprawienia i kliknij przycisk Quick Fix. Jeśli zrobisz to w trybie edytora – zakładka Editor, zmiany zostają wprowadzone i zobaczysz je natychmiast. Gdy po tym przejdziesz do kolejnego zdjęcia, program zapyta, czy zapisać zmiany. Jeśli efekt cię satysfakcjonuje, kliknij przycisk Tak.
Krok 2
Jeśli uruchomisz funkcję Quick Fix w trybie menedżera – zakładka Manager, wywołasz okno, w którym dostępny jest podgląd zdjęcia przed i po zmianach. Funkcja ta nie daje możliwości zmiany jakichkolwiek parametrów, wszystko dzieje się automatycznie.
Krok 3
Na podstawie analizy zdjęcia (informacji EXIF), jaką przeprowadza program, poprawiany jest kontrast, nasycenie kolorów, usuwane są szumy, czasami dodatkowo wykonane jest wyostrzenie. Aby zapisać zmiany, kliknij przycisk OK i potwierdź przyciskiem Yes.
Krok 1
Przełącz program w tryb Manager, wybierz miniaturę zdjęcia, którego kolory chcesz poprawić, i kliknij przycisk Enhance Colors.
Krok 2
W wywołanym oknie za pomocą suwaków możesz regulować nasycenie poszczególnych składowych kolorów czerwonego, zielonego i niebieskiego, modyfikować parametry gamma, odcieni, nasycenia barw, jasności i kontrastu. Na podglądzie na bieżąco widzisz, jak wygląda obrazek przed i po zmianach. Aby zapisać zmiany, kliknij przycisk Apply i potwierdź przyciskiem Yes.
Krok 3
Tę oraz inne modyfikacje możesz przeprowadzać zarówno na jednym, jak i na serii zdjęć. Gdy w trybie menedżera zaznaczysz kilka miniatur i wybierzesz np. funkcję Enhance Colors, zobaczysz z lewej strony wywołanego okna miniatury wybranych zdjęć i będziesz je mógł modyfikować jedno po drugim (klikając przycisk Apply) lub zastosować zmiany do wszystkich zdjęć jednocześnie (klikając przycisk Apply to All).
Krok 1
Jeśli zdjęcie ma zbyt ciemne fragmenty, możesz to skorygować, korzystając ze specjalnej funkcji. Zaznacz miniaturę zdjęcia w trybie Manager i z menu Edit wybierz opcje Brighten Shadows.
Krok 2
W otwartym oknie masz podgląd zdjęcia przed i po zmianach. Z listy Mask source możesz wybrać jeden z pięciu trybów rozjaśniania zacienionych fragmentów. Do każdego trybu masz dostępne suwaki, którymi regulujesz moc efektu.
Krok 3
Po zakończeniu rozjaśniania kliknij OK i potwierdź nadpisanie zmian kliknięciem przycisku Yes.
Krok 1
Jeśli zdjęcie wyszło lekko poruszone, możesz spróbować naprawić tę wadę. W trybie menedżera wskaż miniaturę zdjęcia i kliknij przycisk Sharpen.
Krok 2
W otwartym oknie standardowo masz podgląd przed i po zmianach. Z listy Type możesz wybrać jeden z pięciu trybów wyostrzania. Do każdego trybu masz dostępne suwaki, którymi regulujesz moc efektu.
Krok 3
W górnym lewym rogu okna zawsze dostępne są przyciski do przybliżania i oddalania zdjęcia widocznego w podglądzie. Przybliżając fragment zdjęcia, możesz lepiej sprawdzić, czy zastosowany efekt odpowiada twoim oczekiwaniom. Gdy zakończysz wyostrzanie, kliknij OK i potwierdź nadpisanie zmian przyciskiem Yes.
Krok 1
Jeśli ujęcie zawiera niepotrzebne elementy odwracające uwagę od głównego tematu, możesz je wyciąć. Służy do tego kadrowanie. Zaznacz miniaturę zdjęcia i przejdź do trybu edytora, klikając zakładkę Editor.
Krok 2
Z zasobnika po lewej stronie wybierz narzędzie Crop. Następnie na zdjęciu zaznacz obszar, który chcesz wyciąć. Zostanie on podświetlony, a reszta zdjęcia zaciemniona:
Krok 3
Jeśli nie udało ci się prawidłowo zaznaczyć obszaru do wycięcia, możesz kliknąć w dowolnym zaciemnionym miejscu zdjęcia i spróbować ponownie. Obszar zaznaczenia możesz przemieszczać i dowolnie zmieniać jego rozmiary.
Krok 4
Jeśli obszar jest poprawnie zaznaczony, kliknij przycisk Crop. Operacja wycinania zostaje wykonana, ale zmiany nie są jeszcze zapisane. Jeśli chcesz zamienić oryginalny plik, wybierz z menu File opcję Save. Natomiast, jeśli chcesz zapisać zmiany w nowym pliku, wybierz opcję Save As.
Krok 1
Podczas fotografowania pejzaży może się zdarzyć, że linia horyzontu nie zostanie uwieczniona idealnie poziomo. Do korygowania tego typu mankamentu przeznaczone jest narzędzie Align Horizon, które znajdziesz w zasobniku w lewej części okna (w trybie Editor).
Krok 2
Po wyświetleniu zdjęcia i wybraniu narzędzia Align Horizon pojawi się linia pozioma z dwoma punktami, służącymi do zmiany jej pozycji na zdjęciu. Za ich pomocą zgraj precyzyjnie linię z wyświetlanym na zdjęciu horyzontem. Gdy to zrobisz, kliknij przycisk Apply.
Krok 3
Horyzont został wypoziomowany, ale zmiany nie są jeszcze zapisane. Jeśli decydujesz się zamienić oryginalny plik, wybierz z menu File opcję Save. Jeśli natomiast chcesz zapisać zmiany w nowym pliku, wybierz opcję Save As.
Krok 1
Horyzont został wypoziomowany, ale zmiany nie są jeszcze zapisane. Jeśli decydujesz się zamienić oryginalny plik, wybierz z menu File opcję Save. Jeśli natomiast chcesz zapisać zmiany w nowym pliku, wybierz opcję Save As.
Krok 1
Przejdź do trybu Manager, zaznacz miniaturę zdjęcia (lub ich serię), następnie z menu Information wybierz opcje Assign GPS Data.
Krok 2
Wyświetli się okno Assign GPS Data. Na widocznej mapie Google odszukaj i dwukrotnym kliknięciem wskaż miejsce wykonania fotografii. Aby zrobić to precyzyjnie, użyj suwaka przybliżającego. Możesz też zmienić tryb wyświetlania z mapy na satelitarny.
Krok 3
Jeśli masz zainstalowany w komputerze program Google Earth, zaznacz opcję Simultaneously show in Google Earth. Miejsce zrobienia zdjęcia będzie pokazywane zarówno na mapie Google, jak i w programie Google Earth.
Krok 4
Gdy pozycja będzie już prawidłowo wskazana, kliknij przycisk Apply i potwierdź przyciskiem Yes.
Krok 5
Aby sprawdzić, gdzie dane zdjęcie było zrobione, zaznacz jego miniaturę w trybie Manager i z menu Information wybierz opcję GPS, a następnie Show GPS Data. Wyświetli się okno z mapą Google, na której widnieje zaznaczona pozycja wykonania zdjęcia.
Krok 6
Jeśli chcesz pokazać pozycję GPS zdjęcia w programie Google Earth wybierz z menu Information wybierz opcję GPS, a następnie Show in Google Earth.
Sposób na czerwone oczy
Specjalna funkcja jednym kliknięciem myszki usuwa ze źrenic czerwone plamy powstałe w wyniku odbicia się w nich błysku flesza. Wyświetl zdjęcie w trybie Editor. Z zasobnika po lewej stronie wybierz narzędzie Zoom i ikoną z lupką przybliż oko z czerwoną źrenicą. Następnie z tego samego zasobnika wybierz narzędzie Red Eye Reduction i kliknij na czerwonej źrenicy – wada zostaje automatycznie skorygowana.
Pochwal się udanymi fotkami
W czasach powszechnego dostępu do internetu zdjęcia nie leżą już wyłącznie na dyskach lokalnych. Chcemy się nimi chwalić znajomym, rodzinie, a także reszcie świata. Zaraz po przeniesieniu zdjęć z aparatu do komputera wiele osób wysyła zdjęcia e-mailem, umieszcza je na portalach społecznościowych, tj. na Facebooku czy na stronach publikujących prywatne fotografie, np. Flickr. Bardziej ambitni tworzą internetowe galerie. Jak na nowoczesny program przystało, Zoner Photo Studio 12 Home jest wyposażony w zestaw funkcji pozwalających bez problemu przenieść wybrane zdjęcia do internetu oraz wykonać inne, kreatywne projekty, np. utworzyć fotokalendarz lub przygotować zdjęcie panoramiczne.
Zmniejszanie zdjęć i wysyłanie e-mailem
Najprostszym sposobem pokazania zdjęć przyjaciołom jest wysłanie ich pocztą e-mailową. Photo Studio udostępnia bardzo wygodną funkcję zmniejszania wybranych zdjęć wraz z ich automatycznym podłączaniem do wiadomości.
Krok 1
Przełącz program w tryb Manager. W podkatalogu odszukaj zdjęcia, które chcesz wysłać jako załączniki do e-maila. Następnie zaznacz je myszką (trzymając wciśnięty klawisz [Ctrl] lub [Shift], możesz zaznaczyć klika zdjęć jednocześnie).
Krok 2
Gdy zaznaczysz zdjęcia, kliknij przycisk E-mail. Wywołasz okno Send by E-mail, w którym możesz wybrać jeden ze sposobów zmniejszania załączników. Jeśli zaznaczysz opcję Shrink TrueColor images, będziesz mógł w pola poniżej: Maximum width i Maximum height, wprowadzić maksymalne wartości rozdzielczości (wysokości i szerokości). Wszystkie załączniki zostaną zmniejszone do tych rozmiarów.
Krok 3
Przykładowo: oryginalny plik JPG o rozdzielczości 3072x1728 i rozmiarze 2,7 MB po ustawieniu rozdzielczości 800x600 będzie zmniejszony prawie dziesięciokrotnie do rozmiaru 0,3 MB.
Krok 4
Drugi ze sposobów zmniejszania zdjęć to konwersja do skompresowanego formatu JPG. Zaznacz opcję Convert TrueColor images to JPEG i w pole JPEG compression wprowadź wartość kompresji. Domyślna wartość 75 jest wystarczająca do większości przypadków. Gdy zechcesz jeszcze bardziej zmniejszyć rozmiary plików ze zdjęciami, ustaw niższą wartość. Pamiętaj, że wyższa kompresja pogarsza jakość zdjęć.
Krok 5
Trzecią metodą zmniejszania zdjęć do wysyłki jest ich spakowanie do archiwum ZIP. Zaznacz opcję ZIP-compress images, w pole Archive name wpisz nazwę pliku ZIP, np. fotki.zip, do którego spakowane zostaną zdjęcia. Z rozwijanej listy ZIP compression level wybierz stopień kompresji. Oprócz domyślnego Normal masz do wyboru Fast – szybka kompresja, większy plik ZIP, oraz Best – wolniejsza kompresja, plik ZIP będzie miał najmniejsze możliwe rozmiary.
Krok 6
Dodatkowo dostępna jest opcja Size warning. Możesz ją uaktywnić, aby program ostrzegał o przekroczeniu dopuszczalnego rozmiaru załącznika. Limit ustalisz, wpisując wartość w pole obok (domyślnie jest to wartość 1 MB na plik). Wszystkie opisane opcje możesz wykorzystać osobno lub w połączeniu, co pozwoli maksymalnie zredukować rozmiary załączników przed wysyłką.
Krok 7
Gdy wszystkie opcje będą już ustawione, kliknij przycisk OK. Program zmniejszy wskazane pliki i dołączy je automatycznie do nowej wiadomości e-mailowej. Teraz już wystarczy zaadresować, wpisać temat, treść i wysłać e-mail ze zdjęciami do adresata.
Umieszczanie zdjęć na Facebooku i Flickrze
Kolejny sposób pokazywania zdjęć światu to wrzucanie ich na strony internetowe. Photo Studio ma wbudowane funkcje umożliwiające bardzo szybkie umieszczanie wybranych zdjęć w serwisach Facebook i Flickr. Pokazujemy, jak to zrobić. Zakładamy, że masz już zarejestrowane konto w którymś z tych serwisów.
Krok 1
Przełącz program w tryb Manager. W podkatalogu odszukaj i zaznacz zdjęcia, które chcesz umieścić w serwisie. Następnie z menu Publish wybierz opcję Upload to Facebook.
Krok 2
Wyświetli się okno Facebook login. W pola E-mail i Hasło wpisz dane, jakich używasz do logowania się do serwisu. Jeśli chcesz, aby program pamiętał te informacje, zaznacz opcję Keep me loggend in to Zoner Photo Studio. Kliknij przycisk Zaloguj się.
Krok 3
W kolejnym oknie Zapytanie o uprawnienia kliknij przycisk Zezwól. Następnie zaznacz opcję New album, w pole Name wpisz nazwę tworzonego albumu, w pole description wpisz opis zawartości albumu. W pole Location wpisz miejsce, gdzie były robione zdjęcia. Kliknij przycisk Next.
Krok 4
W następnym oknie zdecyduj, czy zdjęcia mają być wysłane w oryginalnych rozmiarach – Send at original size, zmniejszone do standardowej rozdzielczości używanej na Facebooku – Reduce to standard size, czy też zmniejszone do innej, określonej przez ciebie rozdzielczości – Reduce to custom size. Kliknij Next. Pliki zostają przesłane do internetu.
Krok 5
W ostatnim kroku kliknij odnośnik View your pictures i kliknij przycisk Exit. Wywołane zostaje okno przeglądarki z załadowaną stroną na serwisie Facebook, zawierającą album z wysłanymi zdjęciami.
Krok 1
Przełącz program w tryb Manager. W podkatalogu odszukaj i zaznacz zdjęcia, które chcesz umieścić w serwisie. Następnie z menu Publish wybierz opcję Upload to Flickr.
Krok 2
Wyświetli się okno Authorization. Kliknij w nim przycisk Authorize. Wyświetli się przeglądarka internetowa z załadowaną stroną logowania. Aby umieścić zdjęcia na serwisie Flickr, musisz mieć zarejestrowane konto do wyboru na Yahoo, Facebooku lub na Google.
Krok 3
W naszym przykładzie wykorzystamy konto na Facebooku. W sekcji Sign in with kliknij przycisk Facebook. W kolejnym oknie wpisz dane do logowania – twój adres e-mailowy oraz hasło. Następnie kliknij przycisk Login.
Krok 4
W kolejnym oknie, Zapytanie o uprawnienia, kliknij przycisk Zezwól. W następnym oknie sprawdź, czy dane są wpisane poprawnie. Potem w pole Choose your Flickr screen name wpisz wymyśloną nazwę użytkownika. Następnie kliknij przycisk Continue.
Krok 5
W kolejnym oknie w pole Choose your new Flickr screen name wpisz swoją nazwę użytkownika i kliknij przycisk Create my account. Jeśli nazwa nie była zajęta przez kogoś innego, zostajesz zalogowany do konta. Odszukaj i kliknij niebieski przycisk OK I'LL AUTHORIZE IT.
Krok 6
Wróć teraz do okna Authorization. Jego zawartość się zmieniła. Kliknij przycisk Complete Authorization. W kolejnym kroku wybierz opcję New set, w pole Name wpisz wymyśloną nazwę dla tworzonego albumu, w sekcji Privacy zadecyduj, czy album ma być widoczny publicznie – Public, czy tylko dla osób zaufanych – Private: dla znajomych i rodziny. Kliknij Next.
Krok 7
W kolejnym oknie zostaw zaznaczoną opcję redukcji obrazków do standardowej rozdzielczości i kliknij Next. Wskazane zdjęcia zostają wysłane na stronę Flickr.com. W ostatnim oknie kliknij odnośnik View your pictures i kliknij przycisk Exit.
Krok 8
Wyświetla się okno przeglądarki z załadowaną stroną na serwisie Flickr zawierającą album z wysłanymi zdjęciami.
Projektowanie fotokalendarza
Co prawda zbliża się już lato, ale funkcja tworzenia kalendarzy może przydać się zarówno teraz, jak i pod koniec roku, gdy trzeba będzie pomyśleć o prezentach i wydrukowany kalendarz – niespodzianka z własnymi zdjęciami – może się okazać strzałem w dziesiątkę.
Krok 1
Przełącz program w tryb Manager, następnie wskaż minimum 12 miniatur zdjęć, które będą ilustracjami do kolejnych miesięcy. Niektóre dostępne w programie szablony kalendarzy pozwalają na jednej stronie umieścić kilka zdjęć. Jeśli wybierzesz taki szablon, będziesz musiał wskazać odpowiednio więcej fotografii.
Krok 2
Po wybraniu zdjęć wybierz z menu Publish opcję Calendar. Wyświetli się okno kreatora projektowania kalendarzy. Widoczne są tutaj miniatury wybranych zdjęć, które na tym etapie możesz jeszcze zamienić na inne lub dodać do projektu większą ich liczbę. Kliknij Next.
Krok 3
W drugim kroku możesz zmienić rozmiar papieru. Domyślnie wybrany jest format A4. Kliknij Next. W kolejnym etapie wybierz szablon graficzny i rok, na który będzie ten kalendarz:
Krok 4
Następnie w sekcji Regional and language settings kliknij Change. W otwartym oknie z rozwijanej listy Language wybierz Custom. Następnie w pola poniżej wpisz polskie nazwy miesięcy i dni. Gdy to zrobisz, kliknij OK.
Krok 5
Po powrocie do kreatora kliknij Next. W kolejnym etapie możesz zmodyfikować kroje czcionek, wyróżnić specjalne dni w tygodniu itp. Kliknij Next. W kolejnym kroku nic nie zmieniaj, kliknij Next. Kalendarz zostaje wygenerowany i możesz zobaczyć jego strony z wklejonymi zdjęciami na podglądzie.
Krok 6
Jeśli wygląd kalendarza ci odpowiada, kliknij Next i w ostatnim kroku wybierz jedną z opcji: Print – wysyła kalendarz do druku, Save – zapisuje projekt (będziesz mógł powrócić do jego edycji), Save as Bitmaps – zapisuje kalendarz na dysku w postaci dwunastu plików graficznych.
Tworzenie zdjęć panoramicznych
Sklejanie zdjęcia panoramicznego nie jest skomplikowaną czynnością, pod warunkiem że mamy dobrze wykonany materiał wyjściowy w postaci serii ujęć zrobionych z jednego miejsca ze wspólnymi krawędziami (na podstawie wspólnych punktów program sklei ujęcia). Po zaznaczeniu serii zdjęć wybierz z menu Publish opcj ę Panorama i korzystając z kreatora krok po kroku, utwórz zdjęcie panoramiczne.