Nowe funkcje paska zadań
W Windows 7 pasek zadań ma więcej możliwości niż w poprzednich systemach Microsoftu. Można jednak w łatwy sposób jeszcze bardziej wzbogacić jego funkcje. Wystarczy kilka darmowych programów.
Modyfikowanie funkcji paska zadań
Za pomocą tego programu możesz zmienić niemal każdą funkcję paska zadań Windows 7. Kilka wskazówek ułatwi korzystanie z tej aplikacji.
Krok 1
Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu zobaczysz w oknie mnóstwo przełączników, opcji i pól wyboru. Jeżeli chcesz na przykład zmienić standardowy sposób wywoływania list szybkiego dostępu i zamiast tego prawym klawiszem myszki wywoływać menu kontekstowe wybranego programu, zaznacz w grupie Kliknij prawym przyciskiem myszy, znajdującej się w sekcji Funkcje elementów paska zadań, opcję Standardowe menu okna. Pamiętaj, że każda zmiana ustawień jest natychmiast wprowadzana.
Krok 2
Standardowo okna tego samego programu (np. foldery Eksploratora Windows) są grupowane na pasku zadań. Jeżeli chcesz, by każde okno miało osobną ikonę na pasku, wyłącz grupowanie, zaznaczając opcję Nie grupuj w sekcji Grupowanie i scalanie elementów. Efekt – ikony folderów są wyświetlone osobno.
Krok 3
Jeśli chcesz wywołać Menedżer zadań Windows dwukrotnym kliknięciem w pustym obszarze paska zadań, wybierz z rozwijanej listy w grupie Podwójny klik na pustym pasku pozycję Menedżer zadań Windows.
Przezroczysty pasek
W standardowo skonfigurowanym systemie Windows 7 przy włączonym interfejsie Aero Glass pasek zadań jest lekko przezroczysty. Za pomocą programu TransTaskbar (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) możesz łatwo regulować stopień przezroczystości paska. Program uruchamiasz, klikając dwukrotnie plik o nazwie TTB-UI (uwaga, w paczce z plikami programu znajduje się też plik TTB, ale jest to wersja aplikacji działająca z wiersza poleceń – pozbawiona interfejsu graficznego). W oknie głównym programu, wyglądającym jak przykładowe rozwinięte menu Start, stopień przezroczystości regulujesz za pomocą widocznego w dolnej części suwaka. Skrajne położenie z prawej strony to brak przezroczystości. Przesuwając suwak w lewo, zwiększasz przezroczystość. Ustawiony poziom zatwierdzasz przyciskiem Apply.
Regulowany podgląd pulpitu
Jednym ze stałych elementów paska zadań w systemie Windows 7 jest położony po prawej stronie przycisk Pokaż pulpit. Standardowo po naprowadzeniu wskaźnika myszki na ten przycisk i upływie sekundy wszystkie otwarte okna stają się przezroczyste, co pozwala obejrzeć zawartość pulpitu. Jeżeli chcesz regulować czas, po którym okna stają się przezroczyste, skorzystaj z niewielkiego, darmowego programu Desktop Peek Tweak (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy). Nie trzeba go instalować. Po prostu uruchamiasz plik programu, regulujesz czas zanikania (w zakresie od 0 do 3 sekund) suwakiem widocznym w oknie programu i klikasz Save Desktop Peek Delay. Aby zmiany zostały wprowadzone, musisz jeszcze wylogować się z systemu i zalogować ponownie.
Zmiana miniatur paska zadań
Jedną z ciekawszych funkcji paska zadań jest prezentacja miniatur zminimalizowanych okienek aplikacji i folderów po wskazaniu przycisku uruchomionej aplikacji lub ikonki reprezentującej grupę otwartych folderów. Standardowo nie jest możliwe manipulowanie tymi miniaturami. Wystarczy jednak uruchomić program Windows 7 Taskbar Thumbnail Customizer (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy), by zyskać możliwość zmiany wielkości miniatur (1), regulowania odległości między nimi (2), ustawiania marginesów (3) oraz regulowania czasu, po którym miniatury są wyświetlane (4). Wszelkie zmiany aktywujesz przyciskiem Apply Changes. Gdy przesadzisz, łatwo powrócisz do standardowych ustawień, klikając Restore Defaults. Na ilustracji przykładowy efekt modyfikacji:
Artystyczny pasek zadań w Windows 7
Po zainstalowaniu i uruchomieniu tego programu (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) pasek zadań stanie się tęczowy. Wskazówki warsztatu ułatwią dalsze modyfikacje jego wyglądu.
Krok 1
Widoczne w oknie programu pole wyboru Transparent Texture włącza i wyłącza przezroczystość paska zadań. Jeżeli jest włączona, jej poziom regulujesz suwakiem ograniczonym wartościami Opaque (z ang. nieprzezroczysty) i Transparent (z ang. przezroczysty). Po zmianie położenia suwaka zatwierdź zmiany, klikając przycisk Set Texture.
Krok 2
Jeżeli domyślnie wybrana tęczowa tekstura ci nie odpowiada, kliknij przycisk .... Otworzy się okno folderu, w którym będziesz mógł wybrać dwukrotnym kliknięciem jedną z tekstur instalowanych razem z programem.
Krok 3
Wybrana tekstura zostanie załadowana i wyświetlona w oknie programu. Możesz ustawić stopień jej przezroczystości i zatwierdzić ustawienie przyciskiem Set Texture. Aby przywrócić domyślną tęczową teksturę, użyj przycisku Magnet LCD. Standardowe ustawienia paska przywrócisz, wyłączając program. Okno aplikacji ukryjesz, korzystając z menu kontekstowego ikony w obszarze powiadomień na pasku zadań.
Własne listy szybkiego dostępu
Po kliknięciu prawym klawiszem myszki dowolnego elementu na pasku zadań otwierasz listę szybkiego dostępu (ang. jumplist) – podręczne menu danego programu. W zależności od klikniętego obiektu zawartość listy szybkiego dostępu może być różna. Za pomocą programu Jumplist Launcher możesz utworzyć też własną listę.
Krok 1
Uruchom program Jumplist Launcher (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy). Przypnij jego ikonę do paska zadań. Kliknij prawym klawiszem ikonę aplikacji widoczną na pasku zadań i z wyświetlonego menu wybierz Przypnij ten program do paska zadań.
Krok 2
Przejdź teraz do otwartego głównego okna programu. W obszarze roboczym tego okna zobaczysz element o nazwie Group 1. Kliknij go dwukrotnie, by móc zmienić jego nazwę. Nazwij go np. Przeglądarki.
Krok 3
Teraz kliknij widoczny przycisk Add File i wskaż plik uruchomieniowy wybranej przeglądarki (np. dla Internet Explorera jest to iexplore.exe). Powtórz czynność, dodając kolejną przeglądarkę. Gdy to zrobisz, zobaczysz w obszarze roboczym, pod grupą Przeglądarki wpisy dotyczące dodanych przeglądarek, np. iexplore. Nazwę każdej pozycji możesz zmienić, zaznaczając ją, a następnie wpisując nową nazwę w polu Name.
Krok 4
Po dodaniu przeglądarek do utworzonej grupy Przeglądarki kliknij widoczny w oknie programu przycisk Update Jumplist. Możesz już zamknąć okno programu.
Krok 5
Kliknij prawym klawiszem myszy przypiętą wcześniej do paska zadań ikonę Jumplist Launchera. Zobaczysz utworzoną właśnie grupę ze skrótami do przeglądarek. W taki sam sposób możesz tworzyć nowe grupy i umieszczać w nich inne programy, a także całe foldery. Olbrzymią zaletą opisywanego programu jest dostęp do utworzonej w nim listy szybkiego dostępu bez potrzeby uruchamiania programu. Jego działanie jest potrzebne tylko do utworzenia listy. Gdy to zrobisz, program można zamknąć. Zyskasz dodatkową funkcję bez obciążania pamięci RAM.
Podręczne stosy ikonek
Za pomocą 7Stacks (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) będziesz mógł zgrupować np. ikony najczęściej uruchamianych programów w tzw. stosy wyświetlane nad paskiem zadań.
Krok 1
Zacznij od utworzenia pustego folderu, np o nazwie Ważne programy. Otwórz folder i umieść w nim skróty do programów, które chcesz zgrupować w postaci stosu.
Krok 2
Zainstaluj program 7Stacks. Zostanie on automatycznie uruchomiony po zakończeniu instalacji. W oknie wskaż utworzony wcześniej folder w polu Folder to use for stack. W polu Caption możesz nadać nazwę tworzonemu stosowi. Jeżeli jednak zastosowałeś odpowiednią nazwę folderu, nie ma takiej potrzeby. Za pomocą rozwijanej listy określasz typ stosu. Jeżeli będzie on zawierał tylko kilka elementów, można pozostawić standardowe ustawienie Vertical Stack.
Krok 3
Kliknij widoczny w oknie Create a new 7stack przycisk Create Shortcut on Desktop. Na pulpicie Windows pojawi się skrót do stosu z charakterystyczną ikoną przezroczystego folderu. Kliknij ten element dwukrotnie lewym klawiszem myszki. Oczywiście możesz również przeciągnąć nowo utworzoną ikonę do paska zadań.
Krok 4
Nad paskiem zadań Windows 7 zobaczysz utworzony stos ze skrótami do wybranych aplikacji.