Nowe funkcje smartfonu
Oprogramowanie smartfonów można dostosować do potrzeb nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Do wyboru są aplikacje ułatwiające pracę, poprawiające wygląd interfejsu, udostępniające nowe funkcje. Piszemy, gdzie je znaleźć, ile kosztują i jak je zainstalować w telefonie.
Aplikacje Java
W odróżnieniu od aplikacji pisanych do mobilnych systemów operacyjnych aplikacje Java mogą działać prawie w każdym, nawet prostym telefonie komórkowym. Trzeba je jednak dostosowywać do każdego modelu telefonu – do wielkości i jakości ekranu, rodzaju klawiatury itd. Również możliwości programów Java są znacznie mniejsze, głównie dlatego, że mają ograniczony dostęp do podzespołów telefonu komórkowego. Aplikacje Java udostępniają rozkłady jazdy, kalendarze różnego typu, mapę fotoradarów, gry itd. Oczywiście można je instalować również na smartfonach.
Smartfony, czyli telefony komórkowe pracujące pod kontrolą systemów operacyjnych, spowodowały ogromny rozwój rynku aplikacji mobilnych. Program przygotowany do danego systemu operacyjnego może działać tak samo na różnych telefonach z tym systemem, niezależnie od wielkości i rozdzielczości ekranu czy typu klawiatury. Dlatego programiści mogli się zająć rozwijaniem funkcji danej aplikacji, a nie – jak w przypadku programów Java do zwykłych komórek (więcej w ramce „Aplikacje Java”) – dostosowywaniem jej do każdego nowo pojawiającego się modelu smartfonu.
Początkowo większość aplikacji powstawała do systemu Symbian oraz Windows Mobile. Były one jednak mało popularne. Wszystko zmieniło się w 2007 roku, gdy na rynek wszedł Apple iPhone – smartfon z nowym systemem obsługiwanym jedynie za pomocą dotykowego ekranu. Już w pierwszych tygodniach fani iPhone’a zaczęli się wymieniać tworzonymi przez siebie programami, które można było szybko i łatwo instalować w smartfonie po złamaniu jego zabezpieczeń.
To zachęciło użytkowników innych smartfonów do aktywniejszego korzystania ze swoich urządzeń, co stało się powodem wzrostu liczby aplikacji do telefonów z Windows Mobile (WM) i Symbianem. W połowie 2008 roku na rynku, jak podaje Microsoft, było 18 tys. aplikacji przygotowanych do Windows Mobile. W tym samym czasie na platformę Symbiana oficjalnie oferowanych było blisko 10 tys. Obecnie szacuje się ich liczbę na kilkanaście tysięcy.
Problemy z instalacją w telefonach z Symbianem
Aplikacje na Symbiana, nawet przygotowane do wersji systemu obecnej w twoim telefonie, mogą nie mieć aktualnego certyfikatu zgodności z tym modelem telefonu (przypisuje go organizacja Symbian należąca do Nokii). To dlatego, że aplikacje pochodzą z różnych, niekontrolowanych źródeł. W efekcie podczas ich instalacji może się wyświetlić komunikat: Błąd certyfikatu, a instalacja jest przerywana. Są następujące sposoby uporania się z tym problemem.
- Sprawdź, czy w menedżerze aplikacji w ustawieniach funkcji poboru aplikacji dopuszczone jest instalowanie programów bez podpisu (powinna być wybrana opcja Wszystko).
- Jeśli aplikacja nadal nie chce się zainstalować i wyświetla się komunikat: Certificate has expired, zmień na czas instalacji datę w telefonie, ale to nie zawsze pomaga.
- Najskuteczniejszym sposobem jest złamanie systemu Symbian, tak aby dopuszczał instalację dowolnych aplikacji – czytaj o tym na stronie www.simblog.pl.
- Możesz też sam wygenerować aktualny certyfikat – patrz forum www.gsmforum.pl.
AppStore – aplikacje do iPhone
W czerwcu 2008 roku – wraz z premierą drugiego modelu iPhone’a 3G – Apple otworzył wirtualny sklep AppStore z aplikacjami przeznaczonymi do iPhone. Po około pół roku oferował on 15 tysięcy programów. W AppStore dostępne są zarówno aplikacje darmowe, jak i odpłatne. W obu przypadkach Apple musi zaakceptować software pod wieloma względami, dlatego nadal wiele programów jest dystrybuowanych z pominięciem tego sklepu. Dobrym źródłem informacji na ten temat jest forum dyskusyjne dostępne pod adresem www.myapple.pl.
Ze sklepu AppStore można pobierać aplikacje bezpośrednio z telefonu za pomocą programu AppStore, dostępnego w menu iPhone lub z komputera poprzez program iTunes. Wcześniej jednak trzeba się zarejestrować w sklepie. W tym celu należy zainstalować na komputerze iTunes i po kliknięciu ikony rejestracji wypełnić wyświetlony automatycznie formularz. Uwaga! W formularzu trzeba podać numer karty kredytowej, nawet jeśli chce się pobierać ze sklepu jedynie darmowe aplikacje.
Sklep ma bardzo przejrzystą strukturę. Aplikacje są podzielone tematycznie na kategorie, np. gry, rozrywka, komunikatory, produktywność. Dodatkowo bez problemu można znaleźć 25 najczęściej pobieranych aplikacji darmowych i płatnych. Dużym ułatwieniem jest automatyczna aktualizacja zainstalowanych w telefonie aplikacji, o czym informuje aplikacja AppStore w telefonie. Ceny programów do iPhone wynoszą od prawie dolara do blisko 16 dolarów, ale niezależni producenci domagają się podniesienia maksymalnej opłaty za program do ok. 20 dolarów.
Instalacja aplikacji w smartfonach iPhone i Android
Instalowanie aplikacji na iPhone i telefonie z Androidem, przy wykorzystaniu wbudowanych funkcji dostępu do sklepów z oprogramowaniem, jest prawie identyczne. Z menu smartfonu uruchom w iPhone – AppStore n, w Androidzie – Android Market.
Wyszukaj interesującą cię aplikację i kliknij przycisk Instaluj. Aplikacje automatycznie się zainstalują i pojawią się w menu telefonów. Jeśli aplikacja była płatna, musisz wcześniej potwierdzić chęć zakupu, a kwota za program zostanie dopisana do rachunku i pobrana z przypisanej do twojego konta karty kredytowej. W przypadku iPhone dostępna jest metoda pobierania aplikacji z pominięciem oficjalnego sklepu Apple. W tym celu trzeba złamać zabezpieczenia tego smartfonu. W procesie łamania zabezpieczeń instalowana jest specjalna aplikacja o nazwie Instaler, umożliwiająca pobieranie aplikacji wprost z internetu za pośrednictwem specjalnie przygotowanych serwisów (repozytorium).
Android Market – tylko w telefonie
W podobny sposób są dystrybuowane aplikacje do Androida – najnowszy mobilny system operacyjny, typu open source. Jego twórca, czyli Google, uruchomił wirtualny sklep Android Market, ale w przeciwieństwie do Apple’a nie weryfikuje każdej aplikacji zamieszczanej w sklepie. W rezultacie już w kilka tygodni po jego otwarciu pojawiło się pierwsze szkodliwe oprogramowanie – MemoryUp Personal. Aplikacja powinna zwiększać wydajność telefonu. Niestety, zamiast tego kasuje dane z książki telefonicznej, kalendarza, karty pamięci microSD. Ponadto szkodnik instaluje adware i spamuje skrzynkę e-mail ustawioną w telefonie.
Android Market przez pierwsze miesiące działalności oferował wszystkie aplikacje za darmo. Od połowy lutego tego roku działa nowa wersja sklepu, w której dostępne są również aplikacje odpłatne. Łącznie jest do wyboru ok. tysiąca programów pogrupowanych w kategorie. Programy pobierasz bezpośrednio na telefon. Nowe aplikacje najlepiej instalować, gdy się jest w zasięgu sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Dzięki temu twój rachunek telefoniczny nie będzie obciążany opłatami za transmisję danych. Do Android Marketu nie ma dostępu z komputera.
Rozproszone programy do Symbiana
Aplikacje do Symbiana muszą być przygotowane do działania w konkretnej wersji tego systemu, np. UIQ, S60, i w dodatku w konkretnej edycji, np. S60 3rd. Wersja UIQ jest najczęściej stosowana w smartfonach Sony Ericsson. Przeznaczonych do niej aplikacji należy szukać w internecie na takich stronach, jak: www.allaboutsymbian.com, www.smartphoneware.com i http://store.symbian-guru.com.
Najwięcej aplikacji powstało do Symbiana S60 3rd, działającego głównie w Nokiach – są ich tysiące. Od pewnego czasu Nokia umieszcza w swoich telefonach aplikację umożliwiającą pobieranie dodatkowego oprogramowania. Jest ona dostępna w menu telefonu w postaci opcji Pobierz, ale umożliwia pobranie oraz instalację zaledwie kilkudziesięciu programów, i to znacznie prostszych niż te dostępne w sklepach Apple’a czy Google’a. Za większość trzeba zapłacić około 11 zł.
Z początkiem maja Nokia zamierza jednak otworzyć wirtualny sklep z aplikacjami mobilnymi – Ovi Store. Ma on działać podobnie jak AppStore i Android Market. Zanim zostanie uruchomiony, ciekawych aplikacji działających na różnych wersjach Symbiana szukaj np. na stronie www.symbian-freak.com, jak również www.allaboutsymbian.com, www.smartphoneware.com i http://store.symbian-guru.com.
Windows Mobile – będzie sklep
Aplikacje do Microsoft Windows Mobile zawsze są przygotowywane do najnowszej wersji systemu, z którą większość starszych aplikacji jest z reguły zgodna. Jeśli szukasz ciekawych aplikacji do WM, odwiedź strony www.pdatopsoft.com i www.spbsoftwarehouse.com. Ponadto Microsoft zapowiedział uruchomienie e-sklepu Windows Marketplace, w którym będą oferowane aplikacje firm trzecich. Do sklepu będzie można „wejść” bezpośrednio ze smartfonów, a z komputera za pomocą specjalnego serwisu internetowego. Aplikacje trafiające do sklepu będą wcześniej sprawdzane przez Microsoft pod względem bezpieczeństwa i zgodności z urządzeniami działającymi pod kontrolą Windows Mobile. Windows Marketplace rozpocznie działalność wraz z wprowadzeniem na rynek systemu operacyjnego Windows Mobile 6.5, co ma nastąpić w drugiej połowie 2009 roku. Pierwszymi telefonami z bezpośrednim dostępem do sklepu Microsoftu będą LG-GM730 (początkowo dostępny z WM 6.1) oraz dwa nowe produkty HTC Touch Diamond 2 i Touch Pro 2.
Instalacja aplikacji w smartfonie z Windows Mobile
Znalezioną w internecie aplikację pobierz na swój komputer. Sposób jej instalacji w smartfonie będzie zależał od pliku instalacyjnego. Jeśli ma on rozszerzenie .cab, to program można zainstalować od razu na smartfonie. Najłatwiej jest przegrać plik z komputera na kartę pamięci obsługiwaną przez telefon. Następnie uruchamiasz go w telefonie, korzystając z aplikacji systemowej File Explorer. Rozpocznie się instalacja programu.
Jeśli pobrana na komputer aplikacja ma rozszerzenie .exe, jej instalacja w telefonie komórkowym będzie wyglądała podobnie lub tak samo jak w prezentowanym warsztacie. Instalowaną aplikacją jest tu Spb Mobile Shell 2.1.15 (znajduje się na naszej płycie CD).
Krok 1
Znajdź na płycie CD program Spb Mobile Shell 2.1.15 i uruchom go w komputerze. Otworzy się okno instalacyjne znane z instalacji programów w środowisku Windows. Kliknij przycisk Next. Zaakceptuj umowę licencyjną: I accept the terms of use license agreement. Następnie wybierz wersję instalacji – w naszym przykładzie Install Trial Version i kliknij Next. W kolejnym oknie możesz wybrać dodatki dostępne z instalowanym oprogramowaniem. Są to: aplikacja Spb Diary oraz zestaw 10 gier intelektualnych Spb Brain Evolution. Wybierz: Spb Diarya by zainstalować w telefonie element ekranu Today, służący do wyświetlania twojego kalendarza, listy zadań, kontaktów, notatek i wiadomości. Kliknij Next. Aplikacja zostanie przygotowana do instalacji na twoim smartfonie, po czym wyświetli się komunikat: Pobieranie aplikacji zostało zakończone. Zatwierdź go, wybierając OK. Na koniec zamknij instalator, klikając przycisk Finish. Jeśli wystąpiły jakieś problemy, sprawdź, czy w twoim systemie operacyjnym Windows jest zainstalowana aplikacja systemowa ActiveSync. Jeśli jej nie ma, pobierz i zainstaluj najnowszą wersję aplikacji ze strony www.windowsmobile.com. Następnie powtórz cały krok.
Krok 2
Podłącz telefon do komputera. Na ekranie komórki wyświetli się zapytanie, jakie połączenie chcesz ustanowić. Wybierz ActiveSync i naciśnij Done. Jeśli po raz pierwszy podłączasz smartfon do peceta, po chwili na monitorze wyświetlą się dwa komunikaty. Pierwszy będzie dotyczył instalowanego software’u (Spb Mobile Shell 2.1.15), a drugi sposobu synchronizacji danych między komputerem a smartfonem. Pierwszy komunikat Oczekiwanie na zainstalowanie aplikacji potwierdź, klikając OK. Równocześnie na ekranie komórki wyświetli się informacja, że aplikacja pochodzi od nieznanego dostawcy. Zezwól na instalację, klikając na ekranie telefonu YES. Drugi komunikat, dotyczący sposobu synchronizacji, nie ma wpływu na proces instalacji. Możesz go po prostu zamknąć. Dalej instalacja odbywa się w smartfonie. Musisz wskazać, gdzie ma być zainstalowana aplikacja – w pamięci telefonu lub na karcie pamięci (wybierz według uznania). Gdy instalacja się zakończy, wyświetli się komunikat o powodzeniu operacji. Kliknij w prawym górnym rogu ekranu OK.
Instalacja aplikacji w smartfonie z Symbianem
Pliki instalacyjne aplikacji przygotowanych do systemu Symbian powinny mieć rozszerzenie .sis. Są co najmniej dwie proste metody ich instalowania w smartfonach. Jedna z wykorzystaniem pakietu PC Suite. Druga za pomocą karty pamięci. W warsztacie wykorzystamy tę drugą metodę do instalacji przykładowej aplikacji X-plore (znajdziesz ją na CD) w telefonie pracującym pod kontrolą systemu S60 3rd. W przypadku innych wersji Symbiana instalacja wygląda podobnie.
Krok 1
Znajdź na płycie program X-plore. Wybierz wersję do Symbiana S60 3rd, a następnie przegraj ją na kartę pamięci obsługiwaną przez twój telefon. Możesz to zrobić, wykorzystując czytnik kart pamięci lub kabel dołączony do telefonu – traktujesz wtedy swoją komórkę jak dysk przenośny.
Krok 2
Włóż kartę pamięci do telefonu. Z menu wybierz Narzedzia, następnie Mndż. plik. Przejdź klawiszem kierunkowym w prawo do zakładki z zawartością karty pamięci. Odszukaj zapisany na niej plik instalacyjny. W naszym przykładzie znajduje się on w katalogu Inne. Uruchom szukany plik – w naszym przykładzie X-plore_S60_3rd.sisx. Telefon wyświetli informację: Przygotowanie do instalacji. Następnie telefon zada pytanie Zainstalować X-plore?. Wybierz Tak. Wyświetlą się: ostrzeżenie, że nie jest to zaufana aplikacja, oraz informacje o programie. W obu przypadkach wybierz Kontynuuj. Następnie wybierz lokalizację aplikacji. Jeśli masz wolną pamięć w telefonie, zalecamy wybrać opcje Pam. telefonu. Po kolejnym zapytaniu kliknij Kontynuuj. Aplikacja zostanie zainstalowana, o czym poinformuje stosowny komunikat Instalacja zakończona pomyślnie.
Godne uwagi aplikacje na smartfony – przykłady programów oferujących ciekawe, nietuzinkowe możliwości
X-plore, system: Symbian S60, S60 3rd, UIQ
Menedżer plików, pozwala na sprawne i szybkie przeszukiwanie i zarządzanie pamięcią telefonu. Zapewnia dostęp do ukrytych plików systemowych, ma wbudowaną przeglądarkę plików graficznych. Programistom umożliwia szybki podgląd kodu aplikacji.
Cena: ok. 50 zł
iContact, system: Win Mobile 5.0 i nowsze
Zarządza książką telefoniczną. Zmienia jej wygląd i upodabnia np. do dostępnej w iPhone. Zwiększa elementy ekranu, które pozwalają na skuteczne wybieranie kontaktów palcem. Umożliwia umieszczenie wybranych kontaktów w łatwo dostępnym folderze.
Cena: open source
Xlator, system: Symbian S60 3rd, UIQ
Uniwersalny słownik językowy. Aplikacja prosta i nieskomplikowana, korzysta z baz danych słowników przygotowanych specjalnie do tej aplikacji, można je znaleźć np. na stronie www.moja.akcja.pl. Program obsługuje języki: angielski, niemiecki, polski, hiszpański.
Cena: bezpłatny
DivX Mobile Player, system: Symbian S60 3rd, UIQ, Win Mobile 5.0 i nowsze
Umożliwia odtwarzanie plików DivX. Nie trzeba konwertować plików wideo. Wystarczy przegrać film na kartę pamięci lub do telefonu i można go oglądać. Umożliwia ustawianie parametrów obrazu, odtwarza napisy.
Cena: bezpłatny
Best Call Cheater, system: Symbian S60 3rd
Pozwala na symulowanie podczas rozmowy odgłosów otoczenia innego niż to, w którym się znajdujesz. Umożliwia przypisanie określonego rodzaju odgłosów, np. ruchliwego biura, do konkretnego kontaktu. Pozwala na samodzielne tworzenie plików tła.
Cena: ok. 50 zł
Spb Mobile Shell, system: Win Mobile 5.0 i nowsze
Zmienia wygląd i układ najwyższych warstw menu smartfonu. Znacznie ułatwia sterowanie nim za pomocą palców. Wiele zaawansowanych ustawień widoku umożliwia dostosowanie interfejsu do potrzeb użytkownika.
Cena: ok. 120 zł
Cute Keys, system: Symbian S60 3rd
Umożliwia ustawienie wielu skrótów klawiszowych, uruchamiających programy lub konkretną funkcję z menu. Program bardzo prosty w obsłudze, pozwala na szybkie wybieranie najgłębiej zagnieżdżonych opcji telefonu po kliknięciu nawet jednego klawisza.
Cena: ok. 40 zł
Palringo Instant Messenger, system: iPhone
Najlepszy multikomunikator do iPhone. Obsługuje m.in. Gadu-Gadu, Windows Live, Google Talk oraz ICQ. Umożliwia wyświetlanie lokalizacji telefonu. Brakuje możliwości pracy w tle systemu operacyjnego – aby odbierać wiadomości, trzeba włączyć komunikator.
Cena: bezpłatny
ShopSavvy, system: Android
Asystent zakupowy. Przy wykorzystaniu wbudowanego aparatu cyfrowego skanuje kod kreskowy kupowanego towaru i wyszukuje w internetowej porównywarce cenowej najkorzystniejszą cenę w sieci i w sklepach w twojej okolicy, abyś nie przepłacał.
Cena: na razie bezpłatny