SoftwareNowe polecenia do Windows

    Nowe polecenia do Windows

    Menu kontekstowe jest przypisane każdemu elementowi interfejsu graficznego systemu Windows. Tym samym zawarte w nim polecenia są zawsze dostępne. Warto wiedzieć, jak dodawać przydatne polecenia, nie tylko za pomocą programów, ale również samodzielnie.

    Nowe polecenia do Windows

    Porządkowanie plików z menu kontekstowego

    Program FilerFrog integruje się z menu kontekstowym standardowego Eksploratora Windows, dodając do niego bardzo przydatne polecenia umożliwiające m.in. kopiowanie, przenoszenie i usuwanie plików.

    Krok 1

    Instalacja programu jest standardowa, po prostu potwierdzasz kolejne etapy kreatora instalacji. Uwaga: jeżeli na twoim komputerze jest założonych wiele kont użytkowników, zainstaluj program tylko na swoim koncie – nie każdy może sobie życzyć modyfikacji menu kontekstowego Eksploratora Windows. Po zakończeniu instalacji konieczny będzie restart komputera.

    Krok 2

    Chcąc uporządkować ikony na pulpicie, kliknij w dowolnym miejscu pulpitu prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz kolejno: FilerFrog, Sort Desktop, a następnie jeden z czterech predefiniowanych szablonów uporządkowania, na przykład Blue Sky.

    Krok 3

    Układ ikon pulpitu zostanie uporządkowany zgodnie z wybranym schematem. Oprócz tego wyświetli się okno dialogowe FilerFrog - Sort Desktop. Kliknij w nim przycisk YES. Na ilustracji widoczny jest efekt przed (1) i po uporządkowaniu (2). Jednym kliknięciem program uporządkował ikony systemowe, foldery, skróty i pliki.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Jeżeli zechcesz przywrócić standardowy wygląd pulpitu Windows, skorzystaj z wbudowanego w system modułu personalizacji. Wywołasz go z menu kontekstowego za pomocą polecenia Personalizuj.

    Obraz

    Czyszczenie dysku w menu kontekstowym

    Możesz samodzielnie dodawać nowe polecenia do tego menu przez modyfikację rejestru systemowego. Uprzedzamy jednak, że edycję rejestru należy wykonywać bardzo ostrożnie.

    Krok 1

    Uruchom Edytor rejestru, wpisując polecenie regedit w okno dialogowe wywołane skrótem klawiszowym [Windows]+[R]. Następnie w oknie Edytor rejestru odnajdź klucz: HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell
    Kliknij ten klucz prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz Nowy i Klucz.

    Obraz

    Krok 2

    Nowo powstałemu kluczowi nadaj nazwę, np. hddcleanup (nazwa jest dowolna, ale warto, żeby odzwierciedlała wprowadzaną funkcję). Po wprowadzeniu nazwy przejdź na prawą stronę okna i dwukrotnie kliknij wartość Domyślna. W oknie, które się pojawi, wpisz w polu Dane wartości nazwę, pod jaką funkcja czyszczenia dysku będzie widoczna w menu kontekstowym (np. Czyszczenie dysku). Po wpisaniu nazwy kliknij OK.

    Obraz

    Krok 3

    Kliknij utworzony klucz hddcleanup i utwórz kolejny podklucz, tym razem trzymając się ściśle nazewnictwa. Nowy klucz musi się nazywać command.

    Obraz

    Krok 4

    Przejdź na prawą stronę okna i dwukrotnie kliknij wartość Domyślna znajdującą się w nowo utworzonym kluczu command. W oknie, które się otworzy, w polu Dane wartości wpisz polecenie cleanmgr.exe /d %1 i zatwierdź zmiany, klikając OK.

    Obraz

    Krok 5

    Teraz otwórz okno Komputer i kliknij prawym klawiszem ikonę dowolnego dysku. W menu kontekstowym powinieneś zobaczyć dodane przez ciebie polecenie Czyszczenie dysku, które uruchomi systemowe narzędzie usuwające zbędne dane z dysku.

    Obraz

    Konwersja multimediów w trzy kliknięcia

    Jeżeli interesuje cię tylko konwersja plików multimedialnych, a nie ich edycja, nie musisz się uczyć interfejsu jakiegokolwiek konwertera. Wystarczy skorzystać z bezpłatnego programu Oxelon Media Converter, który wszystkie niezbędne funkcje integruje z menu kontekstowym Eksploratora Windows.

    Krok 1

    Jeżeli interesuje cię tylko konwersja plików multimedialnych, a nie ich edycja, nie musisz się uczyć interfejsu jakiegokolwiek konwertera. Wystarczy skorzystać z bezpłatnego programu Oxelon Media Converter, który wszystkie niezbędne funkcje integruje z menu kontekstowym Eksploratora Windows.

    Krok 2

    Po zainstalowaniu programu wyświetli się na ekranie okno Oxelon Media Converter. Możesz oczywiście używać konwertera w tradycyjny sposób, czyli wywołując funkcje konwersji z widocznego okna, ale nasz materiał dotyczy wykorzystania menu kontekstowego, zatem zamknij okno programu.

    Obraz

    Krok 3

    Teraz za pomocą Eksploratora Windows odnajdź plik multimedialny, który chcesz przekonwertować. W naszym przykładzie będzie to przykładowy klip wideo automatycznie instalowany wraz z Windows 7. Skonwertujemy ten plik na popularny w telefonach komórkowych format 3GP.

    Krok 4

    Kliknij ikonę wybranego pliku prawym klawiszem myszki. W menu kontekstowym zobaczysz dwie nowe pozycje:

    Obraz

    Krok 5

    Ponieważ zgodnie z założeniem interesuje nas konwersja wideo, wybierz kolejno Oxelon - Convert to Video i 3GP.

    Obraz

    Krok 6

    Wyświetli się okno Oxelon Media Converter, w którym możesz zmienić parametry konwersji, ale nie musisz tego robić. Określ jedynie docelowy folder zapisu, wskazując go za pomocą klawisza Browse. Następnie uruchom konwersję, klikając Conversion.

    Obraz

    Krok 7

    Program rozpocznie konwersję pliku. Gdy zakończy, zobaczysz w kolumnie Status wpis Completed. Możesz już zamknąć program. We wskazanym wcześniej folderze docelowym odnajdziesz przekonwertowany plik w formacie 3GP, który możesz przenieść np. na kartę pamięci z telefonu.

    Obraz

    Szybka zmiana wielkości obrazków

    Chcesz mieć możliwość zmiany wielkości dowolnego zdjęcia i obrazka wprost z Eksploratora Windows? Skorzystaj z bezpłatnego programu Image Resizer for Windows.

    Krok 1

    Po zainstalowaniu programu nie pojawi się żadne nowe okno ani nowa ikona. Po prostu przejdź do folderu z obrazami lub zdjęciami, których wielkość chcesz zmienić. Zaznacz myszką interesujące cię pliki i kliknij prawy klawisz myszy. Z menu kontekstowego wybierz nową, niedostępną wcześniej, pozycję Rezise pictures.

    Obraz

    Krok 2

    Zobaczysz okno Image Resizer for Windows, w którym możesz wybrać jeden z predefiniowanych, docelowych rozmiarów obrazów lub ustawić dowolny rozmiar – opcja Custom. Pamiętaj, że program, zmniejszając zaznaczone zdjęcia, utworzy ich kopie. Jeżeli chcesz tylko zmniejszyć oryginalne pliki, zaznacz pole wyboru Replace the originals. Proces zmiany rozmiaru zdjęć uaktywniasz, klikając przycisk Resize.

    Obraz

    Krok 3

    Taki sposób zmniejszania (a także zwiększania) zdjęć i ilustracji jest zdecydowanie prostszy niż uruchamianie odrębnej aplikacji do obróbki zdjęć (czy choćby zwykłego windowsowego Painta) w celu zmiany wielkości fotografii.

    Defragmentacja z menu kontekstowego

    W sposób bardzo podobny do pokazanego w sztuczce z dodawaniem funkcji czyszczenia dysku do menu kontekstowego możesz dodać polecenie defragmentacji. Również posługujesz się Edytorem rejestru (ponownie zalecamy ostrożność podczas edycji rejestru).

    Krok 1

    Uruchom Edytor rejestru i odnajdź klucz: HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell

    Krok 2

    W znany ci już z poprzedniej sztuczki sposób utwórz w tym kluczu kolejny podklucz i nazwij go np. defrag. Po utworzeniu zaznacz go, przejdź na prawą stronę okna, dwukrotnie kliknij wartość Domyślna. W oknie Edytowanie ciągu, wpisz w polu Dane wartości - Defragmentuj. Kliknij przycisk OK.

    Obraz

    Krok 3

    Następnie wewnątrz klucza defrag utwórz nowy klucz o nazwie shellex i ponownie wywołaj w nim okno edycji wartości Domyślna. W polu Dane wartości wpisz polecenie defrag.exe %1 –v. Kliknij OK i możesz już zamknąć okno Edytora rejestru.

    Obraz

    Krok 4

    Otwórz okno Komputer. Zaznacz którąkolwiek ikonę dysku i kliknij ją prawym klawiszem myszki. W menu kontekstowym zobaczysz nowe polecenie Defragmentuj.

    Obraz

    Krok 5

    Jeżeli uważnie prześledziłeś sposób dodawania polecenia do menu kontekstowego dysków, wiesz już także, jak dodać dowolne polecenie do tego menu (np. uruchamiające program do backupu czy narzędzie do podziału dysku na partycje). Schemat postępowania jest zawsze taki sam: wewnątrz klucza HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell tworzysz klucz, w którym edytujesz domyślną wartość, przypisując jej nazwę dodawanego polecenia w menu kontekstowym. Następnie wewnątrz dodanego klucza tworzysz kolejny, o nazwie command. W tym ostatnim wartość domyślna będzie zawierała ścieżkę do pliku wykonywalnego interesującego cię programu.

    Wybrane dla Ciebie