Foto/Audio/WideoNowoczesna tradycja

    Nowoczesna tradycja

    Coraz lepsza jakość, miniaturyzacja i spadek cen paneli LCD pozwoliły na stworzenie urządzeń, które mogą zastępować tradycyjne obrazki w ramkach, wiszące na ścianach lub stojące na biurkach. Mogą wyświetlać zdjęcia z karty pamięci, z sieci Wi-Fi lub przez Bluetooth, niektóre odtwarzają muzykę i wideo.

    Nowoczesna tradycja

    Moim zdaniem

    • Zbigniew Paluch fotograf PC Formatu

    Wybór elektronicznej ramki na zdjęcia nie jest sprawą trudną. Urządzenie takie powinno się przede wszystkim podobać, bo ma być ozdobą, dostarczać przyjemności podczas oglądania zdjęć i być obsługiwane w prosty i intuicyjny sposób. Musi mieć przynajmniej jedno gniazdo na karty pamięci, takie jak w używanym przez nas aparacie (oczywiście nie zaszkodzi, jeśli będzie miała wszystkie). Dobrze, gdy ma również gniazdo USB i jakąś pamięć wewnętrzną. Pilot nie jest konieczny, a do odtwarzania muzyki wręcz zbędny. Wyposażenie ramki w interfejs Wi-Fi to też raczej ciekawostka, chyba że traktujemy ją jako nowoczesny gadżet. Pamiętaj, że ramka będzie pracowała w pozycji stojącej, bo większość jest za mała, by je wieszać na ścianie (i przeszkadza w tym kabel zasilający).

    W artykule znajdziesz:

    • Informacje, czym jest cyfrowa ramka
    • Jakie powinna mieć możliwości i wyposażenie
    • Wrażenia z testu 28 produktów dostępnych na rynku

    Cyfrowa ramka to nic innego, jak niewielki panel LCD wyposażony w prosty procesor z oprogramowaniem pozwalającym na sterowanie wyświetlaniem cyfrowych obrazków. Jakie funkcje powinny być najważniejsze w tego typu urządzeniu? Przede wszystkim jakość wyświetlania, prostota odczytywania i zarządzanie cyfrowymi plikami. Bardzo ważny jest również wygląd i jakość wykonania, bo ramka wraz z wyświetlanymi obrazami powinna być ozdobą mieszkania czy biura.

    Wyposażenie

    Obraz

    Aparaty fotograficzne zapisują dane na kartach pamięci, a pliki z komputerów najłatwiej zapisać i przenieść, wykorzystując pamięci USB flash. Dlatego ważnym wyposażeniem ramki będzie czytnik kart oraz gniazdo USB. Chyba wszystkie sprzedawane ramki mają czytnik najpopularniejszych kart SD/MMC. Duża część potrafi odczytać karty MS i MSPro, ale tylko nieliczne karty xD Picture i CompactFlash (karty xD wykorzystuje w swoich aparatach tylko firma Fuji i Olympus, a CompactFlash występują w większości cyfrowych lustrzanek). Niektóre ramki mają złącza USB do podłączania pamięci USB flash lub zewnętrznych czytników kart.

    Cechy dobrej ramki

    • ESTETYCZNE WYKONANIE Ramka ma być ozdobą, uzupełnieniem wnętrza, ma dostarczać przyjemności podczas oglądania zdjęć, dlatego wykonanie odgrywa bardzo dużą rolę.
    • WYPOSAŻENIE Minimum to jedno gniazdo na karty pamięci, takie jak w używanym przez nas aparacie. Dobrze, gdy jest również gniazdo USB do odtwarzania zdjęć bezpośrednio z pendrive’a.
    • OBSŁUGA Ramka musi zapewniać prostą obsługę za pomocą pilota lub zestawu łatwo dostępnych przycisków.

    To jednak nie wszystko, bo najbardziej zaawansowane ramki mogą korzystać z łączności Wi-Fi lub Blue-tooth, co pozwala na bezprzewodowe odtwarzanie zdjęć z urządzeń działających w sieci, z internetu lub bezpośrednio z telefonów komórkowych. Bardzo przydatna może być również wbudowana pamięć.

    Formaty zdjęć

    Ważnym parametrem każdej ramki jest liczba rozpoznawanych formatów plików oraz maksymalna wielkość zdjęć. Niestety, niektóre ramki mają ograniczenie, które uniemożliwia przeglądanie zdjęć np. o rozdzielczości 10 mln pikseli.

    Aparaty kompaktowe coraz częściej pozwalają też nagrywać krótkie filmy, a ramka powinna sobie z nimi poradzić. Możliwość wyświetlenia filmików zapisywanych przez aparaty bywa przydatna, ale odczyt filmów DivX to chyba już lekka przesada, bo żaden aparat w takim formacie nie zapisuje.

    Dodatkowe funkcje

    Forma prezentacji zdjęć może być wyrafinowana i rozbudowana, ale pamiętajmy, że nadal najważniejszy jest przekaz samych obrazów, a nie mnożenie kolejnych udziwnionych efektów przejść między nimi. Kilka w zupełności wystarcza, kilkanaście nic nowego nie wnosi. Znacznie ważniejsza jest jakość i wielkość obrazu, funkcjonalność i prezencja!

    Jeżeli ramka do zdjęć została wyposażona w głośniki, to oczywiste się wydaje dodanie możliwości odtwarzania plików muzycznych jako podkładu dźwiękowego urozmaicającego prezentację. Głośniki przydadzą się też do odtworzenia ścieżki muzycznej filmu lub dźwięku budzika. Co więcej, ramka może zastąpić zegarek i kalendarz. W zasadzie mogłaby przejąć większość funkcji wykonywanych przez komputer, ale mnożenie innych zastosowań nie ma głębszego sensu.

    Obsługa ramek

    Obraz

    Na komfort użytkowania ramek do zdjęć wpływa także sposób korzystania z ich funkcji. Żeby nie psuć wyglądu urządzeń, producenci najczęściej umieszczają przyciski sterujące z tyłu lub z boku obudowy. Przez to posługiwanie się nimi jest z reguły dość trudne. Obsługę może uprościć pilot zdalnego sterowania, zwłaszcza w sytuacji, gdy ramka jest zawieszona na ścianie. Dobrym sposobem na ułatwienie obsługi jest umieszczenie przycisków sterujących z przodu urządzenia.

    Niestety, jest jeszcze jeden czynnik, który utrudnia korzystanie z ramek, mianowicie ich zasilanie. Każda z nich ma moc ok. 10 watów. Zasilanie z baterii czy nawet akumulatorów jest niemożliwe. Dlatego prawie na pewno nie pozbędziemy się kabla łączącego ramkę z siecią zasilającą. Tylko najmniejsze ramki mogą mieć akumulator, który będzie je zasilał przez krótki czas.

    Podsumowanie testu

    Celem naszego testu było sprawdzenie możliwości jak największej liczby urządzeń dostępnych na polskim rynku. Zarówno tych najtańszych, za 200–300 zł, jak i najdroższych, kosztujących ok. 1000 zł, czyli więcej niż monitory LCD.

    Wymiary i format obrazu

    Ze względu na brak ograniczeń co do wielkości czy ceny testowanych urządzeń ramki w naszym zestawieniu mają ekrany o bardzo różnej przekątnej – od 3,5 do 10 cali (czyli od ok. 87 do 250 milimetrów). Typowy ekran ramki ma przekątną 7–8 cali. Jest to raczej wielkość osobistego obrazka na biurko, a nie olejnego płótna wieszanego na ścianie. Dlatego taka ramka zawieszona na ścianie niestety nie wygląda najlepiej.

    Proporcje boków to zwykle 4:3 lub częściej 16:9 (panorama). Biorąc pod uwagę, że większość aparatów robi zdjęcia w formacie 3:2 (najpopularniejszy format papierowych odbitek to 10x15 cm), zdjęcia wyświetlane przez cyfrowe ramki muszą być odpowiednio obcięte albo pomniejszone (nie wypełniają wtedy całego ekranu). Niektóre ramki również deformują (spłaszczają) zdjęcia. Niestety, żadna ramka nie ma najbardziej naturalnego formatu ekranu – 3:2.

    Jakość

    Obraz

    Skoro ramka ma być ozdobą, powinna zapewniać m.in. dobry obraz. Ocenialiśmy zatem ostrość, rozdzielczość, wierność kolorów, płynność wyświetlania przejść tonalnych oraz kąty widzenia. Najlepsze pod tym względem są ramki Sony (wzorowa ostrość, obraz można oglądać niemalże pod lupą) oraz Samsung (trochę mniej szczegółów, ale za to jeszcze lepiej pod względem kolorów). Na wyróżnienie zasłużyły też: Kodak M1020, HP DF800, Sapphire DPF080, Synto DPF 8–1 oraz Compositor PF 10 251 A.

    Pozostałe produkty są wykonane z podzespołów (szczególnie matryc) słabszej jakości. Tańsze urządzenia mało znanych producentów nadrabiają mnogością mniej lub bardziej przydatnych funkcji. Dźwięk z maleńkich głośniczków jest nie do zaakceptowania, a praktycznie jedynym wyjątkiem jest produkt Samsunga, i tylko w tej ramce muzyka będąca podkładem do prezentacji zdjęć nadaje się do słuchania. Również odtwarzanie filmów, z powodu smużenia i powolności procesorów, odbiega od ideału.

    Obraz

    By zainteresować nabywcę, producenci często kuszą dodatkami, na przykład wymiennymi ramkami, które mają podnieść walory wizualne urządzeń czy też wynagrodzić przeciętną jakość produktu. Kilka spośród testowanych ramek ma ozdobne obramowanie z przezroczystego plastiku z niezbyt gustownym niebieskim podświetleniem. Na szczęście przynajmniej w jednej (Compositor PF10.251A) dało się to wyłączyć jednym przyciskiem pilota, by podświetlenie nie przeszkadzało podczas oglądania zdjęć.

    Z opisanych powodów na tle wszystkich urządzeń zdecydowanie wyróżniły się produkty znanych firm: Samsung, Sony, Kodak, HP. Są ciekawe pod względem wzornictwa, także oprogramowanie sterujące jest ładniejsze i bardziej intuicyjne. Widać, że ktoś popracował nad tymi szczegółami. Najlepsze pod tym względem są ramki Sony, Samsung, Kodak M1020 oraz HP DF800.

    Wyposażenie

    Obraz

    Wszystkie testowane ramki są wyposażone w czytniki najpopularniejszych kart SD/MMC (ale tylko nieliczne odczytują SDHC, szczególnie o pojemności powyżej 4 GB). Duża część ramek potrafi odczytać też karty MS i MSPro, a tylko nieliczne karty formatu xD Picture i CompactFlash.
    Niemal wszystkie przetestowane urządzenia mają gniazdo USB umożliwiające podłączenie pamięci USB flash lub zewnętrzny czytnik kart pamięci. Niektóre można też podłączyć do komputera przez złącze mini-USB. Pozwala to wykorzystać ramkę jako czytnik kart pamięci, a czasami także zapisać zdjęcia do pamięci flash wbudowanej w urządzenie.

    Ramki Samsunga i Kodaka (EX1011 i EX811) są interesujące również z innego powodu. Dzięki wbudowanemu interfejsowi Wi-Fi umożliwiają bezprzewodowy odczyt danych np. z komputera, a nawet z internetu (z albumu internetowego o określonym adresie URL). Z kolei do ramek Sony można dokupić i podłączyć dodatkowy moduł Bluetooth i bezprzewodowo przesyłać zdjęcia z telefonów komórkowych i innych urządzeń wyposażonych w ten interfejs.

    Korzystanie z ramek

    Obraz

    Jak się okazało w czasie testów, dobry pilot zdalnego sterowania może znacznie uprościć korzystanie z ramki, bo używanie przycisków umieszczonych z tyłu obudowy nigdy nie jest intuicyjne. Niestety, pilot nie zawsze udostępnia wszystkie funkcje, poza tym sporo ramek go nie ma. Dlatego chyba najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie przycisków sterujących z przodu ramki, ale w taki sposób, aby nie psuły one wyglądu urządzenia. Innowacyjny okazał się produkt Samsunga, w którym zastosowano podświetlane przyciski dotykowe. Są one niewidzialne do momentu dotknięcia. Po pewnym czasie podświetlenie gaśnie i nie psuje harmonii obramowania.

    Drugą wyróżniającą się pod tym względem konstrukcją był Kodak M1020 – ma podświetlane, niewidoczne (do momentu dotknięcia) sensory dotykowe wokół ekranu. Opis funkcji danego sensora jest wyświetlany bezpośrednio na ekranie w pobliżu aktywnego pola na obwodzie ramki.

    Sony DPF-V900

    Obraz

    Najlepsza jakość wyświetlanego obrazu. Wysoka jakość wykonania, prosty i gustowny wygląd. Prosta obsługa, przejrzyste i ładne menu, czujnik położenia (automatyczny obrót obrazka). Ramka ma sloty na prawie wszystkie karty pamięci stosowane w aparatach cyfrowych. Pozwala na poprawianie plików bez udziału komputera.

    Plusy
    • Złącze HDMI
    • Odczyt bardzo dużych zdjęć (do 100 MB)
    Minusy
    • Brak możliwości odtwarzania plików wideo
    • Brak polskiego men

    Samsung SPF-85H

    Obraz

    Ładne, oryginalne i nowoczesne wzornictwo, bardzo dobra jakość obrazu. Zdecydowanie wybijająca się jakość dźwięku. Innowacyjny sposób sterowania dotykowymi podświetlanymi klawiszami (zupełnie niewidoczne, jeśli nie są używane). Menu wyjątkowo ładne, czytelne i po polsku. Łącze Wi-Fi umożliwia wyświetlanie zdjęć bezpośrednio z sieci.

    Plusy
    • Dobra jakość obrazu
    • Interfejs Wi-Fi
    • Dobra jakość dźwięku
    Minusy
    • Brak pilota

    Kodak M1020

    Obraz

    Jedna z największych ramek z bardzo dobrym obrazem i ciekawym systemem sterowania. Opis funkcji dotykowych klawiszy wyświetlany jest bezpośrednio na ekranie. Prosta i intuicyjna obsługa, niezła jakość dźwięku, spore możliwości sterowania prezentacjami za pomocą komputera i dołączonego oprogramowania.

    Plusy
    • Prosta obsługa
    • Dużo rodzajów gniazd pamięci
    Minusy
    • Brak pilota

    Compositor PF10.251A

    Obraz

    Duża solidna ramka z dobrą jakością obrazu i wykonania. Obramowanie z grubego podświetlanego na niebiesko pleksi, podświetlenie wyłączane klawiszem na pilocie. Nieduża rozdzielczość (640x480) jak na tak duży wyświetlacz, ale w praktyce zupełnie wystarczająca. Poprawne menu z dużą liczbą opcji sterowania.

    Plusy
    • Duży wyświetlacz
    • Dużo rodzajów gniazd pamięci
    Minusy
    • Ustawienie tylko w poziomie
    • Brak polskiego menu

    HP DF800

    Obraz

    Proste, nieudziwnione wzornictwo, dobra jakość obrazu, a także zdecydowanie ładniejsze i bardziej intuicyjne menu w porównaniu z produktami mniej znanych marek. Ramka jest stosunkowo prosta, ale oferuje wszystkie niezbędne funkcje. Odczytuje większość używanych w aparatach cyfrowych kart pamięci.

    Plusy
    • Duża rozdzielczość obrazu
    • Przemyślane menu
    Minusy
    • Brak polskiego menu

    Sapphire DPF080

    Obraz

    Ramka oferuje ponadprzeciętne możliwości, ale ma też pewne błędy w oprogramowaniu (zapewne do usunięcia poprzez ewentualną aktualizację firmware’u). Ma specjalne miejsce do przechowywania pilota, który jest dosyć zaawansowany. Wadą jest też niezbyt stabilna podstawka i trochę za szerokie obramowanie w stosunku do ekranu.

    Plusy
    • Rozbudowane menu
    • Duża rozdzielczość obrazu
    Minusy
    • Słaba stabilność oprogramowania
    • Brak polskiego menu

    AgfaPhoto AF5070M

    Obraz

    Ramka zasługująca na uwagę, bo ma niezłe menu, dużo opcji w pilocie, bezproblemowo odczytuje różne formaty plików. Jest też dosyć szybka w działaniu. W zestawie ma dwie wymienne ramki (srebrną i czarną). Jedna z niewielu o bardzo intuicyjnej obsłudze, dzięki czemu daje się z niej korzystać bez zaglądania do instrukcji.

    Plusy
    • Wymienne ramki
    • Szybka w działaniu
    • Prosta obsługa
    Minusy
    • Średnia jakość wyświetlania

    CenOmax F350

    Obraz

    Niewielka rameczka wielkości porównywalnej z wyświetlaczami zaawansowanych cyfrówek. Prosta, nieźle zaprojektowana i wykonana z dobrych materiałów. Jedyna z testowanych ma własny wbudowany akumulator pozwalający na pracę bez zasilacza. Dodatkowo może być ładowana z sieci lub bezpośrednio z gniazda USB komputera.

    Plusy
    • Wbudowany akumulator
    • Ładowanie z USB
    • Prosta obsługa
    Minusy
    • Mały obraz
    • Mało funkcji
    • Brak polskiego menu

    Wybrane dla Ciebie