Temat numeruNowy wygląd

    Nowy wygląd

    Prostą czynnością, niewymagającą nawet włączania komputera, jest doprowadzenie jego obudowy do stanu takiego, jak po wyjęciu z pudełka. Wiele można osiągnąć zarówno w przypadku laptopa, jak i peceta, a wyczyścić w kilkanaście minut można dosłownie wszystko: obudowę, ekran, klawiaturę, mysz. Warto używać do tego specjanych środków, które mają dodatkowo działanie antybakteryjne. Praca na czystym i zadbanym sprzęcie daje znacznie więcej przyjemności.

    Nowy wygląd

    Czyszczenie ekranu i obudowy komputera

    Chociaż komputery stacjonarne i przenośne wyglądają różnie, po kilku miesiącach lub latach użytkowania w ich wyglądzie zazwyczaj dostrzega się to samo: zakurzone i podrapane obudowy, poplamione ekrany (zazwyczaj z odciskami palców), a także mocno zabrudzone klawiatury i myszy. Czyszczenie warto zacząć od największych powierzchni: obudów i ekranów. Do ich konserwacji służą specjalne pianki, przeznaczone wyłącznie do określonych powierzchni. Pamiętaj, że pianek do obudów nie powinno się stosować do czyszczenia ekranów. I odwrotnie: substancji do czyszczenia ekranów nie należy używać do mycia elementów obudowy.

    Obudowa

    Konserwację komputera trzeba przeprowadzić przy wyłączonym zasilaniu. W przypadku peceta najlepiej wyłączyć system oraz odłączyć wszystkie kable. W przypadku laptopa dodatkowo warto wyjąć akumulator.

    Krok 1

    Czyszczenie rozpocznij od odkurzania za pomocą zwykłego odkurzacza oraz szczotki z długim włosiem. W ten sposób na sucho usuniesz kurz z powierzchni, a także wszelkich szczelin. W przypadku laptopa szczególnie dokładnie odkurz klawiaturę, a w komputerze stacjonarnym – wylot powietrza z zasilacza. Niektóre miejsca możesz też oczyścić niewielkim pędzlem ze sztywnym włosiem.

    Krok 2

    W dalszej kolejności trzeba już użyć pianki do czyszczenia plastików. Uważaj przy tym, by nie wniknęła w szczeliny urządzenia, bo może powodować zwarcie albo utrudniać pracę elementów mechanicznych. Najlepiej, gdy piankę naniesiesz na miękką ściereczkę lub ręcznik papierowy. Dopiero później rozetrzyj ją na obudowie, zaczynając od największych powierzchni.

    Krok 3

    Na łączeniu elementów ściereczka może nie być skuteczna, ale możesz pomóc sobie np. wykałaczką.

    Krok 4

    Na wielu komputerach pozostają ślady po naklejkach. Jeśli w ich przypadku pianka nie jest skuteczna, wyczyść je miękką ściereczką z mydłem lub płynem do naczyń. Pamiętaj, by nie szorować mocno tego miejsca, bo na błyszczącej obudowie mogą zostać rysy. Na koniec przetrzyj jeszcze raz całą obudowę.

    W podobny sposób można wyczyścić np. drukarkę, cały czas zwracając uwagę na to, by środki czyszczące nie przedostały się w szczeliny jej obudowy.

    Ekran

    Podczas czyszczenia ekranu trzeba zwrócić uwagę, by był wyłączony. W laptopie warto wyjąć akumulator, by przypadkowo nie włączyć komputera podczas czyszczenia. Ponadto ekran nie powinien być nagrzany po długotrwałej pracy, bo podwyższona temperatura przyspiesza schnięcie preparatów czyszczących i utrudnia czynności konserwacyjne.

    Krok 1

    Nanieś odrobinę pianki do ekranów na miękką ściereczkę. Rozetrzyj po ekranie, zaczynając od jego środka.

    Krok 2

    Wyczyść dokładnie krawędzie ekranu, szczególnie w miejscach przy obudowie. Jeśli jest taka potrzeba, przetrzyj jeszcze raz cały ekran. Dzięki dokładnemu czyszczeniu będzie wyglądał jak nowy.

    Obraz

    Czyszczenie urządzeń peryferyjnych

    Klawiatura i mysz to urządzenia, z którymi użytkownik ma najwięcej styczności. Dlatego najbardziej się brudzą, a od ich czystości zależy komfort pracy.

    Szybkie czyszczenie klawiatury

    Czyszczenie klawiatury powinno być poprzedzone odkurzeniem, by pozbyć się większych zabrudzeń. Można także zacząć od użycia sprężonego powietrza.

    Krok 1

    Pędzlem o twardym włosiu wyczyść poziome i pionowe odstępy między klawiszami. W niektórych sklepach można dostać nawet specjalne pędzle do klawiatur. Regularne (np. raz w tygodniu) używanie takiego pędzla zapobiega gromadzeniu się brudu na klawiaturze.

    Obraz

    Krok 2

    Jeśli klawiatura dawno nie była gruntownie czyszczona, prawdopodobnie boczne powierzchnie klawiszy nadal są brudne. By je oczyścić, wykorzystaj małą szczotkę z twardym włosiem. Nanieś na nią odrobinę pianki do plastików.

    Krok 3

    Następnie wyszoruj klawiaturę ruchami poziomymi i pionowymi, by dotrzeć do wszystkich powierzchni klawiszy. Dobrym sposobem są również specjalne patyczki do klawiatur, które lepiej przylegają do ukośnych powierzchni klawiszy.

    Krok 4

    Jeśli niektóre klawisze pracują zbyt ciężko, musisz je wyjąć, podważając śrubokrętem.

    Obraz

    Krok 5

    Przestrzeń pod klawiszem oraz sam klawisz od spodu wyczyść za pomocą szczotki lub szmatki z naniesioną odrobiną pianki do plastików. Następnie nanieś na klawisz małą kropelkę oliwki lub smaru teflonowego czy silikonowego. Tak przygotowany klawisz wciśnij z powrotem na miejsce. Ten krok nie dotyczy płaskich klawiatur, np. w notebookach, które mają mocowania innego typu.

    Obraz

    Gruntowne czyszczenie klawiatury

    Jeśli klawiatura jest bardzo brudna, można ją umyć pod bieżącą wodą. Wcześniej należy klawiaturę rozebrać, by nie zamoczyć jej elementów elektronicznych. Pamiętaj, że rozkręcenie klawiatury wiąże się z utratą gwarancji.

    Krok 1

    Odkręć wszystkie śrubki znajdujące się na spodzie klawiatury – część z nich może się znajdować pod gumowymi stopkami.

    Krok 2

    Rozłącz górną i dolną część klawiatury – może być do tego potrzebny płaski śrubokręt i użycie sporej siły, by zwolnić zatrzaski ulokowane dookoła obudowy.

    Krok 3

    Gdy rozłożysz klawiaturę, możesz śmiało szczotką oraz wodą z mydłem umyć wszystkie plastikowe elementy.

    Krok 4

    Niekiedy zabrudzeniu ulegają również metalowe ścieżki na folii przewodzącej. Można wtedy spróbować rozdzielić folie. Jest to jednak zadanie ryzykowne. Metalowe ścieżki można wyczyścić płynem, np. Kontakt S.

    Obraz

    Krok 5

    Po umyciu elementy dokładnie wysusz, najlepiej pozostawiając je na kilka godzin w ciepłym i suchym miejscu. Następnie złóż elementy klawiatury i skręć śrubkami.

    Mysz

    Obecnie wszystkie myszki to konstrukcje optyczne lub laserowe, które nie zanieczyszczają się tak, jak stare myszki kulkowe. Jednak brudzą się w nich ślizgacze, a spocone dłonie pozostawiają na obudowach uciążliwy brud. Warto regularnie dbać o ich czystość.

    Krok 1

    Aby myszka przesuwała się bez oporów po powierzchni biurka, regularnie usuwaj brud zgromadzony na jej ślizgaczach. Łatwo zdrapać go paznokciem, dodatkowo możesz przetrzeć ślizgacze pianką do plastików. Aby uniknąć takich zabrudzeń, używaj podkładki pod myszkę z matową powierzchnią (najlepiej z materiału, o który mysz sama się wyciera).

    Obraz

    Krok 2

    Problemy z precyzją kursora myszy mogą wynikać z zabrudzenia sensora optycznego. Do jego oczyszczenia możesz użyć gumowej gruszki, sprężonego powietrza albo patyczka higienicznego zwilżonego alkoholem izopropylowym, np. płynem Kontakt IPA Plus.

    Krok 3

    Samą obudowę myszy najlepiej oczyścić za pomocą pianki do plastików lub ściereczki z wodą i mydłem. Szczeliny można oczyścić za pomocą wykałaczki.

    Na czystym komputerze pracuje się na pewno bardziej komfortowo, ale nie oznacza to, że jego działanie jest sprawniejsze. Warto zająć się aplikacjami i systemem.

    Wybrane dla Ciebie