Nvidia rozpoczyna produkcję w USA. W ruch poszła fabryka TSMC w Arizonie
Nvidia ma zamiar zadowolić administrację Donalda Trumpa, w związku z czym produkcja chipów AI Blackwell będzie odbywała się na terenie Stanów Zjednoczonych.
Jak możemy przeczytać na firmowym blogu Nvidii, korporacja nawiązała współpracę ze swoimi partnerami produkcyjnymi, aby wznieść na obszarze USA fabryki, w których zaczną powstawać superkomputery AI.
Nvidia przenosi się z produkcją do Stanów
W ramach "przenosin" do Stanów Zjednoczonych Ameryki Nvidia ogłosiła dwie inwestycje. Pierwsza z nich to rozpoczęcie produkcji układów Blackwell w należącej do TSMC fabryce ulokowanej w Phoenix w stanie Arizona, acz nie zdradzono przy tym, jakie dokładnie chipy zjadą z taśmy. Wiadomo za to, że arizońska placówka jest w stanie tworzyć technologię w procesie 4 nm, czym tajwańskie przedsiębiorstwo pochwaliło się w styczniu.
Druga z inwestycji to wzniesienie dwóch fabryk skupionych na produkcji superkomputerów. Obie z nich znajdą się w Teksasie, acz każda z nich będzie miała innego partnera. Ta ulokowana w Houston powstanie we współpracy z Foxconn, z kolei ta w Dallas – przy udziale Wistron. To jednak nie wszyscy z partnerów Nvidii, jako że kolejna dwójka użyczy pomocnej dłoni w testowaniu i pakowaniu chipów produkowanych w Arizonie.
Łańcuch dostaw chipów AI i superkomputerów jest złożony i wymaga najbardziej zaawansowanych technologii produkcji, pakowania, montażu i testowania. NVIDIA współpracuje z firmami Amkor i SPIL w zakresie operacji pakowania i testowania w Arizonie.
Gigant z Santa Clara zaznacza przy tym, że czuje się zobowiązany do dalszego inwestowania w rozwój biznesu na rodzimej ziemi. Wedle dostępnych informacji, w przeciągu najbliższych czterech lat Nvidia celuje w wyprodukowanie w Stanach infrastruktury AI o łącznej wartości sięgającej nawet pół biliona dolarów. W osiągnięciu tego celu mają pomóc wspomniane już TSMC, Foxconn, Wistron, Amkor i SPIL.
Silniki światowej infrastruktury sztucznej inteligencji są po raz pierwszy budowane w Stanach Zjednoczonych. Dodanie amerykańskiej produkcji pomaga nam lepiej sprostać niesamowitemu i rosnącemu zapotrzebowaniu na chipy AI i superkomputery, wzmacnia nasz łańcuch dostaw i zwiększa naszą odporność.
W zaprojektowaniu oraz wybudowaniu nowych fabryk spory udział będzie miała istniejąca technologia Nvidii. Przedsiębiorstwo ogłosiło, że z pomocą platformy Omniverse powstaną cyfrowe bliźniaki placówek, z kolei Isaac GR00T znajdzie zastosowanie w produkcji robotów umożliwiających automatyzację przynajmniej fragmentu procesu produkcyjnego.
Jakub Dmuchowski, dziennikarz pcformat.pl