InternetObraz wart tysiąc słów

    Obraz wart tysiąc słów

    Za pomocą diagramu dużo łatwiej zobrazujesz wiele problemów i procesów. W artykule podpowiadamy, w jaki sposób łatwo i szybko utworzyć diagram na komputerze.

    Obraz wart tysiąc słów

    Wiele problemów znacznie łatwiej wytłumaczyć za pomocą obrazka, schematu czy diagramu niż za pomocą słów. Na przykład strukturę twojej komputerowej sieci w domu znacznie lepiej objaśnisz, ilustrując ją diagramem niż opisując słowami poszczególne urządzenia i zestawione między nimi połączenia.

    W artykule przedstawiamy wygodne, internetowe narzędzie do rysowania diagramów i schematów organizacyjnych – Diagramly, i pokażemy, jak za jego pomocą samodzielnie narysować schemat ilustrujący sieć domową.

    Pierwszy kontakt z Diagramly – biblioteka symboli

    Zaletą narzędzia działającego online jest to, że nie wymaga ono instalacji i zadziała w każdym systemie operacyjnym. W tym przypadku potrzebujesz jedynie stale działającego łącza internetowego.

    Krok 1

    Uruchom przeglądarkę internetową, a następnie w polu adresowym wpisz adres http://www.diagram.ly

    Krok 2

    Po upływie krótkiej chwili w oknie przeglądarki powinieneś zobaczyć interfejs działającej online aplikacji Diagramly przeznaczonej do kreślenia schematów i diagramów. W górnej części okna zobaczysz częściowo spolszczone menu programu (1). Nieco niżej został umieszczony poziomy pasek ikon narzędziowych (2). Wzdłuż lewej krawędzi okna przeglądarki rozciąga się pasek biblioteki obiektów (3). Standardowo rozwinięta jest grupa obiektów opisana jako General, ale pod tą grupą widoczne są nazwy pozostałych grup zawierających elementy składowe schematów i diagramów.

    Krok 3

    W dolnej części bocznego paska, który zawiera bibliotekę obiektów, jest wyświetlona ramka podglądu (4). Widoczny w niej niebieski prostokąt odpowiada widniejącemu w centralnej części okna obszarowi roboczemu. W obszarze roboczym jest widoczna wirtualna kartka (5) – miejsce, gdzie znajduje się narysowany przez ciebie schemat.

    Krok 4

    W obsłudze programu Diagramly lewy przycisk myszki jest przeznaczony do wybierania poszczególnych obiektów z biblioteki, do ich zaznaczania w obszarze roboczym, a także do zmiany właściwości obiektów (ich wielkości, kształtu itp.). Za pomocą prawego klawisza myszki użytkownik może manipulować całym obszarem roboczym, np. przesuwać wirtualną kartkę po ekranie komputera.

    Schemat domowej sieci w Diagramly

    Teraz możesz wykonać proste ćwiczenie. Narysuj w Diagramly schemat swojej sieci domowej. Warto uwzględnić nie tylko same urządzenia, ale też ich funkcje (np. wyróżnić komputer z zainstalowaną zaporą sieciową). Ponieważ w zastosowaniach amatorskich istotna jest estetyka, posłużymy się wbudowanymi w Diagramly klipartami. Pamiętaj jednak, że proponowany przez nas program obsługuje również sformalizowane zestawy symboli (patrz ramka „Symbole standardowe”).

    Krok 1

    Zacznij od ustawienia symbolu reprezentującego internet. Najczęściej jest on oznaczony „chmurką”. Po lewej stronie okna kliknij strzałkę widoczną obok nazwy grupy Clipart/Networking, a potem użyj kółka myszki (lub paska przewijania), by zobaczyć wszystkie obiekty w rozwiniętej grupie. Miniaturki widoczne w pasku biblioteki obiektów są dość małe, ale wystarczy przytrzymać wskaźnik myszy nad wybranym obiektem, by zobaczyć go w niewielkim powiększeniu. W naszym przykładzie jako symbol internetu wybraliśmy symbol chmurki widoczny na ilustracji.

    Obraz

    Krok 2

    Zwróć uwagę, że wstawiony obiekt jest otoczony ramką z przerywanej linii, na której znajdują się niewielkie kwadraciki. Jeżeli klikniesz i przytrzymasz lewy klawisz myszki na którymś z tych kwadratów, (nazwijmy je „uchwytami”), a następnie przesuniesz wskaźnik myszki, zmienisz rozmiar obiektu. Wypróbuj to. Pamiętaj, że zawsze możesz cofnąć ostatnią operację, klikając widoczną na pasku narzędziowym ikonę lub używając skrótu klawiszowego [Ctrl]+[Z].

    Obraz

    Krok 3

    W analogiczny sposób wstaw teraz symbol routera bezprzewodowego (lub innego urządzenia, które dystrybuuje łącze internetowe między urządzenia w domowej sieci). Odpowiedni symbol również odnajdziesz w rozwiniętej już grupie Clipart/Networking. Ponieważ router jest centralnym punktem w domowej sieci, najlepiej umieścić go na środku rysowanego schematu. Zwróć uwagę, że program ułatwia pozycjonowanie nowych obiektów względem już istniejących. Gdy kwadrat reprezentujący nowy obiekt znajdzie się w tej samej linii co wcześniej dodany element, wyświetli się prowadnica – prowadząca przez cały rysunek linia przerywana, pozioma lub pionowa, stanowiąca oś co najmniej dwóch obiektów.

    Obraz

    Krok 4

    Czas na naniesienie symboli komputerów. Odpowiednie kliparty, znajdziesz w grupie Clipart/Computer. Rozwiń tę grupę, a następnie w analogiczny sposób jak w przypadku „chmury” i routera, przenieś niezbędne elementy na obszar roboczy. Aby umieścić np. takie same symbole trzech komputerów, nie musisz trzykrotnie przeciągać miniatury symboli z biblioteki. Wystarczy, że naniesiesz na obszar roboczy pierwszy z symboli, a następnie użyjesz skrótu klawiszowego [Ctrl]+[D] do powielenia wstawionego elementu. Pamiętaj, że skrót powiela zaznaczony aktualnie obiekt.

    Obraz

    Krok 5

    Z routerem w domu mogą się łączyć również takie urządzenia, jak: telefony komórkowe, tablety czy nowoczesne telewizory wyposażone w interfejs bezprzewodowy. Warto również ten sprzęt uwzględnić w schemacie sieci. Kliparty przedstawiające smartfony znajdują się w grupie Clipart/Telecommunication.

    Obraz

    Krok 6

    Po wstawieniu wszystkich urządzeń korzystających z sieci warto je podpisać. Ramkę tekstową odnajdziesz w bibliotece symboli, w grupie General, ale chcąc podpisać obiekt już znajdujący się w obszarze roboczym, wystarczy go po prostu dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy.

    Obraz

    Krok 7

    Po opisaniu obiektów widocznych na schemacie czas na narysowanie połączeń pomiędzy nimi. Linie są dostępne w bibliotece obiektów w grupie General, ale zamiast przenosić je z biblioteki, użyj prostszego sposobu. Jeśli wskażesz dowolny obiekt myszą, w środku danego elementu pojawi się żółte kółko ze strzałką. Jeżeli je klikniesz lewym przyciskiem myszy, a następnie, nie puszczając przycisku, przeciągniesz kursor myszy do środka następnego obiektu, oba elementy zostaną połączone linią.

    Obraz

    Krok 8

    Po odpowiednim połączeniu wszystkich elementów schematu można uznać, że twój pierwszy projekt w Diagramly został ukończony. Teraz warto zapisać swoją pracę. Rozwiń menu Plik i wybierz z niego pozycję Zapisz. Ponieważ Diagramly działa online, nie zobaczysz standardowego okna zapisu pliku. Zamiast tego wyświetli się okno pobierania pliku z internetu – to wygenerowany online gotowy plik projektu w formacie XML. Zapisz go na dysku.

    Obraz

    Krok 9

    Pobrany plik z gotową pracą możesz otwierać w Diagramly podczas następnych sesji online, posługując się poleceniami z menu. Możesz wydrukować opracowany schemat, a także modyfikować jego elementy. Zachęcamy do eksperymentów.

    Symbole standardowe

    Diagramly, oprócz klipartów, których używaliśmy, przygotowując warsztaty zamieszczone w niniejszym artykule, zawiera w swojej bibliotece obiektów również sformalizowane zestawy symboli. Odnajdziesz w tym programie zestawy symboli zgodne z BPMN oraz UML. BPMN (Business Process Modeling Notation) to notacja graficzna służąca do opisywania procesów biznesowych. Chcąc przedstawić na diagramie jakiś proces biznesowy (np. przepływ dokumentów w danej firmie), powinno się używać właśnie notacji BPMN. Natomiast UML to język modelowania graficznego i używa się go najczęściej do modelowania systemów informatycznych. Jeżeli zamierzasz projektować obwody elektroniczne, również warto użyć Diagramly. W bibliotece odnajdziesz bogaty zestaw symboli określających komponenty układów elektrycznych i elektronicznych.

    Wybrane dla Ciebie