TelekomunikacjaOchrona przed złodziejem

    Ochrona przed złodziejem

    Utrata smartfonu to nieszczęście porównywalne z kradzieżą portfela. Dzięki specjalnym aplikacjom możesz szybko odnaleźć telefon, a nawet uniemożliwić złodziejowi korzystanie z urządzenia.

    Ochrona przed złodziejem

    Lokalizacja za pomocą Avast Anti-Theft

    Darmowe oprogramowanie Avast Anti-Theft ma większość wymienionych funkcji, a dodatkowo powiadomi cię o zmianie karty SIM na nową i wyświetli wiadomości dla ewentualnego znalazcy telefonu. Do kontroli zgubionego smartfonu wystarczy przeglądarka internetowa. Możesz też wydawać polecenia za pomocą SMS-ów. Aplikacja działa w sposób utajony. Aktualny posiadacz telefonu nie będzie sobie zdawał sprawy z jej istnienia.

    Krok 1

    Zainstaluj i uruchom program avast! Anti-Theft. Zostaniesz poproszony o podanie swojego nazwiska. Przejdź dalej, naciskając przycisk Kontynuuj.

    Obraz

    Krok 2

    Zdefiniuj numer PIN, który posłuży do autoryzowania dostępu do aplikacji. Wpisz wybrane cyfry w pole Wpisz nowy PIN i zatwierdź swój wybór przyciskiem Kontynuuj. Na koniec musisz jeszcze podać numer telefonu, na który będą trafiały SMS-em powiadomienia o zmianie karty SIM. Możesz się do tego posłużyć opcją Książka telefoniczna i wybrać numer zapisany w kontaktach. Pamiętaj o dodaniu prefiksu międzynarodowego +48 przed numerem telefonu.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Pora na utworzenie konta Avast. Kliknij Załóż konto avast! i stosując się do kolejnych wytycznych, zarejestruj się w usłudze. Zalecamy skorzystanie z opcji Zarejestruj się podając adres e-mail.

    Obraz

    Krok 4

    o zalogowaniu się na nowo utworzonym koncie program spyta cię o nadanie mu uprawnień do wysyłania na portal Avast wiadomości SMS o wszelkich zmianach karty SIM. Domyślnie opcja ta jest włączona. Miej jednak na uwadze, że w przypadku zgubienia smartfonu za granicą wysyłanie takich wiadomości może narazić cię na koszty roamingu.

    Obraz

    Krok 5

    W tej samej chwili powinieneś otrzymać e-mail umożliwiający zweryfikowanie twojego konta. Sprawdź skrzynkę pocztową, odszukaj w niej wiadomość z kodem aktywacyjnym, po czym kliknij znajdujący się w wiadomości odnośnik. Zostaniesz przeniesiony na stronę internetową Avasta, gdzie ustanowisz hasło dostępowe do swojego konta – Set password.

    Obraz

    Krok 1

    Teraz możesz już kontrolować skonfigurowane wcześniej urządzenie. Aby zrobić to za pomocą przeglądarki na komputerze, wpisz adres www.avast.com, po czym zaloguj się na założone przed chwilą konto Avast. Następnie przejdź do zakładki Moje Urządzenia i kliknij znajdujący się tu przycisk Pokaż szczegóły.

    Obraz

    Krok 2

    Gdy na ekranie pojawią się dane podsumowujące stopień bezpieczeństwa, zwróć uwagę na 6 niewielkich ikon umieszczonych zaraz pod numerem twojego smartfonu. Znajdziesz tu czytelną informację o statusie zainstalowanej w urządzeniu karty SIM oraz ewentualnym oznaczeniu sprzętu jako utracony. Pozostałe symbole zapewniają szybki dostęp do najważniejszych opcji programu, takich jak: błyskawiczna blokada telefonu, włączenie w nim syreny alarmowej z komunikatem głosowym o zagubieniu bądź kradzieży urządzenia, uruchomienie śledzenia czy przekierowywania nadchodzących połączeń na nowy numer.

    Obraz

    Krok 3

    Podobne funkcje znajdują się w rozwijanym menu Zlokalizuj. I tak, w celu ustalenia lokalizacji telefonu wystarczy wskazać odpowiednie polecenie i przyciskiem Wyślij zażądać jego wykonania. Program zapyta jeszcze o przedział czasowy śledzenia, który możesz wybrać na rozwijanej liście, po czym zrealizuje zadanie, wyświetlając jego wynik w zakładce Polecenia. Aby zobaczyć dokładne dane lokalizacyjne, kliknij niewielką ikonę z symbolem pinezki. Wyświetli się ekran (tzw. dymek), na którym są podane współrzędne GPS. Jeśli natomiast chcesz poznać dokładne położenie telefonu na mapie, wraz z ewentualną trasą jego przemieszczania się, pomoże ci w tym zakładka Mapa Lokalizatora.

    Obraz

    Lokalizacja smartfonu za pomocą usługi Google

    Nie każdy użytkownik smartfonu z Androidem wie, że twórcy systemu udostępnili taką funkcję w połowie zeszłego roku. Największą zaletą Menedżera urządzeń Android jest to, że nie musisz instalować w smartfonie żadnego dodatkowego oprogramowania. A do zarządzania usługą wystarczy przeglądarka internetowa. Pokażemy, jak skonfigurować urządzenie z Androidem, by aktywować usługę lokalizowania urządzenia, i jak zabezpieczyć dane zapisane w jego pamięci.

    Krok 1

    W oknie przeglądarki wpisz adres www.google.com/android/devicemanager, a następnie zaloguj się na konto Google, do którego przypisałeś swoje urządzenie. Po chwili zobaczysz na ekranie komunikat powitalny. Naciśnij Akceptuj, aby przejść dalej.

    Obraz

    Krok 2

    W tym momencie usługa rozpocznie próbę łączenia ze wskazanym urządzeniem. Jeśli jest włączone i podłączone do internetu przez 3G lub Wi-Fi, w kilka sekund zostanie namierzone, a jego przybliżona lokalizacja pojawi się w okienku i na mapie.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Gdyby jednak Menedżer urządzeń Android zwrócił komunikat o niedostępnej lokalizacji urządzenia – Lokalizacja niedostępna, to koniecznie sprawdź konfigurację usług lokalizacji w twoim telefonie bądź tablecie. W tym celu wejdź do ustawień urządzenia i wybierz Usługi lokalizacji. Następnie upewnij się, że pole Lokal. i wyszukiwarka G. jest zaznaczone, po czym wróć do przeglądarki internetowej i odśwież stronę Menedżera urządzeń Android. W tym momencie funkcja lokalizacji smartfonu powinna już działać.

    Obraz

    Krok 1

    Do namierzenia zgubionego telefonu w najbliższej okolicy możesz posłużyć się funkcją wymuszającą aktywację dzwonka na najwyższym poziomie głośności. Naciśnij ikonę Zadzwoń i potwierdź przyciskiem Zadzwoń. Sygnał będzie emitowany maksymalnie przez 5 minut. Co istotne, w tym czasie nie jest nawiązywane faktyczne połączenie, a więc nie grozi ci przekierowanie na pocztę głosową. Żądanie włączenia dzwonka zadziała tylko wtedy, kiedy telefon będzie połączony z internetem.

    Obraz

    Krok 2

    Aby skorzystać z możliwości zdalnego blokowania wybranego sprzętu bądź wymazywania jego pamięci i przywracania ustawień fabrycznych, musisz wcześniej skonfigurować obie te funkcje. Rozpocznij od kliknięcia przycisku Skonfiguruj blokadę i wymazywanie a następnie zezwól na wysłanie do urządzenia specjalnego powiadomienia – Wyślij.

    Obraz

    Krok 3

    W tej samej chwili na pasku powiadomień twojego telefonu pojawi się ikona Menedżera urządzeń Android. Rozwiń pasek powiadomień, kliknij Menedżer urządzeń i nadaj menedżerowi niezbędne uprawnienia za pomocą przycisku Uaktywnij.

    Obraz

    Krok 4

    Po odświeżeniu strony w przeglądarce na komputerze opcje blokady i zdalnego wymazywania danych będą już dostępne. Po kliknięciu Zablokuj i opcji Nowy ekran blokady zdefiniujesz hasło dostępowe do urządzenia, a także ustawisz wiadomość tekstową, która pojawi się na jego ekranie. Druga funkcja pozwoli usunąć z telefonu bądź tabletu dane osobiste, przywracając go do stanu fabrycznego. Jednak po tej operacji zlokalizowanie urządzenia przy użyciu opisywanego menedżera nie będzie już możliwe.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie