Odkryj tajny internet
Globalna sieć skrywa wiele tajemnic i bynajmniej nie kończy się na Google. Otwieramy bramę do podziemnego, nieocenzurowanego internetu. Możesz tu znaleźć wszystko to, czego nie pokazuje tradycyjna wyszukiwarka.
Internet daje poczucie anonimowości, można w nim znaleźć wiele ciekawych informacji oraz skorzystać z przydatnych usług. Jest dostępny dla wszystkich. Wystarczy aktywne łącze, aplikacja do przeglądania stron i wyszukiwarka. Ta oficjalna sieć kryje drugie dno.
Istnieje drugi obieg pozbawiony centralnych serwerów, adresów IP, gdzie sami użytkownicy decydują o zamieszczanych informacjach i nikt ich działalności nie monitoruje. Takim tworem jest właśnie freenet. Pokażemy, jak z niego skorzystać.
Działanie wolnej sieci
Zwykła strona WWW w internecie jest przechowywana na dysku twardym serwera. Wszyscy użytkownicy, którzy się z nią łączą, pobierają ją i wyświetlają na ekranie swoich monitorów. Znane są numery IP strony oraz podłączonego do niej użytkownika.
Freenet nie ma żadnych centralnych serwerów. We freenecie rolę serwera pełnią komputery użytkowników, którzy udostępniają miejsce na dyskach twardych oraz swój transfer. Komputery są powiązane w węzły (węzły komunikują się między sobą) i udostępniają sobie fragmenty informacji, które później są scalane.
Użytkownik podłączony do freenetu nie wie, skąd pobiera dane, z kim jest połączony i do kogo należą wyświetlane informacje. Pośredniczy w wymianie danych między komputerami. Informacje przesyłane przez komputer użytkownika są zapisywane w pamięci podręcznej. Osoby połączone we freenecie nie wiedzą, w wymianie jakich informacji aktualnie pośredniczą i jakie przechowują czy udostępniają. Wszystkie dane są szyfrowane.
Jak wejść do freenetu?
Do odkrywania zasobów freenetu potrzebujemy specjalistycznej aplikacji. Program podłącza nas do węzłów i łączy z innymi komputerami. Udostępnia też część miejsca na naszym dysku twardym. We free- necie poruszamy się po omacku. Nie ma globalnych wyszukiwarek. Do kolejnych informacji dostajemy się, wyświetlając odnośniki. Tym samym wysyłamy żądanie do komputera z naszego węzła. Jeżeli dana maszyna nie ma tych informacji, przesyła zapytanie do innych węzłów.
Ciemna strona freenetu
Pełna anonimowość i brak cenzury w tajnym internecie są okupione anarchią. Na treść zamieszczanych informacji mają wpływ sami użytkownicy. Kontrolowanie zamieszczanych materiałów byłoby sprzeczne z główną ideą tej sieci. Dlatego możemy się tutaj natknąć na kontrowersyjne treści (pornografia, drastyczne zdjęcia, radykalne poglądy, informacje związane z terroryzmem, pirackie pliki). We freenecie publikuje także dużo osób, które po prostu chcą pozostać anonimowe (np. chińscy opozycjoniści), a nie skupiają się na publikowaniu nielegalnych danych.
- Wysoka anonimowość
- Brak cenzury i filtrowania treści
- Brak możliwości nakazania usunięcia informacji
- Bardzo małe prawdopodobieństwo odkrycia, kto i jakie dane udostępnia
- Brak wyszukiwarki
- Duże wymagania sprzętowo-transferowe (szyfrowanie, udostępnianie)
- Może być wykorzystywany przez przestępców (tutaj zostają niewykryci)
Korzystanie z freenetu
Używanie wolnej sieci znacznie się różni od tradycyjnego internetu. Strony nie są przeładowane animacjami i grafikami. Królują tu odnośniki, które prowadzą do treści, zdjęć czy multimediów. Aby rozpocząć eksplorowanie tej strefy, potrzebujesz aplikacji. W warsztacie pokazujemy, jak ją zainstalować, skonfigurować i jak z niej skorzystać.
Krok 1
Aby pobrać aplikację Freenet, otwórz witrynę http://freenetproject.org/ i kliknij przycisk Download. Zapisz aplikację na dysku, a następnie uruchom instalator programu. Nie zmieniaj ustawień w pierwszym oknie. Powinna zostać zaznaczona opcja Start Freenet on Windows startup, ponieważ, im częściej i dłużej aplikacja jest włączona, tym szybszy jest dostęp do zasobów. Kliknij Install.
Krok 2
Rozpocznie się instalacja programu. Po zakończeniu kliknij . Po chwili (w domyślnej przeglądarce WWW) otworzy się strona konfiguracyjna freenetu. Jeżeli to nie nastąpi, kliknij prawym przyciskiem ikonę w zasobniku systemowym i wybierz polecenie Open Freenet.
Krok 3
W wyświetlonym oknie kliknij odnośnik Click here to continue. Na ekranie zobaczysz komunikat, który informuje o zaleceniu zmiany przeglądarki. Chodzi o to, żeby nie korzystać z freenetu za pomocą tej samej aplikacji, którą przeglądasz internet. Zastosuj się do rady i przeklej adres w pole innej przeglądarki. Ponownie kliknij Click here to continue.
Krok 4
W kolejnym kroku nie wprowadzaj zmian i kliknij przycisk Continue. W oknie, które się wyświetli, ponieważ nie masz jeszcze znajomych we freenecie, zaznacz opcję Connect to strangers i kliknij Continue. Zostało jeszcze wprowadzenie ustawień określających anonimowość. Na początek korzystania z freenetu warto w dwóch kolejnych krokach zaznaczyć pole obok pozycji Normal. Jeżeli potrzebujesz dużo większej anonimowości, wykorzystaj wyższy poziom zabezpieczeń. Pamiętaj jednak, że wtedy freenet zwolni.
Krok 5
Korzystając z freenetu, musisz udostępnić część swojego dysku twardego oraz swoje łącze do wysyłania zaszyfrowanych informacji innym użytkownikom. Musisz na ten cel wygospodarować część swojego transferu. Należy przy tym pamiętać, że podczas działania freenetu właśnie o takie pasmo będzie spowolnione łącze, z którego korzystasz. Wybierz odpowiednią wartość z listy, np. 1024+/256 kbps.
Krok 6
W kolejnym kroku decydujesz, ile miejsca na swoim dysku chcesz użyczyć usłudze freenet. Proponujemy oddać 10, a nawet 20 GB (większa liczba bajtów przyspieszy działanie sieci). Kliknij przycisk Continue. Teraz możesz już rozpocząć korzystanie z freenetu. W tym celu kliknij odnośnik Click here to continue.
Krok 7
Na ekranie zobaczysz stronę startową freenetu. Z uwagi na brak tworu podobnego do Google (jest tylko prosta i mało skuteczna wyszukiwarka) musisz sam „przeklikać się” przez kolejne strony, aby powoli docierać do poszukiwanych treści. Najlepiej zacząć od sekcji Indexes of freesites. Kliknij jeden z odnośników. Uważaj, bo trzeci odnośnik prowadzi do materiałów zupełnie niekontrolowanych.
Krok 8
Na ekranie zobaczysz pierwsze odnośniki. Możesz je klikać i przeglądać, przemieszczając się do kolejnych witryn gromadzących następne odnośniki. U góry widzisz także spis kategorii. Możesz je rozwijać i wywoływać zapytania. Freenet wygląda jak internet sprzed 15 lat, jednak zasady poruszania się po nim są zbliżone do współczesnego. Gdy klikniesz odnośnik, zobaczysz postęp ładowania się strony. Gdy zostanie ono zakończone, witryna wyświetli się w twojej przeglądarce.
Krok 9
Jeżeli chcesz wyświetlić konkretną stronę i znasz jej adres (we freenecie adres funkcjonuje w formie klucza), wprowadź go w pole Key. Na freenecie istnieją także blogi (floks), fora i grupy dyskusyjne. Warto je przeczesywać w poszukiwaniu ciekawych informacji.