Odmień swój Windows
Masz już dość patrzenia na standardowe menu Start i pasek zadań Windows 7? Za pomocą testowanych przez nas programów możesz w znacznym stopniu zmienić, a w niektórych przypadkach zupełnie zastąpić innym interfejsem, powłokę graficzną najpopularniejszego systemu operacyjnego.
W artykule:
- Metody zmiany wyglądu systemu
- Czy modyfikacja interfejsu jest bezpieczna?
- Porównanie 6 bezpłatnych i dwóch komercyjnych programów do modyfikacji wyglądu systemu
Windows ma wbudowany zestaw funkcji do zmiany wyglądu interfejsu. Za ich pomocą możesz na przykład zmienić tapetę pulpitu, zmodyfikować ikony, zastosować tzw. kompozycje wizualne, które zmieniają wygląd systemu, choć w ograniczonym stopniu. Za pomocą funkcji systemowych nie można jednak zmienić na przykład wyglądu menu Start, paska zadań, wielu ikon jednocześnie.
Alternatywny pulpit
Ciekawym sposobem zmiany wizualnej strony systemu jest stosowanie specjalnych programów nakładek całkowicie zastępujących standardowy pulpit systemu Windows. Przykładem takiego programu jest Stardock DesktopX 4. Za jego pomocą można również importować gotowe środowiska z bibliotek obiektów udostępnianych online. Tego typu rozwiązanie jest bezpieczne, ponieważ prawdziwy pulpit Windows wciąż działa „w tle”. Dzięki temu łatwo powrócić do domyślnych ustawień systemu, na przykład w razie awarii nakładki.
Alternatywna powłoka
Niektórzy programiści, chcąc uzyskać całkowitą zmianę graficznego środowiska systemu Windows, zaprojektowali od podstaw alternatywne powłoki systemowe (ang. system shell). Tego typu oprogramowanie również znalazło się w naszym teście. Jednak wszystkie tego typu programy są albo niestabilne, albo na tyle trudne w obsłudze, że niezaawansowany użytkownik może mieć problemy z korzystaniem z zamiennika Eksploratora Windows. Jedynie projekt KDE ze swoją powłoką Plasma Desktop zasługuje na uwagę, ale głównie ze względu na bogaty zestaw aplikacji dodatkowych, a nie tylko funkcje samej powłoki.
Bezpiecznie i efektownie
Jeżeli chcesz znacznie zmienić wygląd Windows, nie tracąc jego funkcji, użyj oprogramowania, które umożliwia nałożenie na graficzne elementy systemu różnych motywów graficznych. Modyfikacje są przeprowadzane w sposób, który zawsze umożliwia powrót do standardowych ustawień systemu i użytkownik na żadnym etapie zmian nie traci dostępu do podstawowych narzędzi systemowych, paska zadań, panelu sterowania, konsoli administracyjnych itp.
Podsumowanie testu
W teście uwzględniliśmy wszystkie typy dostępnych na rynku rozwiązań umożliwiających wizualną zmianę systemu Windows: nakładki (Stardock DesktopX 4), alternatywne powłoki (LiteStep, KDE, Emerge Desktop, Cairo Shell), narzędzia do „skórkowania” systemu i aplikacji (Custopack Tools, WindowBlinds), a nawet prosty program uzupełniający standardowe funkcje interfejsu Aero w Windows (AeroTuner).
Instalacja i obsługa
W zakresie instalacji niespodzianek nie było. Metoda bazująca na kreatorze instalacji wciąż jest wykorzystywana w testowanych programach. Jedynie dwa (AeroTuner oraz Cairo Shell) nie wymagały instalacji.
Pod względem prostoty i komfortu obsługi na czele zdecydowanie stoją WindowBlinds oraz Custopack Tools. DekstopX 4 oraz KDE for Windows miały co prawda spolszczony interfejs, ale obsługa obu tych programów jest dość skomplikowana i znacznie wykracza poza to, czego oczekuje nawet średnio zaawansowany użytkownik. Interfejs w DesktopX 4 jest nieco chaotyczny, a w przypadku KDE wymaga przyzwyczajenia. Doskonale natomiast odnajdą się w KDE ci, którzy oprócz Windows używają Linuksa. Jednak, jeżeli chcesz naprawdę wygodnie korzystać z KDE, lepiej zainstaluj Linuksa z tym środowiskiem. Wersja do Windows działa po prostu gorzej.
Zakres zmian
Najmniejsze możliwości w zakresie modyfikacji oferuje prosty AeroTuner. Natomiast największe bogactwo zmian zapewnia zwycięzca testu – WindowBlinds. Za pomocą tego programu, przy wsparciu tysięcy gotowych projektów dostępnych online, możesz całkowicie dowolnie zmodyfikować wygląd systemu.
Gospodarka zasobami
Oprogramowaniem najbardziej obciążającym system w naszym teście był pakiet KDE for Windows. Jednak nawet on, zużywając zaledwie ok. 122 MB pamięci RAM, nie stanowi żadnego faktycznego obciążenia dla współczesnego komputera wyposażonego w 2, a często 4 i więcej gigabajtów pamięci RAM. Najmniej pamięci zużywał menedżer alternatywnych pulpitów – Stardock DesktopX 4, ale w tym przypadku faktyczne obciążenie zawsze będzie większe, gdyż każdy dodany przez użytkownika interaktywny element tworzonego pulpitu zajmuje część zasobów systemowych. Bardzo mało zasobów zużywa alternatywna powłoka LiteStep, ale jej użyteczność jest mocno ograniczona przez niedziałające motywy graficzne dostępne online. Standardowy wygląd Lite- Step jest bardzo minimalistyczny.
Stabilność
Modyfikacje interfejsu powinny cieszyć oko, ale nie mogą przeszkadzać w pracy. Najgorzej pod względem stabilności wypadł projekt Cairo Shell, całkiem ciekawa, przypominająca nieco Mac OS X-a, alternatywna powłoka graficzna systemu. Niestety, podczas korzystania z Cairo Shell bardzo często widywaliśmy okno z komunikatem błędu programu.
Opisy wybranych programów do modyfikacji wyglądu systemu Windows
1. miejsce - WindowBlinds 7.4
Znakomity kompromis między zachowaniem dostępu do funkcji systemu Windows a szerokim zakresem możliwych zmian. Interfejs może być modyfikowany praktycznie w każdym zakresie – dostępne online motywy zawierają nie tylko zupełnie zmieniony wygląd okien i tła pulpitu, ale często również własne zestawy ikon, czcionki, zmodyfikowane menu Start i dodatkowe elementy interfejsu (np. docki). Bardzo ważne jest również to, że modyfikacja wyglądu za pomocą WindowBlinds jest bezproblemowa – łatwo zaaplikować dowolny motyw, ale też równie łatwo wrócić do standardowych ustawień systemu. Ocenę zaniża brak polskojęzycznej wersji programu i spol szczonej dokumentacji online.
- Efektowny wizualnie
- Bogaty zestaw motywów
- Szeroki zakres zmian
- Brak wersji polskojęzycznej
2. miejsce - Custopack Tools 1.0.0.40
Custopack Tools jest niezależnym menedżerem motywów graficznych. Korzystanie z programu, mimo braku polskiej wersji językowej, jest bardzo proste. Najłatwiej wybrać konkretny motyw z internetowej galerii (w samym programie nie są one preinstalowane) według stopnia modyfikacji. Motywy graficzne są tu określane mianem „custopacks”. Jeden custopack (z angielskiego „customization pack” – pakiet dostosowujący) może zawierać nowe ikony, tapetę, styl wizualny, czcionki, kursory, dźwięki powiadomień systemowych, własny ekran logowania i wiele innych elementów. Instalacja takiej paczki jest bardzo prosta, wystarczy uruchomić plik z custopackiem.
- Przejrzysty edytor motywów graficznych
- Szeroki zakres zmian
- Modyfikacje dotyczą każdego konta
- Brak polskiej wersji
3. miejsce - Stardock DesktopX 4 beta
DesktopX 4 (oficjalnie mający od 2011 roku status beta) to przede wszystkim totalny modyfikator pulpitu Windows. Filozofia działania DesktopX jest nieco inna niż w przypadku motywów graficznych Windows. Windows bazuje na motywach, a w DesktopX operuje się tzw. pulpitami oraz znajdującymi się na nich obiektami graficznymi. Dokonując modyfikacji, możesz dodawać do systemu kolejne obiekty, widżety lub od razu aktywować gotowe, kompletne środowiska pulpitu. Wizualne efekty potrafią być naprawdę świetne. Biblioteka obiektów i całych środowisk DesktopX jest dostępna online i jest bardzo rozbudowana. Wersja polskojęzyczna zawiera liczne błędy tłumaczenia.
- Efektowny wizualnie
- Duży zestaw pulpitów i obiektów online
- Nie wszystkie obiekty działają poprawnie
- Błędy w tłumaczeniu
4. miejsce - KDE for Windows 4.8.0
W skład całego pakietu KDE for Windows wchodzi wiele programów różnego typu: znajdziesz tu aplikacje biurowe, narzędziowe, użytkowe, naukowe, proste gry. Z programem tym poradzisz sobie pod warunkiem, że chociaż trochę znasz linuksowy pierwowzór. Działanie powłoki graficznej KDE w wersji do Windows (Plasma Desktop) nie jest do końca dopracowane. Zastąpienie Eksploratora wymaga edycji rejestru, brakuje łatwego przełączania się między aplikacjami Windows, nie działa wylogowywanie się z poziomu powłoki Plasma Desktop. KDE jest elastyczny w dostosowywaniu wizualnej warstwy środowiska, ale nie nadaje się dla niedoświadczonych użytkowników.
- Bogaty zestaw dodatkowych aplikacji
- Dodatkowe obiekty
- Kłopotliwa deinstalacja
- Trudna konfiguracja dla nieznających Linuksa
Zmiana wyglądu Windows zwycięskim WindowBlinds
WindowBlinds 7.4 oferuje w pełni funkcjonalną, choć ograniczoną czasowo, wersję próbną. Poniższy warsztat wyjaśni, jak łatwo zmienić wygląd systemu Windows za pomocą WindowBlinds. Po instalacji programu (standardowy proces przeprowadzany za pomocą kreatora) ikonę uruchamiającą aplikację znajdziesz na pulpicie Windows.
Krok 1
Dwukrotnie kliknij ikonę programu WindowBlinds. Po krótkiej chwili zobaczysz na ekranie okno główne programu. Składa się ono z kilku odrębnych części. Na samym dole widoczne są karty wywołujące dostępne w programie biblioteki obiektów. Domyślnie aktywna jest karta Visual Styles odpowiadająca bibliotece gotowych motywów graficznych. Nieco wyżej jest wyświetlany poziomy pasek z dostępnymi na danej karcie obiektami (ponieważ aktywna jest karta Visual Styles, każdy element odpowiada innemu motywowi graficznemu). Ponad poziomym paskiem z obiektami wybranej kategorii wyświetlany jest pasek filtrowania i wyszukiwania. Ułatwia on znalezienie konkretnego obiektu.
Krok 2
Największą część okna programu zajmuje obszar podglądu zaznaczonego aktualnie motywu graficznego (motyw, którego podgląd jest w danej chwili wyświetlany, jest podświetlony na poziomym pasku biblioteki obiektów). Ponad obszarem podglądu widoczne jest menu programu.
Krok 3
WindowBlinds jest dostarczany z kilkoma gotowymi motywami graficznymi, zatem chcąc szybko zmienić wygląd systemu, nie musisz pobierać dodatkowych motywów z sieci. Wybierz np. motyw Aero Metals i kliknij widoczny w górnym lewym rogu okna napis Apply changes. Alternatywnym sposobem aktywacji wybranego motywu jest dwukrotne kliknięcie miniatury motywu na poziomym pasku bibliotecznym.
Dostosowywanie motywu
Wiesz już, jak uaktywnić konkretny motyw. Standardowo jest on włączany z ustawieniami zaplanowanymi przez jego twórcę. Możesz to zmienić, dostosowując poszczególne elementy motywu według własnego gustu.
Krok 1
Wybierz jakiś motyw (w naszym przykładzie jest to Aero Metals), a następnie kliknij kartę 5 Styles. Nazwa karty informuje, ile dodatkowych stylów ma dany motyw. Konkretny styl wybierasz tak samo jak cały motyw – pojedynczym kliknięciem. Rezultat od razu jest wyświetlany w obszarze podglądu.
Krok 2
Po wybraniu stylu danego motywu możesz zmienić kolory. Kliknij kartę Colours i poeksperymentuj z barwami. Wskazując kafelek z kolorem, automatycznie odświeżasz podgląd. Pamiętaj, że zakres oddziaływania koloru będzie różny w zależności od motywu. Na przykład w motywach z wieloma półprzezroczystymi elementami (jak standardowe Aero) zmiana koloru będzie bardziej widoczna niż w przypadku takich motywów jak Aero Metals.
Krok 3
W taki sam sposób możesz dokonać wyboru tekstur, którymi elementy interfejsu zostaną pokryte. Po wywołaniu karty Textures kliknij jakiś kafelek z teksturą, – tym razem zmiana na pewno będzie bardziej widoczna. Możesz nałożyć różne tekstury na różne elementy interfejsu. Dostęp do odpowiednich opcji uzyskasz po kliknięciu Edit effect (w dolnym prawym rogu okna programu).
Krok 4
Tapetę pulpitu danego motywu łatwo zmienisz, aktywując kartę Wallpapers i klikając inną tapetę z dostępnego zbioru.
Krok 5
W przypadku niektórych motywów możesz zmieniać czcionki Fonts (np. na paskach tytułowych, w menu Start itp.)
Krok 6
Karta Transparency daje dostęp do opcji regulujących stopień przezroczystości elementów interfejsu. Przycisk Reset przywraca domyślne ustawienia danego motywu.
Krok 7
Karta Explorer Backgrounds oferuje rzadko spotykaną możliwość wypełnienia teksturą okien Eksploratora Windows (np. okien otwartych folderów). Po zaznaczeniu tekstury efekt zobaczysz w obszarze podglądu. Jeżeli zmiany chcesz wprowadzić w życie jako motyw, kliknij przycisk Apply changes.