SoftwareOdświeżanie Windowsa

    Odświeżanie Windowsa

    Program PC Fresh 2016 to zestaw narzędzi służących do usuwania błędów i optymalizowania działania komputera. Dzięki niemu nie tylko poprawisz wydajność, ale i np. wyświetlisz klucze do zainstalowanych w systemie pełnych wersji aplikacji.

    Odświeżanie Windowsa

    Trzy główne moduły programu odpowiadają odpowiednio za zarządzanie usługami działającymi w tle, programami uruchamianymi automatycznie oraz ustawieniami wydajności. Program pozwala także modyfikować zaawansowane ustawienia systemu dotyczące np. działania urządzeń wejścia, interfejsu czy zabezpieczeń. Zestaw dodatkowych narzędzi zawiera natomiast analizator i defragmentator dysków, narzędzie wyświetlające informacje o podzespołach komputera oraz przydatny moduł, który pozwala wyświetlić klucze rejestracyjne do pełnych wersji aplikacji zainstalowanych w systemie Windows.

    Naprawianie i odświeżanie systemu operacyjnego

    Program PC Fresh 2016 na podstawie informacji zebranych podczas pierwszego uruchomienia będzie w stanie automatycznie wyszukać i naprawić systemowe błędy. W warsztacie pokazujemy, jak obsługiwać aplikację.

    Krok 1

    Po uruchomieniu programu wyświetli się okno kreatora Wywiad, w którym należy kliknąć odnośnik n. W kolejnych krokach należy odpowiedzieć na szereg pytań, podając informacje o twoim komputerze, urządzeniach peryferyjnych, z jakich korzystasz, preferencjach odnośnie wyglądu pulpitu itd. Po udzieleniu odpowiedzi naciśnij Koniec.

    Obraz

    Krok 2

    Wyświetli się okno główne programu PC Fresh. Zawartość okna jest podzielona na sekcje, każda z nich dotyczy naprawy bądź przyspieszania innego obszaru systemu Windows.

    Obraz

    Krok 3

    W sekcji Usługi kliknij odnośnik Napraw problemy (o ile taki jest wyświetlany). Wywołane zostanie okno Usługi z listą wszystkich uruchomionych usług. Problemy oznaczone są czerwonym znakiem. Zapoznaj się z dostępnymi informacjami.

    Obraz

    Krok 4

    Aby usunąć wykryte problemy, kliknij odnośnik, np. Wykonaj 11 zalecanych zmian. Po zakończeniu pracy program wyświetli okno: Zamknij je, klikając OK. Do okna głównego powrócisz, naciskając Zamknij.

    Krok 5

    Po powrocie do okna głównego sprawdź kolejno sekcje Uruchamianie i Prędkość. Jeśli pod napisem Analiza widoczna jest informacja o ostrzeżeniach, postępuj wcześniej wyżej sposób – kliknij odnośnik Napraw problemy i wykonaj wszystkie niezbędne czynności diagnostyczno-naprawcze.

    Krok 6

    W prawym górnym rogu okna głównego znajdziesz sekcję Optymalizuj. Uruchomisz w niej funkcję PowerNow, która zapewnia pecetowi natychmiastowy zastrzyk mocy, wyłączając wszystkie niepotrzebne funkcje systemu. Pozwala to np. zwiększyć wydajność w grach.

    Krok 7

    Aby uaktywnić funkcję PowerNow, kliknij odnośnik Uruchom tryb PowerNow!. Naciśnięcie Zatrzymaj tryb PowerNow! deaktywuje funkcję. Możesz też ustawić jej automatyczne działanie, klikając Uruchamiaj automatycznie tryb PowerNow!.

    Krok 8

    Po kliknięciu ostatniego odnośnika, ustawienia, będziesz mógł zdefiniować listę aplikacji, po uruchomieniu których tryb PowerNow włączy się automatycznie. Po wyświetleniu się okna PowerMode kliknij odnośnik Dodaj program i w standardowym oknie dialogowym wskaż plik EXE uruchamiający wybraną aplikację, np. PDR13.exe. Zostanie ona dodana do listy. Naciśnij włącz. Na koniec kliknij odnośnik Wyjście.

    Obraz

    i wykonaj wszystkie niezbędne czynności diagnostyczno-naprawcze.

    Krok 9

    Jeśli czujesz się na siłach, możesz ręcznie zmienić wiele zaawansowanych ustawień systemu. Aby to zrobić, w sekcji Dostosuj kliknij Pokaż szczegóły.

    Krok 10

    Wyświetli się okno Dostosowywanie ręczne. Wybrawszy z lewego menu jeden z elementów, np. Pulpit, możesz w prawej części okna zmienić jego parametry. Po wprowadzeniu zmian kliknij OK.

    Obraz

    i wykonaj wszystkie niezbędne czynności diagnostyczno-naprawcze.

    Zestaw przydatnych narzędzi dodatkowych

    W prawym dolnym rogu okna głównego dostępny jest moduł Power-Tools zawierający zestaw przydatnych narzędzi dodatkowych.

    Krok 1

    Zdarza się, że niektóre typy plików nie są skojarzone z odpowiednimi aplikacjami, co powoduje trudności z ich prawidłowym wyświetlaniem. Aby uzupełnić skojarzenia, uruchom narzędzie Otwórz z lista.

    Obraz

    Krok 2

    W wywołanym oknie w lewej kolumnie odszukaj typ (rozszerzenie) pliku, które sprawia problemy. Możesz też posłużyć się wyszukiwarką.

    Krok 3

    W prawej kolumnie wyświetlą się aplikacje skojarzone z danym typem pliku. Możesz usunąć wybrane aplikacje (Usuń wpis), dodać nowe (Dodaj nową aplikację) oraz przeprowadzić czyszczenie rejestru z nieprawidłowych wpisów Oczyść niewidzialne wpisy.

    Obraz

    Krok 1

    Aby przyspieszyć działanie dysków twardych, przeprowadź ich defragmentację. Po wybraniu narzędzia Defragmentuj dyski wyświetli się okno, w którym znajdziesz listę dysków twardych lub partycji dyskowych. Obok nich widoczna jest informacja, czy należy je defragmentować, czy nie.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Aby uruchomić proces, wybierz dysk z listy i kliknij odnośnik Start. Trwającą defragmentację możesz wstrzymać, klikając odnośnik Pausa, lub przerwać całkowicie za pomocą odnośnika Stop.

    Krok 1

    Program PC Fresh może w określonych odstępach czasu oczyszczać pamięć operacyjną z nieużywanych danych. Wybierz narzędzie Optymalizuj pamięć RAM. W wyświetlonym oknie możesz natychmiast uruchomić czyszczenie, klikając odnośnik Optymalizuj.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Automatyczna optymalizacja pamięci jest domyślnie aktywna. Możesz ją wyłączyć, klikając Wyłącz RamOptymizer. Częstotliwość przeprowadzania optymalizacji zmienisz za pomocą listy.

    Krok 1

    Jeśli nie możesz odszukać klucza aktywacyjnego do jednej z zainstalowanych w systemie aplikacji, PC Fresh ci w tym pomoże. Uruchom narzędzie Poszukaj numery seryjne.

    Obraz

    Krok 2

    W wywołanym oknie wyświetli się lista aplikacji zainstalowanych w Windows wraz z numerami seryjnymi. Za pomocą ikon w górnej części okna możesz tą listę wydrukować lub wyeksportować do dokumentu PDF.

    Obraz

    Krok 1

    Użycie odnośnika Analizuj wykorzystanie uruchamia narzędzie Folder Visualizer. Pozwala ono przeprowadzić analizę zawartości dysków twardych.

    Obraz

    Krok 2

    Klikając przycisk po lewej stronie rozpoczniesz analizowanie zawartości dysków. Może on być długotrwały. W wyniku analizy dowiesz się, które typy plików zajmują ile miejsca, które z nich są największe i w których folderach się znajdują. Będziesz mógł również odszukać i usunąć niepotrzebne duplikaty.

    Obraz

    Krok 1

    Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki procesor lub karta graficzna zainstalowana jest w twoim pececie, skorzystaj z ostatniego narzędzia Pokaż informacje o komputerze.

    Obraz

    Krok 2

    Zawartość okna podzielona jest na zakładki widoczne z lewej strony. W każdej z nich znajdziesz informacje dotyczące systemu operacyjnego, procesora, pamięci, dysków oraz urządzeń peryferyjnych podłączonych do komputera.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie