Na płycieOdszukaj zaginione pliki

    Odszukaj zaginione pliki

    Zastanawiasz się, gdzie się podziały filmy pobrane z internetu na dysk pół roku temu? Szybko je odnajdziesz, korzystając z programu File Finder.

    Odszukaj zaginione pliki

    Pobierane z internetu dokumenty czy przegrane z aparatu zdjęcia lądują w domyślnych katalogach przypisanych do różnych aplikacji lub w katalogach tymczasowych. Gigabajty danych porozrzucanych w ten sposób po dyskach tworzą bałagan i spowalniają działanie komputera, a kiedy jakiś plik jest potrzebny, trudno go odnaleźć. Jak zapanować nad tym chaosem, znaleźć cenne pliki (także te systemowe i ukryte), a usunąć zbędne dane? Pomoże w tym pełna wersja dobrego narzędzia File Finder.

    Rozpoczynamy poszukiwanie plików

    Program File Finder jest bardzo szybki w działaniu. Aby odnaleźć interesujące cię pliki, musisz przejść przez trzy proste etapy.

    Krok 1

    Kiedy się już uruchomi zarejestrowana pełna wersja programu, kliknij przycisk Add Folder. Otworzy się standardowe okno Przeglądanie w poszukiwaniu folderu. Musisz w nim wskazać katalog lub dysk, który chcesz przeszukiwać. Gdy to zrobisz, kliknij przycisk OK.

    Obraz

    Krok 2

    Po powrocie do okna programu zobaczysz ścieżkę dostępu do wybranego dysku lub katalogu (w naszym przykładzie jest to dysk D:\). W ten sam sposób możesz dodać kolejne lokalizacje, które będą przeszukiwane przez program File Finder.

    Krok 3

    Jeśli chcesz wykluczyć z przeszukiwania któryś z katalogów, kliknij przycisk Add Exception i wskaż wykluczony katalog. Przycisk Remove Folder służy do usuwania z listy przeszukiwania wskazanego wcześniej katalogu lub dysku. Gdy wybierzesz już elementy do przeszukiwania, kliknij przycisk Next.

    Obraz

    Krok 4

    W kolejnym kroku należy sprecyzować, jakich plików szukamy. Sekcja with this extension pozwala określić typ plików, jakich będzie szukał program. Do wyboru masz kilka popularnych formatów, np. MP3, DOC. Jeśli szukasz innego typu plików, wpisz trzy litery ich rozszerzenia w pole oznaczone <b<Other, np. PNG.

    Obraz

    Krok 5

    Drugim kryterium wyszukiwania może być data. W sekcji with this file date możesz wybrać z listy datę utworzenia Last time modified, modyfikacji – Created, lub ostatniego otwarcia poszukiwanych plików – Last time opened.

    Obraz

    Krok 6

    Trzecim kryterium wyszukiwania jest wielkość pliku. Sekcja with this file size zawiera opcje pozwalające wyszukiwać pliki większe niż wartość wpisana w pole poniżej Larger than lub mniejsze – Smaller than.

    Obraz

    Krok 7

    Ostatnia sekcja, More options, pozwala zawęzić poszukiwanie do plików zawierających w nazwie (File name includes) lub w ścieżce dostępu (Path name includes) określony ciąg znaków. Kryteria poszukiwania można ze sobą łączyć. Gdy zakończysz, kliknij Next. Proces przeszukiwania zasobów zostaje uruchomiony.

    Obraz

    Krok 8

    Wyniki wyszukiwania będą wyświetlone w postaci listy. Dwukrotne kliknięcie na wybranym z listy pliku spowoduje jego uruchomienie. Zaznaczone na wyświetlonej liście pozycje możesz skopiować do wybranego katalogu na dysku lub przesłać na serwer FTP. Zrobisz to za pomocą przycisku Copy Results.

    Obraz

    Instrukcję dotyczącą rejestracji pełnej wersji programu znajdziesz w numerze PC Format 05/2010

    Opisywany program w pełnej wersji zamieszczono na płycie dołączonej do numeru

    Wybrane dla Ciebie