Oko w oko z kamerą
Jeśli korzystasz z kamery internetowej podłączonej do peceta lub wbudowanej kamerki laptopa, wypróbuj pełną wersję programu YouCam 5. Pozwala on nałożyć na obraz zabawne efekty, uruchomić domowy monitoring oraz umożliwia logowanie się za pomocą kamery do systemu Windows i serwisów online.
Program YouCam 5 służy do dodawania dynamicznych efektów do obrazu przekazywanego przez kamerę internetową. Pochodzący z twojej kamerki obraz, który wyświetla się podczas rozmowy wideo, np. przez komunikator Skype, możesz uatrakcyjnić, nakładając na niego w czasie rzeczywistym przestrzenne efekty specjalne, dodając zabawne maski, ramki, animacje i zniekształcenia. Dodatkowo „fabryczny” zestaw efektów możesz powiększyć, pobierając darmowe obiekty z internetu. YouCam 5 pozwala rejestrować obraz wideo Full HD, monitorować najbliższe otoczenie obiektywu kamerki, a nawet zautomatyzować proces logowania się do Windows lub np. banku online.
CyberLink YouCam 5
- Nakłada „na żywo” efekty wizualne na obraz z kamery
- Współpracuje z komunikatorami wideo, np. Skype’em
- Rejestruje obraz z kamery w rozdzielczości Full HD
- Przechwytuje obraz z pulpitu, pomaga tworzyć samouczki
- Może tworzyć domowy monitoring – nagrywa wykryty ruch (filmując lub robiąc stopklatki), wysyła powiadomienie e-mailem
- Pozwala logować się do systemu lub serwisów internetowych (np. banku, poczty webmail) za pomocą obrazu twarzy
Obsługa interfejsu użytkownika
Okno główne programu jest bardzo przejrzyście zorganizowane i nie wymaga od użytkownika jakiegokolwiek doświadczenia. Przedstawimy poszczególne jego elementy.
Krok 1
Po uruchomieniu aplikacji wyświetli się okno zachęcające do bezpłatnej rejestracji, dzięki której będziesz otrzymywał informacje o nowościach firmy CyberLink. Nie musisz jej przeprowadzać, możesz odznaczyć pole Tak, chcę otrzymywać biletyn z firmy CyberLink i kliknąć przycisk Pomiń rejestrację.
Krok 2
Po chwili wyświetli się okno główne programu. Podzielone jest ono na kilka sekcji. Lewa część zawiera podgląd obrazu z kamery. Poniżej do dyspozycji masz kilka przycisków. Naciśnij ikonę z symbolem oka, aby wyświetlić panel pozwalający dopasować jasność i kontrast obrazu.
Krok 3
Drugi przycisk, ikona z symbolem koła zębatego, zapewnia dostęp do opcji konfiguracyjnych programu. Panel pozwala m.in. ustawić rozdzielczość przechwytywanego obrazu, format i jakość czy wskazać folder, w którym zapisywane będą klipy wideo.
Krok 4
Dwa centralne przyciski (z symbolem aparatu i kamery) pozwalają zrobić zdjęcie kamerą oraz uruchomić nagrywanie obrazu. Przyciskami po prawej stronie usuniesz z obrazu aktualnie zastosowany efekt oraz włączysz tryb pełnoekranowy.
Krok 5
Gdy zarejestrujesz klip wideo lub zrobisz stopklatkę, miniaturka danego materiału wyświetli się w zasobniku poniżej. Przyciski widoczne po prawej stronie zasobnika, umożliwiają filtrowanie jego zawartości (pokazywane będą np. tylko klipy wideo), udostępnianie klipów (umieścisz je na YouTubie, Facebooku, wyślesz e-mailem) i ich usuwanie.
Krok 6
Prawa część interfejsu to zasobnik, którego zawartość zależy od wybranej powyżej zakładki. Jeśli wybierzesz zakładkę Efekty, w zasobniku wyświetlą się dostępne w programie efekty wizualne podzielone na kategorie, np. sceny, ramki, gadżety.
Krok 7
Zakładka Efekty oprócz efektów wizualnych zawiera jeszcze drugi ich typ – Rysunek. Dzięki nim możesz rysować na ekranie pokazującym obraz z kamery oraz stawiać na nim pieczątki.
Logowanie się za pomocą twarzy
Dzięki funkcji rozpoznawania twarzy możesz logować się do komputera oraz do serwisów internetowych, np. bankowości online, bez ręcznego wpisywania loginów i haseł. W drugim przypadku warunkiem jest korzystanie z przeglądarki Internet Explorer w wersji 7 lub nowszej.
Krok 1
Kliknij zakładkę Narzędzia i wybierz funkcję Logowanie przy użyciu twarzy. W pierwszej kolejności musisz podać hasło do swojego konta użytkownika na komputerze, z którego korzystasz. Gdy je wpiszesz, kliknij OK.
Krok 2
W drugim etapie zarejestruj swoją twarz – umieść ją pośrodku kadru, i kliknij przycisk Przechwyć. W kolejnym kroku zaznacz jedną lub obie opcje (patrz obrazek). Aby wybrać serwisy internetowe, do których będziesz się logować, kliknij przycisk Zarządzaj listą witryn internetowych. Wyświetli się okno widoczne na drugim obrazku.
Krok 3
Uruchom przeglądarkę Internet Explorer i przejdź na stronę serwisu, do którego chcesz się zalogować, np. poczty e-mail, i zaloguj się tradycyjnie, wpisując nazwę użytkownika oraz hasło.
Krok 4
Program YouCam wykryje logowanie i wyświetli okno z informacjami o serwisie, do którego się logujesz. Kliknij Tak. Serwis zostanie dodany do listy logowania programu YouCam. Na koniec za pomocą suwaka Ustawienie dokładności skoryguj dokładność rozpoznawania twarzy – im wartość wyższa, tym system działa dokładniej. Ustawienie wartości Wysoka będzie dodatkowo wymagało mrugnięcia oczami podczas logowania.
Krok 5
Teraz pora przetestować nowy sposób logowania. Wyloguj się z serwisu i ponownie wejdź na stronę logowania. Na ekranie oprócz strony WWW zobaczysz okno programu YouCam pokazujące obraz z twojej kamery. Ustaw twarz w obrębie prostokąta. Resztą zajmie się program, automatycznie logując cię do serwisu. Tak samo działa logowanie do Windows.