SoftwareOko w oko z monitorem

    Oko w oko z monitorem

    Codziennie wpatrujesz się w ekran komputerowego monitora? To męczy i psuje wzrok. Warto się o niego zatroszczyć. Pomoże ci w tym darmowy program EyePro asystent, który zadba o twoje oczy.

    Oko w oko z monitorem

    Program EyePro w wersji 2.1 (można go pobrać z serwisu PC Format Programy) przypomina o przerwach w pracy przy komputerze. Kiedy upomniany przez aplikację zrobisz już taką pauzę, EyePro zaprezentuje ci ćwiczenia, jakie możesz wykonywać, aby twój wzrok odpoczął. Dodatkowo program zwiększa komfort pracy przy monitorze dzięki możliwości nałożenia na pulpit nakładki przyciemniającej. Taka nakładka łagodzi jasność obrazu, która również może być męcząca dla oczu. Aplikacja EyePro nie tylko podpowiada, kiedy przerwać pracę i jak ćwiczyć wzrok. Monitoruje również twoje działania i przygotowuje zestawy statystyk, dzieki którym możesz sprawdzić, jak stosujesz się do zalecanych przerw i ćwiczeń.

    Konfiguracja i korzystanie z programu EyePro

    Instalacja aplikacji jest standardowa. Zaczniemy od konfiguracji programu.

    Krok 1

    Po uruchomieniu programu EyePro jest domyślnie wyświetlona zakładka ustawień Settings. W pierwszej kolejności musisz ustawić czas trwania przerw oraz ich częstotliwość. Masz do wyboru długą lub krótką przerwę. Z rozwijanej listy obok wybierz, jak często program będzie przypominał o odpoczynku. Natomiast w kolejnej liście podaj czas trwania przerw.

    Krok 2

    Kolejna opcja przypomina dźwiękiem, że niedługo konieczna będzie dłuższa przerwa. Wybierz z rozwijanej listy, z jakim wyprzedzeniem ma być prezentowana ta informacja, np. 20 seconds, lub zrezygnuj z tej opcji, odznaczając ją.

    Obraz

    Krok 3

    Krótkich przerw nie da się pominąć. Jeśli jednak chcesz mieć taką możliwość, zaznacz kolejną opcję Enable 'Close' button in Short break. Możesz również dynamicznie zmieniać czas trwania przerw za pomocą przycisków znajdujących się w ramce Preset Levels. Po zakończeniu konfiguracji kliknij Save and Close. Nastąpi zapisanie ustawień i wyłączenie aplikacji.

    Krok 4

    Niektóre prace musisz wykonać bez żadnych przerw. W takich sytuacjach możesz zatrzymać działanie programu za pomocą przycisku Pause Monitoring. Jeśli natomiast długa przerwa uruchamia się w niepożądanym momencie, odłóż ją w czasie, wybierając w oknie zapytania: przycisk Give me 2 minutes.

    Obraz

    Krok 5

    Krótsza przerwa jest wyświetlana w formie małego okna. Znajdziesz w nim krótką poradę oraz animację ćwiczenia, które pozwoli zrelaksować oczy. Dłuższa przerwa natomiast powoduje przyciemnienie ekranu oraz sugeruje zrobienie kilkuminutowego odpoczynku od ekranu komputera.

    Obraz

    Krok 1

    Pierwszymi dodatkowymi narzędziami w aplikacji EyePro są filtry ekranowe. Znajdziesz je w zakładce Addons. Nakładki są oferowane w 4 kolorach.

    Obraz

    Krok 2

    Wybierz preferowany przez ciebie kolor filtra, klikając odpowiedni kwadracik. Wybrana nakładka zostanie natychmiast nałożona na ekran. Wspomnianą nakładkę można swobodnie przesuwać, klikając ją i umieszczając w pożądanym miejscu. Równie łatwo można ją wyłączyć, wybierając X w prawym górnym rogu nakładki lub naciskając klawisz [Esc].

    Obraz

    Patrz komfortowo w monitor – przydatne porady

    • Normalna częstotliwość mrugania wynosi od 12 do 15 razy na minutę, jednak podczas pracy z komputerem liczba ta maleje. Pamiętaj, by co jakiś czas zamrugać oczami kilka razy z rzędu. Pomoże to nawilżyć oczy.
    • Podczas długiej pracy z komputerem może się pogorszyć ostrość widzenia. Aby zapobiegać takim sytuacjom, przeprowadź następujące ćwiczenie. Popatrz na oddalony obiekt przez 10–15 sekund, następnie popatrz tak samo długo na obiekt znajdujący się blisko ciebie. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
    • Kolor ściany znajdującej się za komputerem również ma znaczenie. Staraj się unikać barw błyszczących oraz jaskrawych. Odwracają one uwagę i utrudniają skupienie się. Lepiej, jeśli komputer stoi na tle jasnej ściany.
    • Pamiętaj, by siedzieć prosto i dopasować wysokość ekranu do swoich oczu. Zarówno odpowiednia postawa, jak i odległość od monitora są istotnymi czynnikami zdrowotnymi.
    • Zadbaj o odpowiednią ilość światła w miejscu pracy z komputerem. Ekran nie powinien odbijać światła słonecznego ani sztucznego.

    Przykładowe ćwiczenia wzroku

    Czas reakcji oczu, ich precyzja czy płynność przechodzenia między obiektami wymaga praktyki, szczególnie wtedy, gdy nie poświęcasz swoim oczom zbyt wiele uwagi. EyePro przygotował zestaw sześciu ćwiczeń, podczas których poprawisz zdrowie oraz komfort oczu podczas wytężonej pracy.

    Krok 1

    Pod zakładką Addons widzisz Bouncing Ball. Jest to pierwsze proponowane ćwiczenie. Musisz podążać wzrokiem za piłką odbijającą się od krawędzi okna. Istnieje możliwość zmiany prędkości piłki za pomocą przycisków znajdujących się w prawym dolnym rogu ekranu. Ćwiczenie to pozwala na poprawienie umiejętności płynnego poruszania się za obiektami w ruchu.

    Obraz

    Krok 2

    EyePro Circles wymaga skupienia wzroku na obiekcie w kształcie koła znajdującym się w środku ekranu. Po jego obu stronach widoczne są zestawy 4 kół o różnych kolorach. Wraz ze zmianą koloru środkowego obiektu musisz, nie odrywając wzroku, wskazać dłonią boczne koło mające taki sam kolor jak środkowy element. Podobnie jak w poprzednim zadaniu istnieje możliwość przyspieszenia programu. Dobrze wykonywane ćwiczenie poprawia sprawność motoryczną oraz refleks.

    Obraz

    Krok 3

    Reading Saccades wypisuje pojedyncze liczby na kartce papieru w losowych odległościach. Zadaniem użytkownika jest podążanie za nimi wzrokiem i czytanie ich na bieżąco. Ćwiczenie wymaga od oczu szybkiej adaptacji i specyficznych ruchów.

    Obraz


    Krok 4

    Eye Saccades ćwiczy szybkość i celność przy szybkim przechodzeniu z jednego obiektu na drugi. Program wyświetla obiekt, który znika, a po chwili pojawia się w innym miejscu. Zadaniem użytkownika jest śledzenie wzrokiem tego obiektu. Ćwiczenie poprawia zdolność szybkiej reakcji oka.

    Krok 5

    Eye Teaming ma dwa tryby. W pierwszym, domyślnym, wyświetlane są dwa obrazy, a zadaniem użytkownika jest zrobienie zeza. Skutkuje to pozornym utworzeniem trzeciego obrazu znajdującego się między dwoma oryginalnymi. By przejść do drugiego trybu, wybierz Divergence. Ćwiczenie jest analogiczne do pierwszego, z tą różnicą, że tym razem musisz spojrzeć daleko za obraz. Ćwiczenie zarówno relaksuje, jak i poprawia sprawność oczu.

    Obraz

    Krok 6

    3-D Stereograms podobnie jak w przypadku poprzedniego ćwiczenia wymaga spojrzenia daleko za obraz, dzięki temu możliwe staje się zobaczenie ukrytego obrazu 3D. Do nawigacji między kolejnymi zdjęciami służą przyciski Next oraz Previous.

    Wybrane dla Ciebie