SoftwareOpera na no wo

    Opera na no wo

    Autorzy przeglądarki internetowej Opera postawili sobie za cel jej odświeżenie. Nowa wersja aplikacji przyniosła kilka ciekawych zmian w funkcjonalności, Opera doczekała się także modyfikacji interfejsu ten stał się bardzo atrakcyjny.

    Opera na no wo

    Producenci najpopularniejszych przeglądarek internetowych od zawsze walczyli o palmę pierwszeństwa. Zmiana lidera na rynku miała miejsce kilka razy, ale na podium nigdy nie znalazła się Opera, choć zawsze miała ona spore grono zwolenników. W ostatnim czasie program powoli wraca do gry, odzyskując popularność. Najnowsza wersja Opery, Reborn („Odrodzona”), niewątpliwie w tym pomoże, m.in. dzięki odświeżonemu interfejsowi oraz integracji z popularnymi komunikatorami sieciowymi.

    Podręczny pasek boczny

    Pasek boczny Opery zapewnia szybki dostęp m.in. do ustawień przeglądarki, kart, historii przeglądania, rozszerzeń czy komunikatorów. Można zarządzać jego zawartością, przypinać go i odpinać od ekranu.

    Krok 1

    Domyślnie pasek widoczny jest na karcie szybkiego wybierania. Jeżeli chcesz przypiąć go do ekranu na stałe, otwórz tę kartę i kliknij przycisk Przypnij pasek boczny widoczny u dołu. Możesz to również zrobić z poziomu okna ustawień. Rozwiń w tym celu menu główne przeglądarki Opera i wybierz z niego opcję Ustawienia. Następnie przewiń zawartość okna konfiguracyjnego w dół i w sekcji Pasek boczny zaznacz opcję Przypnij pasek boczny.

    Obraz

    Krok 2

    Aby zmienić zawartość paska, w tej samej sekcji kliknij przycisk Zarządzaj paskiem bocznym. Następnie zaznacz te elementy, które mają być widoczne na pasku. Zaakceptuj ustawienia, klikając przycisk Gotowe.

    Obraz

    Wygodna komunikacja w oknie przeglądarki

    Z obserwacji autorów Opery wynika, że przeglądanie stron WWW odbywa się często w tym samym czasie, co komunikacja z innymi osobami. Aby ułatwić kontakt ze znajomymi i wyeliminować konieczność przełączania się do innych programów, obsługa komunikatorów WhatsApp, Telegram oraz Messengera, który służy do porozumiewania się na Facebooku, została wbudowana w przeglądarkę. Dostęp do nich konfiguruje się za pośrednictwem paska bocznego Opery.

    Krok 1

    Aby użyć komunikatora, kliknij jego ikonę na pasku bocznym. Może to być na przykład Whats App. Użyj przycisku Rozpocznij.

    Obraz

    Krok 2

    Uruchom aplikację WhatsApp w swoim smartfonie i zeskanuj wyświetlony na monitorze komputera kod QR.

    Obraz

    Krok 3

    Nastąpi synchronizacja obu urządzeń, lista zapisanych w smartfonie kontaktów wyświetli się na ekranie komputera.

    Krok 4

    Po chwili możesz już używać programu. Zwróć jedynie uwagę, że pasek boczny z oknem komunikatora zniknie z ekranu, jeżeli klikniesz dowolną kartę. Pojawi się ponownie po wybraniu przycisku komunikatora.

    Krok 5

    Aby przypiąć komunikator na stałe do ekranu, kliknij przycisk Dokuj. Zajmuje jednak sporą przestrzeń roboczą, więc normalnie lepiej pozostać przy powiadomieniach na pasku bocznym Opery – upewnij się tylko, że są włączone. Otwórz w tym celu okno ustawień przeglądarki, przewiń jego zawartość do sekcji Pasek boczny i zaznacz opcję Włącz plakietki powiadomień dla komunikatorów.

    Obraz

    Tryb nocny i tapety do wyboru

    Opera to nie tylko nowe funkcje i więcej zastosowań. Autorzy starają się, by elementy graficzne programu były nowoczesne i przyjemne dla oka. Użytkownicy mogą dostosować wygląd aplikacji do własnych upodobań, zmieniając tapetę czy motyw interfejsu.

    Krok 1

    Otwórz kartę Szybkie wybieranie. Kliknij przycisk Dostosuj stronę startową, by otworzyć panel konfiguracyjny. Możesz też kliknąć w tle prawym przyciskiem myszy i w menu kontekstowym wskazać polecenie Zmień tapetę.

    Obraz

    Krok 2

    Jeżeli chcesz, aby w oknie szybkiego wybierania w tle wyświetlana była tapeta, zaznacz pole Tapety (1). Tapetę wskażesz, klikając na liście (2). Listę przewija się za pomocą strzałek widocznych po bokach. Można tu używać obrazów statycznych, jak i prostych animacji. Dodatkowe tapety są dostępne do pobrania z serwisu internetowego Opery po kliknięciu Pobierz więcej tapet. Aby wybrać własny obraz, użyj pustego pola tapety z widocznym plusem.

    Obraz

    Krok 3

    Wielu użytkowników preferuje ciemny motyw kolorystyczny interfejsu. Sprawdza się on np. podczas korzystania z komputera w nocy, przy zgaszonym świetle, bo ciemne barwy nie męczą tak bardzo wzroku. Aby włączyć w Operze ciemną wersję interfejsu, zaznacz pole Włącz ciemny motyw.

    Obraz

    Uwaga, niezabezpieczone połączenie

    Tradycyjny protokół wymiany danych pomiędzy przeglądarką a stroną WWW nie zapewnia szyfrowania. Aby poprawić bezpieczeństwo surfowania, coraz więcej witryn korzysta z certyfikatów i umożliwia komunikację za pomocą protokołu szyfrowanego. To wręcz niezbędne, gdy trzeba się gdzieś zalogować czy podać numer karty kredytowej. Teraz każdą próbę podania hasła czy innych istotnych danych za pomocą strony nieszyfrowanej, a więc potencjalnie niebezpiecznej, poprzedza w Operze odpowiedni komunikat:

    Obraz

    Przyspieszanie sprzętowe

    Sprzętowe dekodowanie wideo za pomocą karty graficznej jest znacznie efektywniejsze niż programowe. Opera może wydajnie korzystać z tego udogodnienia, co pozwala na osiąganie wyższych rozdzielczości, większej liczby klatek na sekundę i zmniejsza zużycie baterii laptopa. Aby funkcja działała, rozwiń menu Opery, kliknij Ustawienia, kategorię Przeglądarka i upewnij się, że zaznaczyłeś Używaj przyspieszenia sprzętowego, jeśli jest dostępne.

    Obraz

    Filmy zawsze na wierzchu

    Podobnie jak uniwersalne aplikacje w Windows 10, Opera umożliwia korzystanie z trybu „obraz w obrazie”. Odtwarzany w przeglądarce film można odłączyć od właściwego okna i przenieść do osobnego, które będzie zawsze widoczne na ekranie, nawet gdy użytkownik będzie przeglądał inne karty czy korzystał z innych aplikacji. Aby wyświetlić film w osobnej ramce, po otworzeniu zawierającej go strony kliknij przycisk widoczny na obrazku poniżej. Okienko z filmem można dowolnie skalować.

    Obraz

    Na skróty do komunikatorów

    Opera daje szybki dostęp do trzech różnych komunikatorów. Jeżeli korzystasz aktywnie z więcej niż jednego, przełączanie się między ich oknami za pomocą myszy może być niewygodne. Lepszym rozwiązaniem jest używanie skrótu klawiaturowego Ctrl+Shift+M.

    Wybrane dla Ciebie