Foto/Audio/WideoOsobista galeria

    Osobista galeria

    Wiele obrazków zamieszczanych na witrynach WWW jest oznaczonych np. adresem domeny albo logo właściciela. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś i ty oznakował swoją galerię zdjęć. Wystarczy do tego odpowiedni program.

    Osobista galeria

    Po co znakować zdjęcia? Oczywiście te, które przechowujesz na twardym dysku, mogą pozostać nienaruszone. Jeżeli jednak planujesz publikację wybranych zdjęć na stronie internetowej albo po prostu chcesz wysłać kilka fotek przez sieć, dobrze jest przedtem wyraźnie oznaczyć fotografie, by nikt nie mógł wykorzystać ich bez twojej zgody, a przynajmniej by taką próbę utrudnić. Ponadto automatyczne podpisywanie obrazów możesz wykorzystać także dla własnej wygody – oznaczyć zgromadzone na dysku zdjęcia jakimś hasłem określającym fotografowane wydarzenia, np. wakacje w tropikach.

    Nakładanie podpisów za pomocą Image Signature

    Do wygodnego znakowania fotografii polecamy darmowy program Image Signature 1.5.1. Dzięki tej aplikacji – znajdziesz ją na dołączonym do tego wydania krążku CD – możesz nie tylko znakować fotografie tekstem, ale również symbolami graficznymi.

    Krok 1

    Kliknij dwukrotnie ikonę is151setup lub wybierz opcję instalacji za pośrednictwem menu naszego krążka. W oknie instalatora kliknij Dalej. Następnie zaznacz opcję Akceptuję warunki umowy i kliknij Dalej czterokrotnie, po czym kliknij Instaluj.

    Obraz

    Krok 2

    Gdy instalator przekopiuje pliki programu na dysk twardy, kliknij Zakończ. Program Image Signature uruchomi się automatycznie po zakończeniu instalacji.

    Krok 1

    Zacznij od skopiowania do dowolnego folderu zestawu fotografii, które chcesz podpisać – pamiętaj, by zawsze pozostawić sobie nienaruszone oryginały modyfikowanych zdjęć. Ponadto na początek proponujemy, byś zamiast zestawu do prowadzenia eksperymentów z podpisem, wybrał jedną fotografię. Cały zestaw podpiszesz po dopasowaniu parametrów podpisu do swoich potrzeb.

    Krok 2

    Program Image Signature powinien być już uruchomiony (startuje automatycznie po zakończeniu instalacji). Jeżeli nie jest, to uruchom go, klikając Image Signature w menu Start.

    Obraz

    Krok 3

    Okno programu zawiera wiele zakładek. Domyślnie aktywną zakładką jest zakładka Obrazy. Tutaj możesz wybrać zdjęcia, które mają być podpisane. Kliknij przycisk Dodaj..., a następnie w oknie Otwieranie wskaż pliki z fotografiami – możesz wybrać wiele plików jednocześnie. Kliknij przycisk Otwórz.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    W oknie głównym, w sekcji Lista obrazów pojawi się lista wybranych plików ze zdjęciami. Nie klikaj jeszcze przycisku Podpisz wybrane obrazy. Najpierw zdefiniuj podpis.

    Obraz

    Krok 5

    Przejdź do zakładki Ustawienia. Zaznacz w sekcji Rodzaj podpisu opcję Tekstowy. W sekcji Orientacja podpisu z rozwijanej listy Położenie możesz wybrać położenie tekstowego podpisu. Dodatkowo, suwakami widocznymi w tej sekcji ustawiasz odległość podpisu od krawędzi obrazka.

    Obraz

    Krok 6

    Po prawej stronie okna programu otwartego na zakładce Ustawienia znajdziesz parametry dotyczące zapisu wynikowych (podpisanych) fotografii. W sekcji Obraz wynikowy, zaznaczając pole wyboru Przeskaluj obraz przed podpisem do rozmiaru, określasz, czy program ma zmieniać wielkość zdjęć według wskazanych wymiarów, które także podajesz. Funkcja ta jest szczególnie przydatna, gdy dysponujesz wielomegapikselowymi fotografiami (a więc zajmującymi sporo przestrzeni dyskowej), których dużą liczbę chcesz przesłać (oczywiście podpisanych) pocztą elektroniczną. Musisz je w tym celu zmniejszyć.

    Obraz

    Krok 7

    W polu tekstowym Zapisz podpisane obrazy jako nowe pliki z przedrostkiem wpisujesz zwrot, jaki będzie automatycznie umieszczony przed nazwą podpisanego zdjęcia. W sekcji Miniaturka możesz zdecydować, czy program oprócz podpisanego zbioru zdjęć ma dodatkowo tworzyć ich miniatury (jest to przydatne, gdy zamierzasz opublikować galerię fotek na własnej stronie internetowej). Wystarczy, że zaznaczysz pole wyboru Utwórz miniaturkę o wymiarach i określisz jej parametry – wielkość i nazewnictwo plików.

    Obraz

    Krok 8

    Przejdź teraz do zakładki Podpis tekstowy. Zaznacz tyle pól wyboru Nagłówek..., z ilu wierszy ma się składać podpis. W naszym przykładzie poprzestaniemy na jednowierszowym podpisie. Zaznacz pole wyboru Nagłówek 1. Następnie w polu tekstowym wpisz tekst podpisu. Jeżeli chcesz dopasować krój czcionki, efekty (pogrubienie, pochylenie), kolor itp., kliknij łącze Ustawienia czcionki widoczne pod zaznaczonym wcześniej polem wyboru Nagłówek 1.

    Obraz

    Krok 9

    W oknie Czcionka możesz wybrać odpowiadające ci parametry czcionki, jaka ma być zastosowana do podpisu. Po wybraniu odpowiadających ci opcji kliknij OK, a następnie przejdź do zakładki Obrazy i kliknij Podpisz wybrane obrazy.

    Obraz

    Krok 10

    Program rozpocznie proces podpisywania i ewentualnej konwersji wymiarów i zapisu miniatur. Gdy zakończy, powiadomi cię oknem komunikatu. Kliknij OK.

    Krok 11

    Otwórz folder, z którego wybrałeś zdjęcia do podpisu. Powinny się tam znaleźć zmodyfikowane zdjęcia z dodanym podpisem. Otwórz fotografię – podpis powinien być umieszczony zgodnie z ustawionymi wcześniej parametrami.

    Obraz

    Krok 1

    Wyboru zdjęć, które chcesz oznakować graficznym symbolem, dokonujesz w taki sam sposób, jak w przypadku podpisów tekstowych. W podobny sposób ustawiasz parametry. Pamiętaj jedynie, żeby w oknie programu Image Signature, pod zakładką Ustawienia, w sekcji Rodzaj podpisu zaznaczyć opcję Graficzny. Ponadto przygotuj sobie plik graficzny, który ma być „podpisem” nanoszonym na zdjęcia. Uwaga! Plik „podpisu” graficznego musi mieć format BMP, ponieważ tylko takie obrazki są akceptowane przez program Image Signature jako podpisy.

    Obraz

    Krok 2

    Przejdź do zakładki Podpis graficzny i kliknij widoczny przycisk Przeglądaj.

    Obraz

    Krok 3

    W oknie Otwieranie wskaż plik graficzny w formacie BMP, który ma być podpisem nakładanym na zdjęcia, i kliknij Otwórz.

    Krok 4

    Po wybraniu grafiki podpisu możesz wybrać jego kolor przezroczystości oraz suwakiem ustawić przezroczystość. Następnie kliknij Podpisz wybrane obrazy.

    Obraz

    Krok 5

    Zatwierdź komunikat informujący o zakończeniu podpisywania klikając OK, i obejrzyj wynik.

    Obraz
    Obraz

    Alternatywa – program Mark IT Now Lite

    Jeżeli interesuje cię możliwość znakowania zdjęć – czy to za pomocą tekstu, czy też znaków graficznych, ale nie odpowiada ci opisywany w głównej części artykułu program Image Signature, możesz skorzystać z innego, także darmowego programu, o podobnych możliwościach. Na krążku dołączonym do tego wydania zamieściliśmy program Mark IT Now Lite.

    Krok 1

    Po uruchomieniu programu zacznij od zmiany języka interfejsu z domyślnie ustawionego angielskiego na polski. W tym celu kliknij Preferences. Następnie w oknie Preferences z listy Language wybierz Polski i kliknij Apply. Potwierdź komunikat w oknie Information, klikając OK. Zamknij i uruchom program ponownie. Instalacja programu jest bardzo prosta, polega na potwierdzaniu kolejnych etapów.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W sekcji Pliki wejściowe kliknij przycisk Przeglądaj i wskaż pliki zdjęć, które chcesz oznakować. Gdy zaznaczysz zdjęcie na liście wczytanych plików, pojawi się nad nią odświeżany na bieżąco podgląd wybranej fotografii.

    Obraz

    Krok 3

    Parametry podpisu tekstowego definiujesz w sekcji Znakowanie tekstem. Chcąc zmienić krój liter, kliknij przycisk Czcionka. Kolor podpisu zmienisz, klikając Kolor.

    Obraz

    Krok 4

    W sekcji Znakowanie obrazem ustawiasz parametry podpisu obrazkowego. Klikając przycisk Przeglądaj, znajdujący się w sekcji Wybierz obraz, wskazujesz plik graficzny, który ma być podpisem. Tutaj również możesz nadać mu przezroczystość, zastosować znak wodny oraz umiejscowić obraz na zdjęciu.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie