AktualnościPapierowa mapa w komórce

    Papierowa mapa w komórce

    Na wycieczkę w teren zwykle zabierasz mapy turystyczne. Mamy lepszą propozycję! Za pomocą programu TrekBuddy wyświetlisz w komórce zeskanowaną papierową mapę. A jeśli masz w telefonie GPS, możesz na jej podstawie nawigować jak na mapie cyfrowej.

    Papierowa mapa w komórce

    Skąd wziąć mapy do TrekBuddy

    Z internetu pobierzesz płatne (25–30 zł za sztukę) i bezpłatne mapy gotowe do użycia z programem TrekBuddy:

    Urządzenia do nawigacji standardowo korzystają z map cyfrowych. Takie mapy zawierają siatkę ulic, informacje o kierunku jazdy oraz o ważnych miejscach i usługach. Nie ma jednak na nich danych topograficznych, np. o ukształtowaniu terenu, ani danych turystycznych, czyli szlaków, schronisk itp. Owszem, pojawiają się specjalne mapy elektroniczne dla turystów, jak GP Mapa Topo, ale są drogie i działają tylko na kosztownych urządzeniach Garmin.

    Sytuację ratuje bezpłatny program TrekBuddy dostępny standardowo w wersji anglojęzycznej na stronie www.pcformat.pl/u/42. Wersja polska TrekBuddy PL jest płatna (do kupienia na stronie www.pcformat.pl/u/41, cena 36 zł), ale za to użytkownik ma dostęp do pomocy technicznej w języku polskim.

    Możliwości TrekBuddy

    Program TrekBuddy można zainstalować na telefonie komórkowym z Javą, Symbianem, Windows Mobile lub Androidem. Najważniejsze, co potrafi, to wyświetlić zeskanowaną mapę papierową, ale posłuży też do nawigacji. Jak to możliwe? Otóż TrekBuddy nanosi na wirtualną mapę siatkę współrzędnych zgodną z siatką na mapie papierowej. Dzięki temu potrafi poprawnie wskazać punkt na mapie na podstawie informacji z wbudowanego lub zewnętrznego urządzenia GPS oraz odczytać elektronicznie z ekranu telefonu pozycję geograficzną danego punktu mapy. Wyświetlanemu fragmentowi mapy towarzyszy skala, co pozwala precyzyjnie ocenić odległość. Nie ma natomiast funkcji zbliżania i oddalania.

    Po uruchomieniu urządzenia GPS TrekBuddy wyświetli fragment mapy z naniesioną naszą pozycją. Można dodać punkt na mapie i zażądać, by program nas do niego poprowadził. TrekBuddy ma też funkcję zapisywania ścieżek, które następnie można wyeksportować w formacie GPX i poddać obróbce w komputerze.

    Interfejs

    Program jest przystosowany do pracy zarówno z urządzeniami dotykowymi, jak i komórkami z klawiaturą. Po uruchomieniu wyświetla mapę od razu w widoku pełnoekranowym. Trzeba się domyślić, że menu map i ustawień aktywuje się, klikając w jeden z czterech narożników ekranu (patrz warsztat). W klasycznych telefonach wszystkie funkcje wywołuje się, klikając klawiszami numerycznymi, które są opisane w pomocy programu.

    Jakie mapy

    Obraz

    Mapy do TrekBuddy po zeskanowaniu trzeba skalibrować w programie Ozi Explorer (do pobrania ze strony www.oziexplorer.com). Sprowadza się to do wybrania odwzorowania terenu, jakie zastosowano na mapie – najczęściej jest to siatka WGS 84, jakiej używa system GPS. Następnie należy odnaleźć na skanie rogi arkusza mapy i wprowadzić ich współrzędne geograficzne. Są one wraz z siatką zapisywane do pliku MAP. Przed przegraniem skanu mapy na komórkę należy ją jeszcze pociąć na kawałki o wielkości 256x256 pikseli za pomocą bezpłatnego programu TB Cutter (jest na stronie www.pcformat.pl/u/35).

    W internecie można znaleźć wiele skalibrowanych, bezpłatnych map. Na przykład mapy sztabowe Polski z lat 80., które obejmują cały kraj, można legalnie ściągnąć z gotowymi kalibracjami m.in. z serwisu RapidShare bądź kupić na Allegro w cenie nośnika ok. 20 zł (więcej ramka „Skąd wziąć mapy do TrekBuddy”). Po ściągnięciu wystarczy dany arkusz pociąć programem TB Cutter i zainstalować w telefonie.

    Obraz

    W TrekBuddy można też korzystać z map elektronicznych, jak Google Maps, i to bez dostępu do internetu. Należy tylko pobrać określony fragment mapy w formie plików. Służy do tego aplikacja Googleak.NET (ze strony www.pcformat.pl/u/36). Jak przegrać mapy internetowe, pokazuje warsztat.

    Instalacja i użytkowanie programu TrekBuddy

    Pobierz program na komputer ze strony www.oziexplorer.com – ściągnij oba pliki z rozszerzeniem JAR i JAD – i zainstaluj w telefonie. My pokażemy instalację na przykładzie wersji dla systemu Symbian S60, przy użyciu pakietu Nokia PC Suite. W ten sam sposób przegramy mapy. Działanie programu prezentujemy na telefonie z ekranem dotykowym.

    Krok 1

    Po podłączeniu komórki do portu USB komputera wybierz w menu telefonu z listy Wybierz tryb USB opcję PC Suite. Uruchom na komputerze program Nokia PC Suite, następnie kliknij kolejno menu File i Install applications.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W sekcji My Computer za pomocą przeglądarki plików przejdź do miejsca, gdzie zapisałeś ściągnięte z sieci pliki JAR i JAD. Zaznacz myszą plik instalacyjny i kliknij Next (strzałka w prawo). W menu telefonu kliknij OK.

    Obraz

    Krok 3

    Zaznacz jako miejsce instalacji kartę pamięci i kliknij Wybierz. Po zakończeniu instalacji uruchomisz program, klikając Start. Za pierwszym razem system zapyta o zgodę na wykorzystanie poszczególnych zasobów telefonu. Na każde pytanie odpowiadaj, wybierając Zawsze zezwalaj.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Wgraj mapę samodzielnie przygotowaną lub gotową. My posłużymy się mapą Compassu, spakowaną w pliku TAR. Nie trzeba go rozpakowywać, bo TrekBuddy odczytuje archiwa TAR (innych nie). W programie Nokia PC Suite kliknij kolejno File i File manager. Uruchomi się okno menedżera plików. Po jego prawej stronie masz hierarchię katalogów w telefonie. Kliknij na Memory Card i znajdź na karcie pamięci katalog maps. Przeciągnij do niego plik TAR lub folder z mapą z dysku komputera. Jeśli w zestawie z plikiem TAR jest plik o rozszerzeniu TMI, także go przegraj.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 1

    Uruchom program TrekBuddy i kliknij ekran w lewym dolnym rogu. Pojawi się menu główne. Kliknij Load Map. Wyświetli się menu Select Map. Na liście zaznacz przegraną mapę i kliknij Open. TrekBuddy zapyta, czy chcesz użyć jej jako domyślnej mapy ładowanej przy starcie. Jeśli tak, kliknij Yes. Nastąpi załadowanie i wyświetlenie mapy.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Aby zobaczyć dokładną pozycję na mapie, uruchom GPS. W tym celu wyświetl główne menu, jak w kroku 1, i wybierz przycisk Start.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli masz komórkę bez GPS-u, użyj urządzenia zewnętrznego, komunikującego się z telefonem przez bluetooth. Wywołaj menu główne i kliknij pozycję Settings, a potem Location. W sekcji Provider zamiast domyślnej opcji Internal zaznacz Bluetooth. Jeśli telefon ma funkcję wspomaganego GPS-u, aktywujesz ją, zaznaczając assisted GPS w sekcji Internal. Komórka pobiera wtedy z sieci dane o pozycji satelitów (płacisz za transmisję). Zapisz zmiany, klikając OK, a potem Save.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    TrekBuddy pozwala określić punkt na mapie, do którego ma cię zaprowadzić GPS. Ustaw w tym punkcie wskaźnik na mapie i kliknij lewy górny róg ekranu. Wyświetli się menu nawigacji. Wybierz z niego pozycję Waypoints, po czym kliknij Add Custom. W oknie programu pojawią się współrzędne wskazanego punktu z automatycznie przypisaną mu nazwą, np. WPT01. Jeśli chcesz dodać punkt bez zmiany nazwy, kliknij Add. Jeśli zapisujesz punkt po raz pierwszy, musisz utworzyć plik, w którym program będzie przechowywał współrzędne tego punktu. W tym celu w oknie: Select destinationwybierz new file. Jeśli chcesz zostawić domyślną nazwę, kliknij OK.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Aby wczytać utworzony punkt, otwórz menu nawigacji i kliknij Waypoints. Wskaż utworzony plik i kliknij Opcje. Aby TrekBuddy zaprowadził cię do konkretnego punktu, zaznacz go, a następnie naciśnij Opcje i z menu wybierz NavigateTo. Punkt pojawi się na mapie, a na kompasie strzałka prowadząca do celu. Można też nawigować według punktów i tras utworzonych w komputerze, np. w programie Google Earth albo OziExplorer.

    Obraz
    Obraz

    Przegrywanie map z Map Google

    Za pomocą aplikacji Google Leak możesz zapisać na dysku wybrany obszar z Map Google i przegrać go do telefonu. Będziesz mógł z nich korzystać, bez łączenia się z internetem.

    Krok 1

    Pobierz ze strony www.pcformat.pl/u/36 aplikację Googleak.NET w postaci pliku ZIP i rozpakuj go. Zainstaluj ze strony www.pcformat.pl/u/42 program 7zip. Z jego katalogu instalacyjnego skopiuj plik 7z.exe do katalogu z programem Googleak.NET. Uruchom go, klikając plik Googleak.NET.exe (niezbędne środowisko Microsoft .NET; jeśli masz zaktualizowany Windows, powinno być w systemie).

    Krok 2

    Kliknij prawym klawiszem myszki ikonkę kuli ziemskiej na pasku narzędzi. W oknie: Download settings zaznacz opcję Use multithreading i zamknij okno. Następnie kliknij prawym klawiszem ikonę odcisku buta na pasku zadań. W oknie Settings zaznacz opcję Tar i kliknij Save.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Aby pobrać podgląd map, kliknij ikonę kuli ziemskiej. Aby zbliżyć widok mapy, ustaw centrum mapy (widać w nim krzyżyk) na punkcie, który chcesz zbliżyć. Wybierz stopień powiększenia – np. podgląd całego miasta zobaczysz przy powiększeniu 12. By pobrać mapę, ponownie kliknij ikonę Download.

    Krok 4

    Kliknij ikonę siatki i zaznacz myszą fragment mapy do pobrania. Ustaw w polu scale na pasku narzędzi stopień powiększenia mapy zapisywanej na dysku: do widoku ulic wybierz 16, dla mapy ogólnej 15 lub 14. Aby pobrać wskazany fragment, kliknij na Download.

    Obraz

    Krok 5

    Kliknij ikonę odcisku stopy. Pojawi się okno eksploratora z propozycją miejsca zapisu pliku. Kliknij Zapisz. Gotową mapę znajdziesz w podfolderze tbtar/goog_16map. Wejdź do niego i do kolejnego podfolderu. Są tam dwa pliki TAR i TMI, które musisz skopiować do telefonu (warsztat „Instalacja programu i wgranie mapy”, krok 4). Na koniec załaduj nową mapę do programu TrekBuddy (warsztat „Korzystanie z mapy”, krok 1).

    Obraz

    Krok 6

    Za pomocą Googleak.NET możesz także pobierać do TrekBuddy inne rodzaje map, np. satelitarne. Za pomocą rozwijanych menu znajdujących się na pasku narzędzi możesz wybrać dostawcę map, np. Google oraz oferowaną przez niego warstwę danych Street Overlay, np. mapy satelitarne.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie