Pierwsze kroki z programem
TuneUp Utilities 2010 jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Dzięki nowoczesnemu, dobrze zaprojektowanemu i spolszczonemu interfejsowi konserwacja systemu nawet dla początkujących będzie jak przysłowiowa bułka z masłem. Zaczynamy od zarejestrowania pełnej wersji przez internet. Dzięki rejestracji opisanej w ramce na stronie obok otrzymasz licencję i będziesz mógł korzystać z programu przez 9 miesięcy.
Następnie zaprezentujemy interfejs programu oraz jego najważniejsze funkcje i przeprowadzimy automatyczną konserwację systemu jednym kliknięciem myszy. Podpowiemy też, jak bezpiecznie anulować zmiany wykonane w systemie przez tę aplikację. Dzięki funkcji programu zwanej Centrum ratunkowym nie musisz się obawiać. Każdą zmianę możesz anulować i przywrócić oryginalny stan systemu. Po uruchomieniu programu wyświetli się okno główne Start Center dające dostęp do wszystkich funkcji. Poniżej znajdziesz opis działania najważniejszych jego elementów. Zachęcamy do lektury.
Automatyczna konserwacja 1 kliknięciem
Wygodna funkcja automatycznej konserwacji wykona sześć czynności, po których twój komputer wyraźnie przyspieszy. Jeśli nie jesteś zainteresowany zgłębianiem tajników obsługi opcji programu lub nie masz na to czasu, uruchomienie tego automatu wystarczy, aby przyspieszyć pracę komputera.
Krok 1
W oknie głównym programu Start Center przejdź do sekcji Konserwacja systemu i kliknij odnośnik Uruchom Konserwację 1 kliknięciem.
Krok 2
Uruchomi się proces analizy zasobów komputera. Następuje sprawdzanie sześciu obszarów (opis wykonywanych czynności znajdziesz w ramce). Po zakończeniu analizy zostanie wyświetlony raport.
Krok 3
Jeśli analizowany obszar, np. rejestr, zawiera błędy, wyświetla się ich liczba. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie to błędy, kliknij odnośnik Pokaż szczegóły. Aby usunąć błędy, kliknij przycisk Przeprowadź konserwację.
Krok 4
Program usunie błędy. Jeżeli zalecana była defragmentacja dysku, proces konserwacji może potrwać kilka godzin. Lepiej w tym czasie nie korzystać z komputera, nie uruchamiać aplikacji. Po zakończeniu konserwacji kliknij przycisk Zamknij. Automatyczną konserwację możesz też uruchomić, klikając ikonę programu na pulpicie.
6 czynności wykonywanych podczas konserwacji 1 kliknięciem
1. Czyszczenie rejestru – usuwanie z centralnego rejestru Windows nagromadzonych niepotrzebnych wpisów – zapewnia płynną pracę systemu.
2. Defragmentowanie rejestru – po oczyszczeniu rejestru przeprowadzana jest kompresja rejestru, usuwająca z niego wszelkie luki.
3. Usuwanie nieprawidłowych skrótów – usuwanie nieprawidłowych skrótów z pulpitu, z menu Start i z paska szybkiego uruchamiania. Wyszukiwanie niepoprawnych wpisów na listach historii różnych programów, np. pakietu Microsoft Office.
4. Odzyskiwanie pamięci (na dysku) – ta czynność pozwala bezpowrotnie usunąć wszystkie niepotrzebne tymczasowe pliki i foldery pozostawione przez różne aplikacje.
5. Optymalizacja uruchamiania i zamykania systemu – wyłączanie niepotrzebnych programów spowalniających uruchamianie i zamykanie systemu Windows.
6. Defragmentowanie dysków twardych – zmiana w tle struktury ułożenia plików i folderów na dyskach twardych w taki sposób, aby odczyt danych przebiegał szybciej i bardziej płynnie.
Centrum ratunkowe – tu cofniesz zmiany
Autorzy TuneUp Utilities zadbali o to, aby program był bezpieczny. Każda zmiana, jaką wprowadzasz w systemie, może być bezpiecznie anulowana. Nie musisz się obawiać, że dokonane modyfikacje cokolwiek uszkodzą lub że utracisz pliki.
Krok 1
Kliknij przycisk Cofnij zmiany widoczny w lewym dolnym rogu okna głównego. Wywołasz okno TuneUp Rescue Center.
Krok 2
W kolumnie Zadania masz do wyboru opcję wycofującą poszczególne zmiany wykonane przez program Cofnij zmiany, oraz opcję, która anuluje globalne ustawienia systemu do jednego z punktów kontrolnych Przywracanie systemu.
Krok 3
Wybierz pierwszą opcję. W kolumnie obok wyświetli się lista kopii zapasowych ustawień systemu sprzed modyfikacji wraz z datą i godziną ich wykonania. Wybierz jedną z kopii i kliknij odnośnik Przywróć.
Krok 4
W oknie, które się wyświetli, kliknij OK w celu potwierdzenia zamiaru anulowania zmian. Program przeprowadzi analizę aktualnej konfiguracji, porówna ją z konfiguracją zapisaną w kopii zapasowej i uruchomi proces cofania zmian. Po chwili zostanie przywrócony oryginalny stan systemu.
Krok 5
Istnieje też możliwość utworzenia punktu przywracania systemu. W kolumnie Zadania wybierz drugą opcję, po czym kliknij odnośnik Utwórz kopię zapasową. W kolejnym oknie nadaj nazwę tworzonej kopii zapasowej i kliknij OK. Punkt przywracania zostaje utworzony i dodany do listy. Aby cofnąć ustawienia systemu do tego punktu, wskaż go na liście i kliknij odnośnik Przywróć.