Pingwin otwiera okna
Koronnym argumentem przeciwników Linuksa było zawsze narzekanie na niewielką liczbę aplikacji opracowanych do tego systemu. Twórcy narzędzia o nazwie Wine umożliwili uruchamianie aplikacji windowsowych pod kontrolą Linuksa.
Wine to nie emulator
Program Wine nie jest emulatorem Windows (choć pod taką nazwą widnieje w zestawie aplikacji do instalowania w Ubuntu). Emulator to program, który tworzy kompletne środowisko do działania innego systemu operacyjnego, ale ten inny system operacyjny (tu: Windows) należałoby jeszcze w tworzonej przez emulator „otoczce” zainstalować. Wine nie tworzy całego środowiska dla Windows, lecz jedynie dodaje do Linuksa tzw. API Windows (interfejs programistyczny), co wystarczy, by możliwe było uruchamianie pod kontrolą Linuksa (a nie pod kontrolą emulowanego Windows) aplikacji okienkowych. Rozwiązanie takie jest o tyle lepsze od emulatora, że użytkownik nie musi mieć wykupionej licencji na Windows. Wystarczy licencja na instalowane oprogramowanie. Sama nazwa programu wskazuje zresztą na to, że Wine nie jest emulatorem. WINE to skrót od: Wine Is Not an Emulator.
Zwrot „pod kontrolą Linuksa” w naszym artykule oznacza konkretną dystrybucję tego systemu. Zakładamy, że masz już zainstalowany Linux Ubuntu 8.04 Hardy Heron, a twój komputer jest podłączony do internetu. Jeżeli spełniasz wymienione założenia, możemy przystąpić do pierwszego zadania – instalacji Wine. Jeżeli jednak nie masz zainstalowanej dystrybucji Linux Ubuntu 8.04, radzimy zapoznać się z poprzednimi wydaniami PC Formatu, w których znajdziesz szczegółowy opis instalacji tej wersji Linuksa. Warto też wiedzieć, że program Wine jest dostępny na każdą wersję Linuksa.
Instalacja programu Wine 1.0 w Linux Ubuntu
Instalacja Wine w Linux Ubuntu jest oparta na pakietach .debs (pakiety przygotowane pod dystrybucję Debian i pochodne, do których zalicza się także Ubuntu). Oto, jak zainstalować Wine.
Krok 1
Zakładamy, że system (Linux Ubuntu 8.04) jest już uruchomiony. Z menu Aplikacje wybierz Dodaj/Usuń....
Krok 2
W oknie Dodaj/Usuń aplikacje jest domyślnie zaznaczona kategoria Wszystkie. Na liście aplikacji poszukaj wpisu Wine Windows Emulator.
Krok 3
Jeżeli na liście aplikacji, które można zainstalować, nie widzisz wpisu Windows Wine Emultaor, przerwij w tym momencie i zapoznaj się z ramką „Dodawanie Wine do spisu programów”. Oczywiście w naszym warsztacie zakładamy, że masz taką pozycję na liście aplikacji do zainstalowania.
Krok 4
Zaznacz pole wyboru widoczne po lewej stronie wpisu Windows Wine Emulator. Pojawi się okno dialogowe z pytaniem (patrz obrazek). Kliknij Włącz, a następnie kliknij przycisk Zastosuj zmiany.
Krok 5
Zobaczysz okno z żądaniem potwierdzenia zmian. Kliknij w nim przycisk Zastosuj, następnie wpisz swoje hasło do konta użytkownika. Rozpocznie się instalacja Wine’a, czyli pobieranie pakietów programu z internetu, a następnie instalowanie ich na dysku.
Krok 6
Po zakończeniu procesu instalacji zobaczysz odpowiednie okno komunikatu: Oprogramowanie zostało zainstalowane. Kliknij w nim Zamknij. Czas na kolejny etap – korzystanie z programu Wine.
Ograniczenia programu Wine
Czy używając Linuksa z zainstalowanym programem Wine mogę uruchomić każdy program Windows? Niestety nie. W przypadku gier częstą przyczyną niemożności uruchomienia danego tytułu jest... zabezpieczenie antypirackie, które nie jest obsługiwane przez Wine (oczywiście mowa o grach oryginalnych). Inna prawdopodobna przyczyna to zastosowane w niektórych programach nietypowe odwołania do sprzętu zarządzanego przez system. Jeżeli jakiekolwiek „sztuczki” programisty nie są zgodne z API Windows, to najprawdopodobniej dany program nie zadziała z Wine. Szczegóły odnośnie działania programów znajdziesz na stronie http://appdb.winehq.org
Konfiguracja i korzystanie z programu Wine
Masz już zainstalowany program Wine. Zanim jednak rozpoczniesz korzystanie z Windows, zapoznaj się z kilkoma istotnymi opcjami konfiguracyjnymi programu Wine. A potem nie pozostaje już nic innego, jak instalacja programów windowsowych.
Krok 1
Uruchom okno konfiguracyjne Wine, rozwijając menu Aplikacje, a następnie klikając kolejno Wine oraz Konfiguracja Wine.
Krok 2
Zobaczysz okno Konfiguracja Wine. Podobieństwo wyglądu tego okna do większości okien konfiguracyjnych systemu Windows nie jest oczywiście przypadkowe. Okno składa się z szeregu zakładek. Przedstawimy krótko najważniejsze. Domyślnie aktywna jest zakładka Aplikacje, pod którą możesz zdefiniować, jaką wersję Windows ma udawać Wine. Domyślnie jest to Windows XP – typ Windows wybierasz z rozwijanej listy. Zaletą Wine jest to, że dla każdej windowsowej aplikacji może udawać inną wersję. Przykładowo ustawienia globalne to Windows XP, ale jeżeli jakaś aplikacja wymaga Windows 9x, klikasz przycisk Dodaj aplikację..., wskazujesz uruchomieniowy plik danej aplikacji Windows (plik z rozszerzeniem .exe) i wybierasz właściwą dla wybranego programu wersję Windows. W razie jakichkolwiek modyfikacji wprowadzanych pod zakładką nie zapomnij kliknąć Zastosuj.
Krok 3
Przejdź do zakładki Grafika. Jeżeli masz nowoczesną kartę graficzną z funkcjami 3D i karta ta jest obsługiwana przez Linuksa, upewnij się, że w sekcji Direct3D z rozwijanej listy Obsługa Vertex Shader jest wybrana pozycja Sprzętowa, i jest zaznaczone pole wyboru Obsługuj Pixel Shader,Dzięki temu istnieje duża szansa, że uruchomisz pod kontrolą Ubuntu i Wine windowsową grę 3D. Przykładowo na liście w pełni współpracujących z Wine aplikacji jest popularna gra Counter Strike. Listę aplikacji sprawdzonych w działaniu pod kontrolą Wine znajdziesz na stronie http://appdb.winehq.org/.
Krok 4
W sekcji Rozdzielczość możesz ustawić rozdzielczość, z jaką mają być wyświetlane czcionki w aplikacjach Windows. Domyślnie wartość ta jest ustawiona na 96 dpi i naszym zdaniem nie powinieneś tego zmieniać. Zmiana jest zalecana jedynie wtedy, gdy trafisz na aplikację Windows, która wyświetla zbyt małe litery.
Krok 5
Przejdź do zakładki Integracja z pulpitem. W sekcji Wygląd możesz wybrać alternatywny motyw graficzny, jednak w pakiecie instalacyjnym brakuje dodatkowych motywów, więc zignoruj tę sekcję i zwróć uwagę na sekcję Foldery specjalne. Znajdują się tu linuksowe ścieżki dostępu do katalogów odwzorowujących standardowe foldery profilu użytkownika Windows.
Krok 6
Ostatnią zakładką, którą warto się zainteresować, jest zakładka Dyski. Tutaj w sekcji Przyporządkowanie dysków zobaczysz odwzorowania windowsowego dysku C: w postaci konkretnego foldera w linuksowym systemie plików. Warto zapamiętać tę informację. Dzięki temu będziesz znał lokalizację windowsowych plików. Uwaga! Pliki systemu Windows widoczne w Wine nie są tak naprawdę plikami systemu Microsoftu – nie może tak być, gdyż stanowiłoby to naruszenie zasad licencyjnych Windows. Są to pliki zgodne z oryginalnymi odpowiednikami z Windows, ale zostały w całości opracowane przez zespół programistów Wine, więc nie ma mowy o naruszeniu jakiejkolwiek licencji.
Krok 1
Instalowanie programów Windows w Ubuntu (gdy działa już Wine) jest banalnie proste, jeżeli wiesz, jak instaluje się programy w Windows. Po prostu tak samo. Jeżeli chcesz zainstalować jakiś program, warto zacząć od sprawdzenia, czy znajduje się on na liście aplikacji, których działanie z Wine zostało sprawdzone i potwierdzone. Listę znajdziesz na stronie http://appdb.winehq.org/.
Krok 2
Jeżeli znajdziesz interesującą cię aplikację na liście zgodnych z Wine programów, pobierz jej plik instalacyjny (linki do programów są udostępnione w bazie zgodnych aplikacji pod adresem http://appdb.winehq.org/). W naszym przykładzie zainstalujemy windowsową wersję programu GOM Player, uniwersalnej odtwarzarki multimediów. Plik instalacyjny programu można znaleźć na stronie www.gomplayer.com.
Krok 3
Ze strony głównej www.gomplayer.com programu pobierz plik GOMPLAYERSETUP.EXE. Po jego pobraniu kliknij dwukrotnie ikonę GOMPLAYERENSETUP.EXE pliku instalacyjnego.
Krok 4
Zobaczysz okno windowsowego kreatora instalacji. Postępuj według jego wskazań. Dokładnie tak, jak to robisz, instalując aplikacje pod Windows. Zainstalowany program znajdziesz później na dysku C: w katalogu Program Files. Dostęp do tego dysku najprościej uzyskasz, wybierając z menu Aplikacje kolejno Wine i Przeglądaj napęd C:.
Dodawanie Wine do spisu programów
Jeżeli w twojej dystrybucji na liście programów, które możesz zainstalować za pomocą modułu dodawania i usuwania aplikacji, nie ma programu Wine, musisz dodać repozytorium Wine do listy repozytoriów Ubuntu. Oto, jak to zrobić.
Krok 1
Kliknij menu Aplikacje i wybierz z niego kolejno Akcesoria oraz Terminal.
Krok 2
W oknie terminalu najpierw musisz wpisać polecenie, które doda klucz nowego repozytorium do wbudowanej w system operacyjny listy zaufanych kluczy systemu APT. (APT to system zarządzania pakietami, z którego korzystają aplikacje umożliwiające instalację i odinstalowanie programów w Ubuntu – przykładem programu korzystającego z APT jest menedżer pakietów Synaptic.) W oknie terminalu wpisz:
wget -q http://wine.budgetdedicated.com/apt/387EE263.gpg -O- | sudo apt-key add –
i wciśnij [Enter].
Krok 3
Następnie kolejnym poleceniem dodaj repozytorium Wine’a do listy źródeł APT w systemie:
sudo wget http://wine.budgetdedicated.com/apt/sources.list.d/hardy.list -O /etc/apt/sources.list.d/winehq.list
i wciśnij [Enter].
Krok 4
Uwaga! Powyższe wskazówki dotyczą dystrybucji Linux Ubuntu 8.04 Hardy Heron. Jeżeli korzystasz z innej dystrybucji Linuksa i nie masz programu Wine w standardowych repozytoriach twojej dystrybucji, skorzystaj z informacji dostępnych na stronie http://www.winehq.org/site/download. Na tej stronie odnajdziesz paczki z Wine przygotowane do większości popularnych dystrybucji Linuksa.
Krok 5
Po wykonaniu powyższych działań możesz już zainstalować Wine w sposób opisany w części głównej artykułu, czyli poprzez zastosowanie programu do dodawania i usuwania programów, alternatywnie możesz użyć Menedżera Pakietów Synaptic.