Na płyciePIT na ostatnią chwilę

    PIT na ostatnią chwilę

    To już ostatni dzwonek na rozliczenie podatków. Jeżeli ktoś tego jeszcze nie zrobił, powinien się pospieszyć. Uporać się z PIT-em pomoże darmowy program Jupiter 2017 z naszej płyty DVD.

    PIT na ostatnią chwilę

    Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że lepiej rozliczać podatki komputerowo niż za pomocą papierowych druków i długopisu. Trudniej popełnić błąd, łatwiej przeprowadzić wszystkie obliczenia, można błyskawicznie przesłać zeznanie do urzędu. To ważne, gdy do końca rozliczeń pozostało tak niewiele czasu. Wypełniającym deklaracje na ostatnią chwilę proponujemy program Jupiter 2017 Standard.

    Wypełniania zeznania

    Jupiter 2017 Standard obsługuje wszystkie formularze rozliczenia rocznego. Pozwala tworzyć zgłoszenia i generować druki przelewu podatkowego. Przygotowane za jego pomocą zeznanie można wydrukować i zanieść do urzędu osobiście, ale lepiej przesłać je w postaci elektronicznej przez internet. Wersja Standard daje możliwość bezpłatnego przygotowania rozliczeń dla czterech podatników.

    Krok 1

    Uruchom program i wciśnij Wybierz podatnika. Kliknij Dodaj i wprowadź podstawowe dane podatnika. Nie pomyl się, po zatwierdzeniu modyfikacja tych danych nie będzie już możliwa. Podaj jeszcze raz numer PESEL albo NIP, a na koniec, po weryfikacji danych, zamknij okno komunikatu, klikając Tak.

    Obraz

    Krok 2

    Zaznacz wprowadzonego podatnika i naciśnij OK. Przejdź dalej. Pozostaw zaznaczone pole Za pomocą kreatora. Jeżeli korzystałeś z Jupitera w poprzednim roku podatkowym, możesz zaimportować dane z rozliczenia. Użyj w tym celu przycisków Wskaż rozliczenie 2016 i Następna.

    Obraz

    Krok 3

    Na pierwszej stronie formularza określ, czy rozliczasz się samodzielnie, czy z małżonkiem. Wskaż też, czy odprowadzałeś w ciągu roku zaliczki na podatek oraz czy jesteś zobowiązany doliczyć dochody dzieci. Zwróć uwagę, że każda pozycja opatrzona jest w aplikacji dodatkowym opisem. Ten komentarz ułatwia prawidłowy wybór. Przejdź dalej.

    Obraz

    Krok 4

    Czas na informacje o źródłach dochodów. Na tej podstawie program dobierze odpowiednie formularze. Poszczególne kategorie zostały precyzyjnie opisane. Wystarczy postawić zaznaczenia w polach, które cię dotyczą.

    Krok 5

    Najważniejsza część zeznania podatkowego to oczywiście kwoty przychodu. Jupiter podpowiada, jakie wartości należy przepisać z dokumentów otrzymanych od pracodawcy. Pyta też jednocześnie o szczegóły kosztów uzyskania przychodu oraz pobrane zaliczki. Wystarczy zaznaczać odpowiedzi: tak albo nie. Następnie trzeba uzupełnić informacje o składkach społecznych oraz zdrowotnych.

    Krok 6

    Zaznacz stosowne pola w sekcji Wybierz rodzaj ulg, jeżeli korzystasz z ulg. Tak jak poprzednio w kolejnych krokach kreatora podaj wszystkie szczegóły dotyczące rodzaju ulgi oraz wartości odliczeń. Jupiter poinformuje cię, jeżeli wpisane przez ciebie kwoty przekraczają dopuszczalne limity. Sam jednak nie skoryguje wprowadzonych wartości.

    Krok 7

    Kliknij Wybierz z listy i wskaż swój urząd skarbowy. Uzupełnij także informacje dotyczące miejsca zamieszkania i ewentualnie adresu do korespondencji. Jupiter zaproponuje ci teraz jedną z promowanych organizacji pożytku publicznego, której możesz przekazać jeden procent swojego podatku. Wyboru dokonasz, zaznaczając pole poniżej nazwy organizacji i klikając <OK>. Dane zostaną uzupełnione automatycznie. Jeżeli chcesz przekazać datek na inny cel, zmień zawartość pól w sekcji Dane Organizacji Pożytku Publicznego. Aby pozostać anonimowym darczyńcą, pozostaw pole Wyrażam zgodę na przekazanie wybranej OPP mojego imienia... niezaznaczone. Przejdź dalej. Zaznacz złożenie zeznania oraz pole nie (jeżeli nie aktualizujesz żadnych danych) i przejdź dalej. Zobaczysz podsumowanie swoich rozliczeń i informację o nadpłacie bądź niedopłacie podatku.

    Obraz
    Obraz

    Krok 8

    Zaznacz złożenie zeznania oraz pole nie (jeżeli nie aktualizujesz żadnych danych) i przejdź dalej. Zobaczysz podsumowanie swoich rozliczeń i informację o nadpłacie bądź niedopłacie podatku.

    Obraz

    Wysyłanie rozliczenia przez internet

    Po wypełnieniu formularzy i przygotowaniu zeznania można je od razu wysłać do urzędu za pomocą systemu e-Deklaracje.

    Krok 1

    Rozwiń menu Rozliczenia i wybierz e-Deklaracje. W oknie z komunikatem naciśnij Tak i zapisz rozliczenie na dysku.

    Obraz

    Krok 2

    Zestaw dokumentów należy podpisać. Jeżeli posiadasz podpis cyfrowy, wciśnij <Podpisz cyfrowo> , jeżeli nie, użyj przycisku Autoryzuj. W sekcji PIT-37 uzupełnij pole odpowiednią kwotą z ubiegłorocznego zeznania. Tego, jaka to kwota, dowiesz się z okna podpowiedzi po kliknięciu przycisku: Wybierz Autoryzuj, a potem Wyślij autoryzowaną deklarację. Na koniec naciśnij Pobierz UPO i pobierz urzędowe poświadczenie odbioru.

    Obraz
    Obraz

    Razem czy osobno?

    Wspólne rozliczanie podatków z małżonkiem przynosi z reguły wymierne korzyści. Aby sprawdzić, czy opłaca ci się wypełnić wspólne zeznanie, skorzystaj z wbudowanego kalkulatora.

    Kalkulator znajduje się na pierwszej stronie kreatora rozliczeń. Zaznacz pole Pokaż kalkulator podatku indywidualnie/wspólnie, aby z niego skorzystać. Przejdź dalej. Jeżeli dochody obydwu małżonków są relatywnie nieduże, wspólne rozliczenie nie ma wpływu na wysokość podatków. Jeżeli jednak jedna z osób zarabia więcej, opłaca się wypełnić druki wspólnie.

    Informacje podatkowe zawierają poufne dane. Aby ograniczyć dostęp do tworzonych formularzy, można je dodatkowo zabezpieczyć hasłem. Rozwiń w tym celu menu Plik i wybierz polecenie Zabezpiecz hasłem. Zaznacz pole Zabezpiecz rozliczenie hasłem, wpisz dwukrotnie hasło i naciśnij OK.

    Wybrane dla Ciebie