InternetPłać online

    Płać online

    W 2009 roku wydaliśmy na zakupy w polskiej sieci ponad 15 mld złotych w różnego rodzaju sklepach i na aukcjach. Taki sposób nabywania towarów jest bardzo wygodny i często tańszy niż tradycyjny. Warto zatem wiedzieć, jakimi metodami można płacić za towary oraz jak robić to bezpiecznie.

    Płać online

    5 zasad bezpiecznego płacenia

    1. Dbaj o połączenie: aktualizuj swoją przeglądarkę, sprawdzaj szyfrowanie, certyfikaty oraz adresy WWW, na które zostajesz przekierowany.

    2. Ukrywaj informacje: Nie podawaj swoich danych i numeru karty w sklepach, lecz wyłącznie na witrynach znanych pośredników: Dotpay, Płatności, eCard, Przelewy24, PayU czy PayPal.

    3. Ustalaj limity: Zapytaj w banku o kartę wirtualną, jak bezpiecznie z niej korzystać. Pamiętaj, aby zarówno na karcie wirtualnej, jak i kredytowej ustalić limity dzienne.

    4. Uważaj na oszustów: Bank nigdy nie prosi o dane do przelewów czy numery kart w e-mailach. Nie wchodź na strony z odnośników zawartych w listach.

    5. Chroń swoje dane: Nie wykonuj płatności na komputerach publicznie dostępnych, np. w kawiarenkach internetowych.

    Robiąc zakupy w internecie, często mamy do wyboru kilka rodzajów płatności, które możemy wykorzystywać zamiennie i zależnie od tego, co jest dla nas w danej chwili wygodne. Niestety, jak pokazują badania, ponad połowa Polaków (60 proc.) nadal korzysta z formy gotówkowej. Często dzieje się tak z powodu nieznajomości innych metod płatniczych, złudnego poczucia bezpieczeństwa oraz z przekonania, że nasze pieniądze na pewno dotrą do sprzedawcy (przecież dajemy je do ręki listonoszowi czy kurierowi). A tak naprawdę taniej i w większości przypadków wygodniej jest skorzystać z innych sposobów regulowania należności. Tym bardziej że zachowując niezbędne środki bezpieczeństwa, nie ryzykujemy więcej niż przy formie gotówkowej.

    Warto zauważyć, że np. zwykła paczka do 2 kg o wartości do 300 zł (za którą zapłaciliśmy wcześniej) kosztuje około 10 zł, a przesyłka za pobraniem z możliwością sprawdzenia zawartości nawet 23 złote. To kolejny argument za tym, aby nie bać się płacić za pomocą szybkich przelewów, karty kredytowej czy takich programów jak PayPal. Podpowiemy, jak korzystać z wymienionych metod i zachować przy tym jak najwyższy stopień bezpieczeństwa. Ponadto pokazujemy krok po kroku, jak skorzystać z systemu PayPal i zapacić za towar na zagranicznej aukcji internetowej.

    Sposoby płatności online

    Jeżeli nie posiadasz karty kredytowej, to wcale nie oznacza, że pieniędzy nie możesz przekazać drogą elektroniczną. W takim przypadku warto np. skorzystać z szybkich przelewów, jeżeli masz dostęp online do konta bankowego.

    Szybki przelew

    To zdecydowanie najlepszy wybór dla osób, które nie mają karty kredytowej. Czym różni się szybki przelew od zwykłego?

    Po pierwsze kupujący, który wybierze tę opcję płatności, zostaje przeniesiony do strony logowania do swojego banku internetowego. Nie musi już wypełniać wszystkich danych do przelewu, lecz tylko zatwierdzić transakcję. Pieniądze znajdą się na koncie usługodawcy lub sklepu w kilka minut po zakończeniu transakcji. Jest to wygodne, gdy potrzebujesz szybko zapłacić za usługę lub po chwili mieć pieniądze na koncie usługodawcy, np. podczas zakładów bukmacherskich. Szybkie przelewy realizowane są przez takie firmy, jak Dotpay.pl, Przelewy24.pl czy Platnosci.pl. Firmę wybiera właściciel sklepu czy usługi.

    Nie wszystkie banki realizują szybkie przelewy 24 godziny na dobę. Niektóre instytucje umożliwiają takie działanie tylko w określonych godzinach w dni robocze (całe szczęście to już mniejszość, np. w Platnosci.pl to obecnie tylko 5 banków), reszta placówek działa online 7 dni w tygodniu, całą dobę.

    PayPal i jego zalety

    Bezpiecznym systemem płatności jest PayPal. System jest spolszczony, łatwy w obsłudze i wygodny. Ten sposób płatności doskonale się sprawdza w sklepach internetowych oraz na platformach aukcyjnych, także tych zagranicznych.

    PayPal jest systemem, który tak naprawdę pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy. Zakładając konto na PayPalu, możesz je zasilać z konta internetowego, a potem wydawać te pieniądze w sklepie. Dodatkowo, jeżeli posiadasz konto na PayPalu, możesz wysłać innej osobie pieniądze, nie znając numeru jej konta, wystarczy adres e-mailowy.

    Wirtualna karta

    Ciekawym rozwiązaniem, chociaż mało popularnym w Polsce, jest plastikowa karta pozbawiona paska magnetycznego czy chipa. Jej wydanie to koszt kilkunastu złotych. O kartę wirtualną najlepiej spytać w placówce swojego banku (tam, gdzie masz konto). W przypadku takiej karty nie jest wymagane potwierdzanie zdolności kredytowej i może ją dostać każdy. Razem z kartą dostajesz (obowiązkowy w transakcjach internetowych) 3-cyfrowy kod CVV2.

    Mechanizm działania jest bardzo prosty, wystarczy przelać na kartę dowolną ilość środków, które zamierzasz wykorzystać na zakupy, możesz także określić limit transakcji (w razie utraty danych przestępca nie zabierze wszystkich środków). Podczas zakupów należność potrącana jest z takiej karty i przekazywana sklepowi bądź usługodawcy.

    Płatności SMS-em

    Najdroższa forma zapłaty w internecie to usługa SMS. Niestety ponad połowa naszych pieniędzy trafia do operatora telefonii komórkowej, a dopiero reszta zasila rachunek usługodawcy. Metoda jest bardzo prosta i polega na wysłaniu wiadomości o ustalonej przez usługodawcę treści. Następnie otrzymany kod (w zwrotnej wiadomości) wpisujesz w przeznaczone do tego pole na stronie WWW. Zaletą tej formy jest anonimowość, brak wymogu posiadania karty czy konta internetowego. Płatność SMS- -em ogranicza się zazwyczaj do regulowania należności za najtańsze towary i usługi.

    Zwykły przelew

    Najprostszym technicznie sposobem przelania pieniędzy jest zwykły przelew z własnego konta, do którego mamy dostęp przez internet. Omijasz wówczas wszystkich pośredników. Pieniądze docierają do odbiorcy natychmiast tylko w sytuacji, gdy ma on konto w tym samym banku co płacący. Przelewy na konta w innych bankach wysyłane są w sesjach, kilka razy dziennie. Ostatnia sesja ma miejsce około godziny 13 (zależy to jednak od banku). Wysłane do tego czasu pieniądze trafią do odbiorcy wieczorem tego samego dnia. Jeżeli nie zdążymy na ostatnią sesję, pieniądze dotrą dopiero następnego dnia koło południa.

    Krok 1

    Na stronie usługodawcy lub sklepu wybierasz płatność szybkim przelewem i kontynuujesz procedurę.

    Obraz

    Krok 2

    Szybką zapłatę realizujesz za pomocą swojego rachunku. Wybierasz więc z listy bank, w którym masz konto.

    Obraz

    Krok 3

    Korzystając z serwisu Przelewy24, otrzymujesz istotne informacje, takie jak: numer konta czy tytuł przelewu. Należy je skopiować na wypadek, gdybyś dane do przelewu wprowadzał sam.

    Obraz

    Krok 4

    Ostatni krok to logowanie się do swojego konta i wpisanie danych (czasami odbywa się to automatycznie). Konieczne jest podanie tytułu przelewu dla szybkiego uwierzytelnienia transakcji.

    Obraz

    Dokonywanie płatności PayPal na zagranicznej aukcji

    Pokazujemy, jak zapłacić za pomocą PayPala na zagranicznej aukcji eBay. Te wskazówki możesz wykorzystać w sklepach oraz w polskich serwisach korzystających z tego systemu.

    Krok 1

    Otwórz witrynę www.paypal.pl i kliknij Załóż konto. Zdecyduj, jaki typ konta chcesz założyć: konto osobiste – dla osoby płacącej za zakupy, konto specjalne – dla tej osoby, która zarówno sprzedaje, jak i kupuje w sieci, oraz konto firmowe – dla firm. Przycisk Rozpocznij pod wybranym rodzajem konta pozwoli ci rozpocząć procedurę rejestracji.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Na ekranie zobaczysz formularz rejestracyjny. Wypełnij dokładnie wszystkie jego pola. Całość jest w języku polskim. Wpisz numer telefonu i kliknij przycisk Załóż konto. Następnie odbierz pocztę z adresu, który podałeś podczas rejestracji, i potwierdź założenie konta wpisaniem hasła, wciśnij klawisz [Enter].

    Krok 3

    Możesz zalogować się na swoje konto. Po zalogowaniu się widzisz szczegółowe informacje (m.in. saldo, walutę) dotyczące swojego konta. Zanim zaczniesz płacić poprzez PayPal, musisz zasilić swoje konto. Istnieje możliwość przelania środków za pomocą karty kredytowej lub przelewem internetowym.

    Krok 4

    W naszym przykładzie skorzystamy z zasilenia konta poprzez rachunek bankowy. Kliknij odnośnik Dodaj środki. Na ekranie zobaczysz dane rachunku PayPal, na który musisz zrobić przelew. Istotny jest numer nazwany jako Identyfikator przelewów bankowych. Musisz go dokładnie przepisać w pole tytułu przelewu. Jest gwarancją, że środki trafią na twoje konto.

    Obraz

    Krok 1

    Wejdź na stronę eBay www.ebay.pl i zaloguj się na swoje konto. Jeżeli go nie masz, załóż, klikając przycisk Zarejestruj się.

    Obraz

    Krok 2

    Gdy wyszukasz towar, upewnij się, że sprzedawca akceptuje płatności PayPal, znaczek u dołu aukcji. Kup przedmiot tak jak podczas zwykłych zakupów na Allegro, kliknij przycisk Kup teraz. Zobaczysz sumę kosztów transakcji, kliknij przycisk Kontynuuj. Na ekranie pojawi się ekran logowania się na konto PayPal.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Na ekranie zobaczysz podsumowanie płatności, której musisz dokonać. W naszym przykładzie kupowaliśmy na zagranicznej aukcji, od obywatela innego kraju Unii Europejskiej, dlatego podsumowanie jest pokazane w innej walucie. Zostaniesz poinformowany o przewalutowaniu, a także o aktualnym kursie. Kliknij przycisk Potwierdź płatność.

    Krok 4

    Zostaniesz powiadomiony o udanej transakcji i o wysokości kwoty pobranej z twojego konta PayPal. W tym oknie możesz ponownie wyświetlić szczegóły zamówienia bądź kliknąć odnośnik kontaktu ze sprzedającym – skontaktuj się ze sprzedającym.

    Wybrane dla Ciebie