Poczta przenośna
Poczta elektroniczna może być w pełni mobilna dzięki wykorzystaniu pamięci USB, która pozwoli w dowolnej chwili odbierać e-maile i mieć je zawsze przy sobie. Warunkiem wykorzystania flashdysku w takiej roli jest odpowiednia aplikacja. W artykule pokazujemy, jak z niej korzystać.
W naszym warsztacie przedstawiamy aplikację DreamMail, zapewniającą odbieranie i przechowywanie poczty przy wykorzystaniu przenośnej pamięci USB. Aplikacji do obsługi przenośnej skrzynki nie trzeba instalować w systemie operacyjnym, jest uruchamiana z nośnika zewnętrznego. Wszystkie pobrane e-maile również są przechowywane na przenośnej pamięci i są zawsze pod ręką. Plusem programu, który nie wymaga instalacji, są jego bogate możliwości, z których możemy korzystać w każdym miejscu, w którym podłączymy zewnętrzny nośnik.
Pokażemy, jak konfigurować aplikację DreamMail działającą bezpośrednio z pamięci zewnętrznych i jak jej używać. Poznasz funkcje aplikacji oraz dowiesz się, jak bezpiecznie pobierać i przechowywać pocztę. DreamMail ma interfejs w języku polskim.
DreamMail nie jest jedynym programem do obsługi kont pocztowych z pamięci zewnętrznej. Pozostałe i godne uwagi narzędzia znajdziesz w ramce „Aplikacje do przenośnej poczty”.
Instalacja i konfiguracja programu DreamMail
Aplikację DreamMail możesz pobrać ze strony www.dreammail.pl/pobierz. Program pobierzesz jako archiwum RAR (najłatwiej wykorzystać do tego aplikację WinRAR, możesz ją pobrać ze strony www.memecode.com/scribe.php).
Krok 1
Pobrane pliki musisz rozpakować na pamięć przenośną, w rezultacie zostanie utworzony katalog DreamMail4.
Krok 2
Otwórz folder i uruchom plik DM2005. Na ekranie pojawi się okno Konfiguracja danych użytkownika. Na pierwszym ekranie najlepiej nie wprowadzać żadnych zmian – kliknij przycisk Dalej.
Krok 3
Wskaż lokalizację, w której będą przechowywane twoje dane pocztowe. Program sam sugeruje użytkownikowi, aby był to inny dysk niż systemowy. W naszym przykładzie wybieramy katalog na nośniku zewnętrznym, dlatego że tworzymy pocztę przenośną. Zaznacz pole Zapisz w katalogu instalacyjnym DreamMail.
Krok 4
Możesz także sam utworzyć nowy folder w pamięci zewnętrznej – wybierz opcję Wybierz inny katalog do zapisywania kliknij przycisk Przeglądaj i wskaż lokalizację. W obu przypadkach kliknij Zakończ.
Krok 5
Teraz podaj swój adres e-mailowy, hasło oraz imię i nazwisko. Wpisz dane w odpowiednie miejsca w formularzu. Zwróć uwagę, aby zrobić to poprawnie. Po uzupełnieniu pól kliknij przycisk Test konta, aby sprawdzić poprawność wprowadzonych informacji oraz przekonać się, czy DreamMail uzyskał połączenie z kontem. Jeżeli wszystko przebiega poprawnie, zobaczysz komunikat Test konta. Jeżeli aplikacja wyświetli błąd, sprawdź poprawność danych do logowania lub patrz kolejny krok – 6, o konfiguracji ręcznej.
Krok 6
Na tym możesz zakończyć wstępną konfigurację, jednak warto poświęcić jeszcze chwilkę i dokończyć proces. W tym celu zaznacz pole Ręczna konfiguracja ustawień konta email i kliknij przycisk Dalej. Na dwóch kolejnych ekranach możesz zweryfikować imię i nazwisko oraz adres e-mailowy (będący również nazwą użytkownika).
Krok 7
W kolejnym kroku konfiguracji ręcznej możesz sam wprowadzić nazwę serwera poczty odbieranej (POP3) oraz poczty wychodzącej (SMTP). Obie informacje znajdziesz u swojego usługodawcy pocztowego. Kliknij przycisk Dalej.
Krok 8
Na przedostatnim ekranie masz możliwość ustalenia, czy kasować wiadomości z serwera w ciągu 30 dni czy pozostawiać zapisane. Ponownie kliknij Dalej. Ostatni krok pozwala ponownie sprawdzić poprawność informacji służących do logowania. Kliknij Test konta. Możesz także kliknąć Pozostałe opcje i przejść tym samym do konfiguracji pozostałych zaawansowanych opcji. Po zakończeniu kliknij Zakończ.
Korzystanie z DreamMail
Narzędzie obsługuje wszystkie popularne protokoły, pozwala na konfiguracje wielu kont i użytkowników. Ciekawą funkcją jest również możliwość podglądania poczty online na serwerze. Dzięki temu możesz się zdalnie zalogować na swoje konto i sprawdzić jego zawartość. Dodatkowo Dream Mail skupia wszystkie inne funkcje potrzebne użytkownikowi podczas pracy z pocztą elektroniczną.
Krok 1
Narzędzie obsługuje wszystkie popularne protokoły, pozwala na konfiguracje wielu kont i użytkowników. Ciekawą funkcją jest również możliwość podglądania poczty online na serwerze. Dzięki temu możesz si ę zdalnie zalogować na swoje konto i sprawdzić jego zawartość. Dodatkowo Dream Mail skupia wszystkie inne funkcje potrzebne użytkownikowi podczas pracy z pocztą elektroniczną.
Krok 2
Na ekranie widzisz główne okno aplikacji. Możesz rozpocząć korzystanie z programu. Dream Mail używa się intuicyjnie i bardzo podobnie do pozostałych programów pocztowych. Narzędzie ma jednak kilka ciekawych rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę. Jednym z nich jest zdalny dostęp do poczty.
Krok 3
Opcja umożliwia obejrzenie wiadomości bez pobierania ich na dysk oraz udzielenie odpowiedzi na listy. Aby zobaczyć zawartość skrzynki za pomocą zdalnej kontroli, kliknij + obok Folder Wirtualny. Następnie wyświetl zawartość katalogów.
Krok 4
Widzisz zawartość twojej skrzynki na serwerze usługodawcy. Kliknij jedną z wiadomości, którą chcesz przeczytać lub na którą chcesz odpowiedzieć. W oknie wyświetlania zawartości e-maila widzisz polecenie Wprowadź odpowiedź i kliknij przycisk Szybka odpowiedź by ją wysłać.
Krok 5
Postępuj zgodnie ze wskazówką. Kliknij pod poleceniem. Zobaczysz puste pole tekstowe. Wprowadź tekst swojej odpowiedzi. Aby wysłać wiadomość, wystarczy kliknąć przycisk Szybka odpowiedź. Gotowe.
Aplikacje do przenośnej poczty
- i.Scribe – mało popularny, ale funkcjonalny przenośny klient poczty elektronicznej. Aplikacja ma interfejs w języku polskim. Program w wersji darmowej pozwala skonfigurować tylko jedną skrzynkę pocztową. Aplikację możesz pobrać spod adresu www.memecode.com/scribe.php.
- Mozilla Thunderbird – w pełni funkcjonalny program Mozilli (producenta aplikacji Firefox) przeznaczony na urządzenia mobilne. Wersję mobilną obsługuje się w taki sam sposób jak stacjonarną. Program pobierzesz spod adresu www.portableapps.com.