Poczta według Googlea
Konto Gmail ma prawie każdy. Nie wszyscy wiedzą jednak, że ta z pozoru prosta usługa kryje w sobie znacznie więcej przydatnych funkcjonalności niż tylko odbieranie i wysyłanie e-maili.
Wśród darmowych kont pocztowych Gmail nie ma sobie równych. Jest wygodny, łatwy w obsłudze, świetnie radzi sobie z odsiewaniem spamu i obsługą wielu kont. Wyposażono go też w szereg rozwiązań takich jak choćby priorytetyzacja i etykietowanie, które ułatwiają zarządzanie nadchodzącymi wiadomościami. Gmail jest w pełni zintegrowany z innymi usługami Google’a – rozbudowanym Kalendarzem, pojemnym dyskiem w chmurze i serwisem społecznościowym Google+. Czyni to z niego pocztę niemal doskonałą.
Obsługa i personalizacja poczty e-mail
Dostęp do swojej skrzynki pocztowej uzyskasz zaraz po zalogowaniu na konto Google i kliknięciu linka Gmail na górze strony.
Krok 1
W centralnej części okna, znajdziesz listę wszystkich odebranych wiadomości. Powyżej zobaczysz pierwsze znaczące usprawnienie – konfigurowalne karty kategorii Główne, Społeczności i Oferty, do których trafiają nadchodzące e-maile po automatycznym posortowaniu. Na lewym pasku oprócz katalogów (np. Odebranych) widnieje lista etykiet i np. Oznaczone gwiazdką, które pozwalają uporządkować wiadomości.
Krok 2
Każdy e-mail może mieć więcej niż jedną etykietę, dzięki czemu znajdziesz go w każdej z przypisanych w ten sposób kategorii. Etykiety dodasz zarówno podczas wyświetlenia treści wiadomości, jak i przeglądania ich listy. Wystarczy, że zaznaczysz pole obok wybranego e-maila, klikniesz przycisk z ikoną etykiety, po czym z rozwiniętego menu wybierzesz odpowiadające ci etykiety i zatwierdzisz decyzję, naciskając Zastosuj. W każdej chwili możesz też utworzyć własną etykietę, wybierając opcję Utwórz nową.
Krok 3
Dzięki pełnej współpracy Gmaila z innymi usługami Google’a możesz między innymi zapisywać przesłane ci zdjęcia na Dysku bezpośrednio z poziomu otwartej wiadomości – wystarczy kliknąć ikonę widoczną na zdjęciu. Z kolei gdy np. otrzymasz zaproszenie na wydarzenie, nie będziesz musiał otwierać wiadomości, by potwierdzić swój udział. Udostępnione ci wydarzenie zostanie automatycznie zapisane w Kalendarzu.
Krok 4
W każdej chwili możesz urozmaicić domyślny wygląd Gmaila, wykorzystując jeden z dostępnych motywów. Służące do ich wyboru okno wywołasz, rozwijając menu ustawień dostępne w górnym prawym rogu i wybierając z niego opcję Motywy. Kliknięcie dowolnej spośród wyświetlonych tu miniatur włączy podgląd danej tapety na głównym ekranie poczty. Jako motywu możesz też użyć własnego zdjęcia – by je wybrać, kliknij Moje zdjęcia. Do czasu wciśnięcia przycisku Zapisz wszelkie zmiany wyglądu poczty są tymczasowe.
Krok 5
Choć standardowo w Gmailu nie ma okienka podglądu wiadomości, które pozwalałoby na zapoznanie się z treścią e-maila bez jego otwarcia, funkcjonalność tę można włączyć ręcznie, korzystając z zaawansowanych ustawień poczty. Jeżeli chcesz skorzystać z tej możliwości, przejdź do menu Ustawienia, kliknij Ustawienia, a następnie otwórz kartę Laboratorium, odszukaj znajdującą się tu pozycję Okienko podglądu i zmień status na Włącz. Gdy naciśniesz przycisk Zapisz zmiany, w prawym górnym rogu skrzynki odbiorczej pojawi się nowy przycisk. Za jego pomocą możesz przełączać się między standardowym widokiem bez okienka podglądu a układem panelowym, w którym podgląd wiadomości wyświetlany jest obok listy wątków (Podział pionowy) bądź poniżej (Podział poziomy). Warto też zwrócić uwagę na funkcję Cytuj zaznaczony tekst, ułatwiającą wstawianie do odpowiedzi zaznaczonego fragmentu e-maila, a także na dodatek Odpowiedzi bazujące na szablonach, pozwalający na wysyłanie ustandaryzowanych wiadomości. Rozszerzenia stają się aktywne po zaznaczeniu opcji Włącz i zapisaniu zmian za pomocą przycisku na dole strony. Pamiętaj jednak, że wszystkie funkcje dostępne za pośrednictwem Laboratorium Gmail są w fazie eksperymentów i jako takie mogą czasami powodować problemy.
Krok 6
Aby rozpocząć komponowanie nowej wiadomości, użyj przycisku Utwórz. Niewielkie okno wyświetlone w prawym dolnym rogu ekranu pozwoli ci napisać wiadomość, zaadresować ją, dodać załączniki, zdjęcia i linki, a na koniec wysłać list – naciśnij Wyślij. Zwróć uwagę, że możesz w ten sposób tworzyć kilka wiadomości jednocześnie, a powstające wiadomości są stale zapisywane.
Więcej możliwości
Standardowe parametry Gmaila, w tym 15 GB przestrzeni dyskowej i możliwość wysyłania załączników o objętości do 25 MB, są w zupełności wystarczające. Jeśli jednak zacznie kończyć ci się miejsce, będziesz mógł dokupić dodatkowe 100 GB za 2 dol. miesięcznie. Aby obejść ograniczenie wielkości załączników, podczas tworzenia wiadomości kliknij ikonkę Dysk Google. W oknie dialogowym wskaż zapisany wcześniej plik albo prześlij załącznik o dowolnej objętości. Odbiorca otrzyma link, po kliknięciu którego będzie mógł pobrać plik. Gmaila offline, który instaluje się jako aplikacja przeglądarki Google Chrome, można aktywować w Ustawieniach, w zakładce Offline. Ma skromniejsze możliwości niż standardowy klient, ale umożliwia np. napisanie e-maila w samolocie. Po wykryciu połączenia wiadomość zostanie wysłana, a nowe wiadomości i załączniki – pobrane.
Łączenie kont pocztowych
Jeśli posiadasz skrzynki e-mailowe u innych dostawców, możesz podpiąć pięć z nich do Gmaila. Ułatwisz sobie w ten sposób zarządzanie całą korespondencją – będzie ona odtąd spływać do jednej skrzynki odbiorczej.
Krok 1
Aby dodać nowe konto do Gmaila, ponownie wywołaj zaawansowane ustawienia poczty, klikając koło zębate i Ustawienia. Tym razem interesuje cię karta Konta i importowanie, w której należy kliknąć polecenie Dodaj posiadane konto pocztowe POP3.
Krok 2
W wyświetlonym okienku Dodaj należące do Ciebie konto pocztowe wpisz adres e-mail, z którego chcesz odbierać wiadomości, po czym, naciskając Dalej, przejdź do konfiguracji skrzynki. Uzupełnij pola Nazwa użytkownika i Hasło. Jeśli chcesz, by importowana poczta oznaczana była specjalną etykietą, zaznacz pole wyboru Przychodzące wiadomości oznaczaj etykietą. Tak samo zrób w wypadku opcji Pozostaw kopię pobranej wiadomości na serwerze – jej odznaczenie oznacza kasowanie e-maili pobranych z oryginalnego serwera. Nim klikniesz Dodaj konto, upewnij się, że serwer pocztowy, który obsługuje importowane konto, wykorzystuje protokół POP3.
Krok 3
O pomyślnym połączeniu poinformuje cię komunikat Twoje konto pocztowe zostało dodane. Towarzyszyć mu będzie pytanie o możliwość tworzenia wiadomości w Gmailu w taki sposób, by wyglądały na wysyłane z właśnie dodanego konta e-mail. Jeśli zdecydujesz się odpowiedzieć twierdząco, to po naciśnięciu Dalej zostaniesz poproszony dodatkowo o skonfigurowanie wysyłania poczty przez swój serwer SMTP.
Krok 4
Na koniec musisz jeszcze przejść weryfikację z pomocą e-maila wysłanego na twój stary adres. Wystarczy, że klikniesz umieszczony w nim link z potwierdzeniem bądź skorzystasz ze znajdującego się tam kodu. Wpisz go w wyświetlonym oknie i naciśnij Sprawdź.
Jedno konto dla wielu osób
Interesującą funkcją Gmaila jest udostępnianie konta innym użytkownikom. Przydaje się to w sytuacjach, gdy korespondencja jest prowadzona przez grupę roboczą czy małą firmę. W standardowej wersji Gmaila ze skrzynki może korzystać 10 różnych osób. Osoba, która otrzyma uprawnienia dostępu, może odbierać i wysyłać wiadomości, logując się do współdzielonej poczty za pośrednictwem własnego konta użytkownika Google. Uprawnienia współużytkownika są ograniczone do obsługi poczty, więc taka osoba nie może korzystać z czatu albo zmieniać ustawień konta. Narzędzie służące do udostępniania konta innym osobom, które mają Gmaila, znajdziesz w panelu Ustawienia, w zakładce Konta i importowanie. Konfiguracja jest prosta i sprowadza się do wpisania adresu użytkownika, który ma korzystać ze skrzynki – musi to być e-mail w domenie Google.
Szybkie rozmowy na żywo
Gmail to nie tylko poczta, ale i komunikator. Dzięki niemu możesz na żywo prowadzić rozmowy ze znajomymi, w tym także za pomocą kamerki, nie tracąc dostępu do poczty. Obecnie rolę komunikatora pełni Google Hangouts, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przywrócić starą, skromniejszą, ale za to szybszą wersję czatu Google.
Krok 1
Opcje czatu znajdziesz w dolnym lewym rogu ekranu. Naciśnij ikonę z symbolem postaci, aby wyświetlić listę kontaktów i odszukać w bazie użytkowników Google+ znajomych, i zaprosić ich do rozmowy. Dymek pozwala przyjmować oczekujące zaproszenia, przeglądać aktywne czaty oraz wysyłać wiadomości poprzez specjalne okno komunikatora. Ostatni przycisk, Słuchawka, umożliwia nawiązywanie płatnych połączeń telefonicznych.