Podążaj prosto do celu
Poruszanie się samochodem po nieznanym terenie i dotarcie do celu bardzo ułatwia GPS. Nie musi to być gotowy zestaw kupiony w sklepie. Wykorzystując laptop lub palmtop, możesz sobie sam takiego elektronicznego pilota przygotować.
Ceny produktów
Sam palmtop czy notebook nie wystarczy do uruchomienia nawigacji satelitarnej. Poniżej podajemy ceny przykładowych urządzeń, które uczynią z niego w pełni sprawny system nawigacji. Niektóre z tych elementów znacznie ułatwią korzystanie z GPS-u w samochodzie.
Oprogramowanie
– AutoMapa, Polska – 299 zł
– MapaMap, Polska – 299 zł
Odbiorniki GPS
– Pentagram PathFinder Logger P 3106 – 199 zł
– Pentagram PathFinder P 3101 – 159 zł
Mocowanie sprzętu
– Pentagram Gecko – 25 zł
– Uchwyt do palmtopa – od 20 zł
Moduł USB Bluetooth
– 25 zł
Nawigacja satelitarna musi zawierać odbiornik GPS, ale sama mapa może działać na wyspecjalizowanym urządzeniu, notebooku lub palmtopie (PDA). Każde z tych rozwiązań ma i zalety, i wady. Wadą używania notebooka do nawigacji satelitarnej okaże się jego wielkość, problemy z ulokowaniem w wygodnym miejscu w samochodzie, by jednocześnie był dobrze widoczny. Pewnie pojawi się też problem z zasilaniem. Jednak taki rodzaj nawigacji dobrze spełni swoją funkcję, bo mapa wyświetlana na ekranie o przekątnej kilkunastu cali będzie niezwykle czytelna, a procesor komputera szybko wyznaczy trasę.
Dużo wygodniejszy jest palmtop. Jest po prostu mniejszy i poręczniejszy, dzięki czemu łatwiej go umieścić w dobrze widocznym dla kierowcy miejscu. Mimo małych wymiarów palmtop ma wystarczająco duży i czytelny ekran, a także procesor o przyzwoitej wydajności. Dlatego większość gotowych, sprzedawanych w sklepach zestawów do nawigacji to właśnie specjalne palmtopy z odbiornikiem GPS i zainstalowaną mapą.
Niestety, zewnętrzny odbiornik GPS, elektroniczna mapa i ewentualnie zewnętrzny interfejs bluetooth (jeśli w twoim notebooku takiego interfejsu nie ma) wiążą się z dodatkowymi nakładami finansowymi. W efekcie jednak uzyskuje się nawigację z dokładnie takim ekranem, jaki odpowiada użytkownikowi, z najlepszym odbiornikiem GPS (jak nowe odbiorniki z superczułym układem MTK), a także z wybraną mapą. Pokażemy, jak zamontować urządzenia w samochodzie i jak je ze sobą połączyć.
Instalacja mapy w palmtopie z Windows Mobile
Instalacja mapy elektronicznej odbywa się tak samo jak instalacja innych programów. Dlatego nie będziemy opisywać tego procesu, za to zajmiemy się instalacją oprogramowania w palmtopie. W naszym przykładzie posłużyliśmy się palmtopem HP iPAQ 214 Enterprise, jednak na setkach innych urządzeń z mobilną odmianą Windows procedura instalacyjna wygląda dokładnie tak samo. Proces instalacji pokazujemy na przykładzie dwóch najpopularniejszych u nas programów: AutoMapa i MapaMap. Instalację rozpoczyna się na komputerze stacjonarnym, potem rozpakowywane pliki są przenoszone na palmtop.
Instalacja programu AutoMapa
Procedura instalacyjna tej mapy jest dość rozbudowana. Istnieje możliwość instalacji bezpośrednio na palmtopie lub na karcie pamięci umieszczonej w gnieździe palmtopa. W obu wypadkach licencję mapy wiąże się na stałe z urządzeniem (pamięcią), na którym jest instalowana. W naszym przykładzie pakiet instalacyjny jest bardzo duży, gdyż zainstalowaliśmy mapy całej Europy.
Krok 1
Program wymaga sporej ilości miejsca (oczywiście w zależności od wersji), więc w wolnym slocie urządzenia zainstaluj kartę pamięci. Wcześniej z portu usuń zaślepkę. Większość palmtopów jest przystosowana do standardu SecureDigital.
Krok 2
Podłącz kabel komunikacyjny (zwykle USB) do palmtopa i do komputera stacjonarnego. Jeśli licencję programu masz zamiar związać z kartą pamięci, do komputera podłącz czytnik kart pamięci i w odpowiedni slot włóż kartę.
Krok 3
Komputer powinien automatycznie rozpoznać urządzenie podłączone przez port USB, w wyniku czego uruchomi się program Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile. Jeśli będziesz miał problemy z komunikacją, może pomóc zresetowanie palmtopa przez naciśnięcie przycisku na jego bocznej ściance.
Krok 4
Przejdź do katalogu zawierającego instalacyjną wersję programu AutoMapa i dwukrotnie kliknij ikonę programu.
Krok 5
Poczekaj, aż pliki zostaną rozpakowane. W pierwszym otwartym okienku kliknij przycisk Dalej. Służy on do wybrania języka instalacji – domyślnie jest wybrany polski. Upewnij się, że w kolejnym oknie jest zaznaczona opcja Instalacja i kliknij Dalej.
Krok 6
Zaznacz opcję Akceptuję warunki podane w umowie licencyjnej i kliknij przycisk Dalej. Zobaczysz okno z informacjami wspomagającymi proces instalacji. Przeczytaj je i kliknij przycisk OK.
Krok 7
W następnym oknie wybierz metodę instalacji. Jeśli instalujesz bezpośrednio na palmtopie, zaznacz PocketPC/WinMobile/WinCE i kliknij Dalej. Rozpocznie się instalacja.
Krok 8
Gdy na ekranie komputera ujrzysz komunikat (patrz obrazek), kliknij Dalej. Na palmtopie wyświetli się inny komunikat (patrz obrazek). Kliknij Yes, by kontynuować instalację. Podobne komunikaty pojawią się jeszcze kilka razy. Za każdym razem postępuj identycznie.
Krok 9
W kolejnym otwartym oknie wskaż miejsce, na które mają trafić pliki programu oraz pliki map. W naszym przykładzie wybraliśmy zainstalowaną w palmtopie kartę SD. Kliknij Dalej.
Krok 10
W kolejnym oknie zaznacz dodatkowe elementy, które mają być zainstalowane wraz z mapą (głosy, skórki itp.). Gdy zaznaczysz wszystkie potrzebne dodatki, kliknij Dalej. W następnym oknie zaznacz mapy, które mają być zainstalowane, i kliknij Dalej.
Krok 11
Następnie w polu Licencja wpisz numer licencji i zaznacz wariant rejestracji – przypisanie numeru do palmtopa lub do karty pamięci. Kliknij Dalej.
Krok 12
Zaznacz Instalacja całego wybranego obszaru i kliknij Dalej. Rozpocznie się instalowanie plików na palmtopie. W zależności od wariantu mapy operacja może chwilę potrwać.
Krok 13
Pod koniec instalacji na ekranie komputera pojawi się komunikat (patrz obrazek). Kliknij przycisk Dalej, a na palmtopie kliknij Yes. Na zakończenie procesu instalacyjnego kliknij przycisk Zakończ.
Inne funkcje GPS-ów
Zewnętrzne GPS-y mają często dodatkowe funkcje. Testowany egzemplarz Pentagram PathFinder Logger P 3106 pozwala na zapisywanie trasy w wewnętrznej pamięci urządzenia (32 MB). I to bez potrzeby łączenia go z palmtopem lub notebookiem. Można ją później odczytać i przejrzeć, korzystając np. z Google Earth lub Google Map.
Instalacja programu MapaMap
Instalacja MapyMap jest znacznie łatwiejsza i nie wymaga wykonania tak wielu kroków jak w przypadku AutoMapy. Jednak sam proces instalacji jest bardzo do tamtego zbliżony.
Krok 1
Według kroków 1–4 wcześniejszego rozdziału przygotuj palmtop i podłącz go do komputera. Na komputerze stacjonarnym kliknij dwukrotnie ikonę instalatora programu.
Krok 2
W pierwszym oknie wybierz język instalacyjny Polski i kliknij OK. W oknie powitalnym liknij Dalej.
Krok 3
Następnie zaznacz Akceptuję warunki umowy i kliknij przycisk Dalej. W nowym oknie zaznacz dodatkowe komponenty do zainstalowania. W tym i w następnym oknie kliknij Dalej. W kolejnym kliknij Instaluj.
Krok 4
Na ekranie palmtopa zaznacz miejsce docelowe instalacji i kliknij przy Install. Następnie podobne czynności wykonaj na komputerze stacjonarnym. Zaznacz miejsce docelowe jakim jest karta SD umieszczona w palmtopie. Kliknij OK.
Krok 5
Poczekaj, aż wszystkie pliki zostaną przeniesione do pamięci palmtopa, po czym na ekranie palmtopa kliknij ok. Jeśli masz połączenie z internetem, w kolejnych krokach możesz uaktywnić mapy. Jeśli nie masz, będziesz mógł to zrobić na palmtopie. Na komputerze naciśnij Wstecz, a następnie Anuluj. Potem na komputerze kliknij Zakończ.
Konfiguracja i instalacja GPS-u w samochodzie
Kiedy już masz mapę zainstalowaną na palmtopie, pozostaje jego połączenie z odbiornikiem GPS. Przedtem dobrze jest naładować baterie w obu urządzeniach, chyba że będziesz je ładował w samochodzie przez gniazdo zapalniczki. Warto się też zaopatrzyć w mocowanie, np. podkładkę Pentagram Gecko, ułatwiające montaż odbiornika GPS w aucie, a także uchwyt do palmtopa.
Łączenie palmtopa z GPS-em
W celu połączenia odbiornika GPS z palmtopem musisz zdefiniować podstawowe parametry połączenia. W naszym przykładzie opisujemy tryb półautomatyczny, ale możliwe jest także całkowicie manualne zdefiniowanie parametrów komunikacji odbiornika GPS z palmtopem.
Krok 1
Na konsoli samochodu, w pobliżu szyby, przyklej podkładkę Pentagram Gecko. Nie montuj go jednak w miejscu poduszki gazowej. Połóż na niej odbiornik GPS. Pamiętaj, że nie jest to montaż na stałe, jednak odbiornik będzie się stabilnie trzymał deski rozdzielczej, nawet gdy będziesz jeździł po bardzo nierównym terenie.
Krok 2
Do przedniej szyby samochodu przymocuj uchwyt do palmtopa. Włącz GPS, przesuwając włącznik w pozycję NAV lub taką, jak na drugim obrazku.
Krok 3
Uruchom palmtop i dotknij ikonę Bluetooth, by uaktywnić ten interfejs. Ikona zmieni się na zieloną, a na obudowie palmtopa zaświeci się dioda sygnalizująca pracę interfejsu bluetooth.
Krok 4
Kliknij Start i z menu wybierz Settings. W otwartym oknie przejdź do zakładki Connections i kliknij ikonę Bluetooth.
Krok 5
W nowo otwartym oknie kliknij link Bluetooth Manager, a otworzy się okno z urządzeniami dostępnymi w twoim otoczeniu. Kliknij New, a następnie Explore a Bluetooth device.
Krok 6
Po otwarciu nowego okna poczekaj, aż pojawi się w nim ikona odbiornika GPS PENTA-GPS. Kliknij ją. Gdy otworzy się następne okienko, odczekaj chwilę, aż program skomunikuje się z odbiornikiem.
Krok 7
W sekcji Service Selection kliknij SPP Slave, następnie przycisk Next, a potem Finish. Teraz dwukrotnie kliknij ikonę PENTA-GPS: SPP Slave. Pojawi się okno autoryzacji. Wpisz w nim hasło do połączenia palmtopa z GPS-em (z reguły fabryczne hasło GPS-u to 0000 – można je znaleźć w instrukcji urządzenia).
Krok 8
Jeśli połączenie zostanie nawiązane, ikona zmieni się na zieloną. Zamknij okienko, klikając X. Teraz przejdź do konfigurowania mapy.
Konfigurowanie map
Jeszcze przed wyruszeniem w podróż musisz ustawić parametry palmtopa oraz map. W przeciwnym wypadku może cię spotkać niespodzianka, np. nieoczekiwane wyłączenie się nawigacji.
Krok 1
Jeśli chcesz używać mapy, musisz najpierw wyłączyć funkcje oszczędzania energii. W tym celu dwukrotnie kliknij ikonkę baterii. Przejdź do zakładki Advanced.
Krok 2
Odznacz obie opcje, a następnie kliknij OK. Dzięki temu palmtop nie będzie się wyłączał w trakcie korzystania z cyfrowej mapy (szczególnie istotne przy zasilaniu z baterii).
Krok 3
Kliknij ikonę głośniczka. W otwartej chmurce zwiększ poziom głośności do maksimum. Suwakiem zwiększ jasność ekranu, by lepiej widzieć obraz.
Krok 4
Kliknij dwukrotnie ikonę MapaMap. Poczekaj, aż program się uruchomi. Następnie kliknij Menu. Kliknij przycisk GPS.
Krok 5
Teraz kliknij Ustawienia, a następnie przycisk Wykryj GPS. Poczekaj, aż na ekranie ujrzysz komunikat Znaleziono, a następnie kliknij OK.
Krok 6
W przypadku AutoMapy program po uruchomieniu sam automatycznie odnajdzie połączenie z GPS-em, o czym będzie świadczył komunikat Szukam sygnału. Po uzyskaniu połączenia komunikat powinien się zmienić na wykrywam (GPS). Wykorzystane przez nas produkty to tylko przykłady. Na rynku jest wiele palmtopów czy smartfonów o różnej budowie i funkcjach, jest też wiele innych odbiorników GPS, a także różnorodne mapy.