SoftwarePogoda za oknem

    Pogoda za oknem

    Ekran swojego komputera możesz zmienić w wirtualne okno, przez które będziesz mógł obserwować aktualną pogodę oraz sprawdzać prognozę na najbliższy czas. Wystarczy zainstalować nowość darmowy program YoWindow.

    Pogoda za oknem

    Pogoda jest nieprzewidywalna, a prognoza, którą widziałeś w telewizji czy komputerze rano, bywa już w południe nieaktualna. Po zainstalowaniu aplikacji YoWindow możesz jednak na bieżąco obserwować zmiany atmosferyczne bez potrzeby korzystania z serwisów pogodowych. Sposób, w jaki program „podaje” aktualne informacje o pogodzie, jest wyjątkowo przejrzysty, plastyczny i miły dla oka. Wszystko wygląda tak, jakbyś patrzył przez okno. Suwak czasu pozwoli ci na żywo obserwować, w jaki sposób pogoda będzie się zmieniała od rana do wieczora i w ciągu najbliższych dni. Poza tymi przyjemnymi dla oka efektami YoWindow oferuje również wszystkie dane, które są standardowo prezentowane w tradycyjnej prognozie pogody, to znaczy wartości ciśnienia atmosferycznego, prędkości wiatru, wilgotności powietrza, temperatury itp.

    Jak zainstalować i korzystać z programu YoWindow

    Nie musisz być ekspertem, aby szybko zaznajomić się z obsługą programu. Pokazujemy, jak dostosować jego działanie do własnych potrzeb.

    Krok 1

    Po standardowej instalacji uruchom program. Zostaniesz powitany oknem z zapytaniem o wybór lokalizacji. Z pierwszej rozwijanej listy wybierz kraj, natomiast z drugiej miasto, dla którego ma być sprawdzana pogoda. Domyślnie wyświetlane są główne miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców. Aby zobaczyć wszystkie dostępne, zaznacz Wszystkie. Po dokonaniu wyboru zapisz lokalizację, klikając OK, a program rozpocznie swoją pracę.

    Krok 2

    Pod paskiem menu znajdziesz narzędzia, które umożliwiają nawigację. Po lewej stronie widzisz wyświetloną godzinę, dla której obecnie jest prezentowana pogoda (2), a tuż obok znajduje się przycisk, który pozwala na szybki powrót do prognozy na daną chwilę (1). Następne pole to dzień tygodnia oraz miesiąc (3). Strzałki znajdujące się przy tym polu pozwalają na płynne przejścia między kolejnymi dniami, natomiast w wyniku kliknięcia na samym polu nastąpi otwarcie kalendarza.

    Obraz

    Krok 3

    Kolejnym narzędziem jest oś czasu (4). Wystarczy kliknąć i przesuwać po niej kursor (zielona kropka z patyczkiem), aby dowolnie zmieniać godziny, dla których prezentowana jest pogoda. Wszystkie efekty animacji i dane pogodowe zmienią się w czasie rzeczywistym. Po prawej stronie okna znajdują się informacje pogodowe dla wybranego przez ciebie miasta oraz informacja o tym, kiedy ostatni raz była aktualizowana prognoza pogody (5). By ją uaktualnić, wybierz z paska menu Widok, a następnie opcję Aktualizuj pogodę. Po chwili dostaniesz nową porcję informacji.

    Obraz

    Krok 4

    Co jednak zrobić, gdy chcesz sprawdzić pogodę dla więcej niż jednego miejsca? YoWindow umożliwia zdefiniowanie większej liczby miejsc. Aby to zrobić, kliknij przycisk + po prawej stronie okna. Spowoduje to uruchomienie okna wyboru lokalizacji takiego, jak przy pierwszym uruchomieniu programu. Zatem podobnie wybierz kraj oraz miasto i potwierdź wybór, klikając przycisk OK. Od tej chwili wybrane miasto będzie dostępne na rozwijanej liście po kliknięciu nazwy miejscowości po prawej stronie okna.

    Obraz

    Krok 5

    Na koniec zostały do ustawienia pozostałe opcje. Jeśli chcesz, by YoWindow stał się twoim wygaszaczem ekranu, z menu Program wybierz Ustaw YoWindow jako Wygaszacz Ekranu. Teraz przejdź do opcji programu, wybierając analogicznie menu Program, a następnie Opcje. W nowym oknie domyślnie aktywna będzie zakładka Ogólne. Dzięki niej możesz zadecydować o tym, czy program ma być uruchamiany razem z systemem, a także możesz sprawdzić, czy masz aktualną wersję programu – kliknij Sprawdź czy jest nowa wersja.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Teraz przejdź do zakładki Jednostki. Domyślnie powinny być wybrane jednostki metryczne. Jednak jeśli tak nie jest lub preferujesz inne, to z rozwijanego menu wybierz żądany system jednostek. Następnie przejdź do Panel prognozy. Tutaj dostajesz możliwość zmiany liczby miniaturek kolejnych dni oraz opcje włączenia informacji o wietrze.

    Obraz

    Krok 7

    Ostatnich zmian dokonaj w zakładce Wskazania. Część opcji, takich jak: opady, widoczność, pokrywa śnieżna, indeks UV, czy też wschody i zachody słońca, jest domyślne wyłączona. Aby je aktywować, zaznacz je i zapisz zmiany, klikając OK. Na koniec warto dodać, że w zasobniku systemowym istnieje jeszcze przydatny dodatek w formie ikony obecnej temperatury. Po naprowadzeniu na nią kursora dostajesz wszystkie podstawowe informacje o pogodzie.

    Obraz
    Obraz

    Zmiana krajobrazu

    Jeśli nie podoba ci się krajobraz wyświetlany za wirtualnym oknem, możesz go zmienić na jeden z wielu oferowanych przez program YoWindow.

    Krok 1

    Oprócz domyślnego widoku wsi w programie znajdują się również inne krajobrazy. Aby wybrać odpowiedni, rozwiń menu Krajobraz. Jeśli uznasz, że wybór pejzaży jest zbyt mały, z tego samego menu wybierz Kolekcja krajobrazów. Znajdziesz sięna stronie z internetową kolekcją krajobrazów programu YoWindow.

    Obraz

    Krok 2

    Na stronie panuje podział na kraje oraz podział tematyczny. Wybierz interesującą cię kategorię, a zostaniesz do niej przeniesiony. Niestety, większość strony to suchy tekst. Przy wyborze musisz się kierować nazwami poszczególnych krajobrazów. Po kliknięciu obrazu, który ci się podoba, zostaniesz przekierowany na forum programu. Tam zostaną przedstawione informacje na temat wybranego krajobrazu, jego zdjęcie, a w załączniku plik do pobrania.

    Krok 3

    Pobierz i rozpakuj plik. Znajdziesz w nim krajobraz oraz plik YoWindow z rozszerzeniem ywl. Teraz z menu programu wybierz Krajobraz, a następnie Dodaj. Otworzy się nowe okno, w którym musisz podać lokalizację krajobrazu. W tym celu wybierz Przeglądaj i w kolejnym otwartym oknie wskaż pobrany plik z rozszerzeniem ywl, po czym kliknij Otwórz. Po krótkim ładowaniu program będzie już działał z nowo dodanym krajobrazem.

    Obraz

    Jak dodać jako krajobraz samodzielnie wykonane zdjęcie

    Umieszczając w programie własne zdjęcie krajobrazu, pamiętaj, by wybrać fotografię zrobioną w jasny dzień, poziomą, nieprzekraczającą 2880 pikseli oraz by można było łatwo usunąć z niej niebo. Aby dodać zdjęcie, wybierz z paska menu Krajobraz, a następnie Zamień swoje zdjęcie na krajobraz. W pierwszym wyświetlonym oknie kliknij Następny, a w następnym wybierz Przeglądaj i wskaż obraz, który chcesz przerobić. Potwierdź, klikając Otwórz, i wybierz Następny. Teraz wprowadź nazwę folderu, do którego zostanie dodany obraz, i ponownie kliknij Następny. Ostatni krok to wprowadzenie nazwy dla krajobrazu. Cały proces kończysz, klikając Wykonaj. Krajobraz jest poprawnie dodany. Jedyne, co trzeba teraz zrobić, to usunąć z niego niebo. W oknie z tą informacją znajduje się link do folderu ze zdjęciem. Kliknij go, a następnie usuń niebo ze zdjęcia znajdującego się w folderze. Do tego zadania polecamy nasz kurs GIMP-a.

    Wybrane dla Ciebie