InternetPokaż innym, co teraz robisz

    Pokaż innym, co teraz robisz

    Chciałbyś szybko informować swoich przyjaciół, gdzie jesteś, co robisz? Wysyłać zdjęcia, filmy z wyprawy oraz obserwować, co robią i czym dzielą się inni? Załóż mikroblog. Pokazujemy, gdzie i jak to zrobić.

    Pokaż innym, co teraz robisz

    Mikroblogi w polskim internecie

    Jak pokazuje badanie Megapanel PBI/Gemius, zasięg serwisów mikroblogowych wśród polskich internautów przekroczył 7 proc. W czerwcu tego typu witryny odwiedziło 1,2 mln użytkowników.

    Serwisy mikroblogowe to stosunkowo nowy wynalazek, który dotarł do Polski zza oceanu, głównie za sprawą witryny Twitter. Mechanizm skupia w sobie funkcje takich narzędzi, jak komunikator, czat oraz blog. Każdy zarejestrowany użytkownik może dodawać krótkie wiadomości tekstowe, głosowe (także z telefonu komórkowego), zdjęcia oraz wysyłać komunikaty bezpośrednio do innych osób korzystających z witryny. Wymiana treści następuje natychmiastowo, dzięki czemu wszyscy na bieżąco wiedzą, co robią ich znajomi.

    Zaletą serwisu mikroblogowego jest wszechstronność jego wykorzystania, bo tak naprawdę przez witrynę można informować znajomych, zdobywać nowych przyjaciół czy prowadzić popularne obecnie dziennikarstwo obywatelskie. Dzięki możliwości wysyłania treści za pomocą telefonu komórkowego nie trzeba mieć dostępu do komputera, aby zdawać relacje z wielu ciekawych zdarzeń w różnych odległych miejscach. Na Blipie użytkownicy mogli na bieżąco śledzić wyprawy znanych podróżników, np. niewidomego alpinisty Pawła Urbańskiego na Spitsbergen.

    Gdzie lubią mikroblogować Polacy

    Polskim mikroblogiem (zwanym także miniblogiem) jest Blip.pl. Maksymalna długość zamieszczonej w nim notki wynosi 160 znaków (może się zmieścić w jednym SMS-ie). Na łamach witryny swoje mikroblogi prowadzi wiele serwisów internetowych, takich jak chociażby Filmweb.pl, a także popularnych osób, np. Lech Wałęsa. Ciekawą i zdecydowanie najpopularniejszą polską propozycją na krótkie blogi jest serwis Pinger.pl. Witryna przypomina połączenie mikroblogu i serwisu plotkarskiego, ale jak widać po liczbie odwiedzin (patrz ramka Mikroblogi w Polsce), internauci to lubią.

    W serwisie Pinger nie ma ograniczenia liczby znaków oraz można dołączyć do wiadomości plik o maksymalnym rozmiarze 200 MB. Czołówkę polskich miniblogów goni Twitter.com, który bije rekordy popularności poza granicami naszego kraju. W Twitterze liczbę znaków ograniczono do 140. Jeżeli znasz język angielski, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dołączył do społeczności tego serwisu. Główną zaletą Twittera jest niezwykła szybkość reagowania na wydarzenia mające miejsce na całym świecie.

    Strumień informacji w jednym miejscu

    Korzystając z kilku mikroblogów oraz serwisów społecznościowych, fajnie byłoby dodatkowo agregować wszystkie treści w jednym miejscu. Między innymi w tym celu powstał serwis Flaker.pl, który oprócz możliwości zamieszczania własnych treści daje użytkownikowi szansę połączenia konta z innymi serwisami społecznościowymi. Dzięki temu twoją aktywność na łamach kilkudziesięciu witryn twoi znajomi mogą widzieć w jednym miejscu. Jak widać, Flaker pod względem możliwości przypomina popularny Facebook.

    W artykule pokazujemy, jak dołączyć do społeczności Blipa i Pingera oraz dodawać swoje wpisy. Dowiesz się także, jak powiązać wiele swoich aktywności internetowych w jednym serwisie Flaker.

    Mikroblogowanie w serwisie Blip.pl

    Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z miniblogami, skorzystaj z serwisu Blip. Witryna jest w całości po polsku (w odróżnieniu od Twittera) i dość łatwo się z niej korzysta. Pokazujemy, jak założyć konto i zamieszczać w serwisie krótkie informacje.

    Krok 1

    Otwórz stronę www.blip.pl. Kliknij odnośnik Załóż konto. Wypełnij formularz rejestracyjny oraz zaakceptuj regulamin. Kliknij przycisk Wyślij. Musisz aktywować swoje konto. Na adres e-mailowy, który podałeś w trakcie rejestracji, otrzymasz wiadomość. Kliknij odnośnik zawarty w treści wiadomości.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Na wyświetlonej stronie uzupełnij informacje o sobie. Oprócz podania nazwy swojego konta, miasta oraz kraju możesz dodatkowo wgrać dowolne zdjęcie (miniaturkę, awatar) oraz napisać kilka słów o sobie i podać adres swojej strony WWW. Kliknij Dalej.

    Krok 3

    W kolejnym oknie możesz podać swój numer komórki (dzięki temu będzie możliwe wysyłanie wpisów z komórki, SMS-ów, MMS-ów) oraz numer komunikatora, np. GG czy Tlen. Oto nasza przykładowa wizytówka:

    Obraz

    Krok 1

    Skoro masz już swoje konto, możesz zacząć dzielić się treścią z innymi użytkownikami Blipa. Mechanizm umożliwia dodanie maksymalnie 160 znaków oraz dołączenie zdjęcia. Aby rozpocząć dodawanie publicznej wiadomości, wpisz tekst w pole Napisz, co teraz robisz.

    Obraz

    Krok 2

    Jeżeli chcesz dołączyć do tekstu fotografię, kliknij odnośnik załącz fotkę. W wywołanym oknie dialogowym Windows wskaż lokalizację pliku na dysku twardym i wciśnij klawisz [Enter]. Zobaczysz komunikat dodano fotkę. Aby wysłać wiadomość, kliknij Blip.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    W tym samym oknie możesz także wysyłać prywatne wiadomości do obserwowanych znajomych (jak dodawać kontakty, pokazujemy w ramce „Lista obserwowanych w Blipie”). Aby wysłać prywatną wiadomość, wpisujesz ją w tym samym polu co w 1 kroku. Jednak rozpoczynasz od znaku > i nicka osoby, np. pcformat, i dopiero treść.

    Krok 4

    Taka wiadomość będzie widoczna na forum publicznym. Całkiem prywatny komunikat (widoczny tylko dla odbiorcy) wysyłasz, dodając przed nazwą użytkownika jeszcze jeden znak >, np. >>pcformat: Witam.... Niestety w serwisie Blip nie ma ogólnych dyskusji. Oznacza, to, że każdy komentarz, który zostanie umieszczony pod twoim wpisem, widzisz tylko ty. Inni użytkownicy nie mogą rozpocząć wymiany zdań.

    Obraz

    Ustawienia do swoich potrzeb

    Korzystając z Blipa, możesz dopasować kilka funkcji do swoich potrzeb oraz połączyć konto z serwisem Twitter.

    Krok 1

    Aby wejść do panelu konfiguracyjnego, kliknij odnośnik Profil. Na kolejnej podstronie przejdź do zakładki Ustawienia.

    Obraz

    Krok 2

    Teraz w sekcji Wiadomości możesz uaktywnić opcje ignorowania wiadomości od osób nieznajomych Ignoruj wiadomości od osób, których nie obserwujesz oraz wyłączyć funkcję zaczepek Nie zezwalaj na szturchanie.

    Obraz

    Krok 3

    Przydatną opcją jest także ukrywanie twojego zdjęcia profilowego (awataru) przed osobami spoza listy kontaktów. W tym celu zaznacz pole obok Ukryj mój awatar.

    Obraz

    Krok 4

    Jeżeli korzystasz z serwisu Twitter i chcesz połączyć swoje konto Blip (wiadomości z Twittera będą pojawiać się na Blipie), kliknij w sekcji Twitter odnośnik aktywuj.

    Obraz

    Krok 5

    Zobaczysz informację, że Twitter nie został jeszcze skonfigurowany, kliknij odnośnik przez Twittera. Na stronie logowania serwisu Twitter wpisz swoją nazwę użytkownika oraz hasło i kliknij Allow.

    Obraz
    Obraz

    Lista obserwowanych w Blipie

    W serwisie możesz dodawać innych użytkowników do listy obserwowanych. Dzięki temu będziesz widział aktywność danej osoby.

    Krok 1

    Będąc zalogowanym w serwisie Blip, musisz przejść do tzw. kokpitu osoby, którą chcesz dodać do obserwowanych. W tym celu kliknij nazwę użytkownika lub jego awatar (zdjęcie obok nazwy).

    Krok 2

    Na ekranie zobaczysz profil użytkownika. Wystarczy kliknąć przycisk Dodaj do obserwowanych. Osoba, którą dodałeś, znajdzie się na twojej liście obserwowanych. Po zalogowaniu się będziesz także widział wiadomości wysyłane przez danego użytkownika.

    Obraz

    Facebook na Flakerze

    Konto na popularnym Facebooku możesz połączyć z profilem na Flakerze. Niestety w trakcie pisania artykułu opcja nie była dostępna. Taki stan rzeczy był związany z wprowadzonymi w Facebooku zmianami, których Flaker jeszcze nie uwzględniał.

    Korzystanie z serwisu Flaker.pl

    Serwis Flaker to dość specyficzne narzędzie. Można powiedzieć, że momentami nawet nieintuicyjne. Jednak po zapoznaniu się z mechanizmem działania witryny oraz dłuższym pobycie na stronie użytkownik zaczyna dostrzegać funkcjonalność serwisu. Flaker pozwala dodawać własną treść (jak na Blipie czy Facebooku) oraz pobierać strumienie informacyjne z innych serwisów. Pokazujemy, jak dołączyć do społeczności Flakera, dodać wpis oraz agregować treści z innych witryn.

    Możliwości serwisu Flaker

    Zanim zarejestrujesz się w serwisie Flaker, dowiedz się, co zyskasz dzięki witrynie.

    • Agregowanie (zbieranie) swojej aktywności internetowej w jednym miejscu. Popularnie nazywa się to lifestreaming. Dzięki tej funkcji pod Flakera możesz podpiąć takie serwisy, jak Nasza-klasa, Wykop, Flickr, Blogi czy Allegro. Wszystkie czynności, jakie wykonujesz w tych serwisach, będą trafiały na Flakera.
    • Oprócz centralizowania swojej aktywności możesz także blogować bezpośrednio za pomocą mechanizmu Flakera. Maksymalna liczba znaków wynosi 1000 (to więcej niż na Blipie czy Twitterze). Możesz dodać także zdjęcie.
    • System komentarzy i ocen wpisów innych użytkowników. Rankingi flakujących, dzięki którym najaktywniejsi i najczęściej czytani są widoczni dla innych gości serwisu.
    • Wiele kanałów dostępu: strona WWW, GG, Jabber, SMS i MMS, e-mail, skryptozakładki, rozszerzenia dla przeglądarek, klienty, API.
    • Promowanie witryn w serwisie. Wpisy z własnej strony mogą być widoczne w profilu na Flakerze. Umieszczanie reklam AdTaily na Flakerze czy zamawianie reklam in-flak.

    Krok 1

    Otwórz stronę www.flaker.pl. Odszukaj odnośnik zarejestruj się. Wypełnij prosty formularz rejestracyjny: wpisz nazwę użytkownika, hasło oraz adres e-mailowy. Następnie kliknij przycisk akceptuję regulamin i z dumą zakładam konto.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W kolejnym oknie możesz wgrać swoje zdjęcie (awatar), które będzie widoczne obok nazwy konta. W tym celu kliknij przycisk Wybierz... i wskaż fotografię na dysku twardym. Resztę pól wypełnij według własnego uznania. Kliknij przycisk Zapisz i przejdź dalej.

    Obraz

    Krok 3

    Na koniec możesz wpisać swoje zainteresowania lub pominąć ten krok, klikając pominąć. W serwisie Flaker możesz już w tej chwili dodać osoby, których twórczość chcesz obserwować. Witryna zaproponuje najpopularniejszych użytkowników o podobnych do twoich zainteresowaniach: Jeżeli chcesz pominąć ten krok, kliknij odnośnik pominąć. Rejestracja została zakończona. Możesz przejść do kolejnego warsztatu, w którym pokażemy, jak korzystać z mechanizmu Flaker.

    Obraz

    Do czego służy Traker na Flakerze

    Korzystając z Flakera, zetkniesz się z Trakerem. Administratorzy, którzy zamieścili go na swojej stronie, umożliwiają użytkownikom Flakera informowanie innych o stronach, które odwiedzili. Użytkownik Flakera, wchodząc na taką stronę, zobaczy okno z propozycją oznajmienia innym swojej obecności na danej witrynie. Jeśli zaakceptuje komunikat, informacja o odwiedzinach wyświetli się na Flakerze.

    Korzystanie z Flakera

    Już od pierwszej wizyty w serwisie Flaker widać, że jest on o wiele bardziej zaawansowanym narzędziem niż opisywany wcześniej Blip. Witryna oferuje zdecydowanie więcej funkcji, które nie zawsze są od razu zrozumiałe oraz intuicyjne dla początkującego użytkownika. Przedstawimy podstawowe czynności, jakie możesz wykonywać na łamach witryny.

    Krok 1

    Wysyłanie wiadomości jest czynnością prostą. Wystarczy wpisać treść w polewrzuć coś ciekawego na flakera!. Maksymalny rozmiar wiadomości to 1000 znaków. Do komunikatu możesz dołączyć zdjęcie. Wystarczy kliknąć odnośnik dodaj zdjęcia i wskazać pliki na dysku twardym. Całą wiadomość zatwierdzasz przyciskiem Gotowe.

    Obraz

    Krok 2

    Na Flakera możesz wrzucać treść bezpośrednio z komunikatora internetowego Gadu-Gadu. W tym celu wystarczy kliknąć opcje i przejść do sekcji Kanały dostępu. Teraz dodaj do swojej listy kontaktów numer 88607 i wyślij jako wiadomość ciąg znaków, który znajdziesz na stronie Flakera.

    Obraz

    Krok 3

    Po chwili otrzymasz wiadomość zwrotną wraz z instrukcją. Wykonaj czynności opisane w treści komunikatu. Od tej chwili będziesz mógł dodawać informacje wprost z okna swojego komunikatora internetowego.

    Integrowanie serwisów z Flakerem

    Aby gromadzić na Flakerze swoją działalność w innych serwisach, musisz je powiązać ze swoim kontem. Pokażemy, jak połączyć swój profil z kontem stworzonym w poprzednim warsztacie na Blipie.

    Krok 1

    Będąc zalogowanym w serwisie Flaker, kliknij odnośnik opcje, a następnie Dodaj/edytuj serwisy. Poniżej wyświetli się lista witryn, z których Flaker może pobierać dane. Dzięki temu treści pisane przez ciebie w tych serwisach będą widoczne również na Flakerze.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij odnośnik dodaj do Flakera przy serwisie, z którego chcesz agregować swoją aktywność. W naszym przykładzie będzie to Blip. W wyświetlonym polu wpisz swoją nazwę użytkownika z danego serwisu i kliknij dodaj.

    Obraz

    Krok 3

    Od tej chwili twoje notatki z mikroblogu Blip będą automatycznie widoczne także na Flakerze. Możesz wypróbować działanie narzędzia. W podobny sposób możesz zintegrować konto z innego serwisu, np. Pinger. Pamiętaj, że Flaker potrzebuje czasu, aby zaimportować treści z innych serwisów. Czasami trwa to 15 min, a czasami ponad godzinę.

    Zakładanie konta blogowego w serwisie Pinger.pl

    Bardzo popularny w Polsce serwis Pinger.pl można z powodzeniem nazwać najbardziej rozrywkowym serwisem mikroblogerskim. Jest kolorowy i bardzo zróżnicowany pod względem zamieszczanych w nim treści. Korzystają z niego zarówno starsi, jak i bardzo młodzi użytkownicy internetu. Treść można zamieszczać za pomocą strony WWW, telefonu komórkowego oraz komunikatora Tlen.

    Krok 1

    Otwórz stronę www.pinger.pl. Zanim zaczniesz korzystać z serwisu, musisz zarejestrować swoje konto. W tym celu kliknij odnośnik Załóż miniblog. Następnie wypełnij prosty formularz rejestracyjny.

    Obraz

    Krok 2

    Wpisz swoje dane oraz adres e-mailowy. Możesz także od razu wgrać swój awatar (zdjęcie wizytówkowe). Jeżeli chcesz to zrobić, kliknij Przeglądaj... i wybierz z dysku twardego plik z grafiką. Kliknij przycisk Zarejestruj.

    Obraz

    Krok 3

    Na ekranie zobaczysz komunikat o pomyślnym założeniu konta oraz swój adres WWW miniblogu. Odbierz pocztę i kliknij odnośnik zawarty w treści wiadomości. Jest to wymagane do aktywacji konta. Po tej czynności możesz zalogować się na swój profil.

    Obraz

    Krok 4

    Możesz rozpocząć blogowanie. Aby dodać treść, kliknij odnośnik Mój miniblog. Samo edytowanie wiadomości odbywa się podobnie jak w innych tego typu witrynach (można dodać tytuł, tagi i pliki). Warto jednak zwrócić uwagę na listę Dostęp, dzięki której masz możliwość zadecydowania, czy dany wpis ma być widoczny dla wszystkich, tylko dla znajomych czy być całkiem prywatny.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie