InternetPoleć ciekawą stronę

    Poleć ciekawą stronę

    Z ogromnych zasobów internetu wybieramy dla Was to, co najciekawsze. Witryny, które szczególnie przypadły do gustu redakcji, oznaczyliśmy kolorem czerwonym. Odwiedzane przez ekspertów niebieskim. Zielony kolor przeznaczyliśmy dla stron, które polecili i opisali czytelnicy PC Formatu.

    Poleć ciekawą stronę

    Natalia Hatalska
    Autorka blogu http://hatalska.com nagrodzonego tytułem Blog Roku w kategorii Profesjonalne oraz Wyróżnieniem Głównym w konkursie Blog Roku 2009 organizowanym przez Onet.

    Lubię czytać dobre blogi

    Każdy dzień zaczynam od tzw. prasówki, choć to chyba niewłaściwe określenie, bo prasy drukowanej nie czytam od dawna.

    Niezbędne w mojej pracy

    Startuję od newsletterów branżowych, mam ich zasubskrybowanych około dziesięciu, ale dokładniej czytam te z www.wirtualnemedia.pl (szybki przegląd tego, co dzieje się na rynku) oraz www.mediamikser.pl (głównie dla sekcji Baza Wiedzy, gdzie prezentowane są badania, dane rynkowe i raporty specjalne). Natomiast stroną WWW, którą odpalam jako pierwszą, jest http://blog.mediafun.pl – subiektywnie i luźno o szeroko pojętej komunikacji, a ponadto – w przypadku niektórych tematów – Maciej (Budzich, autor blogu – przyp. red.) wyprzedza tzw. regularne redakcje. Dodatkowo na blogu Mediafun jest też bardzo przydatny dział, w którym zamieszczany jest przegląd tego, o czym pisze polska blogosfera.

    Jeśli mowa o blogach, to przyznaję, że regularnie odwiedzam ich około 40, zarówno polsko-, jak i anglojęzycznych. Z polskich, oprócz Mediafuna, polecam przede wszystkim http://ja.rafi.pl – bezkompromisowe, odważne spojrzenie na to, co dzieje się w branży mediowo-marketingowej, z zagranicznych – www.directdaily.com oraz www.blissblog.de, bo piszą głównie o szczególnie interesujących mnie niestandardowych formach reklamy. Codziennie sprawdzam też, co pisze www.emarketer.com (bo podaje ciekawe i aktualne dane rynkowe wyłącznie w formie wykresów) oraz www.warc.com i www.adage.com – publikujące informacje marketingowe z całego świata.

    Społeczności

    Obraz

    Swoistą formą prasówki jest dla mnie również Facebook (http://facebook.com), gdzie na tablicy pojawiają się najróżniejsze informacje ogólnospołeczne – od polityki zaczynając, a na kulturze kończąc. Jeśli chodzi o media społecznościowe, to korzystam też z Blipa (http://blip.pl), choć przyznaję jednak, że nieco mniej intensywnie.

    W wolnym czasie

    W wolnym czasie odwiedzam blogi autorek scenariusza filmu Lejdis – Haniuty (http://haniuta.blog.pl) oraz Barbarelli (http://barbarella.blog.pl). Kiedy czytam te blogi, mam wrażenie, jakbym czytała którąś z książek Fannie Flagg (tej od „Smażonych, zielonych pomidorów”), tyle że w odcinkach i w odniesieniu do polskich realiów. Uzależniona jestem też od http://amazon.com, gdzie nieustannie zamawiam nowe książki i płyty. Często bywam także, i to nie tylko w okresie urlopowym, na www.tripadvisor.com, gdzie szukam fajnych miejsc do spędzania wakacji. Od kiedy mam kota, stałam się wielką fanką http://icanhascheezburger.com – strony ze śmiesznymi zdjęciami kotów. Fantastycznie działa na poprawę humoru.

    Branżowe także dla przyjemności

    Obraz

    Regularnie wchodzę też na strony American Psychological Association (www.apa.org), bo można tu znaleźć ciekawe artykuły z zakresu psychologii oraz na blog Henry’ego Jenkinsa, profesora MIT, (Massachusetts Institute of Technology, Cambridge – przyp. red.), www.henryjenkins.org. Co ważne, to blog z kategorii tych, które można policzyć na palcach jednej ręki – wpisy są długie, nowatorskie, absolutnie wyczerpujące temat, zawsze aktualne i fantastycznie łączą teorię z praktyką. W Polsce podobny styl pisania (choć ze skrzywieniem w stronę filozofii) – ma Marek Staniszewski http://staniszewskimarek.blogspot.com. Jeden i drugi blog gorąco polecam, przy czym dodam, że najlepiej czyta się te blogi w weekendy – kiedy człowiek ma wolny umysł i więcej czasu – stąd też, mimo że branżowe, znalazły się właśnie w sekcji „w wolnym czasie” :).

    Polscy internauci na pomoc

    Obraz

    www.podajdalej.pl
    Redakcja poleca
    Nowy projekt twórców takich witryn, jak Chomikuj.pl i AutoBackup.pl. Tym razem serwis ma za zadanie umożliwić niesienie wzajemnej pomocy przez polskich internautów. Jedni użytkownicy Podajdalej.pl zadają pytania, natomiast inni udzielają odpowiedzi, oczywiście jeżeli ją znają. W polskiej sieci istnieją już tego typu strony (np. Pytamy.pl, Odpowiedz.pl). Nowością w Podajdalej.pl są rozbudowane funkcje obejmujące m.in. specjalistycznego klienta w formie aplikacji, możliwość wysyłania pytań za pomocą SMS-a, różnego rodzaju rankingi, poradniki, grupy oraz czaty.
    Paweł Bijata, redaktor działu Internet

    Zostań politykiem

    Obraz

    www.politika.pl
    Strona czytelnika
    Politika to internetowa gra typu MMOG, w której wcielasz się w polityka i wpływasz na rozwój kraju. Po rejestracji wybierasz imię i nazwisko swojego bohatera, ustalasz okręg wyborczy i kreujesz swój światopogląd. Każdy profil gracza cechuje się kondycją, doświadczeniem, inteligencją i charyzmą. Na start otrzymujesz gotówkę w walucie PLZ, którą możesz wykorzystać np. na giełdzie lub… wręczając łapówki innym obywatelom. Przy dobrym rozeznaniu gospodarczym masz możliwość zarobienia wirtualnej fortuny. W rywalizacji z innymi użytkownikami walczysz o kolejne szczeble kariery zawodowej, a jeżeli ci się poszczęści, zostaniesz nawet premierem lub prezydentem. Każda pełna rozgrywka trwa 12 tygodni, a na najlepszych graczy czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.
    Nadesłał Andrzej W., 45-letni czytelnik PC Formatu

    Zaopiekuj się Animilkiem

    Obraz

    www.animili.pl
    Strona czytelnika
    Animili to propozycja raczej dla najmłodszych internautów. Na łamach witryny każdy użytkownik może się opiekować swoim wirtualnym zwierzakiem. Aby Animilek był szczęśliwy, należy go m.in. karmić, wyprowadzać na spacer oraz dbać o jego zdrowie. Do tego ostatniego służy lecznica. Ciekawym pomysłem jest także dział z ogłoszeniami adopcji Animilków, dzięki czemu wirtualny podopieczny może znaleźć innego właściciela.
    Nadesłał Krzysztof z Warszawy, ojciec 9-letniej Oli

    Wyszuka usługi w okolicy

    Obraz

    www.pstro.pl
    Strona czytelnika
    Stosunkowo nowa wyszukiwarka lokalna. Serwis ma za zadanie pomóc odszukać firmy usługowe, sklepy oraz inne instytucje. Co najważniejsze, mechanizm skupia się na wyświetlaniu wyników z najbliższej okolicy (miasto, dzielnica). Na łamach witryny użytkownicy mają możliwość umieszczania opinii i komentarzy o danym podmiocie. Zaletą strony są intuicyjne i funkcjonalne narzędzia do segregowania i wyszukiwania ofert oraz bardzo dobra nawigacja.
    Nadesłał Artur z Warszawy

    Rowerem po Warszawie

    Obraz

    www.rpw.nk6.pl
    Strona czytelnika
    Jest wiosna, czas na rower. Tym razem polecamy nową witrynę dla warszawiaków, którzy poszukują ciekawych tras rowerowych oraz chcą pogadać z innymi miłośnikami dwóch kółek. Na łamach strony czytelnik znajdzie także aktualne zdjęcia wielu ścieżek rowerowych, dzięki czemu, nie wychodząc z domu, może się przekonać, jaki jest ich obecny stan.
    Nadesłał Łukasz z Warszawy, czytelnik PC Formatu

    Wszystko o Androidzie

    Obraz

    www.android.com.pl
    Redakcja poleca
    Portal traktujący o wszystkim, co związane z darmową platformą Android (do telefonów komórkowych). Na stronie znajdziemy nowości, artykuły, gry oraz testy najnowszych telefonów. Na uwagę zasługuje też popularne forum, gdzie użytkownicy serwisu mogą dyskutować w kilkunastu działach tematycznych, także poświęconych poszczególnym modelom.
    Maciej Płochocki, redaktor działu Telekomunikacja

    Przegląd promocji sklepów

    www.promocyjnegazetki.pl
    Redakcja poleca
    Zazwyczaj ich nie chcemy. Mowa o reklamowych gazetkach upychanych w naszych skrzynkach. Ta niezamawiana forma reklamy często nie trafia w nasze zainteresowania, potrzeby i ulubione sklepy. Dlatego powstał serwis Promocyjne Gazetki. Dzięki stronie możemy bezpośrednio przed wyjściem do centrum handlowego zerknąć, jakie są w nim aktualne promocje, a co najważniejsze, informacje nie zalegają w naszej skrzynce.
    Paweł Bijata, redaktor działu Internet

    Wybrane dla Ciebie