Poleć swoją stronę
Z ogromnych zasobów internetu wybieramy dla Was to, co najciekawsze. Witryny, które szczególnie przypadły do gustu redakcji, oznaczyliśmy kolorem czerwonym. Odwiedzane przez ekspertów niebieskim. Zielony kolor przeznaczyliśmy dla stron, które polecili i opisali czytelnicy PC Formatu.
Ultima Online nadal grywalna
Strona czytelnika
www.uo-cl.com
Ultima Online, czyli królowa gier MMORPG, doczekała się kolejnego rozszerzenia. Nową wersję Stygian Absys można wypróbować za darmo przez 14 dni. W tym celu należy wejść na www.uoherald.com. Przy okazji przypominamy adres jednego z najstarszych polskich bezpłatnych serwerów do prowadzenia rozgrywki w rozległej i fantastycznej krainie Sosarii. Na serwerze Clair`s Lair Resurrection obowiązuje starszy dodatek Ultima Online Mondain`s Legacy. Jak zainstalować grę, założyć konto i rozpocząć rozgrywkę, dowiesz się z działu Instalacja gry. W godzinach wieczornych świat magii i miecza przemierza nawet 140 graczy jednocześnie, to sporo jak na polskie realia. Ultima Online, a co za tym idzie, proponowany serwer, ma jeden minus – wciąga na długie godziny, dni, a nawet tygodnie.
Nadesłał: Karol Z. z Łodzi, 21-letni student Uniwersytetu Medycznego
Posłuchaj muzyki za darmo
Redakcja poleca
www.extrememusic.com
Solidna biblioteka muzyczna stworzona przez grupę artystów zajmujących się zawodowo produkcją muzyki w różnych stylach. Na łamach witryny znajdziemy utwory praktycznie we wszystkich możliwych gatunkach, zaczynając od wyrafinowanego techno, poprzez jazz, beat, metal, czy też folk, a nawet muzykę klasyczną stylizowaną według własnych pomysłów. Wszystkie zamieszczone utwory możemy odsłuchać za darmo. Dodatkowo w serwisie znajduje się sporo wideoklipów reklamowych na najwyższym światowym poziomie, trailery filmów opracowane przez ludzi zrzeszonych pod egidą Extrememusic.com. Warto wspomnieć, że strona ma przyjemną szatę graficzną oraz jest ciekawie skonstruowana. W połączeniu z zawartością powoduje to, że nawet podczas pierwszej wizyty można dać się wciągnąć na kilka godzin.
Paweł Bijata, redaktor działu Internet
Solidny blog IT
Redakcja poleca
www.antyweb.pl
Zdecydowanie jeden z najlepszych polskich blogów traktujących o wydarzeniach w polskim i światowym internecie. Antyweb ma dwa podstawowe plusy – ciekawa informacja i często dobry komentarz, z którym (jak to na blogu bywa), możemy się zgadzać lub nie. Miejsce na nasz punkt widzenia autor zostawia w komentarzach. Pod każdym opublikowanym newsem można swobodnie podyskutować. Antyweb to także dość bogate kompendium wiedzy na temat startupów, informacje o nowych (według autora godnych uwagi) pomysłach często goszczą na głównej stronie serwisu.
Paweł Bijata, redaktor działu Internet
Trenuj z komputerem
Strona czytelnika
www.etreningi.pl
Coraz więcej tradycyjnie wykonywanych czynności ma swoje „e” odpowiedniki. Tym razem polecamy witrynę eTreningi, która promuje aktywny tryb życia. Na łamach witryny znajdziemy nagrania wideo z wielu dyscyplin sportowych. Daje to możliwość trenowania przed monitorem zgodnie ze wskazówkami ekspertów wyświetlanymi na ekranie. Pomysłów jest sporo. W przerwach można poczytać ciekawe artykuły o zdrowym odżywianiu, interesujących sportach, metodach na treningi. Materiały dostępne są w sekcji Czytelnia. Ponadto każdy użytkownik może podzielić się swoim klipem, dodając wideo w dziale Pokaż, co potrafisz.
Nadesłała: Kamila D. z Warszawy, 19-letnia studentka Politechniki
Dobre filmy w jakości HD
Strona czytelnika
www.dokumentalne.pl
Możemy tu obejrzeć ponad 400 filmów z kanałów National Geographic HD oraz Discovery HD. Strona skupia najciekawsze wideo z portali typu YouTube. Często są to całe serie, jak np. Szkoła przetrwania czy Megafabryki. Większość filmów ma tłumaczenie lektora w języku polskim. Najlepiej oceniane tytuły promowane są na stronie głównej serwisu.
Nadesłał: Adam P. ze Szczecina, 15-letni miłośnik filmów przyrodniczych
Odwiedź porzucone miejsca
Strona czytelnika
www.opuszczone.com
Razem z witryną Opuszczone.com internauta wybiera się w kilkadziesiąt niezwykłych miejsc na terenie Polski oraz poza jej granicami. Wszystkie lokalizacje zgromadzone w serwisie mają jedną wspólną cechę, zostały opuszczone. W serwisie zgromadzono setki zdjęć z zapomnianych kościołów, fabryk, lotnisk czy całych miast, jak Kłomino. Doskonały pomysł, duża wartość poznawcza i dobre zdjęcia.
Nadesłał: Kazimierz D. z Katowic, 45-letni fotograf amator
Pomóż zagubionemu robotowi
Redakcja poleca
www.machinarium.net
Strona rewelacyjnej gry, która wyszła ze studia naszych czeskich sąsiadów. Dwuwymiarowa przygodówka charakteryzuje się niesamowitym klimatem i bardzo oryginalną szatą graficzną. Na prezentowanej stronie autorzy udostępnili za darmo trzy plansze. Aby rozpocząć rozgrywkę, wystarczy zwykła przeglądarka WWW. Naprawdę warto! Co prawda to tylko 10–30 minut zabawy zależnie od umiejętności rozwiązywania zagadek. Uwaga! Metalowy świat Machinarium i przygody głównego bohatera mogą wciągnąć. Pełna wersja, którą można zakupić przez internet, kosztuje 20 dolarów.
Paweł Bijata, redaktor działu Internet
Technologie przyszłości
Redakcja poleca
www.gadzetomania.pl
Chcesz być na czasie? Lubisz gadżety i nowinki technologiczne? Jeżeli tak, to prezentowany blog jest adresowany właśnie do ciebie. Na łamach witryny codziennie pojawiają się ciekawe informacje o najnowszych urządzeniach, technologiach przyszłości czy oryginalnych i mało spotykanych przedmiotach. Jeżeli prezentowany gadżet jest dostępny w sklepach, autorzy podają jego cenę oraz adres, pod którym można go nabyć. W sprawnym poruszaniu się po archiwum wpisów pomaga podział na kilkadziesiąt kategorii.
Poleca: Mateusz Nosel, student informatyki, współpracownik PC Formatu
Żegluję w globalnej sieci
Krzysztof Szalwa
Członek zarządu GG Network S.A. Współtworzy popularne Gadu-Gadu od początku jego powstania w 2000 roku. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Miłośnik żeglarstwa, pasjonat nowych technologii.
Lubię wiedzieć, co się dzieje w świecie IT, dlatego w mojej codziennej lekturze uwzględniam witrynę TechCrunch.com. To pigułka wiedzy o rynku, na którym działam. Z polskich serwisów branżowych, które pozwalają orientować się w bieżących wydarzeniach, cenię głównie di.com.pl (Dziennik Internautów), internetstandard.pl oraz wirtualnemedia.pl. Moim zdaniem to pewne i obiektywne źródła wiedzy.
Informacje z kraju i ze świata
Tutaj raczej nie będę oryginalny, gdy powiem, że wydarzenia spoza świata IT znajduję przez Google. To solidne narzędzie, jeden rzut oka i mam wstępny obraz sytuacji. Jeżeli potrzebuję i uznam to za konieczne, drążę dany temat dalej już za pomocą innych serwisów oraz wydawnictw. Razem z Windows startuje także mój komunikator. Nowa wersja GG 10 pozwala mi zerknąć na zakładkę informacyjną z portalu gadu-gadu.pl.
Portale społecznościowe
Często zaglądam na blip.pl. Przekonałem się, że serwis mikroblogowy to doskonałe uzupełnienie najważniejszych wiadomości agregowanych w jednym miejscu. To także nowa jakość w zakresie komunikacji w społecznościach. Trudno dzisiaj przewidzieć zmiany, jakie przyniesie. Jednak skala Twittera pokazuje, że to nie tylko sezonowa moda.
W wolnym czasie
Najwięcej mam go na urlopie, a z racji mojej pasji żeglowania wertuję zasoby windguru.com i booking.com. Ten pierwszy jest bardzo przydatny dla żeglarza, a drugi do planowania podróży. Zanim wybiorę się gdzieś z rodziną, zaglądam do tych serwisów i żegluję najpierw w sieci.
Najlepiej wspominam
Zastanawiam się nad przyczynami odejścia w niebyt lub zmiany tak popularnych kiedyś serwisów, jak np. Ahoj czy Poland.com. Ten pierwszy, z dużym potencjałem rozwoju, zniknął z polskiej sieci, a drugi jest dzisiaj miejscem na rezerwacje hoteli, źródłem informacji o tym, co np. dzieje się w polskiej kulturze. Większość portali i serwisów, które rozwijały się z polskim internetem i kształtowały go, jest obecna do dzisiaj. Myślę, że to dobry znak.