Pomoce naukowe
Wrzesień dla wielu osób oznacza start nowego roku szkolnego, dlatego w tym wydaniu naszego magazynu nie mogło zabraknąć zestawu darmowych aplikacji, które zamienią peceta w inteligentną pomoc naukową.
Nauka astronomii
Ogromna baza gwiazd zaimplementowana w Stellarium pozwala tej aplikacji na wyjątkowo wierną wizualizację nieboskłonu. Domyślnie jest tu dostępnych ponad 600 tysięcy obiektów, ale dzięki dodatkowym bibliotekom liczbę tę można jeszcze powiększyć aż do niemal 210 milionów. Co ciekawe, możliwe jest także wybranie dokładnego miejsca i czasu, z którego mają być prowadzone obserwacje. Dodatkowo nastawione na realizm Stellarium potrafi symulować ziemską atmosferę, wschody i zachody Słońca, a nawet spadające gwiazdy czy supernowe. Podczas obserwacji przydaje się pełna kontrola nad wirtualnym teleskopem z możliwością przybliżenia oraz efektem rybiego oka. Uwaga! W folderze znajdują się dwie wersje aplikacji, 32- i 64-bitowa!
Systemy: Windows 7/8/10
Adres: http://stellarium.sourceforge.net
Programy chemiczne
CHX to pakiet praktycznych narzędzi przeznaczonych w szczególności dla bardziej zaawansowanych pasjonatów chemii. Pozwala on m.in. na rozpisywanie równań spalania oraz konfiguracji elektronowych, wyznaczanie w pierwiastku liczby elektronów i stopnia utlenienia, rysowanie dwuwymiarowych wykresów orbitali, wyznaczanie kątów w układzie współrzędnych czy też dokonywanie replikacji, transkrypcji i translacji kodu genetycznego. Może i wszystko to brzmi dość skomplikowanie, ale dla praktykujących chemików pakiet ten będzie z pewnością niezastąpiony.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Wirtualny układ okresowy
Nie da się uczyć chemii bez znajomości układu okresowego pierwiastków. Przyda się więc Tablica Mendelejewa, jego komputerowa, nieco bardziej rozszerzona wersja. Oprócz typowego podziału pierwiastków znalazły się tu także dodatkowe informacje o każdym z nich – od roku odkrycia, poprzez temperaturę wrzenia i topnienia, aż po promień atomu. Miłym dodatkiem jest również tabela rozpuszczalności.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Prezentacja praw fizyki
Za pomocą Algodoo można z łatwością stworzyć wizualną prezentację działania przeróżnych mechanizmów oraz zasad rządzących fizyką. Duża baza elementów i obiektów pozwala przykładowo na zestawienie ze sobą kół zębatych, przekładni, sprężyn, oświetlonego pryzmatu czy pojemników z cieczą. Uruchomiona później symulacja przedstawia zarówno ruch, jak i odpowiednie wektory i wartości fizyczne. Gotowe prezentacje mogą być wykorzystywane do wizualizacji poszczególnych konceptów naukowych.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: www.algodoo.com
Szybka nauka słówek
Choć Interlex nie oferuje ani szczególnie rozbudowanej funkcjonalności ani przyjemnego dla oka interfejsu, to jednak potrafi zaskoczyć efektywnością. Posiadając kilkanaście wbudowanych słowników wielu języków obcych, program ten zawiera naprawdę olbrzymią bazę słówek. Wystarczy wybrać jeden z języków i uruchomić test sprawdzający wiedzę użytkownika. Program podaje słówko, do którego trzeba dopisać właściwe tłumaczenie.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Słownik i tłumacz
Lingoes może okazać się niezastąpiony w przypadku konieczności szybkiego przetłumaczenia tekstu z jednego języka na drugi. Wykorzystuje do tego już istniejące usługi takie jak Google Translate, LingvoBit czy Click2 Translate. Poza tym znajdują się w nim rozbudowane słowniki ponad 80 języków obcych.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: www.lingoes.net
Trening ortografii
Nie da się zaprzeczyć, że język polski jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Aby nie zrazić dziecka już na starcie jego nauki, warto skorzystać z programu Ortografia. Program oferuje dwa tryby nauki – treningu i zawodów. W pierwszym znalazły się ćwiczenia pisowni, w drugim – test sprawdzający już zdobytą wiedzę.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: http://wsalamon.republika.pl/edukacja.htm
Narzędzie dla matematyka
GeoGebra to wyjątkowo cenne narzędzie dla każdego, kto chce lepiej zgłębić tajniki matematyki – od uczniów szkoły podstawowej po studentów. Program nadaje się bowiem zarówno do rozwiązywania równań, jak i tworzenia wszelkiego rodzaju wykresów. Co więcej, jego rozbudowane narzędzia pozwalają zmierzyć się z zagadnieniami z arytmetyki, geometrii, planimetrii, analizy matematycznej czy stereometrii. Jedną z zalet programu jest także rozbudowany edytor graficzny z wektorami, liniami i funkcjami, za który GeoGebra otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Uwaga! Darmowa edycja programu dostępna jest tylko do wykorzystania niekomercyjnego!
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: www.geogebra.org
Rysowanie wykresów funkcji
Gdy trzeba narysować wykres funkcji standardowych, biegunowych czy parametrycznych, z pomocą przychodzi Graph. Ta prosta w obsłudze, ale wszechstronna aplikacja z powodzeniem sprawdza się jako pomoc naukowa zarówno dla uczniów szkół podstawowych czy średnich, jak i studentów.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: http://www.padowan.dk
Tabliczka mnożenia 4.0
Co potrafi sprawić najwięcej kłopotów na początku nauki matematyki? Oczywiście, że tabliczka mnożenia! HEXelon Tabliczka mnożenia to aplikacja, która pomaga sobie ją utrwalić. Najpierw należy wybrać liczbę zadawanych pytań (10, 30, 70 lub 100), po czym po uruchomieniu jak najszybciej podać prawidłowy wynik kolejnych działań wyświetlanych na ekranie. Pewnym utrudnieniem jest tu określony limit czasowy na reakcje użytkownika. Co istotne, w przypadku pomyłki program wskazuje dobrą odpowiedź.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: www.hexelon.com
Wspomaganie nauki
Gdy nauka nie idzie tak dobrze, jak powinna, może warto spróbować uczyć się inaczej. Autorzy SuperMemo UX proponują własny sposób nauczania, oferując dostęp do całego szeregu rozmaitych testów, w szczególności językowych. I choć spora część z nich jest płatna, program posiada asa w rękawie – możliwość tworzenia i edycji własnych kursów. Co najważniejsze jednak, sekretem zwiększonej efektywności przyswajania wiedzy z SuperMemo UX jest różnorodność dostępnych zadań – raz trzeba zaznaczyć prawidłową odpowiedź, innym razem rozwiązać interaktywną zagadkę, a potem np. odpowiedzieć na pytanie „prawda czy fałsz”.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: www.supermemo.pl/supermemo-ux
Czytnik e-booków
Za pomocą FBReadera można wyświetlać wirtualne książki zapisane w wielu różnych formatach, np. EPUB, TXT, MOBI czy RTF. Program potrafi też otwierać e-booki ze skompresowanych archiwów w formatach ZIP, TAR i innych.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: https://fbreader.org
Pisanie na klawiaturze
Błyskawiczne pisanie na komputerze to obecnie jedna z tych umiejętności, którą każdy chciałby mieć w swoim CV. Aby ją posiąść, warto ćwiczyć już od młodych lat. RapidTyping będzie nieocenioną pomocą – ta niezbyt skomplikowana, bardzo kolorowa aplikacja posługuje się modelem klawiatury do zwizualizowania ułożenia rąk oraz przycisków, które trzeba w danej chwili nacisnąć. Zadanie stawiane przed użytkownikiem jest bowiem jedno – przepisać znaki lub całe słowa widoczne na ekranie bez patrzenia na klawiaturę.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: www.rapidtyping.com/typing-tutor.html