Popraw zdjęcie w chmurze
Edytory zdjęć, które uruchamiasz bezpośrednio w sieci, nie ustępują bezpłatnym programom działającym w pececie. Mają także unikatowe funkcje, np. edycję zdjęć przechowywanych w galeriach online, jak Facebook czy Picasa Web Albums. Prezentujemy najciekawsze edytory internetowe.
Główną zaletą internetowych programów do poprawiania zdjęć cyfrowych jest to, że nie trzeba ich instalować w systemie. Sieciowa aplikacja nie zajmuje miejsca na dysku i jest bezpieczniejsza. Działa w izolacji od systemu operacyjnego, więc ewentualne błędy nie powodują uszkodzenia plików.
Edytory online są dostępne z każdego komputera, także z publicznych terminali w bibliotekach i hotelach. To sprawia, że są niezwykle przydatne w czasie wakacyjnych podróży, kiedy nie masz ze sobą laptopa, a zdjęcia wysyłasz prosto z komórki na Facebook. Warto z nich korzystać także wtedy, gdy chcesz zmodyfikować zdjęcie w galerii online. Zarówno w Facebooku, jak i w Picasa Web Albums są dostępne edytory zdjęć, które pobierają i zapisują fotografię bezpośrednio w galerii. Jest to przydatne szczególnie do wykonania drobnych korekt, które można zrobić szybko, bez ponownego wysyłania zdjęcia.
Edytory zdjęć online wymagają dość szybkiego łącza internetowego, szczególnie jeśli chcesz opracowywać fotografie w pełnej rozdzielczości z aparatu cyfrowego (10 MP i więcej) przechowywane w galerii internetowej. Poza tym, ze względu na fakt, że aplikacje są zrobione w technologii flash, są mniej wydajne od programów zainstalowanych lokalnie, co także ma znaczenie przy obróbce dużych plików.
Edycja zdjęć za pomocą Phixr w galerii Facebooka
Galeria na Facebooku nie ma wbudowanego edytora. Tę funkcję można jednak dodać, instalując w profilu aplikację Phixr.
Krok 1
Zaloguj się na Facebooku. Wpisz w pole wyszukiwania nazwę programu: Phixr. Kliknij odnośnik aplikacji Phixr Photo Editor, a następnie przycisk Przejdź do aplikacji. Kliknij Zezwól, co umożliwi podłączenie aplikacji do profilu.
Krok 2
Aby rozpocząć edycję zdjęć, kliknij przycisk Get started, a następnie z listy Select album wybierz album, w którym są zdjęcia do edycji. Wyświetli się lista miniaturek. Zaznacz na niej zdjęcie. Kliknij Edit this photo in Phixr.
Krok 3
Pojawi się okienko z propozycją założenia konta w serwisie Phixr. Jeśli zamierzasz regularnie edytować zdjęcia online, warto założyć konto, bo dostaniesz darmową przestrzeń dyskową. Kliknij Sign up i wypełnij formularz rejestracyjny, a następnie zaloguj się do serwisu. Jeśli chcesz tylko sprawdzić możliwości narzędzia, kliknij No thanks, skip this.
Krok 4
Paleta wyboru narzędzi edycyjnych znajduje się z prawej strony. Jeśli chcesz wyprostować horyzont na zdjęciu, kliknij ikonę narzędzia Rotate. Następnie w oknie, które się pojawi, przeciągnij na miniaturce z lewej strony linię wzdłuż horyzontu. Kąt obrócenia możesz także określić za pomocą suwaka Rotate image. Efekt obejrzysz po prawej stronie. Kliknij w tym celu Execute.
Krok 5
Do korekcji jasności i barwy zdjęcia służą narzędzia w piątym rzędzie palety. Aby poprawić kontrast, kliknij drugie narzędzie. Następnie w nowym oknie przejdź do zakładki Levels. Tam za pomocą suwaka znajdującego się poniżej histogramu ustaw punkt czerni na początku wykresu i punkt bieli na końcu wykresu.
Krok 6
Aby dodać dymek z komentarzem, wybierz z palety narzędzie Comment, czym spowodujesz wyświetlenie okna dialogowego. Następnie spójrz na obrazek po lewej stronie. Widać na nim zaznaczenie, które określa wielkość dymku. Złap za jego róg i zmniejsz dymek do potrzebnej wielkości.
Krok 7
Wybierz kształt dymku, klikając odpowiednią ikonę w oknie Speech bubble. W tym momencie kształt pojawi się na zdjęciu z prawej strony. Aby ustawić położenie obiektu, kliknij odnośnik Exact positioning. Teraz możesz określić współrzędne dymku, a suwakiem Pointer size, dobrać jego kształt.
Krok 8
Aby wpisać tekst do dymku, kliknij narzędzie Text. Ponownie pojawi się okno dialogowe z miniaturkami. W polu Text wpisz słowa, które chcesz umieścić w dymku. Kiedy skończysz, pojawi się podgląd. Na jego podstawie dobierz wielkość, krój i kolor czcionki. Następnie złap obiekt tekstowy w lewym okienku i ustaw go, korzystając z dokładnego podglądu z prawej strony, potwierdź, klikając Execute.
Krok 9
Teraz możesz zapisać obraz. Jeśli chcesz go wysłać z powrotem do profilu na Facebooku, kliknij zakładkę Upload znajdującą się poniżej zdjęcia, a następnie logo facebook . Rozwinie się formularz eksportu. Z listy Select album wybierz, gdzie zdjęcie ma trafić. W polu Photo caption wpisz podpis, a z listy Who is the person being tagged wybierz nazwisko znajomego, który jest na zdjęciu.
Krok 10
Po kliknięciu przycisku Upload zdjęcie zostanie przesłane do wybranego albumu na Facebooku i pojawi się na twojej tablicy.
Zaawansowany edytor zdjęć online – Pixlr
Edytor zdjęć Pixlr pod względem możliwości nie ustępuje najlepszym bezpłatnym edytorom zdjęć, jak np. Paint .NET. Ma także polski interfejs.
Krok 1
Zanim zaczniesz korzystać z programu, załóż sobie konto w serwisie. W tym celu wejdź na stronę www.pixlr.com i kliknij link Open image editor. Pojawi się ekran powitalny, który musisz zamknąć, klikając X w prawym górnym rogu okienka. Następnie kliknij odnośnik Zapisz się i wypełnij króciutki formularz.
Krok 2
Ponownie pojawi się okno startowe. Otwórz zdjęcie, klikając Otwórz obrazek z komputera. Zdjęcia wczytują się błyskawicznie, bo program na czas edycji przechowuje dane w lokalnej pamięci peceta. Organizacja przestrzeni roboczej jest podobna jak w Photoshopie.
Krok 3
Jeśli chcesz obrócić zdjęcie, tak by wyrównać horyzont, wybierz kombinację klawiszy [Ctrl]+[T], co uruchamia funkcję transformacji. Narzędzie kadrowania, które znajdziesz na palecie, pozwala na określenie wielkości docelowej zdjęcia oraz na dobranie proporcji. Klikając w menu kolejno: Obrazek i Wielkość obrazka, możesz zwiększyć lub zmniejszyć rozdzielczość zdjęcia.
Krok 4
Narzędzia do poprawiania jasności i kontrastu znajdziesz w menu Przystosowanie. Jeżeli fotografia jest zbyt ciemna, kliknij Przystosowanie, Naświetlenie. W oknie, które się pojawi, dobierz za pomocą suwaka Naświetlenie natężenie efektu. Do korekcji kontrastu służą narzędzia Przystosowanie, Poziomy.
Krok 5
Pixlr jako jeden z nielicznych edytorów online ma przydatne narzędzie o nazwie krzywe. Uruchom je, klikając Przystosowanie, Krzywe. W oknie dialogowym znajdź rozwijaną listę Ustawienia wstępne. Tam znajdziesz wiele predefiniowanych efektów. Wybór opcji Warmer ociepli barwy, a Colder ochłodzi. Każde ustawienie możesz skorygować, manipulując położeniem punktów kontrolnych na krzywej.
Krok 6
Jeśli chcesz usunąć ze zdjęcia zbędne elementy, na przykład pryszcz z twarzy, możesz się posłużyć narzędziem Korygowanie punktowe. Przydatne są także funkcje, które pozwalają zwiększyć kontrast detali. Korzystając z nich, pamiętaj o ustawieniu parametru Naświetlenie na 3–4, co ułatwi kontrolę nad natężeniem efektu.
Krok 7
Funkcja Historia pozwala wrócić kilkadziesiąt kroków wstecz i skasować błędy, które popełniłeś w czasie edycji zdjęcia, albo zobaczyć, jak zmieniało się zdjęcie po nadaniu mu poszczególnych efektów. Działa także standardowy mechanizm cofania ostatniej operacji kombinacją klawiszy [Ctrl]+[Z].
Krok 8
Po zakończonej edycji musisz zapisać zdjęcie. Domyślnie program proponuje zapisanie zdjęcia na lokalnym dysku w formacie JPEG. Jeśli założyłeś konto w serwisie, tak jak radziliśmy w kroku 1, możesz zapisać plik na zdalnym dysku w serwisie Pixlr. W tym celu w oknie Zachowaj obrazek kliknij zakładkę Pixlr library. Jeśli chcesz zapisać zdjęcie w formacie JPEG, nic nie zmieniaj i kliknij OK.
Krok 9
Możesz również zapisać zdjęcie z zachowanymi warstwami i maskami. Wówczas musisz wybrać z listy Format opcję PXD. W związku z tym, że ten typ pliku zajmuje więcej miejsca, przesyłanie danych będzie trwało dłużej. Aby wczytać zapisane zdjęcie, uruchom ponownie edytor i w menu powitalnym kliknij Otwórz obrazek z biblioteki i wskaż plik w oknie Biblioteka obrazów.
Polski edytor zdjęć online
Witryna Fotkarium.pl oferuje podstawowe narzędzia, dzięki którym łatwo skorygujesz swoje fotografie.
Krok 1
Kliknij przycisk DODAJ ZDJĘCIE, a następnie w oknie dialogowym wskaż plik, który masz zamiar edytować. Dzięki temu, że zdjęcia są opracowywane w pamięci lokalnej, wczytują się błyskawicznie.
Krok 2
Jeśli chcesz przyciąć zdjęcie, kliknij KADRUJ. Na fotografii pojawi się narzędzie do zaznaczenia, a na pasku bocznym rozwiną się jego opcje. Kadr dobierz, rozciągając zaznaczenie za pomocą punktów kontrolnych. Kliknij ZASTOSUJ. Kliknąwszy ZMIEŃ ROZMIAR, możesz ustawić rozdzielczość zdjęcia.
Krok 3
Jeśli klikniesz ZMIEŃ KOLOR, zdjęcie zostanie przekształcone na czarno-białe. Za pomocą suwaka możesz zmienić barwy na sepię. Po takiej konwersji trzeba zwiększyć kontrast obrazu, co możesz zrobić za pomocą suwaka ukrytego pod przyciskiem JASNOŚĆ/KONTRAST.
Krok 4
Interesującą funkcją jest narzędzie do poprawiania uśmiechu. Kliknij przycisk WYBIEL ZĘBY i dobierz wielkość pędzla do zdjęcia. Następnie przesuń go kilka razy po zębach – szkliwo zostanie rozjaśnione. Na tej samej zasadzie działa narzędzie USUŃ CZERWONE OCZY.
Krok 5
Kolejne ciekawe funkcje znajdziesz w zakładce DODATKI. Kliknij DODAJ TEKST, następnie w polu Wpisz tekst wprowadź podpis i kliknij DODAJ. Na zdjęciu pojawi się ramka tekstowa. Umieść ją za pomocą myszy we właściwym miejscu, a za pomocą narzędzi na palecie dobierz krój i wielkość czcionki.
Krok 6
Kliknij teraz DODAJ RAMKĘ i suwakiem Szerokość ramki dobierz grubość obramowania. Po zakończeniu edycji kliknij ZAPISZ ZDJĘCIE. Aby pobrać plik na dysk, musisz założyć bezpłatne konto w serwisie. Jeżeli potrzebujesz zdjęcia w małej rozdzielczości, zrób zrzut ekranu klawiszem [Print Screen].