Poprawki w 8.1

Narzekania i postulaty użytkowników zmusiły Microsoft do wprowadzenia zmian w interfejsie Windows 8.1. Modyfikacje nie są wprawdzie duże, ale znacząco ułatwiają korzystanie z nowego wariantu Ósemki.

Poprawki w 8.1

Interfejs, który w założeniach ma się sprawdzać na siedmiocalowych tabletach i dużych dwudziestokilkucalowych monitorach komputerów stacjonarnych, nie będzie optymalny ani w jednym, ani w drugim zastosowaniu. Dlatego zmiany w obsłudze, dostosowujące system do potrzeb, wymagań i postulatów użytkowników, są nieuniknione. To oni są przecież głównymi recenzentami i testerami wszystkich rozwiązań. Niedociągnięcia projektowe Ósemki zostały po fali krytyki nieco poprawione w wersji 8.1. Przywrócono częściowo niektóre elementy interfejsu, zwiększono funkcjonalność innych, zmieniono działanie jeszcze innych. System 8.1 został wyposażony w nowe programy, znacznie więcej opcji konfiguracyjnych ekranu startowego i pracujących w jego trybie programów. Ponownie się pojawił usunięty wcześniej przycisk startowy, panel sterowania w stylu Modern UI zyskał wiele nowych opcji i nie jest już tylko panelem sterującym z nazwy, a kafelki zyskały na funkcjonalności.

Nowe kafelki, tapety pulpitu i tła

Ekran startowy Ósemki nie dość, że nie przypadł do gustu użytkownikom, to miał sporo ograniczeń w możliwościach konfiguracyjnych. Część z nich została zniesiona w wersji 8.1.

Krok 1

Aby zmienić rozmiar wybranego kafelka na ekranie startowym, kliknij go prawym przyciskiem myszy. U dołu, na pasku odszukaj polecenie Zmień rozmiar i wybierz je.

Obraz

Krok 2

Zwróć uwagę, że lista i układ poleceń mogą być inne dla różnych programów. Dotyczy to także dostępnych rozmiarów – nie każdy kafelek może przyjmować wszystkie. Przykładowa aplikacja korzysta z kafelka o rozmiarze Duży . To jeden z nowych formatów o boku 4x4.

Krok 3

Rozmiary Średni i Szeroki znane są z wersji 8.0. Pierwszy ma boki 2x2 (tak jak aplikacja Sklep na obrazku), drugi to szeroki kafelek 2x4 (jak Kontakty).

Obraz

Krok 4

Możesz jeszcze wybrać opcję Mały. Spowoduje to zmniejszenie kafelka do rozmiaru 1x1 (jak SkyDrive). W takiej postaci nie wyświetla on jednak aktywnej treści.

Krok 1

Modyfikacje wyglądu ekranu startowego przeprowadza się za pomocą funkcji paska narzędzi interfejsu Modern UI. Aby go otworzyć, przesuń kursor myszy do prawego górnego rogu ekranu i po wyświetleniu paska kliknij ikonę Ustawienia. Wybierz polecenie Personalizacja.

Obraz

Krok 2

Pasek podzielono na trzy sekcje. Pierwsza to zestaw tapet ekranu startowego. Są wśród nich statyczne oraz animowane i jednolite. Poniżej widoczna jest sekcja barw tła, a najniżej sekcja elementów pierwszego planu – pasków, przycisków, interfejsu. Tła nie mają ściśle określonej barwy. Wybierając jedno z nich, dobiera się jedynie motyw graficzny. Za pomocą suwaków u dołu palet wskazuje się barwę, a za pomocą palet – jej odcień. Kombinacji jest naprawdę sporo.

Obraz

Krok 3

Jeżeli chcesz zastosować jednolity kolor, kliknij miniaturę. Barwę tła i elementów pierwszoplanowych definiuje się tak, jak poprzednio. Aby dopasować motyw graficzny ekranu startowego do wyglądu pulpitu, kliknij ostatnią ikonę. Zmiany dokonują się natychmiast.

Nowości na ekranie blokowania i w widoku aplikacji

Ekran blokowania to w przypadku komputerów stacjonarnych mało przydatny element interfejsu, ale w Windows 8.1 dodano mu całkiem nową cechę. Do widoku ekranu startowego 8.1 dodane zostało kolejne okno. Jak w Windows Phone, oprócz kafelków użytkownik może teraz zobaczyć kompletny zestaw zainstalowanych z systemem, dodanych później czy pobranych ze sklepu programów. Poniżej opisujemy te dwa elementy.

Slajdy na ekranie blokowania

W Windows 8.1 ekran blokowania zyskał opcję wyświetlania pokazu slajdów. Dzięki temu może przynajmniej przypominać spersonalizowany, aktywny wygaszacz ekranu.

Krok 1

Przesuń kursor do prawego górnego rogu ekranu, kliknij ikonę Ustawienia oraz Zmień ustawienia komputera. Otwórz grupę Komputer i urządzenia, a następnie otwórz sekcję Ekran blokady. Przesuń suwak Odtwórz pokaz slajdów na ekranie blokady w prawo.

Obraz

Krok 2

Domyślnie zdjęcia do pokazu pobierane są z katalogu użytkownika. Aby dodać własny folder, użyj przycisku Dodaj folder. Kliknij Przejdź w górę bądź od razu Ten komputer i korzystając z kafelków reprezentujących dyski i katalogi. Wskaż folder ze zdjęciami. Zaakceptuj wybór przyciskiem Wybierz ten folder i OK. Postępując w opisany sposób, możesz dodać kolejne katalogi. Jeżeli chcesz jakiś usunąć, zaznacz go i kliknij Usuń.

Obraz
Obraz

Krok 3

Poniżej listy katalogów znajdują się opcje dodatkowe. Możesz pozostawić je bez zmian. Zwróć jedynie uwagę, że zostały skonfigurowane tak, by nie wyłączać monitora podczas prezentacji pokazu Nie wyłączaj.

Obraz

Krok 4

Pokaz będzie zapętlony. Jeśli chcesz uśpić po pewnym czasie monitor i zaoszczędzić trochę energii, rozwiń listę Wyłącz ekran po odtwarzaniu pokazu slajdów przez i wybierz odpowiednią wartość, na przykład 1 godzina. Pamiętaj, że do wyświetlania pokazu ekran blokowania nie może być wyłączony.

Obraz

Nowości na ekranie aplikacji

Doinstalowywane aplikacje nie pojawiają się już automatycznie w oknie startowym, jak było w starej Ósemce. Teraz bezpośrednio z okna aplikacji można przypinać i odpinać narzędzia do ekranu startowego i paska zadań pulpitu.

Krok 1

Aby otworzyć ekran aplikacji, kliknij skierowaną w dół niewielką strzałkę widoczną pod kafelkami w dolnej lewej części ekranu startowego.

Krok 2

Ekran aplikacji zawiera wszystkie programy dostępne w systemie. Obok nowych narzędzi wyświetlany jest napis NOWA. Na początku listy umieszczone są programy z nowym, kafelkowym interfejsem, następnie grupy aplikacji posortowane alfabetycznie.

Obraz

Krok 3

Wewnątrz każdej z grup także zastosowano sortowanie alfabetyczne. Aby przewinąć listę, wystarczy posłużyć się kółkiem myszy. Powrót do okna startowego będzie możliwy po kliknięciu strzałki skierowanej ku górze bądź po wciśnięciu klawisza [Win].

Krok 4

Znalezienie programu sprowadza się do wyszukania go na alfabetycznej liście. Możesz także posłużyć się polem wyszukiwania. W tej sytuacji musisz jednak znać nazwę programu.

Krok 5

W korzystaniu z listy pomogą także różne sposoby sortowania. Aby zmienić domyślne, kliknij polecenie według nazw i ustaw na przykład według dat instalacji. Wtedy na początku umieszczone zostaną najnowsze aplikacje. Jeżeli chcesz uzyskać szybki dostęp do najczęściej uruchamianych narzędzi, zmień wyświetlanie na według częstotliwości używania.

Obraz

Krok 6

Jeżeli chcesz dodać program do ekranu startowego bądź paska zadań, kliknij jego ikonę prawym przyciskiem myszy i wybierz jedno z poleceń:

Obraz

Wybrane dla Ciebie