SoftwarePora na PITy 2017

    Pora na PITy 2017

    PITy 2017 IPS to najnowsza wersja jednego z najpopularniejszych programów do wypełniania deklaracji podatkowych. Ułatwi on rozliczenie i dostarczenie odpowiednich druków do Urzędu Skarbowego.

    Pora na PITy 2017

    Rozliczenia podatkowe to jeden z głównych tematów na początku każdego roku. Kiedyś należało wszystko policzyć samodzielnie i ręcznie wypełnić stosowne formularze. Teraz jednak są już narzędzia do elektronicznego wypełniania PIT-ów – niektóre pomagają podatnikom nawet od kilkunastu lat. Korzystając z aplikacji PITy 2017 IPS, zminimalizujesz ryzyko popełnienia błędu i zaoszczędzisz czas, przesyłając deklarację drogą elektroniczną. Pamiętaj, że szybkie rozliczenie zagwarantuje sprawny zwrot nadpłaconego podatku. Program PITy mamy na naszej płycie DVD, a najnowszą jego wersję znajdziesz na www.pity.pl.

    Import z poprzedniego roku

    Dane liczbowe w formularzach podatkowych co roku zmieniają się. Powtarza się jednak mnóstwo innych informacji – dane teleadresowe, adresy urzędów i numery identyfikacyjne czy dane dzieci. Zamiast uzupełniać jeszcze raz te same pola można wszystkie informacje zaimportować z plików rozliczeniowych z poprzedniego roku.

    Krok 1

    Rozwiń menu Plik, naciśnij Importuj, a następnie z PITy 2016. Korzystając z przycisku <bFolder, wskaż na dysku katalog, w którym znajdują się pliki z poprzedniego roku. Zaznacz w górnym polu podatnika, a w dolnym zestaw formularzy, który chcesz zaimportować. Kliknij Ok.

    Obraz

    Krok 2

    Za pomocą opcji w kolejnym oknie możesz na przykład zamienić miejscami dane podatnika i małżonka, wystarczy zaznaczyć zamień miejscami – podatnika i małżonka. Możesz też pobrać tylko dane małżonka – służy do tego opcja pobierz dane małżonka. Zaznacz pole Twórz nowy, analogiczny zestaw formularzy, by program przygotował do wypełnienia takie same druki jak rok wcześniej. Kliknij Importuj. Na koniec zamknij okno raportu.

    Obraz

    Sumator pozycji

    Pola liczbowe druków PIT pokazują jedynie łączną kwotę, jaka została do nich wpisana. Czasami jednak podatnik chciałby mieć możliwość zapamiętania jej wszystkich elementów składowych, na przykład przychodów z różnych stosunków pracy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi tak zwany sumator.

    Krok 1

    Zamiast wprowadzać do pola ostateczną kwotę kliknij przycisk ze znaczkiem sumy widoczny na pasku narzędzi. Możesz też użyć prawego klawisza myszy, a potem wybrać z menu kontekstowego polecenie Otwórz sumator.

    Krok 2

    Poszczególne kwoty umieść w kolumnie Kwota. W kolumnie Opis możesz wpisać opis tych wartości. U dołu okna widoczne jest podsumowanie. Wciśnij Zapamiętaj. Łączna kwota została przeniesiona do głównego formularza, jeśli ją zaznaczysz i ponownie otworzysz okno sumatora, zobaczysz wszystkie składniki. Aby wyczyścić wartości, kliknij przycisk Wyczyść.

    Obraz

    Wybór OPP

    Warunkiem nieodpłatnego korzystania z aplikacji jest wpłata jednego procenta podatku dochodowego na Organizację Pożytku Publicznego. Program PITy promuje kilka takich organizacji, ale nie obliguje użytkownika do ich wspierania. Wpłaty można dokonać na konto dowolnej organizacji tego typu. Kompletną listę OPP wraz z ich numerami KRS znajdziesz na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: http://pcformat.pl/u/3160.

    Interfejs programu PITY 2017 IPS

    Obraz

    1. Menu ze wszystkimi funkcjami oraz paski narzędzi ze skrótami uruchamiającymi najważniejsze operacje
    2. Lista formularzy będących częścią danego zeznania podatkowego (z lewej) oraz karty formularzy (u góry)
    3. Pole, w którym wyświetlane są błędy znalezione przez aplikację
    4. Pasek z podglądem stron formularza
    5. Główny obszar edycji
    6. Okno wyboru formularzy, zmiany rodzaju zeznania, dodawania i usuwania załączników

    Dodatkowe formularze

    W trakcie wypełniania zeznania podatkowego często okazuje się, że brakuje jakiegoś załącznika. Aby uzupełnić dokumentację, usunąć załącznik albo w ogóle zmienić rodzaj formularza, wskaż ikonę Dołączenie nowego lub zapisanego dokumentu na pasku narzędzi. Następnie wybierz odpowiednią sekcję z załącznikami i kliknij przycisk przypisany do danego dokumentu – podświetlenie oznacza dodanie formularza, brak podświetlenia jego usunięcie z zestawu.

    Blokada edycji

    Aby zabezpieczyć pole przed przypadkową zmianą wpisanej do niego wartości, kliknij je prawym klawiszem myszy i wybierz z menu kontekstowego polecenie Zablokuj obliczanie pola. Możesz też użyć przycisku na pasku narzędzi. Poniżej dolnej krawędzi pola, z jego lewej strony, pojawi się niewielka czerwona ikona kłódki informująca o blokadzie. Aby przywrócić możliwość edycji, ponownie otwórz menu kontekstowe i wciśnij Odblokuj obliczanie pola.

    W poszukiwaniu błędu

    Podczas wypełniania zeznania podatkowego aplikacja PITy 2017 IPS automatycznie sprawdza poprawność wprowadzanych danych i w razie wystąpienia błędu wyświetla komunikat w oknie informacyjnym widocznym powyżej formularza. Aby skorygować pomyłkę, wystarczy kliknąć dwukrotnie pojawiający się komunikat, a program błyskawicznie wyświetli odpowiednie pole i umożliwi jego edycję.

    Działania arytmetyczne

    W polach liczbowych formularzy można korzystać z operatorów arytmetycznych. Zamiast przeprowadzać obliczenia na kalkulatorze wystarczy wpisać odpowiedni wzór. Aplikacja przeliczy go automatycznie na kwotę. Dozwolone są operacje dodawania, odejmowania, dzielenia i mnożenia. Można również korzystać z nawiasów.

    Skok do wybrangeo pola

    Jeżeli potrzebujesz kontynuować edycję w określonym polu formularza, użyj listy Pole na pasku narzędzi. Rozwiń ją i kliknij wybrany numer pola.

    Wybrane dla Ciebie