Temat numeruPorządek w fotografiach

    Porządek w fotografiach

    Liczba cyfrowych zdjęć, które zapisujesz na dysku twardym, może spowodować niemałe zamieszanie. Powstają coraz nowsze katalogi, ich zawartość często się powtarza, nazwy plików nic nie mówią, a ty, szukając któregoś ze zdjęć, niepotrzebnie tracisz czas.

    Porządek  w fotografiach

    PicaJet po polsku

    Zanim zaczniesz korzystać z programu PicaJet 2.5, warto zmienić język interfejsu z angielskiego na polski. W tym celu:

    Krok 1

    Po zainstalowaniu programu i jego automatycznym uruchomieniu zamknij okno główne aplikacji. Następnie otwórz katalog instalacyjny programu na naszej płycie (ścieżka dostępu: \Porządki\PicaJet 2.5 build 495\) i odszukaj tam plik polish.ini. Skopiuj go do podkatalogu Languages, który znajdziesz w katalogu programu na dysku twardym (domyślnie ścieżka dostępu wygląda tak: C:\Program Files\PicaJet\Languages).

    Krok 2

    Uruchom program ikoną na pulpicie. Z menu Tools wybierz opcję Options. Wyświetli się okno Options. Z menu po lewej stronie wybierz opcję Languages.

    Krok 3

    W prawej części okna w polu Languages zaznacz język Polski i kliknij przycisk OK. Po powrocie do okna głównego interfejs będzie dostępny w naszym ojczystym języku.

    Aby nie zginąć w tym bałaganie, możesz wyposażyć komputer w dobry program katalogujący zbiory plików graficznych. Proponujemy darmową aplikację PicaJet 2.5, która utworzy bazę zdjęć bez ingerowania w fizyczną strukturę katalogów, w których są przechowywane pliki. Oprócz niej na płycie znajdziesz zestaw najnowszych, najlepszych darmowych przeglądarek graficznych i narzędzi dodatkowych, np. do odzyskiwania skasowanych zdjęć z karty pamięci aparatu fotograficznego lub przenośnych pamięci flash. Inne proponowane przez nas aplikacje pomogą nałożyć na zdjęcie datę jego wykonania lub tzw. znak wodny, który zabezpieczy je przed nielegalnym wykorzystywaniem np. w internecie.

    PicaJet 2.5 PL – zdjęcia w albumach

    PicaJet 2.5 jest bardzo dobrym programem, którym szybko uporządkujesz kolekcję zdjęć zgromadzonych na dysku twardym. Aplikacja jest oferowana w dwóch wersjach – płatnej FX i darmowej Free. Opisujemy wersję darmową, która ma mniej funkcji niż wersja płatna (niedostępne funkcje są oznaczone małą ikoną FX), ale mimo to łatwo sobie poradzi z twoją kolekcją fotografii.

    Krok 1

    Instalacja programu przebiega standardowo. Po jej zakończeniu program uruchomi się samoczynnie i wyświetli się okno kreatora, który może pomóc dodać zdjęcia do albumu. Nie będziemy z niego korzystać. Zamknij okno kreatora przyciskiem Finish. Następnie zamknij okno główne aplikacji i wykonaj czynności opisane w ramce „PicaJet po polsku”.

    Krok 2

    Po ponownym uruchomieniu w wersji polskiej ukazuje się okno główne programu. W jego lewej części jest widoczny pasek Kategorie. Tutaj utworzysz kategorie, w których będą przechowywane uporządkowane zdjęcia. Prawa część to panel podglądu. Tutaj będą wyświetlane zdjęcia w postaci miniaturowej lub powiększonej.

    Krok 3

    Nad panelem podglądu znajdują się przyciski pozwalające m.in. wyświetlać kolejne zdjęcia, wyszukiwać zdjęcia w bazie, umieszczać je na stronach internetowych serwisów Fotki.com i Flickr.com, wysyłać pocztą elektroniczną lub uruchamiać pokaz slajdów.

    Obraz

    Krok 4

    Dodatkowo przyciskiem w prawym górnym rogu możesz wyświetlić lub ukryć panel grupowania. W nim będziesz mógł zobaczyć zdjęcia pogrupowane według jednej z wielu kategorii.

    Obraz

    Krok 5

    Poniżej panelu podglądu są widoczne przyciski przeznaczone do dodawania zdjęć do bazy, wysyłania pocztą lub na stronę WWW, drukowania, wyświetlania panelu edycji czy wyświetlania szczegółowych informacji o zdjęciach.

    Krok 1

    Pierwszą czynnością, jaką wykonamy, będzie utworzenie struktury kategorii. Kategoriom głównym nadamy nazwy lat, w których były wykonane zdjęcia. Podkategorie będą miały w nazwie numer wskazujący miesiąc oraz opis miejsca wykonania zdjęcia. Kliknij prawym przyciskiem myszy kategorię Wszystkie pliki i z menu wybierz opcję Nowa.

    Obraz

    Krok 2

    Na liście pojawi się nowa kategoria. Wpisz za pomocą klawiatury jej nazwę, np. Rok 2007, i naciśnij klawisz [Enter]. W ten sam sposób utwórz pozostałe kategorie główne, np. Rok 2006 itd.

    Krok 3

    Do każdej kategorii możesz dodać ikonę, która urozmaici wygląd listy i pozwoli szybciej odnaleźć zdjęcia określonej kategorii. Aby to zrobić, kliknij jedną z kategorii i z menu prawego przycisku myszki wybierz opcję Zmień ikonę.

    Obraz

    Krok 4

    W nowo otwartym oknie kliknij zakładkę Wybierz. Następnie wybierz jedną z ikon. Zostanie dodana do kategorii. Możesz też powiększać ikony kategorii. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszki wybraną kategorię i z menu wybierz opcję Dostosuj kategorię, następnie Duże ikony. Ikony zostaną powiększone.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    W kolejnym kroku utworzymy podkategorię. Kliknij prawym przyciskiem myszki utworzoną wcześniej kategorię główną i z menu wybierz opcję Nowa podkategoria. Tak samo jak poprzednio wpisz jej nazwę, np. 06 Starówka. W taki sam sposób dodaj kolejne podkategorie.

    Obraz

    Krok 6

    Nie musisz oczywiście tworzyć na początku wszystkich podkategorii. W miarę dodawania do bazy nowych zdjęć będziesz mógł dodawać nowe podkategorie i umieszczać w nich zdjęcia. Kolejność kategorii na liście możesz zmieniać. Złap myszką wybraną nazwę kategorii i metodą drag-and-drop przenieś ją w wybrane miejsce. Program wyświetli okno Potwierdź z zapytaniem, czy na pewno chcesz przenieść wybraną kategorię. Kliknij Tak.

    Obraz

    Krok 7

    Po utworzeniu kilku początkowych kategorii i podkategorii czas dodać do bazy pierwszą serię zdjęć. Kliknij przycisk Dodaj obrazy i z menu wybierz jedną z opcji. Jeśli chcesz przegrać zdjęcia bezpośrednio z aparatu podłączonego kablem do komputera, wybierz opcję Z aparatu cyfrowego. Pozwoli ona skopiować zdjęcia do wskazanego katalogu na dysku twardym i dodać je do bazy.

    Obraz

    Krok 8

    Aby dodać do bazy zdjęcia znajdujące się na dysku twardym, wybierz opcję Z folderów na dysku. W oknie, które się wyświetli, otwórz katalog zawierający zdjęcia i kliknij przycisk Importuj wszystkie.

    Obraz

    Krok 9

    Zdjęcia zostaną dodane do kategorii głównej Wszystkie pliki i wyświetlone w postaci miniatur w panelu podglądu. Zaznacz wszystkie miniatury kombinacją klawiszy [Ctrl]+[A] i przenieś je metodą drag-and-drop do odpowiedniej podkategorii. Postępując identycznie, dodaj do bazy kolejne serie zdjęć i ulokuj je w odpowiednich podkategoriach. W ten sposób utworzysz bazę fotografii.

    Obraz

    Krok 10

    Aby powiększyć zdjęcie, kliknij dwukrotnie wybraną miniaturę. Przyciski ze strzałkami w lewym górnym rogu służą do przewijania zdjęć. Aby powrócić do trybu miniatur, kliknij przycisk Przeglądaj. Aby uruchomić pokaz slajdów na pełnym ekranie, kliknij przycisk Uruchom pokaz slajdów widoczny na górnym pasku.

    Obraz

    Odzyskiwanie skasowanych zdjęć

    Obraz

    Przypadkowo skasowane i na pozór utracone zdjęcia zwykle da się odzyskać. W naszym zestawie programów znajdziesz dwa narzędzia specjalizujące się w przywracaniu utraconych fotografii:

    Digital Image Recovery 1.47 PL
    – program pomoże odtworzyć zdjęcia przypadkowo usunięte z karty pamięci aparatu cyfrowego. Przywraca pliki utracone z kart Flash, SmartMedia, Memory Stick, Micro Drive, Multimedia Card, Secure Digital Card. Odzyskuje pliki graficzne JPEG, TIFF, PNG, GIF, BMP, CRW i wideo AVI, MOV i WAV. Podczas uruchamiania wybierz z listy język Polish i kliknij OK.

    Art Plus Digital Photo Recovery 3.1
    – program bardzo łatwo się obsługuje. Nie trzeba go instalować na dysku, uruchomisz go bezpośrednio z naszej płyty. Interfejs w postaci kreatora prowadzi użytkownika przez proces odzyskiwania zdjęć. Musisz tylko wskazać, z którego dysku i jakie pliki chcesz odzyskać (np. JPEG, TIF, RAW) oraz podać katalog docelowy, w którym będą zapisane. Innym sposobem odzyskiwania zawartości karty pamięci jest utworzenie jej obrazu i zapisanie go w postaci pliku BIN.

    Przydatne narzędzia

    VisiPics 1.25
    Jeśli chcesz sprawdzić, czy w twoich zbiorach występują duplikaty zdjęć, możesz się posłużyć bardzo dobrym programem VisiPics. Po zainstalowaniu i uruchomieniu dodaj do listy katalogi, których zawartość chcesz analizować, wybierz za pomocą suwaka Filter jeden z trzech dostępnych poziomów filtrowania, na którego podstawie program rozpoznaje podobieństwo obrazów. Następnie kliknij przycisk Start. Na liście po lewej stronie wyświetlą się wyniki wyszukiwania. Odnalezione duplikaty możesz przenieść do innego katalogu (przycisk Move) lub usunąć (przycisk Delete).

    Obraz

    Photo Dater 1.2
    Programu nie musisz instalować na dysku, uruchomisz go z naszej płyty. Dokleja on do zdjęcia datę utworzenia pliku lub własną, zdefiniowaną w oknie programu. Do wyboru masz trzy opcje: doklejanie dat do wybranego pojedynczego zdjęcia, do wszystkich zdjęć we wskazanym katalogu lub do kilku wybranych plików. Możesz także wybrać, w którym rogu zdjęcia będzie doklejona data, oraz krój i kolor czcionki. Photo Dater nie nadpisuje oryginalnego pliku. Tworzy nowy z doklejonym do nazwy słowem „dated”.

    Obraz

    FastStone Photo Resizer 2.4
    Pliki kopiowane z aparatu na dysk mają zazwyczaj nic niemówiące nazwy (np. P1060274.JPG). Warto nadać im odpowiednie znaczące nazwy. W naszym zestawie znajdziesz specjalizujący się w zmianie wielu jednocześnie nazw oraz formatów graficznych program Photo Resizer. Korzystanie z niego polega na wybraniu plików lub katalogu zawierającego zdjęcia, zdefiniowaniu szablonu nazwy i kliknięciu przycisku Start. Program jest darmowy, jeśli go używasz wyłącznie w domu.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie