SoftwarePorządek w ikonach

    Porządek w ikonach

    Gubisz się w gąszczu ikon na swoim pulpicie? W odzyskaniu nad nimi kontroli pomoże darmowy program Eusing Launcher. Dzięki niemu znalezienie i uruchomienie dowolnej aplikacji stanie się dużo łatwiejsze i szybsze.

    Porządek w ikonach

    Liczba aplikacji, stron internetowych czy katalogów, na których operujesz, rośnie z każdym dniem. Starając się ułatwić sobie pracę, tworzysz ciągle na pulpicie nowe skróty prowadzące do najczęściej wykorzystywanych zasobów komputera. Niestety, z czasem na ekranie robi się coraz tłoczniej, a nawigacja między ikonami zaczyna być na tyle uciążliwa, że zaczynasz szukać sposobów ich bardziej intuicyjnej organizacji. Gdy próby posegregowania skrótów na pulpicie według ich codziennej użyteczności nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto sięgnąć po Eusing Launcher (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy). Ten niewielki program, który jest czymś w rodzaju nakładki na system operacyjny, nie tylko ułatwia zarządzanie wszystkimi ikonami, ale też pomaga utworzyć własną listę skrótów będących zawsze pod ręką, dostępnych jednym kliknięciem myszy. Pokazujemy, jak korzystać z Eusing Launcher.

    Pierwsze kroki w programie

    Choć interfejs aplikacji jest z pozoru bardzo skromny, warto przed dostosowaniem go do własnych potrzeb dokładnie zapoznać się z zasadą jego działania i podstawowymi funkcjami. Ułatwi to zarówno indywidualną konfigurację, jak i późniejsze korzystanie z samodzielnie zdefiniowanych skrótów.

    Krok 1

    Podczas standardowej instalacji nic nie zmieniaj, a pierwsze uruchomienie programu nastąpi automatycznie. Na ekranie najpierw pojawi się niewielkie okno zachęcające do rejestracji aplikacji Register Eusing Launcher. Ponieważ wiąże się to z koniecznością opłacenia dobrowolnego datku na rzecz twórców, zalecamy pominięcie tego etapu za pomocą przycisku Skip. Pamiętaj jednak, że do momentu rejestracji każde uruchomienie programu, nawet automatyczne podczas startu systemu, wywoła najpierw wspomniane okno rejestracyjne, zmuszając do wyboru jednej z opcji.

    Krok 2

    Gdy tylko pominiesz rejestrację, wyświetli się na ekranie kołowy interfejs aplikacji wypełniony domyślnie ikonami zastępczymi. Będzie mu towarzyszyło niewielkie okno samouczka objaśniające pokrótce, jak korzystać z programu, oraz podpowiadające jego najważniejsze skróty klawiszowe. Zwróć też uwagę na zasobnik systemowy, w którym pojawi się nowa ikona. Oznacza ona, że program działa w tle.

    Krok 3

    Po zamknięciu okna podpowiedzi nastąpi automatyczne ukrycie interfejsu aplikacji. Aby ponownie wywołać go na pulpit, kliknij lewym przyciskiem myszy ikonę znajdującą się w zasobniku systemowym bądź skorzystaj z kombinacji klawiszy [Alt]+[Spacja]. W tej samej chwili ekran pociemnieje, a na jego środku pojawi się charakterystyczny okrąg złożony z ikon. Zwróć uwagę na umieszczone obok nich litery i cyfry. Są to symbole szybkich skrótów, których naciśnięcie na klawiaturze błyskawicznie aktywuje przypisane do nich aplikacje bądź funkcje.

    Obraz

    Krok 4

    Co istotne, domyślne ustawienia programu obejmują automatyczne umieszczenie wszystkich znajdujących się na pulpicie ikon aplikacji w specjalnie wydzielonym, predefiniowanym katalogu programów All Programs Group. Jego kliknięcie otwiera niewielkie, dające się przewijać menu, w którym każda pozycja opatrzona jest znowu szybkim skrótem literowym, np. WebSite X5 Professional 10. Na podobnej zasadzie zostały rozdzielone najważniejsze funkcje, katalogi i akcesoria systemowe.

    Obraz

    Krok 5

    Oprócz wywoływania głównego panelu kontrolnego z widocznymi skrótami literowymi program ma jeszcze jeden tryb – błyskawicznego przełączania między pulpitem systemowym a jego własnym, pozbawionym jakichkolwiek ikon i stanowiącym jedynie tło dla interfejsu. Można go zainicjować kombinacją klawiszy [Shift]+[Tab], przy czym warto wiedzieć, że aby powrócić do domyślnego pulpitu, niezależnie od tego, czy panel kontrolny programu jest w danej chwili aktywny czy nie, niezbędne jest ponownie wciśnięcie tych samym przycisków.

    Krok 6

    Interfejs programu skrywa jeszcze jedną przydatną funkcję. Kliknięcie prawym przyciskiem myszki centralnie umieszczonej ikony użytkownika Dooku przywołuje menu, z którego możesz nie tylko zarządzać podstawowymi funkcjami programu Eusing Launcher, ale także zablokować komputer, wyłączyć go, zrestartować bądź uśpić.

    Obraz

    Definiowanie skrótów do programów i katalogów

    Elastyczna konstrukcja interfejsu Eusing Launcher umożliwia zarówno niemal nieograniczone przypisywanie nowych aplikacji do predefiniowanych katalogów, jak i tworzenie wirtualnych skrótów szybkiego dostępu do dowolnych programów i folderów. Do utworzenia własnej konfiguracji wystarczy proste umieszczenie wybranych ikon w kołowym menu programu za pomocą systemowej funkcji „przeciągnij i upuść” albo kontekstowego zestawu opcji.

    Krok 1

    Definiowanie prywatnej listy szybkiego uruchamiania rozpocznij od wybrania aplikacji, do której chcesz mieć szybki i bezproblemowy dostęp. Jeśli jej ikona znajduje się już na pulpicie systemowym, kliknij ją prawym przyciskiem myszki i przytrzymując ten przycisk, wywołaj panel kontrolny programu Eusing Launcher. Możesz to zrobić kombinacją klawiszy [Alt]+[Spacja] bądź [Shift]+[Tab]. Teraz wystarczy już tylko przeciągnąć i upuścić trzymany element w dowolne miejsce w okręgu zajmowane obecnie przez ikonę zastępczą (ikona zielonej strzałki na ikonie zastępczej), by powstał zamierzony skrót.

    Krok 2

    Aby dodać do listy skrótów program bądź folder spoza zestawu ikon znajdujących się na pulpicie, aktywuj panel kontrolny aplikacji, po czym prawym przyciskiem myszki wywołaj menu kontekstowe tej pozycji, w której ma zostać umieszczony nowy skrót. Po wybraniu opcji Add Shortcut wyświetli się niewielkie puste okno służące do samodzielnej konfiguracji skrótu. W przypadku skorzystania z przycisku Browse i ręcznego wybrania określonego pliku program sam uzupełni podstawowe informacje dotyczące tworzonego odwołania, takie jak: nazwa, link czy wygląd ikony. Na koniec trzeba już tylko zatwierdzić zmiany, klikając przycisk OK.

    Obraz

    Krok 3

    Pamiętaj, że skróty raz przypisane do menu programu zawsze możesz zmienić. Podobnie jak ich rozmieszczenie w okręgu. W tym drugim przypadku wystarczy prawym przyciskiem myszki wywołać menu kontekstowe ikony, której położenie chcesz zmienić, i klikając opcje Move Up/Down/Top/Bottom, ustawić jej końcową lokalizację.

    Personalizacja wyglądu interfejsu programu

    Dostępne z zasobnika systemowego szczegółowe ustawienia programu pozwalają na bardzo szerokie dopasowanie wyglądu jego panelu kontrolnego do własnych potrzeb. Znajdują się tu m.in. opcje służące do zmiany wielkości i umiejscowienia okręgu, wielkości i liczby wyświetlanych ikon, a także stopnia przezroczystości tła widocznego pod menu szybkiego uruchamiania. Równie przydatna okazuje się możliwość zapisania kopii zapasowej własnych ustawień, obejmująca również listę utworzonych i przypisanych skrótów.

    Wybrane dla Ciebie