Porządki w Windows
Wiele nowych komputerów zwłaszcza markowych laptopów jest tak zaśmieconych różnego typu dodatkami, że już na starcie są o połowę wolniejsze niż mogłyby być, gdyby znajdował się na nich tylko system operacyjny. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z nadmiarem programów w nowym notebooku.
Ograniczenia programu PC Decrapifier
Program PC Decrapifier, choć jest bardzo użytecznym narzędziem w automatyzowaniu procesu usuwania wielu niepotrzebnych programów, nie zwalnia cię z zachowania ostrożności podczas odinstalowywania aplikacji. Weź pod uwagę następujące rady:
- Jeżeli zakupiłeś komputer stacjonarny czy note book z mnóstwem preinstalowanych programów, a następnie choć jeden program rozszerzyłeś do pełnej wersji, pamiętaj, że taką rozszerzoną do pełnej wersji preinstalowaną aplikację program PC Decrapifier również może zidentyfikować jako „zbędne” oprogramowanie. Dlatego upewnij się, że wszelkie dokupione pełne wersje zostały odznaczone na liście deinstalacyjnej PC Decrapifiera.
- PC Decrapifier to narzędzie skryptowe, które automatycznie uruchamia kolejne deinstalatory aplikacji. Uwalnia tym samym od ręcznego odinstalowywania każdego programu, ale niekiedy skrypt może zostać przerwany. Uspokajamy – nie powoduje to na ogół żadnego zagrożenia, co najwyżej zostaje przerwana deinstalacja jednego z programów z listy usuwanych. Jeśli automatyczna deinstalacja zostanie przerwana, spróbuj ponownie uruchomić PC Decrapifier albo odinstaluj oporny program metodą tradycyjną, czyli korzystając z panelu sterowania.
Wielu światowych producentów stara się uszczęśliwiać nabywców mnóstwem dodatków, głównie w postaci preinstalowanego oprogramowania. W rezultacie masz komputer z zainstalowanym nie tylko systemem, ale także mnóstwem innych aplikacji, których nie chciałeś, a za które zapłaciłeś. Każdy zbędny program zainstalowany w systemie operacyjnym ma wpływ na wydajność tego systemu. Na maszynie, na której np. oprócz Windows Vista pracuje nawet kilkadziesiąt zbędnych aplikacji, możesz mieć kłopoty z wydajnością tych naprawdę potrzebnych.
Teoretycznie wystarczy skorzystać z funkcji deinstalowania programów i usunąć niepotrzebne dodatki. Jeśli jednak niechcianych aplikacji są dziesiątki, operacja staje się żmudna i czasochłonna. W takiej sytuacji musisz zainstalować jeszcze jeden program. Proponujemy PC Decrapifiera. Jego zadaniem jest automatyczne usuwanie z notebooków zbędnego oprogramowania.
Jeżeli jednak twój laptop zawiera preinstalowane wersje różnych narzędzi firmy Symantec, to choć PC Decrapifier rozpoznaje programy z serii Norton, najlepiej je usunąć za pomocą udostępnianego właśnie przez firmę Symantec narzędzia o nazwie Norton Removal Tool.
PC Decrapifier – automatyczny deinstalator programów
Z programu PC Decrapifier możesz korzystać w Windows XP oraz w Windows Vista. Aplikacji nie trzeba instalować, jednak jej działanie jest podobne do kreatora instalacji. Uwaga! Ponieważ narzędzie to jest programem skryptowym, istnieje możliwość, że zainstalowane na twoim komputerze oprogramowanie antywirusowe może zareagować „nerwowo” na działania PC Decrapifiera. Pamiętaj jednak, że jeżeli alarm będzie dotyczył właśnie PC Decrapifiera, będzie to alarm fałszywy.
Krok 1
Uruchom program, klikając dwukrotnie ikonę pc-decrapifier-2.0.0. Program PC Decrapifier jest na naszym krążku. Możesz go też pobrać samodzielnie z internetu – strona domowa programu to http://www.pcdecrapifi er.com/download, ale nie ma takiej potrzeby, gdyż program i tak umożliwia sprawdzenie, czy używasz jego aktualnej wersji, zaraz po jego uruchomieniu.
Krok 2
Jeżeli podczas próby uruchomienia programu zobaczysz okno: Otwieranie pliku - ostrzeżenie o zabezpieczeniach, kliknij przycisk Uruchom.
Krok 3
Gdy zobaczysz okno programu, kliknij przycisk Check for Updates celem sprawdzenia, czy w chwili użycia narzędzia dysponujesz jego aktualną wersją (wymagane jest połączenie komputera z internetem). Po chwili powinieneś otrzymać komunikat informujący o aktualności oprogramowania: You have the most recent version of PC Decrapifier. Kliknij OK w oknie komunikatu, a następnie Next w oknie głównym programu.
Krok 4
Kolejny etap to potwierdzenie licencji na program (jest on darmowy, pod warunkiem niekomercyjnego wykorzystania). Kliknij przycisk Next.
Krok 5
Następne okno zawiera ostrzeżenie informujące o tym, że program niekiedy nie potrafi rozpoznać, czy dana aplikacja jest crapwarem (czyli np. niechcianą wersją próbną jakiegoś programu) czy pełną wersją. Chodzi głównie o takie przypadki, kiedy zdecydowałeś się np. dokupić licencję na jeden z preinstalowanych triali lub dany program jest narzędziem doinstalowanym już przez ciebie (zatem potrzebnym). PC Decrapifier może wykryć taką wersję jako crapware, jednak nie usunie elementów, których nie będziesz chciał usunąć. Kliknij Next.
Krok 6
Kreator zapyta, czy komputer, na którym jest uruchomiony PC Decrapifier, jest komputerem nowym (zatem zawierającym preinstalowany przez producenta zestaw oprogramowania i nic poza tym), czy też nie. Załóżmy najpierw, że uruchamiasz PC Decrapifiera na używanym już przez ciebie sprzęcie – wybierz opcję No i kliknij Next. Jeśli czyścisz nowy komputer, wybierz opcję Yes. Dalsze etapy działania programu będą wyglądały identycznie.
Krok 7
Następny etap kreatora to możliwość utworzenia punktu przywracania systemu. Zalecamy go utworzyć. Kliknij przycisk Create Restore Point. Po chwili zobaczysz komunikat informujący o poprawnym utworzeniu punktu przywracania systemu. Kliknij OK w oknie komunikatu, a następnie Next w oknie PC Decrapifiera.
Krok 8
W następnym oknie zobaczysz listę wykrytych przez PC Decrapifier preinstalowanych aplikacji. Przy każdej pozycji jest pole wyboru, które daje ci możliwość zdecydowania, czy faktycznie dany element nadaje się do usunięcia. Jeżeli co do danego elementu masz jakiekolwiek wątpliwości, odznacz pole wyboru i nie deinstaluj danego programu. Możesz go usunąć z systemu później, już za pomocą tradycyjnej metody korzystającej z panelu sterowania. Jedną z pozycji widocznych na liście jest Remove Empty Program Folders. Jest to funkcja umożliwiająca automatyczne usunięcie pustych folderów – pozostałości po zdeinstalowanych aplikacjach. Jeżeli chcesz usunąć takie puste foldery, pozostaw zaznaczone pole wyboru przy wymienionej pozycji. Kliknij Next. Zobaczysz okno z ostrzeżeniem, że proces usuwania za chwilę się rozpocznie. Kliknij OK, aby kontynuować.
Krok 9
Proces usuwania może potrwać (jest to uzależnione od liczby usuwanych programów). W międzyczasie mogą się automatycznie pojawiać okna kreatorów deinstalacji poszczególnych programów – kolejno potwierdzaj działania deinstalacyjne. Po zakończeniu procesu usuwania będziesz o tym powiadomiony odpowiednim komunikatem. Potwierdź komunikat, klikając OK.
Krok 10
Program wyświetli listę wszystkich zainstalowanych w systemie aplikacji, umożliwiając ci wybór tych, których chcesz się z systemu pozbyć. Podobnie jak w przypadku automatycznie wykrywanych progra-mów, także i w tym przypadku każdy program jest opatrzony polem wyboru, którego zaznaczenie skieruje dany program do kolejki deinstalacji. Jeżeli chcesz usunąć jeszcze jakieś programy, zaznacz widoczne przy nich pole wyboru i kliknij przycisk Next. Ta funkcja PC Decrapifiera przydaje się szczególnie w przypadku programów, których nie daje się usunąć za pomocą apletu dodaj/usuń programy z panelu sterowania. Zobaczysz ponownie okno z ostrzeżeniem, że proces usuwania za chwilę się rozpocznie. Kliknij przycisk OK.
Krok 11
Po pewnym czasie zobaczysz znowu komunikat potwierdzający udane usunięcie wybranych aplikacji. To już ostatni etap działania PC Decrapifiera. Kliknij Finish, by zamknąć program. Komputer jest posprzątany.
Korzystanie z Norton Removal Tool
Oprócz PC Decrapifiera do usuwania próbnych wersji programów z komputera możesz używać także narzędzi tworzonych przez samych producentów oprogramowania. Dobrym przykładem jest program o nazwie Norton Removal Tool, który jest narzędziem ułatwiającym deinstalację z systemu próbnych wersji oprogramowania firmy Symantec. Istotną zaletą tego typu programu jest to, że potrafi on usunąć także nieudane instalacje czy częściowo uszkodzone programy danego producenta. Pomaga zatem w sytuacjach, kiedy danego programu nie można odinstalować tradycyjną metodą – tzn. za pomocą panelu sterowania i znajdującego się w nim apletu dodawania i usuwania programów.
Krok 1
Uruchom przeglądarkę internetową i w pasku adresu wpisz adres http://www.symantec.com/pl/pl/norton/support/kb/web_view.jsp?wv_type=public_web&docurl=20090115074638PL&environment=. Następnie z listy produktów wymienionych na wczytanej stronie internetowej wybierz ten produkt, który chcesz usunąć z systemu. W tym celu kliknij jego nazwę.
Krok 2
Na kolejnej stronie internetowej kliknij przycisk Pobierz umieszczony przy nazwie systemu Windows, z którego korzystasz.
Krok 3
Po pobraniu pliku przejdź do folderu, w którym jest on zapisany, i dwukrotnie kliknij ikonę Norton Removal Tool.
Krok 4
Jeżeli pojawi się okno Otwieranie pliku - ostrzeżenie o zabezpieczeniach kliknij w nim przycisk Uruchom. Następnie postępuj po prostu według wskazań programu. Niczego nie musisz zmieniać w ustawieniach. Podczas deinstalacji może nastąpić kilka restartów, ich liczba zależy od ilości deinstalowanego oprogramowania. Takie automatyczne ponowne uruchamiania są normalnym objawem.