SoftwarePorządkowanie i retuszowanie

    Porządkowanie i retuszowanie

    Zaraz po podłączeniu do komputera aparatu fotograficznego lub czytnika z umieszczoną w nim kartą pamięci z aparatu Zoner Photo Studio przejmuje inicjatywę. Przenosi zdjęcia na dysk, następnie porządkuje je w katalogach, w których możesz przeglądać wykonane fotografie. Nieudane ujęcia możesz wyretuszować, korzystając z zestawu przeznaczonych do tego narzędzi, a gdy album będzie już gotowy, wyświetlisz slajdy na ekranie w postaci efektownego pokazu.

    Porządkowanie i retuszowanie

    Kopiowanie zdjęć z karty pamięci do komputera

    Aby Zoner Photo Studio automatycznie kopiował zdjęcia z aparatu lub czytnika kart SD zaraz po podłączeniu go do komputera, należy program skonfigurować.

    Krok 1

    Uruchom program Photo Studio. Z menu Acquire wybierz opcję Copy from Device. W oknie Configure Device kliknij przycisk Browse i w standardowym oknie dialogowym wskaż urządzenie (podłączony aparat lub czytnik SD). Kliknij OK i po powrocie do okna Configure Device ponownie OK. Opisane tutaj czynności musisz wykonać tylko raz.

    Obraz

    Krok 2

    Wyświetli się okno Copy from Device, a w nim miniatury zdjęć odnalezionych na karcie SD aparatu fotograficznego. Wszystkie są domyślnie zaznaczone do skopiowania na dysk. Zdjęcia, których nie chcesz kopiować, odznacz. Jeśli miniatury się nie wyświetliły, sprawdź, czy w polu Source jest wyświetlona poprawna ścieżka dostępu do urządzenia.

    Obraz

    Krok 3

    Przy polu oznaczonym Target kliknij przycisk Browse i w standardowym oknie wskaż główny katalog docelowy na dysku, w którym przechowujesz lub będziesz przechowywać zdjęcia. Zatwierdź wybór, klikając OK.

    Obraz

    Krok 4

    Zaznacz opcję Show this window automatically .... Okno kopiowania zdjęć z aparatu będzie wywoływane automatycznie zawsze, gdy podłączysz go do komputera.

    Obraz

    Krok 5

    Domyślnie zdjęcia będą kopiowane do podkatalogu nazwanego według schematu: rok – miesiąc – dzień utworzenia zdjęć. Jeśli chcesz zmienić schemat nazywania podkatalogów, kliknij przycisk Options i w polu Subfolder format określ własny schemat nazewnictwa.

    Obraz

    Krok 6

    Gdy zdjęcia do skopiowania będą już zaznaczone, kliknij przycisk Copy. W katalogu głównym zostaje utworzony podkatalog (lub podkatalogi) nazwany datą utworzenia zdjęć i do niego zostają skopiowane pliki.

    Obraz

    Krok 7

    Za każdym razem, gdy włożysz kartę pamięci do czytnika lub podłączysz aparat fotograficzny do portu USB, system Windows wyświetli okno Autoodtwarzanie. Możesz wyłączyć tę funkcję. Z menu Start wybierz UstawieniaPanel sterowania. Wybierz grupę Sprzęt i dźwięk. Następnie w grupie Autoodtwarzanie kliknij odnośnik: Zmień domyślne ustawienia nośników lub urządzeń. Odszukaj sekcję Obrazy, rozwiń widoczną przy niej listę i wybierz opcję Nie podejmuj żadnej akcji. Kliknij przycisk Zapisz i zamknij okno panelu sterowania.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Porządkowanie zdjęć w albumach

    Zdjęcia masz już przeniesione z karty pamięci aparatu na dysk twardy (patrz ramka). Pora je uporządkować.

    Krok 1

    W naszym przykładzie kopiowaliśmy z karty aparatu zdjęcia, które były wykonane na przestrzeni kilku tygodni. Program Photo Studio rozmieścił je w sekcji Navigator w folderach nazwanych zgodnie z datą utworzenia zdjęć.

    Obraz

    Krok 2

    Zmienimy nazwy folderów na bardziej komunikatywne. Kliknij na jednym z folderów i do istniejącej już daty utworzenia dopisz informację, np. Wyjazd na działkę. W ten sposób mamy w nazwie podkatalogu informację, kiedy dane zdjęcia były zrobione i co się na nich znajduje. W ten sam sposób popraw nazwy pozostałych podkatalogów.

    Obraz

    Krok 3

    Korzystając z sekcji Navigator i zakładki Folders, możesz tworzyć nowe podkatalogi, przenosić je oraz zawarte w nich zdjęcia techniką przeciągnij i upuść oraz kasować niepotrzebne pliki.

    Krok 4

    Drugą metodą porządkowania zbioru jest katalog, który ułatwia przeglądanie i wyszukiwanie zdjęć według różnych kryteriów. Kliknij zakładkę Catalog. Wyświetli się okno z pytaniem, czy dodać do katalogu nowe zdjęcia. Kliknij przycisk Yes.

    Krok 5

    W kolejnym oknie musisz dodać ścieżki dostępu do folderów zawierających zdjęcia. Kliknij przycisk + i w standardowym oknie wskaż folder ze zdjęciami. W ten sam sposób dodaj do listy ścieżki do wszystkich folderów ze zdjęciami. Gdy będziesz gotowy, kliknij Start.

    Obraz

    Krok 6

    W sekcji Navigator zostaje utworzony katalog zdjęć, podzielony na lata, miesiące i dni. W albumach oznaczonych datami znajdziesz swoje zdjęcia.

    Obraz

    Retusz: poprawianie jasności i nasycenia kolorów

    Gdy uporasz się już z porządkowaniem zdjęć, pora poprawić mniej udane ujęcia. Poniżej pokazujemy kilka narzędzi usuwających typowe niedoskonałości.

    Krok 1

    Funkcja Quick Fix automatycznie poprawia parametry zdjęcia. W sekcji Browser wybierz miniaturę zdjęcia do poprawienia i kliknij przycisk Quick Fix. Wywołasz okno, w którym dostępny jest podgląd zdjęcia przed i po zmianach. Funkcja Quick Fix nie daje możliwości zmiany jakichkolwiek parametrów. Wszystko dzieje się automatycznie.

    Obraz

    Krok 2

    Na podstawie analizy zdjęcia (informacji EXIF), jaką przeprowadza program, poprawiany jest kontrast, nasycenie kolorów, usuwane są szumy, czasami dodatkowo jest wykonywane wyostrzenie. Aby zapisać zmiany, kliknij przycisk OK i potwierdź przyciskiem Yes.

    Krok 3

    Jeśli chcesz własnoręcznie poprawić parametry zdjęcia, wybierz jego miniaturę i kliknij przycisk Enhance Colors.

    Obraz

    Krok 4

    W wywołanym oknie możesz za pomocą suwaków regulować nasycenie poszczególnych składowych kolorów czerwonego, zielonego i niebieskiego, modyfikować parametry gamma, odcieni, nasycenia barw, jasności i kontrastu. Na podglądzie widzisz na bieżąco, jak wygląda obrazek przed i po zmianach. Aby zapisać zmiany, kliknij przycisk OK i potwierdź Yes.

    Obraz

    Krok 5

    Tę oraz inne modyfikacje możesz przeprowadzać zarówno na jednym, jak i na serii zdjęć. Gdy zaznaczysz kilka miniatur i wybierzesz np. funkcję Enhance Colors, zobaczysz w wywołanym oknie z lewej strony miniatury wybranych zdjęć i będziesz je mógł modyfikować jedno po drugim – klikając przycisk Apply, lub zastosować zmiany do wszystkich zdjęć jednocześnie – klikając przycisk Apply to All.

    Retusz: rozjaśnianie cieni i kadrowanie

    Program Zoner Photo Studio pomaga rozjaśnić zacienione fragmenty fotografii. Funkcja kadrowania pozwoli przyciąć zdjęcie i pozbyć się niepotrzebnych elementów.

    Krok 1

    Jeśli zdjęcie ma zbyt ciemne fragmenty, możesz to skorygować. Zaznacz miniaturę zdjęcia, a potem z menu Edit wybierz opcję Adjust i Brighten Shadows.

    Obraz

    Krok 2

    W otwartym oknie masz podgląd zdjęcia przed i po zmianach. Z listy Mask source możesz wybrać jeden z pięciu trybów rozjaśniania zacienionych fragmentów. Do każdego trybu masz dostępne suwaki, którymi regulujesz moc efektu. Po zakończeniu rozjaśniania kliknij OK i potwierdź zmiany przyciskiem Yes.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli ujęcie zawiera niepotrzebne elementy odwracające uwagę od głównego tematu, możesz je wyciąć. Służy do tego kadrowanie. Zaznacz miniaturę zdjęcia i przejdź do trybu edytora, klikając zakładkę Editor.

    Krok 4

    Z zasobnika po lewej stronie wybierz narzędzie Crop. Następnie na zdjęciu zaznacz obszar, który chcesz wyciąć. Zostanie on podświetlony, a reszta zdjęcia zaciemniona.

    Obraz

    Krok 5

    Gdy obszar będzie poprawnie zaznaczony, kliknij przycisk Crop. Operacja wycinania zostaje wykonana, ale zmiany nie są jeszcze zapisane. Jeśli chcesz zamienić oryginalny plik, wybierz z menu File opcję Save. Natomiast, jeśli chcesz zapisać zmiany w nowym pliku, wybierz opcję Save As.

    Obraz

    Tworzenie prezentacji

    Funkcja Slideshow pozwala zaprezentować serię zdjęć, wyświetlając je na monitorze w postaci pokazu slajdów wzbogaconego o efekty przejścia i muzykę.

    Krok 1

    W sekcji Navigator wskaż podkatalog ze zdjęciami, którymi będziesz chciał się pochwalić. Następnie kliknij zakładkę Viewer i z menu Slideshow wybierz opcję Advanced Slideshow.

    Obraz

    Krok 2

    Pod zakładką Display w sekcji Swtich slides możesz m.in. zmienić częstotliwość wyświetlania kolejnych slajdów (domyślnie co 3 sekundy). Pod zakładką Music zaznacz opcję Play background music, kliknij przycisk Add i wskaż ulubiony utwór w formacie MP3, który będzie odtwarzany w tle podczas pokazu – to go bardzo uatrakcyjni.

    Obraz

    Krok 3

    Pod zakładką Effects masz listę dostępnych efektów przejścia między kolejnymi slajdami. Domyślnie zaznaczony jest tylko efekt Fade-in . Możesz zaznaczyć inne efekty lub kliknąć przycisk Select All i wybrać wszystkie. Gdy to zrobisz, kliknij OK. Pokaz slajdów uruchomi się automatycznie. Aby go przerwać, naciśnij klawisz [Esc].

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie