Pozbądź się reklam i spamu
W internecie ciągle cię atakują niechciane treści. Na stronach WWW natrętne reklamy utrudniające czytelność witryn, a nawet spowalniające pracę komputera. W skrzynkach e-mailowych niechciane wiadomości, z których trudno wyłowić potrzebne i oczekiwane. Oto, jak się pozbyć tych uciążliwości.
Zależnie od aktywności w internecie jego użytkownicy otrzymują od kilku do nawet kilkudziesięciu niechcianych wiadomości dziennie. O bezpieczeństwo skrzynek pocztowych dbają już niemal wszyscy dostawcy usług poczty internetowej, webmasterzy i administratorzy, tworząc specjalne zabezpieczenia i filtry na swoich stronach. Ma to na celu utrudnienie pracy botom spamującym. Zdarza się jednak, że z tego powodu mamy trudność ze znalezieniem istotnej wiadomości, która omyłkowo została oznaczona przez filtr jako spam.
W Polsce najpopularniejsze konta pocztowe oferują: gmail.com, wp.pl, onet.pl, interia.pl, gazeta.pl czy o2.pl. Oprócz wiadomości śmieci ich użytkowników irytują reklamy dostarczane przez operatorów skrzynek e-mailowych. Te wiadomości nie są automatycznie rozpoznawane jako spam. Istnieją jednak skuteczne sposoby blokowania takich reklam. Pokazujemy je w warsztatach na kolejnych stronach artykułu.
Problem nadmiernej liczby reklam dokucza również osobom odwiedzającym strony internetowe. Reklamy często przysłaniają istotną treść, bywają denerwujące ze względu na sam sposób ich przygotowania, a także spowalniają wczytywanie witryn, a czasem nawet pracę całego komputera.
Największy problem powodują reklamy we flashu, których nieumiejętne skompresowanie może doprowadzić do zawieszenia pracy przeglądarki internetowej lub zmusić użytkownika do ponownego uruchomienia komputera.
Jak pozbyć się reklam z przeglądarek
Najlepszym sposobem na pozbycie się reklam ze stron WWW jest skorzystanie ze specjalnego mechanizmu przeglądarki lub zainstalowanie dodatkowej wtyczki. Taka wtyczka skutecznie blokuje wyświetlanie reklam. W sieci można znaleźć wiele narzędzi, które zwiększą wygodę surfowania po internecie i przeglądania witryn. Polecamy najpopularniejsze narzędzie – Adblock.
Adblock dla Firefoksa
Przeglądarka Mozilli nie ma wbudowanego filtra blokowania reklam, dlatego musisz sięgnąć po dodatkową wtyczkę o nazwie Adblock, która została przygotowana zarówno pod kątem Firefoksa, jak i Google Chrome.
Krok 1
W Firefoksie otwórz stronę http://pcformat.pl/u/259 i kliknij przycisk Zainstaluj widoczny pod opisem rozszerzenia.
Krok 2
Zobaczysz okienko z informacją o instalacji elementu Adblock Plus. Potwierdź instalację przyciskiem Zainstaluj i kliknij przycisk Uruchom ponownie teraz.
Krok 3
Po ponownym uruchomieniu Firefoksa zostanie załadowana strona z informacją o poprawnym zainstalowaniu dodatku. Od tej pory reklamy na stronach internetowych będą blokowane.
Krok 4
Otwórz w przeglądarce dowolną stronę internetową, np. pcformat.pl, i sprawdź, jak wygląda witryna bez reklam.
Krok 5
W każdej chwili możesz zarządzać filtrami reklam dla poszczególnych witryn. W tym celu, w lewym dolnym rogu ekranu kliknij ikonę ABP i z rozwiniętego menu wybierz Ustawienia filtra.
Krok 6
W oknie Ustawienia filtrów w zakładce Zestawy filtrów domyślnym zestawem jest EasyList. Kliknij przycisk Dodaj zestaw filtrów i w rozwiniętym okienku kliknij Wybierz inny zestaw.
Krok 7
W oknie Zestawy filtrów wybierz z listy AdblockList.org (polski) i kliknij przycisk Subskrybuj zestaw , a następnie w oknie Ustawienia filtrów kliknij przycisk Zamknij.
Krok 8
Jeżeli chcesz zezwolić na wyświetlanie reklam na wybranej stronie, kliknij ikonę ABP i z rozwiniętego menu wybierz opcję Wyłącz blokowanie na pcformat.pl (dla całej domeny internetowej) lub Wyłącz blokowanie tylko na tej stronie (dla aktualnie otwartej podstrony).
Krok 9
Aby sprawdzić listę zablokowanych elementów na danej witrynie, kliknij ikonę ABP i wybierz z menu Otwórz listę blokowanych elementów. W każdej chwili możesz wyłączyć blokowane elementy, klikając X obok zablokowanego elementu.
Simple Adblock dla Internet Explorera
Użytkownikom Internet Explorera w wersjach 7, 8 i 9 polecamy dodatek Simple Adblock. Ta zewnętrzna aplikacja zintegrowana z przeglądarką zadba o ukrywanie zbędnych reklam na stronach internetowych.
Krok 1
Otwórz stronę http://simple-adblock.com, po czym kliknij przycisk Download now, a na kolejnej podstronie Download Installer.
Krok 2
W oknie Pobieranie pliku - ostrzeżenie o zabezpieczeniach kliknij Zapisz i po pobraniu uruchom instalator. Proces instalacji przebiega standardowo.
Krok 3
Po instalacji zostanie uruchomione nowe okno przeglądarki Internet Explorer z komunikatem Configuration. Aby aktywować dodatek, wypełnij krótki formularz. Z listy Please select a country wybierz Poland, następnie zaznacz widoczną niżej opcję Use privacy filters i kliknij przycisk Submit.
Krok 4
Na kolejnej stronie kliknij przycisk Test your adblocker. Jeżeli test zostanie pomyślnie przeprowadzony, zobaczysz dwa komunikaty na zielonym tle. Od tej pory większość reklam będzie ukrywana.
Opera blokuje reklamy na żądanie
Producenci przeglądarki Opera zadbali o wygodę internautów, przygotowując wbudowaną w program funkcję blokowania reklam.
Krok 1
W oknie przeglądarki otwórz dowolną stronę internetową, np. wp.pl, i w dowolnym miejscu kliknij prawym przyciskiem myszy, wybierając z kontekstowego menu opcję Zablokuj zawartość.
Krok 2
Zawartość merytoryczna strony internetowej zmieni kolor na jasnoszary. W pełnych barwach pozostaną jedynie obrazki i reklamy. Zaznacz kursorem myszy elementy, które chcesz zablokować. Po dokonaniu wyboru zobaczysz adnotację ZABLOKOWANA ZAWARTOŚĆ. Zatwierdź zmiany przyciskiem Gotowe i oglądaj zawartość witryny bez reklam.
Instalacja wtyczki Adblock w Google Chrome
Zarządzanie dodatkiem Adblock odbywa się w sposób analogiczny do Firefoksa. Wtyczkę Adblock znajdziesz w Chrome Web Store.
Krok 1
W Google Chrome otwórz stronę internetową http://pcformat.pl/u/260 i kliknij przycisk DODAJ DO CHROME. Następnie w oknie Potwierdź instalację kliknij przycisk Zainstaluj.
Krok 2
Aby przejść do karty zarządzania dodatkiem, kliknij ikonę AdBlock umieszczoną w prawym górnym rogu okna przeglądarki i z rozwiniętego menu wybierz Opcje.
Blokowanie reklam na kontach pocztowych w internecie
Problem nadmiernej liczby niechcianych wiadomości może się pojawić w momencie częstego podawania adresu e-mailowego w różnych serwisach, newsletterach i forach dyskusyjnych.
Po założeniu odpowiednich filtrów twoja skrzynka pocztowa może automatycznie pomijać folder skrzynki odbiorczej i niechciane e-maile przenosić do specjalnie założonego folderu lub katalogu ze spamem. Stosowanie filtrów pomaga w utrzymaniu porządku w twojej skrzynce e-mailowej. W ten sposób możesz wygodnie sortować e-maile od różnych nadawców, np. dotyczące szkoły, pracy lub rozrywki w sieci.
Filtrowanie e-maili w Interii
Na przykładzie konta pocztowego w serwisie Interia pokazujemy, jak przefiltrować niechciane wiadomości, tak by automatycznie pomijały skrzynkę odbiorczą.
Krok 1
Zaloguj się na swoją skrzynkę w serwisie poczta.interia.pl, kliknij odnośnik Ustawienia poczty i z rozwiniętego menu wybierz Ustawienia.
Krok 2
Z menu Poczta wybierz odnośnik Filtry i na kolejnej podstronie kliknij przycisk Dodaj nowy filtr.
Krok 3
Upewnij się, od jakich nadawców dostajesz niechciane e-maile, zanotuj albo pełny adres e-mailowy, albo charakterystyczne słowa, które dla danego nadawcy powtarzają się w większości wiadomości. Wypełnij teraz formularz. Wpisz nazwę filtra, np. reklamy interii, w sekcji Nazwa filtra i w sekcji Zastosuj dla zaznacz opcję Wiadomości, które spełniają przynajmniej jeden poniższy warunek. W naszym przykładzie blokujemy e-maile, które w nazwie nadawcy mają frazę: dostarczone przez INTERIA.PL. W tym celu w sekcji Warunki zaznacz pole Kiedy pole nadawca i wpisz w pole tekstowe obok frazę. W podobny sposób możesz zdefiniować charakterystyczne tematy wiadomości. Następnie w sekcji Akcje zaznacz pole Przenieś wiadomość do i z listy dostępnych folderów wybierz Spam. Zakończ tworzenie filtra przyciskiem Zapisz.
Krok 4
Zobaczysz komunikat Filtr został dodany, a na liście Twoje filtry pojawi się utworzony przez ciebie filtr. W rubryce Status domyślnie będzie zaznaczona opcja Wł, oznaczająca, że dany filtr jest aktywny. Od tej chwili wszystkie e-maile zawierające określoną frazę w polu nadawca automatycznie trafią do katalogu ze spamem. W każdej chwili możesz dokonać jego edycji lub usunąć go, wybierając odpowiednie odnośniki w rubryce Opcje.
Antyspam w Interii
Globalny filtr antyspamowy działa bezpośrednio na serwerze dostawcy usługi pocztowej i jest automatycznie rozwijany przez programistów. Mechanizm nie poradzi sobie sam z reklamami, które przesyła twój dostawca skrzynki, dlatego możesz samodzielnie rozszerzyć możliwości ochrony antyspamowej.
Krok 1
Przejdź do ustawień poczty w serwisie Interia. Z menu Poczta wybierz odnośnik Antyspam.
Krok 2
W sekcji Prywatny filtr antyspamowy zobaczysz ramkę Zablokowane, a przy niej pole tekstowe. Wpisz w nie adres e-mailowy, dla którego chcesz zablokować wiadomości, denerwujące newslettery lub niechciane reklamy. W naszym przykładzie blokujemy wiadomości od nadawcy twojastrona@filmweb.pl. Zatwierdź podany adres przyciskiem Dodaj. Jeżeli wprowadzony adres będzie poprawny, zobaczysz komunikat: Adres został dodany do czarnej listy. Pamiętaj, że w taki sposób nie zablokujesz reklam pochodzących od dostawcy twojej skrzynki e-mailowej. Administratorzy przewidzieli taką możliwość i uniemożliwiają blokowanie adresów e-mailowych, z których sami wysyłają reklamy.
Filtry i antyspam w Wirtualnej Polsce
Zakładanie filtrów w Wirtualnej Polsce odbywa się w sposób niemal identyczny z opisanym w warsztacie dotyczącym skrzynki Interii. Pokazujemy też, jak rozszerzyć możliwości automatycznego mechanizmu antyspamowego.
Krok 1
Zaloguj się na swoim koncie w serwisie poczta.wp.pl i z menu opcje wybierz ustawienia konta, a następnie 3.4 filtry.
Krok 2
Wypełnij pole nazwa filtra, nadając mu odpowiednią nazwę, np. pierwszy filtr. Następnie w sekcji zawiera w polu zaznacz od (nadawca) i w polu tekstowym obok wpisz odpowiednią frazę. W naszym przykładzie blokujemy e-maile zawierające w polu nadawca frazę Dlaczego.com.pl. Teraz z rozwijanej listy przesuń do folderu wybierz SPAM i zatwierdź zmiany przyciskiem dodaj filtr.
Krok 3
Na liście Twoje filtry pojawi się zdefiniowany przez ciebie filtr. Od tego momentu e-maile przychodzące od wskazanego wcześniej nadawcy będą automatycznie trafiały do folderu Spam.
Krok 4
Teraz możesz rozszerzyć czarną listę nadawców, których automatycznie będzie blokował mechanizm antyspamowy. W tym celu z menu opcje wybierz kolejno: bezpieczeństwo i WPAntyspam.
Krok 5
Przewiń stronę w dół do sekcji czarna lista i w polu adres wpisz adres e-mailowy nadawcy, którego chcesz zablokować, np. wp@wp.pl, i kliknij dodaj. Wiadomości przesyłane przez tego nadawcę automatycznie trafią do folderu Spam.
Antyspam z funkcją filtrowania w Onecie
Funkcja filtrowania poczty i mechanizmu antyspamowego została połączona w interfesie skrzynki pocztowej Onetu. Zasady blokowania są podobne jak u innych dostawców.
Krok 1
Zaloguj się na swoją skrzynkę w serwisie poczta.onet.pl. W lewym menu kliknij odnośnik USTAWIENIA POCZTY, a następnie wybierz Antyspam.
Krok 2
Mechanizm jest włączony. Przejdź do sekcji Ustal własne reguły antyspamu i kliknij przycisk Dodaj nową regułę. Wypełnij krótki formularz. W polu Pole Od zawiera podaj nazwę lub adres e-mailowy nadawcy, którego chcesz zablokować. Jeżeli irytujące wiadomości mają charakterystyczną frazę dla tematu wiadomości, wypełnij pole Pole Do zawiera. Zakończ tworzenie reguły antyspamowej przyciskiem Dodaj. Od tej pory kolejne wiadomości będą automatycznie przenoszone do folderu Spam i uwolnią twoją skrzynkę od zbędnych reklam.
Usuwanie reklam w programach pocztowych
Jeżeli korzystasz z tradycyjnego klienta poczty, np. Microsoft Office Outlooka, Mozilli Thunderbirda czy TheBata, również możesz zapanować nad niechcianymi wiadomościami, które będą pomijały twoją skrzynkę odbiorczą bez narażania ciebie na stres z powodu wyszukiwania ważnych e-maili w natłoku reklam. Musisz skorzystać z mechanizmu filtrowania wiadomości, który działa na podobnej zasadzie jak oferowane w ramach webowego interfejsu poczty e-mailowej.
W warsztatach skupiamy się na darmowym kliencie pocztowym Thunderbird. Zarządzanie filtrowaniem wiadomości odbywa się w sposób analogiczny również w innych aplikacjach.
Nauka rozpoznawania spamu w Thunderbirdzie
Mozilla Thunderbird automatycznie radzi sobie z filtrowaniem niechcianych wiadomości. Mechanizm antyspamowy uczy się rozpoznawania wiadomości śmieci za każdym razem, gdy oznaczasz e-maile jako niepożądane.
Krok 1
Uruchom program Thunderbird i poczekaj na pobranie najnowszych wiadomości. Aby oznaczyć niepożądane e-maile, kliknij prawym przyciskiem niechcianą wiadomość i z menu kontekstowego wybierz kolejno: Oznacz i Jako niechcianą. Na liście wiadomości, obok na dawcy, pojawi się ikona ognistego płomienia. Ponawianie takich operacji nauczy aplikację samodzielnie rozpoznawać irytujących nadawców i przenosić e-maile od nich do kosza.
Krok 2
Po oznaczeniu kilku nadawców charakterystyczną ikoną ognia możesz sprawdzić, czego nauczył się twój program. Z menu Narzędzia wybierz Rozpoznaj niechciane w bieżącym folderze.
Krok 3
Aby pozbyć się ze skrzynki odbiorczej niechcianych wiadomości, wybierz z menu Narzędzia opcję Usuń niechciane wiadomości z folderu.
Krok 4
Możesz zautomatyzować proces pozbywania się niechcianej poczty. Z menu Narzędzia wybierz Konfiguracja kont i w oknie Konfiguracja kont przejdź do kategorii Niechciana poczta.
Krok 5
W sekcji Ustawienia niechcianej poczta zaznacz opcję Przenoś otrzymane wiadomości, które zostały oznaczone jako niechciane i wybierz innego folderu. Nie zmieniaj listy Junk konta Loklane foldery. Możesz dodatkowo zaznaczyć opcję Niechciane wiadomości usuwaj automatycznie po upływie.
Filtrowanie w Thunderbirdzie
Samo oznaczanie niepożądanych wiadomości może nie wystarczać. Poza tym przy dłuższym ręcznym segregowaniu może stać się to nudne i męczące. W warsztacie pokazujemy, jak przygotować automatyczny filtr, który przeniesie śmieci tam, gdzie ich miejsce.
Krok 1
W celu przygotowania filtra sortującego e-maile wybierz z menu Narzędzia opcję Filtrowanie wiadomości.
Krok 2
W oknie Filtry wiadomości kliknij przycisk Nowy. W kolejnym oknie Edycja filtru w pole Nazwa filtru wpisz nazwę tworzonego filtra, następnie zaznacz opcję Spełniony dowolny z warunków i z rozwijanej listy Temat wybierz Nadawca, a listę zawiera pozostaw bez zmian. Teraz w pole tekstowe widoczne obok wpisz frazę, na którą ma reagować filtr, w naszym przykładzie Groupon. Tak zaprogramowany filtr będzie automatycznie reagował na wszystkie e-maile zawierające w polu Nadawca frazę Groupon. Na tym etapie możesz również zdefiniować konkretne adresy e-mailowe, które mają być blokowane.
Krok 3
Teraz w sekcji i wykonuj następujące czynności, pozostaw bez zmian listę Przenieś wiadomość do, natomiast z listy z twoim adresem e-mailowym wybierz Kosz. Kliknij przycisk OK. Tak zaprogramowany filtr będzie automatycznie reagował na wszystkie e-maile zawierające w polu Nadawca frazę Groupon. Na tym etapie możesz również zdefiniować konkretne adresy e-mailowe, które mają być blokowane.
Krok 4
Od tej pory filtr będzie działał automatycznie. Aby aktywować jego działanie na dotychczasowych wiadomościach, z menu Narzędzia wybierz opcję Zastosuj filtry w bieżącym folderze. Po chwili wszystkie wiadomości z określonym w filtrze nadawcą trafią do folderu Kosz.
Dodatkowa ochrona – Spaminhilator
Jeżeli nie wystarczają ci mechanizmy oferowane przez klienta pocztowego, możesz posłużyć się dodatkową aplikacją o nazwie Spaminhilator. Program jest kompatybilny z większością dostępnych na rynku klientów pocztowych. Pobierz go ze strony producenta .
Krok 1
Instalacja programu przebiega standardowo. Po zakończeniu instalacji zobaczysz okno Spaminhilator Wizard. Pozostaw domyślnie zaznaczoną opcję Install i kliknij Next. Zobaczysz komunikat z prośbą o zamknięcie klientów pocztowych. Jeżeli masz aktywną aplikację, zamknij ją i kliknij OK.
Krok 2
Program wykryje aplikacje zainstalowane na dysku. W kolejnym oknie wybierz z listy klienta pocztowego, dla którego chcesz skonfigurować Spaminhilator. W naszym przykładzie Thunderbird. Kliknij Next.
Krok 3
W kolejnym kroku kreatora w sekcji Confirm accounts zobaczysz adres e-mailowy przypisany do wybranego wcześniej klienta pocztowego. Kliknij Next i w kolejnym oknie zakończ konfigurację przyciskiem Done.
Krok 4
Możesz ponownie uruchomić klienta pocztowego. W systemowym zasobniku ikon kliknij prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz Settings.
Krok 5
Następnie w oknie Settings przejdź do gałęzi Senders. Wybierz z niej pozycję Blocked Senders i kliknij przycisk Add.
Krok 6
Teraz w polu Sender name wpisz nazwę nadawcy, którego chcesz blokować. Możesz podać dokładny adres e-mailowy w polu Mail address. Kliknij OK. Od tej pory określony nadawca będzie automatycznie blokowany.
Są sposoby na zredukowanie liczby otrzymywanych wiadomości śmieci. Oto kilka porad:
- Sprawdź, czy twój adres e-mailowy występuje w wyszukiwarkach internetowych. Jeżeli tak, usuń swój adres ze wszystkich stron WWW, na których widnieje.
- Zrezygnuj z subskrypcji newsletterów, z których nie korzystasz.
- Zachowaj ostrożność przy podawaniu adresu e-mailowego przy rejestracji w różnych serwisach. Na niektórych witrynach, akceptując regulamin, zgadzasz się na otrzymywanie e-mailem ofert reklamowych. Wielu właścicieli stron, którzy zgromadzili obszerną bazę adresów, odsprzedaje bazę zainteresowanym klientom. Dlatego przy rejestracji kont, których potrzebujesz zazwyczaj do jednokrotnego użytku, korzystaj z innej skrzynki e-mailowej lub z serwisów udostępniających adresy na krótki czas, np. na 10 minut. To wystarczający okres na dokonanie aktywacji konta.