Temat numeruPraca z filmem

    Praca z filmem

    CyberLink PowerDirector to bardzo popularna aplikacja do montażu wideo. Zamieszczona na naszej płycie DVD pełna wersja 14 LE zapewnia prostotę obsługi i świetną ergonomią interfejsu oraz gwarantuje rozbudowane możliwości edycyjne.

    Praca z filmem

    Cztery tryby pracy programu do wyboru

    Obraz

    Import plików i początek montażu

    Zacznij od importu plików audio i wideo do biblioteki mediów, skąd będzie je można przenosi do obszaru roboczego.

    Krok 1

    Uruchom program w trybie rozbudowanego edytora (Full Feature Editor). W oknie głównym kliknij przycisk Import media i z rozwiniętego menu wybierz jedną z opcji: Import Media Files pozwoli ci wskazać pojedyncze pliki, Import Media Folder umożliwia importowanie zawartości wskazanego foldera. Oprócz plików wideo możesz importować pliki audio oraz pliki graficzne.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W standardowym oknie dialogowym wybierz pliki do importowania i kliknij Otwórz. Miniatury importowanych plików pojawią się w bibliotece mediów. Możesz zaznaczyć jedną z miniatur i korzystając z odtwarzacza po prawej stronie, sprawdzić, czy dany plik zawiera odpowiedni materiał.

    Obraz

    Krok 3

    Złap miniaturę klipu wideo, a następnie przeciągnij ją i upuść na obszar pierwszej ścieżki wideo. W ten sam sposób umieść po kolei na ścieżce wszystkie klipy, z których będzie się składał film.

    Obraz

    Krok 4

    Kliknij myszką w pustym obszarze dowolnej ścieżki wideo, w sekcji odtwarzacza naciśnij Stop. Uruchom odtwarzanie przyciskiem Play. Jeśli kolejność ustawienia klipów jest prawidłowa, czas na dodanie efektów przejścia.

    Obraz

    Krok 5

    Otwórz bibliotekę przejść, wybierz jedną z miniatur reprezentujących przejścia. Animowany efekt wyświetlony zostanie w odtwarzaczu. Gdy znajdziesz odpowiadający ci efekt, złap jego ikonę, przeciągnij i upuść na ścieżkę wideo w miejsce, gdzie łączą się ze sobą klipy wymagające dodania przejścia.

    Obraz

    Krok 6

    Kliknij przycisk Stop i uruchom odtwarzanie przyciskiem Play, aby obejrzeć efekt. W ten sam sposób dodaj efekty przejścia w pozostałych miejscach łączenia się kolejnych klipów oraz na początku i na końcu filmu.

    Krok 7

    Z menu <File> wybierz Save Project As, w standardowym oknie dialogowym wskaż folder docelowy, nadaj plikowi nazwę i kliknij przycisk Zapisz.

    Obraz

    Dodawanie muzyki, napisów i efektów specjalnych

    Aby film miał nastrój, obowiązkowo należy umieścić w tle podkład muzyczny. Sceny wymagające dopowiedzenia można dodatkowo wzbogacić napisami.

    Krok 1

    Przejdź do biblioteki mediów i odszukaj importowany wcześniej plik audio, np. w formacie MP3. Możesz zaznaczyć miniaturę i korzystając z odtwarzacza, odsłuchać. Następnie złap jego miniaturę i przeciągnij ją w obszar ścieżki audio numer 2. Dodany w ten sposób utwór Pojawi się on na ścieżce w postaci prostokąta.

    Obraz

    Krok 2

    Muzykę możesz przyciąć, korzystając z funkcji Edit AudioTrim, która dostępna jest w menu kontekstowym otwieranym prawym przyciskiem myszki. W oknie Trim Audio dokonasz niezbędnych modyfikacji podkładu audio.

    Obraz

    Krok 1

    Aby dodać tekst, ustaw kursor w odpowiednim momencie filmu na osi czasu. Następnie otwórz panel Subtitle Room i kliknij przycisk +.

    Obraz

    Krok 2

    W panelu powyżej pojawi się pierwszy wiersz. W kolumnach Start Time i End Time podany jest czas rozpoczęcia i zakończenia wyświetlania podpisu (domyślnie jest on wyświetlany 10 sekund). W kolumnie Subtitle text widoczny jest napis Double click to edit. Kliknij go dwukrotnie.

    Obraz

    Krok 3

    Napis zmieni się w puste pole, w którym należy wprowadzić podpis, np. Aleja lipowa. Gdy wpiszesz tekst, kliknij gdziekolwiek, podpis zostanie dodany i pojawi się na podglądzie. Kliknij dwukrotnie na wartościach w kolumnach Start Time i End Time, aby zmienić czas rozpoczęcia i zakończenia wyświetlania podpisu.

    Obraz

    Krok 4

    Możesz formatować podpisu. W tym celu zaznacz go w panelu i kliknij ikonę T. Wyświetli się okno Character, w którym możesz zmienić krój czcionki, jej rozmiar, kolor oraz inne parametry. Po zakończeniu kliknij OK. W opisany wyżej sposób możesz dodawać kolejne podpisy i ustawić ich wyświetlanie w odpowiednich momentach.

    Obraz
    Obraz

    Efekty wizualne

    W celu uatrakcyjnienia filmu na wybrane klipy wideo można nałożyć efekty specjalne. Mogą to być animowane efekty cząsteczkowe oraz efekty typu PIP (obraz w obrazie).

    Krok 1

    Zacznij od dodania obiektu z biblioteki efektów. Otwórz bibliotekę FX i kliknij miniaturę jednego z dostępnych efektów. Zobaczysz jego animowany podgląd w odtwarzaczu.

    Obraz

    Krok 2

    Wybrawszy efekt, złap jego miniaturę i przeciągnij ją na wybrany obszar ścieżki efektów specjalnych. Pojawi się on na ścieżce w postaci prostokąta. Za pomocą myszy możesz go przemieszczać i rozciągać go zmieniając czas trwania efektu.

    Obraz

    Krok 3

    W ten sam sposób możesz dodać efekty obraz w obrazie (Picture-In-Picture) oraz efekty dostępne w bibliotece efektów cząsteczkowych. Umieść je na ścieżce wideo numer 2.

    Tworzenie końcowego pliku

    PowerDirector 14 LE pozwala utworzyć pliki wynikowe różnej jakości – od lekkich plików nadających się do oglądania na wolnym łączu internetowym do plików jakości Full HD.

    Krok 1

    Kliknij zakładkę Produce, następnie wybierz zakładkę Standard 2D i format wyjściowy, np. H.264 AVC. Do wyboru masz jeszcze pliki w formacie AVI i WMV. Możesz wybrać rozdzielczość do Full HD (1920x1080).

    Obraz

    Krok 2

    Rozwiń listę Profile name/Quality i wybierz profil jakości. Po wybraniu w polu poniżej wyświetli się opis profilu. Możesz też zaznaczyć opcję Enable preview during production, czyli wyświetlanie podglądu filmu w trakcie jego produkcji.

    Krok 3

    Niżej w panelu odtwarzacza znajduje się pole Output folder. Kliknij ..., jeśli chcesz zmienić folder docelowy, w którym zapisany zostanie plik wynikowy. Po wybraniu foldera zobaczysz podgląd dostępnego miejsca na dysku twardym przedstawiony w postaci wykresu z przeliczeniem na megabajty oraz minuty filmu.

    Krok 4

    Gdy wszystkie parametry zostaną ustawione, wystarczy kliknąć Start, aby uruchomić produkcję filmu.

    Obraz

    Modyfikowanie parametrów obiektów

    Każdy z obiektów, tj. klipy wideo, pliki audio i efekty specjalne, po dodaniu do projektu (umieszczeniu na osi czasu) można zmodyfikować. Gdy zaznaczysz jeden z dodanych obiektów, nad głównym polem edycji wyświetli się zestaw przycisków funkcji, które wywołują okna lub dodatkowe panele służące do zmiany parametrów zaznaczonego obiektu, np. Modify, Fix/Enhance i Tools. Dzięki nim możesz dostosować wiele zaawansowanych parametrów zaznaczonego obiektu.

    Obraz

    Przesyłanie filmu na YouTube

    Gotowy film możesz bez opuszczania okna programu umieścić na swoim kanale na YouTubie.

    Krok 1

    W trybie produkcji (zakładka Produce) kliknij Online, a następnie wybierz serwis YouTube.

    Obraz

    Krok 2

    Rozwiń listę Profile type (1) i wybierz jeden z typowych profilów jakości wideo stosowanych w serwisie YouTube. W polach poniżej (Title (2), Description (3)) wpisz tytuł filmu i krótki opis, a w polu Tags (4) umieść słowa kluczowe. Z listy Video categories (5) wybierz jedną z kategorii tematycznych, do których należy twój film.

    Obraz

    Krok 3

    Gdy wszystkie parametry będą ustawione, wystarczy kliknąć przycisk Start, aby uruchomić produkcję filmu, a następnie jego przesyłanie na serwer serwisu YouTube.

    Krok 4

    Wyświetli się okno YouTube Authorisation. Kliknij przycisk Authorise, następie zaloguj się do swojego konta Google. Program poprosi jeszcze o pozwolenie na zarządzanie kontem YouTube, po czym film zostanie wygenerowany i przesłany na twój kanał w serwisie.

    Obraz
    oprogramowaniefilmmultimedia

    Wybrane dla Ciebie