Procesor - napraw to sam
W większości komputerów procesor jest najbardziej skomplikowanym podzespołem. Jednak jest wykonany z jednego kawałka krzemu i zamknięty w metalowej obudowie dlatego też sam raczej się nie psuje. Problemy, jakie stwarza, niemal zawsze wynikają z innych, współpracujących z nim elementów układu chłodzenia, niesprawnej pamięci RAM czy uszkodzonej płyty głównej. Przyczyną bywa także oprogramowanie.
DZIAŁA ZA WOLNO
Przyczyną powolnej pracy procesora jest jego przegrzewanie się (o czym napisaliśmy obok), a także błędy w konfiguracji BIOS-u.
Krok 1
Sprawdź, czy procesor przy maksymalnym obciążeniu pracuje z maksymalną częstotliwością. Do kontroli częstotliwości warto użyć programu CPU-Z, a do obciążenia procesora – testu Cinebench 11.5 www.maxon.net.
Krok 2
Test Cinebench obciąża równomiernie wszystkie rdzenie. Jeśli chcesz sprawdzić, czy procesor ma prawidłową częstotliwość turbo, uruchom test w trybie Single Core (pojawi się po włączeniu opcji Advanced benchmark).
Krok 3
Jeśli częstotliwości pracy procesora są prawidłowe, porównaj jego wydajność z bazami dostępnymi w internecie, np. pod adresem www.cbscores.com. Wynik może się różnić najwyżej o kilka procent.
Krok 4
Jeśli wydajność faktycznie odbiega od wyników zanotowanych u innych użytkowników, trzeba poszukać przyczyny, którą bywa przegrzewanie się, ale też problemy ze źle działającym oprogramowaniem.
PROCESOR JEST ZAWSZE OBCIĄŻONY
Zarówno wysoka temperatura procesora, jak i jego słaba wydajność mogą świadczyć o tym, że jest nadmiernie obciążony, choć nie powinien. Aktualne obciążenie CPU można sprawdzić w Menedżerze zadań, w zakładce Wydajność.
Krok 1
Duże obciążenie procesora może wynikać z przyczyn software’owych, np. wirusa rozsyłającego spam z twojego komputera. Sprawdź, czy program antywirusowy ma aktualne definicje wirusów, a następnie uruchom pełne skanowanie systemu. Wskazane jest również sprawdzenie systemu drugim antywirusem, uruchamianym w przeglądarce internetowej, np. Trend Micro, Bitdefender czy Eset.
Krok 2
Przyczyną wysokiego obciążenia procesora może być uszkodzony program, który w pętli próbuje wykonać operację i nie może jej ukończyć. Program można zlokalizować w Menedżerze zadań (za pomocą skrótu klawiszowego [Ctrl]+[Alt]+[Esc]), w zakładce Procesy. Kliknij na kolumnie Procesor, by posortować procesy względem wykorzystania procesora.
Krok 3
Przy okazji warto pozamykać wszystkie programy i sprawdzić, czy te, które pozostały działające w tle (antywirus, aktualizacje oprogramowania itp.), nie zajmują zbyt dużo pamięci (rzędu 100 MB). Zdarza się, że uszkodzone oprogramowanie „rośnie” w nieskończoność, aż całkowicie zapełni RAM i dysk twardy.
PROCESOR SIĘ PRZEGRZEWA
Wysoka temperatura pracy procesora może powodować głośną pracę układów chłodzenia. Jeśli te nie dają rady, efektem może być resetowanie się lub wyłączanie komputera.
Krok 1
Najczęściej spotykaną przyczyną przegrzewania się procesora jest kurz, który osadza się na drobnych żeberkach radiatorów. Rozwiązaniem jest rozebranie komputera i odkurzenie radiatora (warto to robić np. raz do roku).
Krok 2
Innym powodem może być zły montaż radiatora na procesorze albo wyschnięta pasta termoprzewodząca, która nie spełnia swojego zadania. Trzeba zdjąć radiator z procesora, wyczyścić i nałożyć nową pastę.
Krok 3
Kolejne przyczyny mogą zależeć od innych komponentów. Może to być nowa, wydajna karta graficzna, która tak mocno podgrzewa powietrze w obudowie, że chłodzenie procesora przestaje być skuteczne. Warto wtedy rozważyć montaż dodatkowych wentylatorów obudowy.
Krok 4
Możliwe, że procesor nie korzysta z funkcji oszczędzania energii, które zostały wyłączone w BIOS-ie płyty głównej. Sprawdź, np. za pomocą CPU-Z, czy przy braku obciążenia częstotliwość spada, a przy obciążeniu rośnie.
Krok 5
BIOS płyty głównej może wpływać również bezpośrednio na pracę układu chłodzenia – po jego aktualizacji może się zmienić profil chłodzenia i jego skuteczność – warto to sprawdzić.
BRAK STABILNOŚCI SPRZĘTU
Powodem braku stabilności może być wiele różnych komponentów: procesor, pamięć, płyta główna, czy nawet zasilacz.
Krok 1
Sprawdź, czy przyczyną niestabilnej pracy nie jest procesor, uruchamiając np. test Prime95, który mocno obciąży układ.
Krok 2
Kolejną, często spotykaną przyczyną niestabilności jest pamięć RAM, a najlepszym testem jest Memtest86+. Trwa on kilkadziesiąt minut, bo program sprawdza wszystkie komórki pamięci. Najlepiej testować każdy moduł pamięci osobno, by nie mieć wątpliwości co do tego, który jest uszkodzony.
Krok 3
Sprawdź wszystkie wtyczki zasilające płytę główną, grafikę i dyski. Najlepiej odłącz te wtyczki i podłącz na nowo. A najlepszym sposobem przekonania się o sprawności zasilacza jest jego tymczasowa wymiana na inny egzemplarz.
Krok 4
Również wadliwa grafika może powodować problemy, które pozornie wynikają z procesora. Jeśli możesz pożyczyć od kogoś inną, podobną do twojej kartę graficzną, wymień ją na kilka godzin lub dni i sprawdź efekt.
Rendering na GPU daje złe efekty
Coraz więcej programów potrafi przenieść najtrudniejsze obliczenia z procesora na kartę graficzną, dzięki czemu np. przetwarzanie wideo czy renderowanie grafiki 3D może odbywać się szybciej. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że nie wszystkie programy dobrze pracują z GPU. Jeżeli efekty twojej pracy nagle są nieprawidłowe, w pierwszej kolejności wyłącz wspomaganie GPU, zwłaszcza jeżeli korzystasz z kart Radeon HD. Zdanie się wyłącznie na moc obliczeniową procesora sprawi, że na efekty poczekasz dłużej, ale na pewno będą poprawne.
PAMIĘĆ RAM NIE DZIAŁA W TRYBIE DWUKANAŁOWYM
To problem na pograniczu procesora, płyty głównej i samej pamięci. Dlatego brak możliwości uruchomienia komputera z pamięcią w trybie dwukanałowym może mieć wiele różnych przyczyn.
Krok 1
Wymontuj moduły pamięci RAM ze slotów, oczyść sloty i moduły z kurzu. Pamięci przetrzyj ściereczką nasączoną płynem usuwającym tlenki (np. Kontakt U) i z powrotem zamontuj.
Krok 2
Jeśli czyszczenie nie pomoże, w BIOS-ie ustaw tryb jednokanałowy i sprawdź każdy z modułów programem Memtest86+.
Krok 3
Część płyt głównych potrafi „obsłużyć” w trybie dwukanałowym tylko dwa moduły RAM, ale już nie cztery. Zatem zamiast konfiguracji 4x1 GB wypróbuj 2x2 GB. Możesz też obniżyć częstotliwość taktowania pamięci.
Krok 4
Przyczyną może okazać się wygięty styk w gnieździe LGA (dla procesorów Intela). Można go wyprostować z użyciem bardzo ostrego noża, ewentualnie oddać płytę główną do naprawy (lub pogodzić się z obniżoną wydajnością wynikającą z jednokanałowego trybu pracy pamięci).